Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

mataharyy
21. bře 2011

@ciernavila to je právě pak ten "únos" vlastního dítěte 😅 Na cizí rodnej list ti do pasu dítě nezapíšou, proto asi funguje ten náhradní doklad, ale co k tomu je třeba nevím... Já pojedu a budu doufat že nás v trenčíně nechytěj, pokud nebude moct manžel, kterej by si mimčo mohl nechat (snad) zapsat do pasu 😎

ciernavila
21. bře 2011

@em_ka
@mataharyy Dik idem teda zistit kde je ten zastupitelsky urad v Prahe.

monulienkamt
21. bře 2011

Ahojte babenky. Mam na Vas jednu veeeelku prosbu, potrebujem poradit ohladom naroku na matersku. Mala by som podla Vas narok na matersku na Slovensku v pripade, ze by mi skoncil pracovny pomer pred nastupom na matersku? Od 1.9.2009 som zamestnana v Cechach, predtym som s vynimkou 3 dni (dobrovolne nezamestnana) a cca 1 a 1/2 mesiaca na urade prace bola od roku 2004 zamestnana na Slovensku. Na Slovensku mam problemy s osetrenim u lekarov (aj ked mam vybavenu E106tku) ☹ , preto zistujem ake su moznosti. Dakujem

ovecka111
21. bře 2011

@ciernavila ahoj, ja som akurat dneska posielala mail na ten zastupitelsky urad v prahe s dotazom ako vybavit ten docasny doklad a co je na to potreba. tak som zvedava ci mi odpisu, dufam ze hej. ak by sa ozvali, urcite dam vediet. ten unos vlastneho dietata sa mi moc nepozdava, uz vidim pri mojom stasti by sme zrovna narazili na kontrolu 🙂

mataharyy
21. bře 2011

@ovecka111 Tak pokud odepíšou tak hoď info, jsem taky zvědavá co to obnáší, protože ta holka mi toho mic neřekla, jen že je to nějakej náhradní, dočasnej doklad 🙄 Jináč si piš jestli to prubnu, tak s mou klikou budou stát v Trenčíně a ač mě normálně nekontrolujou, tak by zrovna měli chuť juknout 😎 Pak by mě zajímalo co by udělali... jako by nás vezli na policajty? 😕 😅

ciernavila
22. bře 2011

@ovecka111 Tak dik som teda zvedava ...

missy97231
22. bře 2011

@monulienkamt preco mas problem s osetrenim na sk aj ked mas e 106? Kto robi problemy? Doktori ci poistovna? Ak nie si v pracovnom pomere pri nastupe na MD aj ked si predtym pracovala, tak narok nebudes mat... Teda tak sa mi zda... Musis mat 270dni minimum,ale musi to stale trvat... Citala som to tu na MK, ze aj ked zmenis zamestnavatela a v novom zamestnani nemas 270dni, tak tiez narok nemas??? Neviem...
@ovecka111 Ten doklad som vybavovala aj ja,,, neviem co bolo presne k tomu potreba,,, viem iba ze fotka ako na pas... Takze sme fotili davidka vo fotosluzbe ako 6tt, a bola ti sranda 🙂 ale inak problem to nebol, a trva to tusim par dni,,, tyzden alebo 4dni..

missy97231
22. bře 2011

@andrejka77 mam podobnu situaciu uz... Som na rodicovskej, v CR som zamestnana, rodicak mi konci uz v auguste (mam 2rocnu variantu) k DR uz chodim na sk, na E106... Aj rodit planujem na sk. Vypoved ale davat neplanujem... A matersku chcen ooberat z ciech samozrejme... Dufam ze to problem nebude ze aj dr aj rodit budem na SK...
Nemate s tym uz niektora skusenost?

