Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

barcaldine
17. lis 2009

Ahojte renejaarudolf ,
dakujem velmi pekne za opdoved, pomohlo mi to velmi, hlavne sa zorientovat. Lebo prave o to slo , ze ja som sa chcela poistit, ale stale som zaroven poistena na Slovensku (aj tam ako samoplatca, zivnostnik) a teda pani na ZP mi povedala ze to tam musim zrusit a az tak sa mozem prihlasit v CR. Takze po tvojej odpovedi viem ze ani na manzela ma nepoistia kym budem mat poistku na SK. Tak budem musiet vyckat, a spravim to presne ako vravis, po porode ked sa vratim prve co bude zajdem do poistovni, z jednej sa odhlasim a v CR prihlasim 🙂 .
Dakujem este raz a prajem pekny den 😉

yvetta
17. lis 2009

barcaldine ak si v SR SZCO tak si poistenie musis platit - ja pracujem v CR a v SR mam zivnost a platim zdravotne v oboch statoch ... 😉 chcela som tento rok zrusit poistenie v SR ako SZCO, ale v zdravotke mi povedali, ze ako SZCO si to nemozem zrusit... 😒 neviem ako to budem riesit ked budem na materskej a potom rodicovskej v CR, ale dufam,ze to poistenie za mna bude platit stat 😒 , alebo si v najhorsom zrusim zivnost 😲

barcaldine
17. lis 2009

AHoj yvetta,
ja som si na Slovensku este nezistovala ako to je, ci je zdravotne poistenie povinne, ale platim si tam vsetko ako dobrovolne poistena do Socialnej poistovne. V pripade zivnosti v CR je to v poriadku, ale naroky na vsetko co sa tyka soc.vyhod mam iba zo slovenska. To znamena ze porodne aj materska zo SR. Ale slo mi prave o to ZP v CR aby som nemusela koli vysetreniam v tehu na SK alebo platit vsetko sama v CR. No a ked som dosla na ZP v CR tak sa ma hned pytala ci platim na SK a ja ze samozrejme,neostanem predsa uplne bez poistenia. TAk mi povedala, ze musim byt alebo zamestnana, alebo ako OSVC sa prihlasit. Kedze sa uz teraz nikde nezamestnam vybavila som si OSVC. A zas som tam sla a ona, ze ci mam ZP na SVK zrusene, ja ze nie, ale ze si chcem platit tu. A ona , ze to nejde, ze kym tam nezrusim ZP, nemozu ma registrovat u nich. 😖
SZCo mam na Slovensku pozastavene, teraz tam nebudem vykonavat ziadnu cinnost, sme s manzelom v CR na dlhsiu dobu.
Tebe povedali v Slovenskej ZP ze si to nemozes zrusit ako SZCO? Ja som tiez bola ochotna platit aspon do porodu ZP v oboch statoch, ale nejako mi to nechcu dovolit 😕
Dakujem za reakciu 😉

yvetta
17. lis 2009

barcaldine neviem ako to je, ked si v oboch statoch SZCO, ale ked si v SR - SZCO a v CR si zamestnana tak platis na 100% v oboch statoch zdravotne aj socialne - je to vynimka z neplatenia a podla medzinarodnej dohody to tak je 😉
neviem, ale ako to uz je keby som isla na matersku 😉

renejaarudolf
17. lis 2009

Ja by som sa chcela ešte spytat, ako je to so soc.poist.,ked tu v CR poberam RD,som bez zamestnania a ZP som nahlas. na manžela, som tehu a mala by som potom narok na porodne zo SR(mam tam trv.pobyt, no nic si neplatím)?Dakujem

