Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

domi1988
12. bře 2012

ahojte baby.. potrebovala by som info.. som slovenka pracujuca v cz od roku 2010, teraz mam zmluvu na dobu URCITU za matersku kolegyne, ktora by sa mala vratit cca za 2 roky.. co by bolo keby som otehotnela, vie mi niekto poradit?

yvetta
12. bře 2012

@kisasonka83 - skus napisat na FU v Prahe oni su velmi flexibilni a vedia ti odpovedat aj mailom - no podla mna by ti vracali dane, alebo skus podat tam kde si bola ako posledne prihlasena cize myslim pred kvetnom kde si byvala 🙂
davaj si akurat pozor, lebo niektore tie pracovnicky na danovom su hlupe a mozu ti kecat bludy

88zuzanka88
12. bře 2012

Ahojte som zo slovenska a môj manzel pracuje v ceskej republike a cakame babetko je mozne poberat matersku z ceskej republike a vedel by mi niekto aj poradit v akej vyske je a co vsetko mi treba nato aby som mohla tu matersku vybavit a kedy sa to ma vybavovat ci pred porodom alebo po porode
Ďakujem všetkym za odpovede
Pekny večer

evula83
12. bře 2012

amalko ahoj,no ja som momentalne na MD..mimčo očakavame v aprili..takže ak som spravne pochopila po MD by som mala ziadat o RD na slovensku?oBaja sme slovaci,ale pracujuci v cechach a s prechodnym bydliskom...to je to poriadna somarina..uz sa na to tesim,co ma vsetko bude cakat... ☹

kirjava
12. bře 2012

Na tuhle stránku jsem narazilap ři procházení netu http://sk.test-tehotenstvi.cz/?stranka=3

kvetinkaivanka
13. bře 2012

@evula83 o RD si možeš požiadať v ČR,ja som tiež žiadala a nebol žiadny problém 😉

nae
13. bře 2012

@evula83 normalne si zaziadas na ceskom Urade prace, pod ktory spadas v ramci prechodneho bydliska. Vyplnis formulare a budes cerpat rodicak z CR, neboj sa toho papierovania.

evula83
13. bře 2012

nae dakujem pekne za info,ja viem,ze mam este trosku cas...ale ja som niekedy strasna... ☹ chyti ma panika a stale to tak nie je strasne,ako si to sama predstavim... 😉

evula83
13. bře 2012

@kvetinkaivanka dakujem pekne za info...ja niekedy spanikarim bezdovodne... 😒

evula83
13. bře 2012

@nae dakujem pekne za info,ja viem,ze mam este trosku cas...ale ja som niekedy strasna... emoticon chyti ma panika a stale to tak nie je strasne,ako si to sama predstavim... emoticon

nae
13. bře 2012

@evula83 Co sa tyka riesenia byrokratickych zalezitosti na uradoch, som ja osobne tiez jeden velky chaosak 🙂 Ale konkretne na Urade prace u nas su velmi ochotne pani a aj ked bolo nieco zle vyplnene, tak poradili, pomohli... a vyhodou je hlavne to, ze chodim do oddelenia pre obcanov EU, a nie do klasickych "dveri" podla abecedy, takze sa mi este nestalo, ze by som dlho cakala, vacsinou som tam bola sama 🙂 Drzim palce.

kvetinkaivanka
13. bře 2012

@evula83 nemáš za čo,ak viem,rada poradím.Aj ja niekedy spanikárim bezdovodne 😉

kisasonka83
14. bře 2012

@yvetta ahoj este by som sa chcela opytat ci nahodou nevies ako je to u partnera,ked bol v CR zamestnany od januara do marca 2011,potom dal vypoved a odisli sme na SVK kde si vybavil transfer davok podpory v nezamestnanosti z ciech (je to ze vlastne bral podporu v nezamestnanosti z ciech ale z dovodu prestahovania sa rodiny na Slovensko,zil na SVK)Tam bol vlastne vedeny od maja do konca oktobra a potom od novembra uz bol na slovenskom urade prace.Kde si ma to danove podat?V Prahe alebo na slovensku?Ja som volala do prahy a zenska na FU mi zdelila ze vraj ma podavat v Prahe ze ak ma zarobene viacej ako 15tis tak ma podat v cechach ale zasa brat mi to zistoval a on mi tvrdi ze vraj to ma podat na Slovensku,lebo nebol v CR viacej ako 180dni ci co.Ja uz som z toho jelen a neviem co robit☹((((

