Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

kristy73
21. bře 2012

@adelii No ja ti poviem že tá blbá úradníka býva vedla nás v paneláku(na SVK) a pretože manžel podniká na SVK a je tam častejšie tak si myslí že sme asi debilové.Manželovi povedala že keď sa tu ja s detmi nezdržiavam na SVK tak na to nebudem mať nárok,ale zaujimavé je že na porodné mi tam vznikol nárok.Tak potom aj České úrady by mi potom mohli zamiestnúť dať vyrovnáni keby som sa asi odstahovala na SVK.A čo by som tam asi robila veď tá materská by mi nestačila na všetko čo moje deti potrbujú.Tu v Čr je to o trošku lepšie aspoň aká taká zamestnanosť a aj tie potraviny sú o niečo lacnejšie.Ale ak mi SVK nedá rodičák tu mi riaditeľka na socke sľúbila že ma nenechajú bez rodičáku a že mi ho pak oni vyplatia len potrebuji rozhodnutie zo SVK prečo mi tam odmietaju ho priznať.A poviem ti som veľmi zvedavá aký dvovod na SVK udají.

adelii
21. bře 2012

@kristy73 ja uz nemam slov,ako s ludmi jednaju...ja som sa dnes dozvedela,ze formular E106 som si mala vybavovat v CR a nie na SVK...no zenska na SVK mi povedala,ze si to mam vybavit u nich...jak u debilov...asi tam poslem nejaku kontrolu,nech sa zenske trochu vzdelavaju,lebo to uz nie je normalne 😀

kristy73
21. bře 2012

@adelii No mi sme mali s tym formulárom tiež problém keď som ho potrebovala na zdravotnú poistovnu tu v ČR zaniesla som ho na SVK poistovnu a ženska mi povedala že oni ho pošlu speť do ČR na poistovnu .No doverovala som a poučila som sa .Nič sem neposlali a naštastie som tu natrafila na fajn úradníčku ktorej to ani moc nevadilo.Zavolala na SVK ohlade toho formu. a tam na SVK jej ženská do telefónu povedala že nevie čo s tým papierom má robiť ona.Ja som toho názoru že aj ludia s pomocnou školou by vedeli takto úradovať a mali by aspoň prácu a nejaký ten príjem.Ja teda neviem ako dopadnem ,ale už od novembra vybavujem rodiča´k a ešte furt nič.Manželovi ta husa povedala že v ČR dostávam peniaze a to mi musi stačiť.No nech ona skúsi vyžiť s 2697kč čo tu ja dostávam dorovnanie do rodičáku.Je to naozaj pod úroveň človeka.Len bych bola zvedavá ako to rieša s tú verbeš špinavú cigánskú co nikdy nerobila a robiť nebude.

adelii
21. bře 2012

@kristy73 no presne,ako pises...mne tiez slubili,ze to poslu do CR a nic sa nedeje...ale ja uz sa tak nastvem a pojdem jej tam krave sprostej vynadat,ci ma schvalne tehotnu mieni tahat hore-dole po uradoch 😠
presne tak...cigani tam nabehnu,zacnu sa vyhrazat a maju,co chcu...jej toto je kapitola,pri kt.by som sa rozculila,tak radsej nic uz ciganoch nepisem,lebo este predcasne porodim 😀
no a urcite ti spatne ten rodicak nevratia,ze? no ja som veeelmi zvedava este pri vybavovani rodicaku,ci sa k niecomu dopracujem...inak mozeme ist zobrat 😒

kristy73
21. bře 2012

@adelii Tak tu v Čr mi slubili že mi to pak po spátku vyplatí že se nemusím obávať.Ale ja som sa ani nikde nedočítala že keď porodím v Čr tak nebudem mať nárok na rodičák na SVK.Úradníčka to tak vysvetlila manželovi že pokial sa ja zdržiavam v ČR nemám nárok poberať rodiča´k na SVK.Ale obratom mu hned šplechla do očí že aj keby som sa vrátila speť na SVK tak mi na to nevznikne nárok.Ale tu mi úradníčky povedali že pokial manžel pracuje na SVK a máme tam všetci trvalý pobyt nárok mi tam vzniká a úradníčka to nemá čo komentovať.Je povinná zobrať žiadosť a nie aby komentovala kdo kde žije.A najlepšie je aj to že keď sme odchádzali za prácou sem do ČR tak tá istá husa nám poradila aby sme si odhlásili rodinné prídavky nakoľko sa stahujeme na prechodný pobyt do ČR.A ja koza som tak spravila.Ale poviem ti len jedno spravila som chybu ale vďaka úradníčke.Teraz som už4 rok bez prídavkov.Ale keď sa ukáže že som si ich ja odhlásila tak mi ich bude musieť štát vrátiť za 4 roky po spiatku aspoň tak to vraveli manželovi na jednej socke kde chodieva pracovne s ponukami .Takže úradníčky sú ako slepice.