barcaldine
18. lis 2009

yvetaa, no uz len spravim tak ako mi povedali, hadam by ma poistili keby to bolo mozne a este ked si to chcem platit sama. Ked si zamestnana plati za teba vsetko zamestnavatel, takze je to jednoduchsie. Takze verim ze ked si na SK registrovana ako SZCO, platis si to sama, klasicky a v CR to plati zamestnavatel, tak kym mas zivnost aktivnu, musis tie povinne poplatky platit. Ja som zivnost na Sk prerusila. Budem musiet obehat urady aj na Slovensku a si to tam pozistovat, ale tam sa najskor dostanem 18.12 ked ideme na sviatky, takze teraz to uz asi necham tak 🙄
renejaarudlof, v tomto si nie som ista, ale niekde tuto na MK som citala, ze pokial mas trvaly pobyt na SK tak narok na porodne mas, ale osobne neviem ako to je. Myslim ze je to v tejto diskusii na zaciatku, ze bibia na tam riesi takyto problem. Ale pokial pamätam ona rodila na SK a preto ma narok na porodne. SKus to preluskat.

janette011
20. lis 2009

ahojte môže mi niekto poradit pred pár mesiacmi som sa zo svojim priatelom a detmi prestahovala do českej republiky ja som tu bohužial zatial nenašla prácu ako je to ked ešte ani nemam povolenie k prechodnému pobytu a ostala som tehotna čo mam urobit poradte mi niekto

barcaldine
21. lis 2009

Ahoj janette,
no nie je to uplne rada, ale moj nazor. Ak mozes, plat si socialne a zdravotne poistenie zatial na slovensku, hoci aj dobrovolne, lebo asi tazko by ti nalezalo nieco z CR kedze nie si zamestnana. Ja som tiez bez prace v CR ale na slovensku si odvadzam vsetky poplatky, aby som mala narok na matersky prispevok, a takisto zatial aj ZP si platim na slovensku, kedze mam v plane rodit tam a neda sa ZP platit dvojmo. Takze si myslim ze je ti vyhodnejsie teraz uz si zabezpecit veci zo SR. Hlavne ak si predtym pracovala alebo tam podnikala.
Ale snad tu este niekto napise nejake ine skusenosti a poznatky 😉

cuttysark
23. lis 2009

ahoj holky Slovenky v Cechach, je tu vobec niekto, kto nema manzela Cecha? Ja som Slovenka, v Cechach, a manzel Anglican. Tak riesime co a ako - ake bude mat nase bejby obcianstvo/trvaly pobyt/statnu prislusnost? Obidvaja tu mame prechodne pobyty, ja na slovensku trvaly. Prosim heeeelp! 🙂 🙂 😕 😕

mimimikk
23. lis 2009

Ahojte niekto kto mi pomôže 🙂, pracujem ešte v slovenskej firme (mám tu zmluvu na dobu neurčitú) ale kupuje nás česká firma (ponecháva si aj nás zamestnancov), ale neviem kedy ku ktorému dátumu kúpa prebehne. V januári idem na umelé oplodnenie, dúfam že sa nám to podarí 🙂. Chcem sa opýtať či niektorá z vás nemá skúsenosti ako to bude potom s PN-kou, budem musieť ísť na rizikové, a materským a rodičovským príspevkom, budem všetko poberať z ČR alebo zo SR? Rozumiete mi? Neviem ako sa rozhodnúť čo je výhodnejšie, či ne ísť ďalej a dať skôr výpoveď alebo to nechať tak? Ďakujem za pomoc.

lubicanoemi
23. lis 2009

ahojte holky,
tak tiež idem po radu, i keď vás trocha dočítam, ale nie všetko som našla...
Som Slovenka, manžel Pražák. Rok a pol po svadbe, máme ročného syna a čakáme druhé...Doteraz sme žili vyše dvoch rokov na Slovensku, ale teraz sa sťahujeme do ČR. A teraz babo raď:
- čo potrebujem na to, aby som v čr dostala rodičák? v júni som skončila školu, v tpp som nebola, takže mám len rodičák, nie materskú.
- na ktoromsi mestskom úrade mi povedali že stačí trvalý pobyt - ten môžem mať iba jeden? V tom prípade sa musím odhlásiť v ba, prestáva mi platiť OP - ten akože v ČR nebudú po mne chcieť???
- musím najprv odhlásiť rodičák v Blave a až potom sa prihlásiť v ČR alebo aká je postupnosť? Dajú mi rodičák v čr hneď alebo to trvá? Ak ostaneme bez peňazí, je to pruser, manžel ešte nemá v čr prácu, prerába dom aby sme mohli do zimy bývať...
- zaujímavé zistenie že si môžem vybrať pôrodný príspevok....Ale neviem ako si zachovať tp na slovensku a pritom sa prehlásiť do zdravotnej poisťovne v čr (v Unione mi dnes povedali že aby som s nimi mohla zrušiť zmluvu, musím doniesť potvrdenie o zrušení trvalého pobytu)
uf.
vďaka za akúkoľvek pomoc, budem to obvolávať, ale som absolútne antiadministratívny typ, takže nočná mora..🙂