mataharyy
22. bře 2011

@missy97231 Pokud ti trvá pracovní poměr v ČR (a trvat bude) tak máš nárok na dorovnání dávky, tzn. zažádáš si o rodičák na slovensku a pak o dorovnávací dávku z čech 😉 Tak to mám já, jen je podmínka ten trvající pracovní poměr, jináč tě v čechách pošlou do háje... 😅

mataharyy
22. bře 2011

@monulienkamt nevím co je za problém s tou E106 já tu na ní funguju už cca rok a problém není a zatím (chvála bohu) nebyl, zašla jsem na pojišťovnu, ty mi poslali normální kartičku pojištěnce a mám nárok na stejnou starostlivost jako zdejší občan 😉

missy97231
22. bře 2011

@mataharyy pracovny pomer mi stale trva v cechach, a verim ze aj bude, vypoved by mi dat nemali... Ale ja som ani neplanovala zadat o matersku na slovensku, len v cechach, kedze tam mam aj zamestnavatela...

ovecka111
22. bře 2011

ahojte, pridavam odpoved zo zastupitelkeho uradu v Prahe (na dotaz co je potrebne na vybavenie docasneho dokladu pre dieta):
v Brne sa doklady vybaviť nedajú, keď budete mať český rodný list, treba
priniesť overenú fotokópiu,sobášny list, doklad totožnosti, 2 ks fotky dieťata,rodný list matky , bližšie info na tel: 233113061-060-069

mataharyy
22. bře 2011

@missy97231 Tam záleží kde budeš trávit rodičovskou dovolenou, pokud na slovensku, primárně musíš žádat na slovensku a češi ti doplatí rozdíl (v případě trvajícího prac. poměru), pokud budeš žít v čechách tak celou částku normálně budeš žádat v čechách 😉
@ovecka111 no to se teda s informacema nepředali, což... 😒 Já na to kašlu když to nepůjde jinak, tak prubnu ten "únos" však co mi můžou, nic, rodnej list mít budu, tak uvidíme... 😅

missy97231
22. bře 2011

@mataharyy plati to aj pri materskej? Tych 28tt?

monulienkamt
22. bře 2011

@missy97231 @mataharyy problemy robia lekari. hned ako som zistila, ze som tehotna, tak som isla k svojmu gynekologovi, ktory mi dal hned kartu do ruky a vyradil ma z evidencie, ani poradne posledny mesiac-dva pred porodom mi nebude robit, tak mam stresy, ze taky pristup budu mat aj ostatny lekari alebo ze po porode dostanem pri odchode fakturu za porod a starostlivost do ruky /este som sa ale na to informovat nebola/ . co mam kolegynu z martina, tak ta si vsetko u zenskej plati a dava si to preplacat v cechach. zubarku ani nejdem spominat, tam si platim komplet vsetko, tu vobec moja E106 nezaujima. jedinu pozitivnu skusenost mam, ked som bola na EKG, tam to bolo uplne v pohode. Preto som zacala uvazovat aj nad tym, ze by som dala vypoved, ale nerada by som prisla o matersku :(. zavidim vam vsetkym, ktore s osetrenim starosti nemate, drzim palce, nech to tak aj ostane.

ovecka111
22. bře 2011

@mataharyy no ani mi nehovori, tiez som cakala trochu viac informacii, nie len takto strucne. ale asi mozem byt rada ze vobec nejaka odpoved prisla. ja este uvidim, az sa male narodi tak tam este zavolam pre viac info. dufam ze bude mozne aby to isiel do prahy vybavit manzel, ak by som tam mala ist ja tak to tiez asi necham tak..

ovecka111
22. bře 2011

@mataharyy no ani mi nehovor, tiez som cakala trochu viac informacii, nie len takto strucne. ale asi mozem byt rada, ze vobec nejaka odpoved prisla.. ja este uvidim, az sa male narodi, tak tam este zavolam pre viac info. dufam ze bude mozne aby to isiel do prahy vybavit manzel, ak by som tam mala ist ja, tak to tiez asi necham tak..