kristy73
21. bře 2012

@adelii No teraz mi volal mažel úradníčka papíre na rodičák vzala a hned mu dala i rozhodnutí v ktorom sa píše že mi rodičák na SVK zamiesti zdovodu toho že centrum zahájení je v ČR tak to som zvedavá aký je to nový paragraft respektívne zákon na SVK a asi to bude aj novinka tu v ČR.Takže v pondelok idem tu v Čr za pani riaditelku a už sa to snaď dorieši.

adelii
21. bře 2012

@kristy73 to je hrozna situacia...neviem si to ani predstavit...mna by zaujimalo,ci aj ine narodnosti maju take problemy (napr.vietnamci a podobne) alebo len so Slovakmi je problem vramci cesko-slovenskych vztahov 😒

kristy73
21. bře 2012

@adelii no to neviem ale teda nechápem naco sme v EU ešte viac problémov máme ako keby sme v tej únie neboli

adelii
21. bře 2012

@kristy73 presne...sak kedysi bezne ludia robili v CR,zili na SVK alebo opacne,priplatili si nejake dopoistenie a bol pokoj...teraz vraj nejde ani to 😅

andrejkonellis
22. bře 2012

Ahoj dievčatá, som rada, že som našla túto tému 🙂 Práve som otěhotněla a predbežne si zisťujem, čo všetko si budem musieť vybaviť, alebo na čo nezabudnúť ako Slovenka v ČR....Manžel je Čech v auguste 2012 získam trvalý pobyt v ČR, termín porodu mám na konci novembra. Platím si OSSZ, VZP a nemocenské poistenie u OSSZ - 148Kč/mes. Našla som na nete nejaké info, že je potreba požiadať o české rodné číslo? atd... Tak ak s tým máte niektorá skúsenosť prosím ukľudnite ma ☹ Dúfala som, že keď budem mať trvalý pobyt a všetko si platím v ČR, že to bude bez problémov....

nae
22. bře 2012

@andrejkonellis Ake cislo mas na karticke poistenca? Ja tam mam automaticky ceske rodne cislo, respektive nahradne. V systeme VZP som evidovana len pod tymto cislom, ale napriklad na Urade prace, kde mi platia rodicovsky prispevok na syna, zase chceli to slovenske (lebo spadam pod obcanov EU, este trvaly pobyt v CR nemam, len prechodny).

kvetinkaivanka
22. bře 2012

@andrejkonellis tiež mám automaticky české rodné číslo,len na pase mám slovenské RČ.Ja som dostala trvalý pobyt skoro mesiac po narodení syna a všetko bolo v pohode ako žiadosť o porodné,tak aj rodičovský príspevok.Pri žiadosti o porodné som len musela doniesť potvrdenie ako dlho som v ČR,inak všetko bez problémov.Manžel je tiež Čech 😉

andrejkonellis
23. bře 2012

@nae
@kvetinkaivanka
Ďakujem holky, ja mám na katičke VZP pridelené čílo, len na úradoch chcú origo SK r.č., presne ako ty Nae...Takže sa nemusím ničoho obávať...som rada 🙂

monulienkamt
23. bře 2012

Baby, prosim o radu. ako je to so zdravotnym poistenim ked poberam rodicak zo Slovenska, zijem na Slovensku, mam tu aj trvaly pobyt, ale pracovny pomer mi stale trva v Cechach a odtial som poberala aj matersku (penaznu pomoc v materstve). mam sa ist prihlasit do slovenskej zdravotnej poistovne alebo som stale zdravotne poistena v Cechach? Dakujem. A este mate niektora kontakt na niekoho na Ceske ministerstvo prace a soc. veci, kto mi vie poradit ohladom doplatku k rodicovskemu, dakujem.