cuttysark
24. lis 2009

mimimikk - toto zalezi len od toho, ci si v CR alebo v SR. Pretoze nevadi ze ste ceska firma, ked je pracovisko na slovensku, spadas pod slovenske zakony a naopak. My sme americka firma v Cechach, a tiez mi USA nic neda 😀

Lubicanoemi - trvaly mozes mat len jeden a trvaly CR dostanes az po 5 (alebo 6? ) rokoch pobytu v CR (existuju vynimky, pozri si na min. vnutra CR) . Ine veci ti neviem poradit 😒

lubicanoemi
24. lis 2009

cutty, dík....Dnes som teda obvolávala niečo v čr, a v podstate som teda na tomto stroskotala... ☹ na CSSZ mi povedali že trvalý pobyt len tak nedostanem, takže na rodičák môžem zabudnúť. Keďže som vydatá za čecha, môže sa mi tých 5 rokov skrátiť na 2, ale to bude mať aj tak už aj druhé mimino vyše roka, takže nič... ☹ Ale to som potom teda zvedavá ako sa mám odhlásiť zo zdravotnej poisťovne, keď tam po mne chcú potvrdenie o zrušení trvalého pobytu a ten teda rušiť nebudem. Snáď to musí ísť aj bez toho, inak fakt neviem... :-P

barcaldine
24. lis 2009

Ahojte dievcata,
mimimikk, uplny suhlas s cutty, ak ostavate na slovensku nic sa ti nemeni.
Lubcanoemi chcem sa opytat, na to zdravotne poistenie, riesim rovnaky problem. Zatial mam ZP na Slovensku, chcela som sa nahlasit do ZP v Cechach, povedali mi ze musim najskor zrusit poistku na slovensku. Kedze chcem rodit tam, musim si pockat a vybavit to po porode.
Ale tarz ma zaskocilo ze pises ze na ZP ti povedali ze by si musela zrusit trvaly pobyt??? Ja mam v CR len prechodny a tiez ho nehodlam zrusit. Je to nejaka blbost, lebo manzel ma tiez trvaly pobyt na Slovensku a v CR len prechodny a normalne je poisteny v CR. Ale riadne cez zamestnavatela.Ja som vsak ako OSVC tak hadam nebudu problemy 😕

lubicanoemi
25. lis 2009

barci ja tiež dúfam že to je nejaká chyba, budem ešte volať na centrálu asi a dám vedieť...Nechce sa mi veriť že to tak musí byť, pretože tp zrušiť nemôžem, nedostala by som už rodičák...Možno to bolo preto, že som sa vyslovene pýtala na zrušenie ohľadom sťahovania do čr. Ale potom v priebehu rozhovoru som sa na to znova spýtala, či musím mať zrušený tp ak sa chcem odhlásiť, a ona prikývla....No, ešte to preverím, tieto JPP akcie ma dostávajú.

a chystáš sa rodiť v sr? teraz som sa stretla s info, že podla miesta máš nárok v tom štáte na pôrodné, aj ked rodičák dostávaš z iného, je to pravda? Ak chcem porodne zo sr,musím rodiť v sr? :-P
teda, jasnejšie....ak budem bývať v čr, rodičák nadalej dostávať zo sr, ale porodím v čr, kde mám žiadať o pôrodné?

