Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

mataharyy
17. říj 2011

@amalkagoralka to není komplikované, to jsi na tom stejně jak já... Tedy s tím rozdílem že já jsem původem z ČR... Jináč taky žiju na slovensku, kde děti mají lékaře atp. To zda se po rodičáku vrátíš může být každýmu pumpa. Ono má zkušenost je napochodovat tam s kamennou tváří, nějakejma informacema a suveréně, jináč s tebou začnou zametat a pak to trvá dlouho... Já teď vyřizovala vše okolo rodičáků a zvládla jsem to dvěma dopisama a jednou návštěvou úřadu na slovensku a to vše, jak rodičáky (jak z čr, tak ze sr), porodné, přídavky... A světe div se tento měsíc mi měl přijít první doplatek rozdílu z čech a už ho mám od čtvrtka na účtě, takže paráda 😵

mataharyy
17. říj 2011

@kacenkaharris Nemocenská se ti započítává, pro výplatu rodičáku je směrodatné to v jakém státě (EU) žiješ a ne to zda jsi tam pracovala, to je směrodatné pro doplatek a tam je zas podstatné zda ti v jiném členském státě trvá pracovní poměr. A pokud se ptáš na mateřskou, tak tam musíš splnit nárok, tedy těch 270 dní odpracovaných v posledních dvou letech, pokud to nesplníš, tak máš dnem porodu nárok na rodičovský příspěvek. Na porodné musíš splnit podmínku nepřekročení životního minima rodiny a musí to být první dítě (jinak máš v čechách smůlu) a na přídavky na děti je taky hranice pro příjem... 😉

petruci6
19. říj 2011

ahojte baby,potrebovala by som poradit ohladne ZP
s manzelom sme v CR,on tu pracuje,ale ja som este na RP zo SR aj ZP tam mam,ale chceli by sme dat malu poistit tu v CR,aby som jej tu mohla najst pediatra,ked pojde do skolky
da sa poistit k manzelovej ZP? co k tomu treba??
ja si nechavam zatial vsetko na SR

marusinka80
20. říj 2011

@petruci6 ahoj, kedze zijete v CR, tak by si na zaklade formulara E106 (myslim) mala ziskat poistenie v CR aj pre seba aj pre dieta. Je to plnohodnotne poistenie a hradi vsetko. Myslim, ze dieta ma automaticky poistenie tam, kde matka, tak neviem, ci sa to da zmenit ako pises. My to tak mame a chodime k pediatricke v CR.

petruci6
20. říj 2011

@marusinka80 ale ja si to praveze nechcem menit,mne to vyhovuje byt poistena na SR a chodit k dr tam,aj tak sa po par rokoch planujeme vratit na SR a ja zasa tak casto k dr nechodim,mozno raz za 5 rokov,ale mala tu bude potrebovat pediatra kvoli skolke a myslim,ze sa da aby bola prihlasena na manzelovu poistku,len neviem co vsetko k tomu treba

marusinka80
20. říj 2011

@kacenkaharris no ak porodis skor, tak bohuzial asi narok nevznikne, ale ak by si bola na rizikovom, tak tam sa rata aj doba pocas PN, ako keby si bola zamestnana.

marusinka80
20. říj 2011

@petruci6 jasne, ja len pisem, ze pediatra moze mat aj ked je poistena na Slovensku. Inak prechod do ceskej poistovne by sa mal dat spravit, ak otec je poisteny v CR.

petruci6
20. říj 2011

nemoze tu mat pediatra ak je poistena na SR,nemozeme si zobrat kartu od dr a prihlasit ju tu,lebo nema cesku ZP,mozeme ist len na EU preukaz pohotovost

marusinka80
20. říj 2011

@petruci6 ano, mas pravdu, ze ked ma iba preukaz EU, tak sa da ist len v akutnych pripadoch k lekarovi, resp. si zaplatit kazde vysetrenie individualne a potom si ho dat preplatit v SR poistovni. V pripade, ze budete cela rodina zit v CR a manzel bude tam zamestnany a bude mat ZP v ceskej poistovni, mozete poziadat vasu slovensku poistovnu o vydanie formulara E106 (nie som si ista, ci je to spravne cislo, ale urcite je to nejaky formular E1XX) na zaklade ktoreho musite dostat plnu zdravotnu starostlivost v CR, ako keby ste tam boli poisteni. My mame tu istu situaciu a nase dieta chodi normalne k pediatrovi v CR. 😉

petruci6
20. říj 2011

@marusinka80 vy mate vsetky karty od dr uz tu v CR? neni potom lepsie platit do ceskej ZP?