nae
23. bře 2012

Ahoj @monulienkamt ,
1. preco poberas rodicak na Slovensku? Mas narok poberat v CR. Ja mam tiez trvaly pobyt v SR, sice tam nezijem, ale v CR som vedena jednoducho ako obcan EU. Tiez mi stale plati pracovna zmluva v CR. Akurat kazdy rok donesiem na Urad prace,pod ktory spadam v CR, potvrdenie, ze mi pracovna zmluva stale plati, a poberam rodicak dalej uplne bez problemov.
2. aku mas momentalne karticku poistenca? Pokial si pracovala v CR, tak ti platil zdravotne poistenie zamestnavatel, a to aj v ramci PPM. Pokial ale poberas rodicak zo SR, tak veru neviem - to ti asi plati poistenie slovenska poistovna, treba sa na to urcite ist opytat alebo si tam zavolat, ci si v evidencii. A tiez zistit, ako si na tom s poistenim v CR - aby si neplatila poistenie aj tam, aj tam. Ohladne doplatku k rodicaku - skus si zistit podla miesta bydliska na prislusnej okresnej sprave socialneho zabezpecenia, kde si v CR byvala (teda predpokladam, ze pred MD si tam byvala, ked si tam pracovala).

nae
23. bře 2012

@monulienkamt p.s. pokial mas manzela Cecha, rodicovsky prispevok z CR moze byt podla noveho systemu pocitany, resp.pisany aj na neho.

monulienkamt
23. bře 2012

@nae dakujem za odpoved. Ja mam priatela a ten zije na slovensku a ma tu aj zamestnavatela. a podla nejakeho zakona poberam rodicak v krajine, kde mam centrum zaujmu, co je u nas Slovensko, idem si vybavit doplatok z ciech, kedze mi pracovny pomer trva

nae
23. bře 2012

@monulienkamt To je pekny zakon, ze "kde je centrum zaujmu". Ja mam centrum zaujmu tam, kde je to pre mna vyhodnejsie a basta fidli 🙂

monulienkamt
23. bře 2012

@nae lenze ja ked som si podavala ziadost o rodicak, tak som uvadzala detskeho lekara a toho ma maly na Slovensku. Ja dostanem aj ten doplatok z Ciech, len si ho musim vybavit, takze o peniaze nepridem

mia___
25. bře 2012

Centrum zaujmu? To teda cumim, co este nevymyslia. Trvaly pobyt, prechodny pobyt a este aj centrum zaujmu. O chvilu bude aj "sympatizujuce mesto"

evaviki
25. bře 2012

Centrum zaujmu je kvoli tomu, ze v ČR Nie sme povinne mat přechodný pobyt.. V podstatě by to malo byt miesto, kde žiješ.. Takže preto 🙂 Já som to napr dokládala, ked som pracovala v Čechách a nechcela podávat daňové priznanie na Slovensku,pretoze pře mna bolo vyhodnejsie podávat ho tu.. Sorry za preklepy, ten tablet si robi, co chce a mne sa to nechce cele opravovat 😉

kristy73
28. bře 2012

Tak kočeny rodičák dostanem na SVK po spiatku ale poviem Vám papierov okolo toho hromada a tie nervy.Ale najlepšie na tom je to že úradníčky sa musia preškolovať aby nám vedeli poradiť..Ale chvála bohu že už to všetko je vybavené

danteska
28. bře 2012

tak ja som dnes bola na urade prace v CR a dostala som vynadane statocne...chcem na Slovensku zrusit poberanie rodicovskeho a pokracovat v CR a dotycny mi vynadal ze na slovensku som ani poberat nemala,aj ked tam mam TP,ZP,pediatra atd.. tak dufam ze vsetko vybavim bez "nasledkov"..

nae
28. bře 2012

@kristy73 Blahozelam k uspesnemu boju 🙂
@danteska Neboj, asi uja vytocilo, ze bude mat viac prace. Nepoznam ale podrobnosti - do CR sa stahujete alebo preco budes rodicak poberat tu? Manzel je Cech?

danteska
28. bře 2012

@nae manzel je Cech,nmaly sa narodil na Slovensku kde mame TP,ZP,pediatra,na matersku som odchadzala na Slovensku..rodinne pridavky mi zamietli v CR-som tu len na prechodny pobyt,nemali sme byt..,tak som aj rodicak vybavovala s tym ze som na Slovensku pani povedala ze vsetko mame tu na Slovensku ale budemem sa stahovat do CR a ona ze v poriadku,ked zacnem poberat rodicak v CR tak sa to tu jednoducho zrusi.no a dnes som sa bola pytat na to co mi treba aby som na Slovensku davky zrusila a poberala rodicak dalej tu.no a pan sa rozohnil ze to uz davno ked mam prech.pobyt mam narok na davky v CR,na Slovensku poberam neopravnene davky a to je zle,ze to budem musiet zaplatit a este volal na Slovensko na UP a uradnicke vynadal ze mi to schvalili.tak ja neviem kde je pravda lebo ona mu tiez cosi splietala o TP a ZP a on ze co vsetci s tym mame,ze raz je muz Cech a mam tu prech.pobyt tak nemam co brat davky na Slovensku..lenze mne pred 1,5 rokom bolo povedane cosi ine,kazdy mi inak povie..no a chlap ma totatl zdeptal,chcem ist k nasim a ist na UP na Slovensku ale mam normalne strach....