barcaldine
25. lis 2009

lubi, dala som za ulohu zistit ako to je s tou ZP mame 😀 ma tam nejaku znamu , tak snad sa nieco dozvie, tiez dam vediet hned ako budem mudrejsia.
S tym porodny,nie som si 100% ista, ale podla toho co sa popisalo o porodnom mi vychadza, ze urcite mozes ziadat v state kde porodis: ja urcite budem ziadat na slovensku, je vyssie v sucastnosti ako v CR. A to rodicovske ti urcite budu dalej vyplacat. Ale skus pozriet zaciatok tejto diskusie, tam je nejaky podobny problem s tym porodny a myslim ze ho dievcina dostala z oboch statov 😨 skusim to pohladat aj ja este a pochopit to presne 🙂

lubicanoemi
26. lis 2009

barci, jo, práve o to mi išlo, či si MUSIM žiadať v štáte kde som porodila, alebo je to na mne. To by som si tiež teda vybrala slovenské🙂 Ok, dík za tip, pohľadám v diskusii🙂

berucka
26. lis 2009

dievcata, ja uz si to asi pred mesiacom zistovala a fakt je to tak, ze si mozeme vybrat. Teda za predpokladu, ze mate v SR stale trvaly pobyt.

berucka
26. lis 2009

tu je cast odpovede, ktora mi prisla:
Slovenská dávka príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa na prvé, druhé aj tretie dieťa je v sume 829,86 Eur/25 000 Sk. Slovenské matky, ktoré pracujú a žijú v Českej republike, majú podľa čl. 7 ods. 2 nariadenia (EHS) č. 1612/68 o slobode pohybu pracovníkov v rámci spoločenstva nárok na „porodné“ v Českej republike, nakoľko majú rovnaké sociálne výhody ako domáci pracovníci. Uplatnenie nariadenia je teritoriálne, zaisťuje rovnosť zaobchádzania v záležitostiach, ktoré upravuje poberanie výhod na území uvedeného štátu osobám, ktoré sa v tomto štáte nachádzajú. Výška českej dávky je 13 000 Kč.

V súčasnosti, keď je naša dávka vyššia ako česká, slovenské matky žiadajú o túto dávku na Slovensku. Vyrovnávacia dávka sa k príspevku pri narodení nevypláca.

barcaldine
26. lis 2009

Jeee Berucka dakujeme za objasnenie, super 😉

lubicanoemi
26. lis 2009

beruc super, dík🙂 ja v čr nemám nič odpracované (sr tiež len bez odvodov, doštudovala som až s dieťaťom), takže výhody mi nehrozia, ale neva, aj tak je to super🙂

a barci, volala som dnes na tú zp (mám Union) a teda keď sme to tam s pani prebrali, tak sme došli k výsledku že teda nemusím dodať zrušenie tp, ale musím sa najprv prihlásiť do zp v čechách (to som ešte zvedavá či ma tam prihlásia, ked som stále prihlásená tu), a oni ma v sr na základe toho prihlásenia odhlásia od seba 😀 že s rodičákom sa to nijako nekryje, upsvar nepotrebuje nič od zp (neviem teda ako je to v prípade materskej a sociálky, na tú ja nárok nemám takže neviem, či by im tam tiež zp nechýbala, trochu o tom pochybujem). A teda tvrdila mi že môžem byť poistená len v jednej zp (čo som tu tiež tuším zachytila že boli baby poistené v čr aj sr....). No, tak zasa názor jedného úradníka 🙂

barcaldine
26. lis 2009

Hehe lubi, tak to zase mne povedala pani v Ceskej ZP ze kym nedonesiem odhlasku zo slovenska nemozu ma prihlasit ku nim 😀 tak teraz je otazka, co vlastne musi byt skor, odhlaska ci prihlaska 🙂))
Ale ja som sa jej este opytala, kedze koli odhlaske zo ZP musim ist na Slovensko, ze je to hlupe ist na SR odhlasit sa a cestovat spät nepoistena, tak som chcela vediet ci by to slo tak, ze na SK si dam zrusenie poistenia od datumu (napr. 20. 3. ) donesiem im potvrdenie teda od Slovenskej poistovne ze ma k tomu datumu odhlasuju a oni ma v CR od nasledujuceho dna prihlasia. (da sa to pochopit co tu pisem ? 😀 😀 😀 )
Tak povedala, ze tak by to slo. No som veeelmi zvedava ako to dopadne nakoniec.