kristy73
14. bře 2012

@lucka1393 Ahoj tak to budeš mať asi komlikované.Ja som tiež Slovenka žijúca v ČR mám tady prechodný pobyt a stejnak som mala problém ohladne rodičáku.Materskú som dostávala v pohode,ale rodičák som musela žiadať na Slovensku tu v ČR mi len doplatili do tej sumy 7600.Neviem ako si na tom v práci či máš pracovnú smluvu na dobu určitú anebo neurčitú.Čo se týka porodného to si žiadaj na SVK(stačí ti čestné prehlásenie že si si to tu v čechách nežiadala)v pohode ti to na SVK prímu.Dieťa dostane rodný list český a zároveň si pak vybavíš na SVK(trvá to asi mesiac)a takisto bude mat mimčo zdravotne pojisteni v čechách bez problému v zdravotnej pojiš.kde máš ty.Pokuď budeš potrebovať nějaké rady nechám ti tady mail a kludne mi napíš.Už to všetko čo sa týka nás Sloveniek mám tu v Čechách zmapované ako nejaká úradníčka.(kata.m@centrum.sk) Máme to tu trochu komplikované v Čechách a některé úradníčky ani nevedia ktorá ruka je pravá a ktorá levá.Ja som sa na všetko informovala cez Slovenskú ambasádu kde poradili super a keď som išla na úrady tu v čechách úradnčky len zírali kde som k tým informáciam prišla.Tak ak budeš něco potrebovať tak sa ozvy

zmrzlinka
15. bře 2012

@kristy73 ahojky a preco robia problemi s rodicakom?Kvoli pobytu?A ako dlho to trva,kym sa vybavi rodicak na Slovensku?Dik za odpoved.

kristy73
15. bře 2012

@zmrzlinka no pokial pracuješ tu v ČR a máš pracovnú smluvu na neurčito to by nebol problém.Hlavne tu riešia či ste obaja Slováci zamestnaný tu v ČR a či pracovný pomer furt trvá.Pokial netrvá rodičák sa musí vybavovať na SVK tu v ČR sa dostane len vyrovnanie do 7600kč.Na SVK rodičák dostaneš hneď ako o neho požiadaš len musíš mať rozhodnutie z Čiech.Ale ten hlavný problém je v tom kde máš trvalý pobyt pokial na SVK tak tam budeš žiadať podľa úradníčiek rodičák.Je to troch uvalené lebo pokial pracuješ a platíš socku a zdravotné v čR tak ten rodičák by sme ako Slovenky mali dostávať tu.No ale žial realita a zákon to neumožnuje.Neviem ako si ty na tom jesli tu obaja pracujete a máte trvalý pobyt v ČR

zmrzlinka
15. bře 2012

@kristy73 no manzel je Cech a ja mam tu prechodny pobyt (zatial) a zmluvu mam na dobu urcitu....ved na neurcitu uz skoro nikde nedavaju....tak uvidime ako to bude s tym rodicakom....

kristy73
15. bře 2012

No nemala by si mať problém ,pokial jeden z Vás má trvalý pobyt v ČR.A čo sa týka porodného to si vyžiadaj na SVK je tam viac peniažkov s tým problém tiež nebudeš mať.Napíš len Čestné prehlásenie že si si neuplatnovala v ČR.K tomu budeš potrebovať papiere zo SVK a takisto aj rodný list dieťata ale Slovensky ten tiež budeš vybavovať na SVK trvá to asi mesiac.Na Slovensku ti nárok na porodné vzniká lebo eŠte stále máš trvalý pobyt na SVK a vobec nevadí kde sa mimino narodí.Papiere na porodné sa dajú stiahnuť na internete.Kedy budeš mať mimino a ešte pracuješ alebo si na nemocenské? Pýtam sa len kvoly tomu že pokial by si bola na nemocenské tak ti v Čr bude vyplatená aj materská po dobu 6 mesiacov.Na materskú nastupujeŠ mesiac pred porodom.Možná keď natrafíš na slolídni úradníčku tak ti poradí aby na rodičák išiel tvuj manžel a v tom prípade bude rodičák vyplácaný v Čr a manžel bude moc chodiť do práce a ty se budeŠ moc do troch rokov starať o mimino aj takáto varianta dnes naštastie existuje.