kristy73
28. bře 2012

@nae Mi sme obaja Slováci ale žije v ČR a manžel podnika na SVK tak rodičák budem poberať zo SVK. ale poviem ti toľko papierov okolo toho už som si myslela že to ani nedáme do poriadku.Večšinu nám robili problém na SVK lebo ani jedna úradníčka nám tam nevedela poradiť.Tu v Čr to išlo ako po masle len na SVK furt mali nejaký problém

nae
28. bře 2012

@danteska Tak teraz sa zase menil v CR system, ze rodicak moze byt pisane aj na manzela, tak preto ta "ujo" asi tak zdeptal. Mala by si to ale jednoznacne vyhodnejsie, pokial tam mas aj ten prechodny pobyt. Kazdopadne sa hlavne neboj, skus este napisat tu na MK uzivatelke j.a.n.i - v tejto problematike sa naozaj vyzna a ty budes mat padne argumenty a nebudes sa musiet stresovat.
@kristy73 Ja mam zatial s uradmi tu v CR (teda socialka a UP) len dobre skusenosti, vsetci ochotni a poradili, formulare vytlacili, ked sme nevedeli, co a ako... na SVK som toho zatial moc nevybavovala a ked, tak to slo cez jednu znamu, tak to slo hladko. Ale viacerym znamym vedeli robit problemy. Treba si stat za svojim a slusne, ale nekompromisne ich otravovat s tym, na co ma clovek narok a basta. Ja to ale osobne strasne nemam rada taketo vybavovacky... som rada, ze vam to dobre dopadlo a mate o starost menej.

danteska
28. bře 2012

@nae dakujem,skusim jej napisat...vdaka..

kristy73
28. bře 2012

@danteska no ale to ti niekdo povedal pekný blud.Pokial máš trvalý pobyt na SVK tak tam máš nárok jak na rodinné tak na rodičák.Na SVK tomu úradníci prd rozumia robia tam s nás debilov.Ja som to do dnes riešila.Bývam v ČR prechodne a na SVK mám trvalý pobyt.Dnes mi konečne uznali jak rodičák tak rodinné prídavky.Ty nič neruš na SVK lebo tu v ČR ti stejnak nič nedajú rodinné dávajú len chudobe a pokial si nepracovala tu v ČR
(nebert to v zlom)tak nerob blbosti.Keby si pracovala v ČR a po materskej sa vrátiš spet tam kde si robila tak možná by ti rodičák dali..Ale ak máš variantu že si tu nepracovala tak nič neruš.Ja som zo SVK odchádzala pred 5 rokmi a jedna slepice mi na socke poradila zrušiť rodinné že ich dostanem v ČR ale houby nič som nedostala lebo to tu dávajú len chudobe.A teraz mi SVK budúci mesiac vyplatí rodinné prídavky za tých 5 rokov nakolko som nespravila chybu ja ale úradníčka lebo mi poradila p,,,,,u.A pokial to tam budeš chciet zrušiť tak si žiadaj od úradníka písomnné potvrdenie že ti to poradili.Ja som to tak spravila keď mi to na SVK úradníčka poradila a teraz v januáry som zistila že na rodinné mám nárok aj keď bývam v ČR.Takže dobrá rada hoci čo ti na SVK poradia poŽiadaj ich o doklad že ti to poradili.Neboj budeš vyzerať jak debil ale dnes aby sme mali všetko na papiery lebo potom sa ti na úrade nikdo neprizná Že ti to tak poradil.Tá slepica na tej socke na mna čumela fakt jak na debila keď som jej ten papír vitiahla a vydela tam aj svoj podpis.Ja len dúfam že nespravíš chybu radej sa dobre informuj aby si nebola bez penez.Tu ti kočeny poradia čím viac info tým lepšie držím palce 🙂

duppe
29. bře 2012

Ahoj baby mám blbý dotaz, ale opýtam sa 😅 Mám v ČR trvalý pobyt a dcéra (8 mesiacov) tiež. Občianstvo máme obe slovenské. Predpokládám teda, že povinnosť aby dieťa malo svoj pas ako to v ČR schválili sa nás netýká. Je to tak? 😵 ďakujem 🙂