lubicanoemi
27. lis 2009

barci!!!! No to je bordel! toho som sa presne obávala :-P kurnik šopa. Hm, dobre, dobrý nápad s tým dátumom, asi to tak veru urobím. No je toto možné, aby človek musel vymýšľať za úrady, aby im to fungovalo? !!!! 😝

yvetta
27. lis 2009

lubicanoemi - prosim ta neplet si to ZP v 2 statoch to sa tyka len SZCO t.j. zivnostnikov....napr. ja som zivnostnik na SR a v CR pracujem tak na SR si musim platit zdravotne ako SZCO, ale v CR my zdravotne plati moj zamestnavatel - to je vynimka zo zakona ...
v inych pripadoch je pravda co hovorila ta uradnicka, ze nemozes mat poistenie v 2 statoch 😅
moj manzel, ked sa odhlasoval zo SR zdravotnej poistovne tak im musel doniest pracovnu zmluvu z CR a na zaklade toho ho odhlasili zo SR zdravotnej poistovne😉

lubicanoemi
27. lis 2009

yvett aha, ok, dík.
aj tak som teda zvedavá kde budu po mne co chciet aby som tie poiistovne mohla zmenit...

barcaldine
27. lis 2009

yvetta- s tym SZCO neviem neviem, ja som SZCO na slovensku, tam si dobrovolne platim vstko do Soc.Poist. a nemusim si to vobec platit v CR ale vsetky socialne vyhody mam samozrejme len zo SR. Mne tiez slo prave o ZP a povedala mi uradnicka, ze aby som mohla mat ZP v CR musim mat alebo pracu (zamestnavatela) alebo sa musim tiez prihlasit SZCO. To som urobila (vybavila som si zivnost) a aj tak ma nechcu poistit kym sa neodhlasim zo SR. Takze teraz ozaj nerozumiem ako mozem byt prihlasena ZP v oboch statoch (co by mi momentalne vyhovovalo) ked ma jednoducho poistit zdravotne nechcu kym sa neodhlasim zo SR.
Prosim ked mas na mna nervy a viac informacii o tomto, vysvetli mi to ,mozno som tym uradnickam nevysvetlila svoju situaciu dostatocne, alebo nevedia co mozu alebo....ja uz neviem , som z toho jelen 🙄 😀

lenusiknr
28. lis 2009

ahojte babulky... trochu som Vas citala a vidim ze mate chaos v poisteni.. pracujem v jednej zo zdravotnych poistovni tak Vam skusim trocha pomoct....

zo zakona nesmiete byt zdravotne poistene v dvoch krajinach EU... poistene by ste mali byt v krajine kde pracujete, mate zivnost alebo trvaly pobyt.. kedze vacsina z Vas sa chce prepoistit do Ciech je to mozne len na zaklade tychto troch veci co som napisala... do SR ZP musite zdokladovat bud pracovny pomer v zahranici, trvaly pobyt alebo to ze tam mate zivnost.. inak Vas zo SR nemozno odhlasit...

toto sa netyka zivnostnikov ktory maju zivnost stale otvorenu na Slovensku.. vtedy si musite platit poistne aj tu v SR.. a zaroven v cechach ak tam mate jednu z troch spominach veci... cize v tomto jedinom pripade mozte mat duplicitne poistenie...

barcaldine teta ti povedala zle, zrejme nie je informovana spravne.. ak mas zivnost aj tu aj tam je potrebne bych poistena zdravotne v oboch statoch.. cize v cechach ta poistit zo zakona musia....

baby vacsinou Vam mozu v kazdej poistovni povedat inak... hlavne v niektorych ako tu bolo spominane union, apollo... toto sa kazdy rok meni a su s tym dost problemy najme ak mate poistenie tu a rodite v zahranici...