zmrzlinka
15. bře 2012

@kristy73 ja som od 6 tyzdna doma,lebo som strasne zvracala a bola som aj v nemocnici na infuziach a do prace som uz nenastupila,lebo doktor ma nechcel pustit....schudla som 12 kg,takze asi by som ani nejaku pracu nedala 😒 ....mam odrobenych tych 270 dni,tak s materskou by nemal byt problem.Termin porodu mam na 30.6 a doma som od 3.11.,takze pol roka na nemocenskej budem.
A mimco bude mit i cesky i slovensky rodny list?Dakujem za info 🙂

kristy73
15. bře 2012

Ahoj tak materskej se neboj tu dostaneš tu v Čr.A co se týka rodného listu:pri narodení dostane český rodnný list,ale ty budeš potrebovať aj Slovenský nakoľko máš ešte trvalý pobyt na SVK .Na SVK si ho budeš vybavovať kde máš trvalé bydlište na matrike tam budeš musieť doložiť aj český a zo SVK dostaneš rodnný list dietata do mesiaca.Ak ho budeš mať tak hned si možeš začať vybavovť porodnné(máš na to pul roka)to ti Slovensko vyplatí do 2 týdnov.Predpokladám že v práci ti smlouvu neprodlouži tak keď budeš vybavovať rodičák tu v Čr opýtaj na variantu keby išiel manžel na rodičák.Ty ten rodičák tu nedostaneš nakoľko ti v práci pravdepodobne smlouvu neprodlouži.Pretože by ti firma musela 3 roky držet místo a to dnes neni reálne pre zamesnávatela nakolik zákon je na strane zamestnávatele a propustiť te teď nepropustí jenom ti už neprodlouži smlovu a ukončí stebou pracovní pomer.Podla mna je to veľká špinavosť keď tu Slovenky pracujú vše platia a pak jako nějaké žobráčky musia žiadať rodičák na SVK.

zmrzlinka
15. bře 2012

mna najviac dostalo to,ze ked som sa zamestnala,tak som pol roka cakala na karticku od poistovne a dali mi len nejake potvrdenie na A4,ze som poistena a to mi u doktorky nechceli zobrat.Pripadala som si ako totalne debil,ze chodim do prace....platim dane a nedaju mi ani blbu karticku poistenca.
Najlepsie na tom je,ze hypoteku na seba som tu dostala....manzel prisiel nahle o pracu....tak na zaklade toho,ze mam manzela Cecha mi tu hypoteku dali a to som vtedy este robila v Irsku a na trvaly pobyt musim cakat a rodicak mam nakoniec brat zo Slovenska? 🙂 Dufam,ze klapne ta varianta,ze rodicak dostane manzel.....ako pises je to velka spinavost.
V praci neviem,ci by mi zmluvu predlzili....asi skor nie....ale najlepsie sa bude opytat 😀 😀 😀

kristy73
16. bře 2012

@zmrzlinka No tak tá kartička pojištence ma trochu zaráža.Ja keď som tu nastúpila do práce a dostala som smluvu išla som na pojištovňu a hneď mi pani vydala kartičku.No ja jsem tež s toho zhnusená.A ešte ti poradím keď si pojdeš žiadať o rodičák nečakaj kým ti skončí materská choď skor na OSSZ dať potvrdiť papie čo ti dá úradníčka.Úradníčka ti síce povie že to stačí keď pojdeš mesiac pred skončení materské ale ty se ji nedrž.Lebo oni tvoje papiere ohladne rodičáku budú posielať na SVK a tu ti to budú komplikovať.Sú tu holky ktorým to dali po termíne a rodičák im po spatku nevrátili.Ja som tiež skor vybavovala a len tak tak som to stihla.Niekdedy tie úradníčky robia ako keby to vyplácali zo svojho.Ale čím viac budeš mať info.tým líp človek pak v tom nemá takový chaos a vie kde sa ma obracať.Tak ti zelám aby si to vše v pohodičke a bez stresov vybavila.A ozaj co budete mít holčičku?

zmrzlinka
16. bře 2012

@kristy73 Ja som s tou kartickou asi urobila chybu,lebo som to nechala na zamestnavatelovi....neviem.Ale ked mi davala druhu....ked mi skoncila platnost,tak som cakala vyse mesiaca a to som to vybavovala v poistovni.