marusinka80
20. říj 2011

ano, mame vsetkych doktorov v CR. ci to je vyhodnejsie, to netusim, ale asi to vyde plus minus rovnako

petruci6
20. říj 2011

takze sa planujete vratit na SR?

mataharyy
20. říj 2011

@petruci6 múžeš jí buď pojistit přes tu E106, nebo jí odhlásit a přihlásit v čr a pokud pobíráš rodičák ze sr a žiješ v čr, tak si můžeš zažádat tam... 😉

kacenkaharris
20. říj 2011

@marusinka80 Dakujem. Nie som uz najmladsia, lepsie vediet vsetky alternativy dopredu ako potom nariekat...nad stratenou materskou 😉

petruci6
20. říj 2011

@mataharyy mne sa uz neoplati ziadat RP z CR,lebo ho mam uz len do konca decembra,dovtedy by som ani urady nepobehala

ellenie
31. říj 2011

ahoj, mam otazocku, resp. otazocky 🙂 Uz 8 rokov zijeme s manzelom v Prahe, tohto roku sa nam narodila dcerka. Na matersku som odchadzala 5.6. a preto sa chcem opytat, kedy a kam mam ist nahlasit prechod na rodicovsku??? a v praci mam este asi 10 dni nevycerpanej dovolenky, ktoru by som si chcela vybrat medzi prechodom z materskej na rodicovsku dovolenku. Musim vypisat nejaku ziadost ohladom dovolenky? a vypisuje sa tiez nejaka ziadost na rodicovsku dovolenku? Pride mi domov nejaky papier, ze mi konci materska a mam si ist zariadit rodicovsku? Alebo si musim zajst na urad a zaziadat si o to sama? 🙂 Ja viem, vela otazok, ale som prvorodicka tak netusim ako to bezi 🙂 budem rada za kazdu odpoved a vopred dakujem 🙂

bambola
31. říj 2011

@petruci6 ahoj, neviem ci este potrebujes tu info o pediatrovi ale my sme to vybavovali v ZP v CR teraz. staci pracovna zmluva rodica a rodny list dietata a dieta ti poistia normalne v ceskej ZP. zatial nam vydali len papier ako doklad o zdravotnom poisteni v CR a ked mm uplynie skusobna doba tak poslu normalne preukaz 🙂
ide to aj s manzelkou ale my niesme zobrati tak ja mam poistenie na slovensku

petruci6
31. říj 2011

@bambola dakujem,takze najprv prihlasit v CR a potom odhlasit na SR?

bambola
31. říj 2011

@petruci6 ano, na SR len predlozis doklad o ZP v CR 🙂 bez toho ta , teda malu, neodhlasia 😉

petruci6
31. říj 2011

ok dakujem 🙂

eustoma
31. říj 2011

@ellenie prve co musis spravit je poziadat u zamestnavatela o cerpanie raidnej dovolenky po skonceni materskej dovolenky (poziadat musis pretym, nez matrska konci). zaroven poziadas zamestnavatela o cerpanie rodicovskej dovolenky v dlzek aku chces. teda zamestnavatelovi musis odniest ziadost / ziadosti sama, nik ta na to neupozorni, resp. nik nema tu povinnost. rodicovsku dovolenku a riadnu dovolenku budes cerpat zaroven.

nasledne na to zajdes na urad prace, pod tu prahu, kde mas prechodny pobyt a tam podas ziadost o rodicovsky prispevok v dlzke aku si zvolis (nemusi sa zhodovat s dlzkou rodicovskej dovolenky). na urade vypnujes tusim 3 papiere. jeden je potvrdenie o tom kolko si mala vysku materskej, to ti potvrdia na socialke. doporucujem si zajst na prislusny urad a spytat sa co potrebujes, lebo kazda uradnicka a trosku ine vysvetlenie co potrebujes. ja som potrebovala:
- potvrdenie so socialky kolko som poberala atersku
- potvrdenie z prace, ze mi trva zamestnanecky pomer
- potvrdenie o prechodnom pobyte
- rodny list malej
- potvrdenie o tom, ze manzel je tuna zaestnany
- nejake cestne prehlasenia som vyplnila ja aj manzel

inak domov ti nic nepride, ty si musis strazit dokedy co mas stihnut.