mataharyy
22. bře 2011

@missy97231 Ne peněžitou pomoc v mateřství bereš celou ze státu kde jsi zaměstnaná 😉 jde jen o rodičák a to skrz nějaké pošahané zákony z EU 🙄
@monulienkamt to je nějaká pěkná hovadina... Normálně to nahlas na dané zdravotní pojišťovně, protože doktor přece ani nemá jak zjistit že máš E106, protože musíš mít od pojišťovny normální zdravotní průkaz... Já si vyřídila žádost, na to mi česká pojišťovna zaslala papíry, ty jsem zanesla do slovenské pojišťovny (do dovery) a během týdne jsem měla doma kartičku pojištěnce a nikdo neřek ani popel... Doktor ani netuší že to mám přes nějakou E106... A zahrnuje to veškerou péči v rozsahu v jakém na ní mají nárok pojištěnci daného státu, tedy pokud je nějaký placený zákrok, tak si ho hradíš stejně jako ostatní, ale zbytek ne a pokud ti dělají potíže doktoři, tak si na ně stěžuj u pojišťovny kde jsi odevzdávala tu E106, případně to nahlas i na pojišťovnu u které jsi normálně pojištěná... 🙂

mataharyy
22. bře 2011

@ovecka111 No já se teď dověděla snad dobrou zprávu že jeden papír (na kterém by ztroskotal českej rodnej list) mohu vyřídit i poštou, sice musím nechat ověřit všechny doklady a podpis, ale furt lepší než se s dvěma dětma, z toho jedním párdenním táhnout autobusem do prahy 😅 No a doufám že rodnej list přes matriku v brně taky vyřídíme poštou, takže bych pak do prahy jela až v létě, abych vyřídila rodičák, nechala si mimčo zapsat do pasu a udělala si novou občanku a to by s náma snad mohl jet i manžel, kterému, jak doufám mimčo na slovenskej rodnej list do slovenského pasu zapíšou 😅

missy97231
22. bře 2011

@mataharyy tak to som rada, ze sa jedna len o rodicak... Mne islo hlavne o matersku,,, ale tak uz sa teraz ´tesim´ na to vybavovanie...

monulienkamt
22. bře 2011

@mataharyy diky za radu. ja mam vybavenu E106 v Unione. Zubarka si to nevsimla, ked som prisla na preventivku a o par tyzdnov mi poslala postou ziadost o vysvetlenie nezrovnalosti v zdravotnom poisteni, pretoze jej to v poistovni nepreplatili alebo nieco take (mozno stacilo z jej strany vypisat nejake tlacivo navyse). hned potom ma zaradila medzi samoplatcov. a gynekolog ma odbil tym, ze aj tak nepatrim podla bydliska pod neho a kedze som nemala podpisanu tu dohodu co sa podpisuje vzdy na rok, tak ma hned vyradil. teraz musim zistit, ci ma vezme aspon ta doktorka, kam patrim podla bydliska

mataharyy
22. bře 2011

@monulienkamt Tak on je problém hlavně v tom že Union má málo smluvních lékařů a pokud ten danej doktor s nimi nemá smlouvu a ani ji on, či oni mezi sebou nechtěj uzavřít, tak oni mu to pak nezaplatí a on tě pošle do háje, v tomto případě doporučuji změnit pojišťovnu, nebo se zeptat na Unioně, co jako máš dělat, že jsi si nevyřizovala E106 aby jsi si všechno cálovala sama... Jináč gynekolog bude asi pěkné pako, pač tu smlouvu můžeš uzavřít kdykoliv během roku, já jí uzavírala když jsem šla na první kontrolu, byla jsem v 5tt zaregistrovala jsem se u doktora, první kontrolu jsem si platila, pač jsem chtěla hned jít, aby mi potvrdil těhu, kdybych počkala o pár dní později (ta smlouva platí vždy až od dalšího měsíce), tak bych neplatila nic, jen nějaký poplatek, tuším kolem 5€ za rok, což nevím zda je za to že bydlištěm nespadám, nebo spíš za to že je to soukromej doktor 😉

mataharyy
22. bře 2011

@missy97231 Jo je to "sranda" doporučuji nechat si na každém úřadě co nejdříve napsat co všechno pro tobě budou chtít, aby jsi pak nelétala s každým papírem jak hadr na koštěti 😉

monulienkamt
22. bře 2011

@mataharyy praveze islo vsetko o doktorov, ku ktorym som chodila predtym ako som isla pracovat do ciech, vsetci moji lekari mali normalne uzatvorene zmluvy s unionom. mam taky pocit, ze len u nas v martine je s tym taky problem, nechapem preco ☹ . ked budem najblizsie doma, budem skusat stastie dalej 🙂 . A ten doktor mi to vysvetlil tak, ze sice nam v poistovni povedia, ze to nie je problem, ale im to poistovna vsetko nepreplati. A to som sa mohla aj na hlavu postavit, jednoducho ma odmietol osetrit a hotovo, viac sa so mnou nebavil.