Dakujem za rady....pojdem rodicak vybavovat,co najskor.Tak dufam,ze to nejak zvladnem 😒

Budeme mat chlapceka...Tobiáška....take trochu prekvapko,ale verim,ze to vsetko zvladneme 🙂 Manzel by chcel hned druhe....ale to podla mna nie je realne....jedine,ze by si nasiel nejaky super job,co v dnesnej dobe nehrozi 😀

Inak ma facinuje slovensky a cesky socialny system....ked bol manzel v Irksu nezamestnany....normlane dostal aj prispevok na byvanie bez ohladu na to,ci som ja robila alebo nie.Tu nemas narok na nic.A pridavky na deti vyplacali spatne do posledneho centu.Moj otec ked pracoval v CR a mal este skolopovinne dieta,tak pridavky na dieta vzdal,co ho tak vytocili na urade....takze asi fakt treba pevne nervy 😖

kristy73
16. bře 2012

@zmrzlinka A manžel pracuje alebo je nezamestnaný?A na rodinné prídavky no neviem tie som ja radej rešila na SVK nakolik manžel podniká a tu by nám na ne nevznikl nárok.Tu v Čr je dávajú asi jenom chudobe čo na SVK ich dostane aj chudoba aj boháč tak ak budeš chcieť rodinné tak isto je radej vybavuj na SVK.Tam budeš k nim potrebovať rodnný list dietata zase Slovenský od manžela pra. smlouvu a v tvém prípade asi ak ti zamestnávatel dá vypoveď tak smluvu o pr.pomere+ukončení smlovy a doklad zo SVK o trvalom pobyte na SVK.Já jsem stoho mala takový hokej ale nakonec jsem to zvládla len treba pevné nervy 🙂

zmrzlinka
16. bře 2012

Manzel pracuje....najlepsie asi bude ak on zaziada o rodicak tu a bude ho poberat on.Dufam,ze natrafime na niekoho normalneho na urade.....potom napisme moje skusenosti 😀 Dufam pozitivne 🙂

A Ty mas dievcatko alebo chlapceka?A si dlho v CR?

kristy73
19. bře 2012

Ahojte kočeny mám dotaz sme Slovaci žijem v Čr tu som pracovala a manžel podniká na SVK takže dochádza raz za tyden za nami do Čr.Na SVK máme vštci trvalý pobyt.Moj dotaz znie mám problém ohladu rodičáku.Tu v Čr mi doplácajú rozdíl .Zo SVK by som mala údajne dostávať rodičák 190 eur aspoň mi to bolo tu v ČR povedané.Ale problém je v tom že na socke na SVK úradníčka manželovy oznámila že na to nemám nárok nakoľko žijem v ČR a nie na adrese trvalóm pobyte.Máte niekdo niejaké info o tom že ak chcem rodičák dostávať zo SVK tak tam sa musím zdržiavať?Moc ďakujem za každú dobrú radu

lienka434
19. bře 2012

@kristy73 no ja ti len chcem napisat ze ak ides nieco vybavovat na urady ci SR alebo CR treba sa obrnit a nedat sa odbit nejakou premudretou uradnickou.Treba skusit vedlajsie dvere alebo rovno šefa🙂) len vtedy by si videla na kolko veci mas narok! veirm ze to tu najdes aj v inych prispevkoch popisene ze co jak...ale kazdopadne mas narok!!!inak preco odoberas zo SR davky ked v CR su vyssie?nepracovala si viac ako pol roka v CR?

kristy73
19. bře 2012

ja som tu vČr pracovala 4.4.2011 som nastupila na matersku tu som dostávala vyplatenu v ČR ale 30.4.2011 mi skocila zmluva a zamestnavatel mi ju uz nepredlzil.Ale dnes bol manzel na socke na SVK a tam mu uradnicka povedala ze pokial zijem s detmi v Čr tak si to mam tu v Čr ziadať.To ma tak vytocilo obliekla som deti a isla teda sem vCR na socku a veduca mi povedlala ze nech tam manzel na SVK tu ziadost podá ze uradnicka je povinna mu to zobrat a nie slovom ho odbyt.Aze ked mi to tam neschvalia tak mi to teda oni tu vyplatia ale ze su tu zvedavy aky dvovod uda SVK strana.Tak uvidim co a ako ale podla vsetkeho by to slovensko malo vyplatit ak nie tam mi to bude musiet vypaltit Cr

adelii
19. bře 2012

Toto je otrasne,ako sa na tych uradoch spravaju! Myslim na slovenskych uradoch....v CR zatial vsetci ustretovi,no na SVK si myslia,ze s nami mozu zametat!!! Mne tiez nejaka krava na poistovni povedala,ze nemam narok rodit v CR,aj napriek tomu,ze tu zijem....dokonca zvysovala na mna hlas...az ked sme sa nedali a povedali,ze mame narok na taky a taky formular,tak uz to odrazu islo!!!
Baby,nedajte sa odbit...zasnem,ako si mozu vobec dovolit klamat ludom do oci...je to svinstvo!

zmrzlinka
20. bře 2012

najlepsie na tom je,ze sa tvaria ako keby to davali z vlastneho vrecka 😖