patrisa22
1. lis 2011

Ahoj sem slovenka a pracuju v Brandysi nad Labem...jsem tady skoro dva roky a urco mam odpracovanych 270 dnu..jsem tehotna a potrebovala bych info jestli tady dostanu materskou a porodne..nemam tady ani prechodne bydliste,doufam ze to nebude problem...dekuji za info.. 🙂

mataharyy
1. lis 2011

@patrisa22 pokud není problém jinde máš nárok jak na mateřskou, tak na ostatní dávky, případně doplatky, pobyt není podmínkou 😉

patrisa22
1. lis 2011

patrisa22@mataharyy nemel by byt problem nikde...jenom jeste jedna prosbicka.. 🙂 kam vsude musim jit abych to nejak vybavila?

mataharyy
1. lis 2011

@patrisa22 Tak jen co tě doktor vypíše na mateřskou, tak žádanku odevzdáš zaměstnavateli, případně rovnou na příslušnou správu sociálního zabezpečení (dle toho kde máš zaměstnavatele), pak se neřeší nic až do porodu, osobně doporučuji žádat porodné na slovensku, je to víc peněz a navíc v čechách musíš splňovat podmínku že je to první dítě a že příjem všech společně posuzovaných osob není vyšší než tuším 2,5 x životní minimum (na dva dospělé a jedno dítě je to bez pár korun 17000,-). Na přídavky na děti je taky podmínka toho životního minima. A rodičovský příspěvek budeš žádat na státní sociální podpoře (je to vždy při úřadě práce) v místě kde bydlíš. Dostaneš všechny podklady a musíš doložit že opravdu bydlíte v čechách (pokud tam budeš i po dobu RD), k tomu stačí potvrzení od dětského lékaře 😉

eustoma
1. lis 2011

@patrisa22 len doplnok, porodne si ziadaj na Slovesnku v CR je nizsie. narok na porodne so Slovenska mas, ak tam mas trvaly pobyt.

barky
3. lis 2011

dievčence ako to je s porodným? mám trvaly pobyt tu i na slovači, ale kedže dieta sa narodí tu a bude čech tak na slovači asi žiadat nemožem či?? muselo by mat slovenské občianstvo že?

kaceenka
3. lis 2011

@barky ja som to teraz vybavovala..ak máš trvalý pobyt na slovenku tak stačí ak dáč český rodný list preložit do slovenčiny..malé automaticky dostane trvalý pobyt po tebe na slovensko a aj slovenské rodné číslo teda bude mat aj slovenské občianstvo..do papierov vypíšeš trvalý pobyt slovenský a aj slovenské rodné číslo a dostaneš porodné...nebolo to nič hrozné..plus ešte prehlásenie že si v čechách nič nedostala..

eustoma
4. lis 2011

@barky malej nemusite vybavovat slovenske obcianstvo. porodne je na matku. takze staci CR rodny list a poziadat o porodne na slovensku. nepotrebujes k tomu sk rodny list. par stranok dozadu sa to tu rozoberalo 😉. potrebujes CR rodny list, potvrdenie od gynekologa ze si pocas tehu chodila na kontroly, potvrdenie od detskej lekarky, ze sa mala narodila a ze sa dozila 28 dni....no a vyplnis 3 forulare.... ziadas o porodne a o priplatok k porodnemu.

ak chcete mozte jej vybavit aj slovenske obcianstvo po tebe a tam zanesies cr rodny list bud na ambasadu, alebo priamo na osobitnu matriku (trva to 3 mesiace), nasledne dostane novy sk rodny list, s inym rodnym cislom (slovenskym). k trvalemu pobytu ju vobec hlasit nemusite na slovensku, je to zbytocne.

kisasonka83
4. lis 2011

maminy ake presne potrebujem papiere pri ziadosti o rodicovsky prispevok na slovensku?