mataharyy
22. bře 2011

@monulienkamt Tak pak jedině to fakt řešit přes union, protože na to je ta E106 a tebe nemusí zajímat zda je to problém nebo není, to si musí pojišťovana vyřizovat s doktorama, hlavně se nesmíš nechat a vyhádat si to na unionu, pokud po tobě někdo bude chtít něco platit (a normálně se to hradí z veřejného zdrav. pojištění) tak si vždy vezmi doklad o zaplacení a vymáhej to po pojišťovně ať už po union, nebo po té české 😉

missy97231
23. bře 2011

@mataharyy ja som neplatila ani prve osetrenia... ma vzali a nic nechceli po mne... Teraz uz idem na NTscreening, a to mi dr povedal ze by bolo dobre, keby som to uz mala (este to bolo vo faze vyrizovania, teraz ju uz mam) aby mohli urobit aj ostatne vysetrenia co k tomu patri... Ale som zvedava na ten rodicak, ake nervy si s tym potrapim 🙂

mataharyy
23. bře 2011

@missy97231 Já bych taky neplatila, kdybych nechtěla vyšetření hned, ale to jsem zaplatila asi kolem devíti eur, ale s tím jsem tam šla (to bych platila tak jak tak, protože ještě nebyla platná smlouva s pojišťovnou), ale od té doby už nic nikde neplatím... 😉

missy97231
23. bře 2011

no ktovie ci by odo mna chceli tiez nieco... Ja mam kamosku doktorku na gynekologii, ale len prvy rok, tak ma vzdy osetroval primar... A ze som jej znama, tak mi aj fotku zdarma dal 🙂 ale teraz uz mam podpisanu dohodu s doktorom,,,a aj tu E106... Tak hadam ziadni doktori nebudu robit problemy..

mataharyy
23. bře 2011

@missy97231 Nesměj, pokud s nimi má ta pojišťovna smlouvu, tak nemají důvod dělat potíže a kdyby náhodou, tak fakt to řešit s pojišťovnou, hlavně si nenechat skákat po hlavě, někteří to můžou zkoušet, ale mají smůlu když se nedáš 😉

sunea
23. bře 2011

@ovecka111 necitala som celu diskusiu, len strucne: ja som obcan SR, manzel CR. Rodila som v CR (Brno). Syn mal automaticky napisany trvaly pobyt podla mojho OP, takze slovensky trvaly pobyt, rodny list mal ale cesky (pretoze miesto narodenia bolo Brno). Manzel isiel na matriku a za 50 Kc na pockanie zmenil trvaly pobyt podla neho, takze syn ma trvaly pobyt teraz tu. Kedze som ziadala o porodne v SR (bolo a je to vyhodnejsie), musel mat syn ale slovensky rodny list. Isla som teda vo svojom meste trvaleho pobytu na SR na matriku, tam som vypisala nejake tlacivo, oni si ofotili nas sobasny list (slovensky aj cesky) + cesky rodny list maleho a este neviem co (asi nase dospelacke rodne listy) a oni to posielali do Bratislavy. Odtial nam potom zase na matriku poslali slovensky rodny list maleho, kde som si ho bola vyzdvihnut.
Pokial mas trvaly pobyt stale na SR, aj ked zijes v CR, este sa ti oplati podat si na matrike taku ziadost o prispevok od mesta (my sme nemali uvitanie do zivota a dostal to aj tak, lebo sme si poziadali). Boli to pekne peniaze, nejakych 100 E. Lebo v CR ti pre dieta uvitanie do zivota neurobia, pokial nie si ty ako matka s trvalym pobytom v CR (resp. v meste, kde by si to uvitanie chcela mat).