co sa tyka vyplatenie davok na dieta pri narodeni v zahranici musite zdokladovat na slovensku do socialky ze ste boli 12 mesiacov v kuse zdravotne poistena v SR... a odniest to tam.. ale viac ohladne tych davok neviem..

snad som Vam trosku pomohla.. kludne ak mate otazky sa ma spytajte konkretne 🙂 ak budem vediet rada Vam poradim...

lenusiknr
28. lis 2009

babulky a este existuje dalsia vec kt. Vam moze pomoct... 🙂je to formular E 106.. tak som Vam to sem skopcila zo stranky... ak budu otazky tak kludne mi napiste 🙂tento formular Vas tam vlastne poisti na vasho manzela ak je tam zdravotne poisteni a samozrejme aj vase deti...

Formulár E106 je potvrdenie o nároku na vecné dávky (zdravotnú starostlivosť) nemocenského (zdravotného) poistenia a poistenia v materstve pre osoby s bydliskom v inom štáte ako je príslušný štát. Tento doklad vám vydá zdravotná poisťovňa v členskom štáte, do ktorého ste boli vyslaní. Tento formulár slúži na preukázanie nároku na zdravotnú starostlivosť zamestnancov, SZČO alebo vyslaných pracovníkov. Týmto formulárom sa potvrdzuje aj nárok ich rodinných príslušníkov, pokiaľ s nimi bývajú a rodinných príslušníkov nezamestnanej osoby, ktorá bola predtým zamestnaná. V Slovenskej republike sa vydáva na základe potvrdenia zamestnávateľa a doložením formulára E101 (Potvrdenie o uplatniteľnej legislatíve) zo Sociálnej poisťovne.

Formulár E106 sa vydáva aj vyslaným štátnym zamestnancom na základe potvrdenia z príslušného ministerstva. Ak vyslaného štátneho zamestnanca sprevádzajú aj rodinní príslušníci, tak na základe potvrdenia z ministerstva sa vystaví formulár E106 aj na jednotlivých rodinných príslušníkov.

barcaldine
28. lis 2009

lenusiknr, ty si poklad 😀 hned mi je to jasnejsie a uz viem co si mozem narokovat, dakujeeem(e)
super je ze teraz mozem zajst znova do poistovne a argumentovat, nie len sa pytat a pocuvat co mi povedia. Pretoze aspon do porodu by som si platila poistenie aj v oboch statoch ( a kedze som SZCO na slovensku a teraz uz aj v CR) lebo mam v Cr este vysetrenia, ktore nie su zadarmo a samozrejme v pripade komplikacii (moze sa stat hocico) si nebudem musiet robit starost ci ma osetria a kolko by to stalo. Po porode samozrejme ak sa bude dat, odhlasim sa zo ZP na slovensku (snad sa to da ked si zivnost prerusim) to si ale osobne zistim na ZP na slovensku. Dolezite je pre mna info , ze ma poistit zdravotne musia, ak mam zivnost v CR a aj na slovensku.
Dakujem este raz a urcite sa ta budem otravovat dalsimi otazkami ak neuspejem 😀 ak ano tak sa pochvalim. ze tvoja rada pomohla.
Pekny den vam prajem, ja ho uz mam krajsi 😅

lubicanoemi
28. lis 2009

lenus dík, tak ja si to potrebujem upresniť, lebo s úradnými formuláciami mám problém 🙂 asi vykojený mozog alebo čo🙂
trvalý pobyt v čr tak skoro nedostanem, zamestnaná nebudem (som s dieťaťom a čakáme dalšie) a živnosť budem asi riešiť až neskôr, ak si zvolím takú cestu.
Takže jediná cesta ako sa teraz poistiť v čr je byť nejako napísaná na manžela? (ak som správne pochopila ten formulár E106)? On má v čr teda trvalý pobyt, ale posledného dva a pol roka sme žili v sr, takže si v čr nič neplatil, to nevadí?
A ešte: to nám vydajú v zp, kde bude poistený muž, s tým že ja tam budem s deťmi len "prívesok" a ostávam poistená v sr? Alebo sa na základe toho mám v sr odhlásiť zo zp?
Moc dík!