Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

enah
25. kvě 2012

@margotka666 ahoj, ono povinnu zdrav. starostlivost dostanes uz ked si das overit svoju europsku karticku poistenca. Staci ist do Vseobecnej Zdravotnej poistovne na hocjaku pobocku - a povedat, ze chces overenie "o pojisteni dle mezinarodnych smluv". S takym papierom som uz lietala, ked som mala horucky po lekaroch - sestricky sa niekedy tvaria, ze Ta brat nemusia - /v nemocnici Ta zoberu vzdy/ preto si vyber niekoho kto ma prazdnu cakaren najlepsie 😖 Mne sa podarilo prihlasit - k slovenskej lekarke na Vitaznom namesti. - sestricka tri-krat mila nebola, ale ked som jej ukazala , ze mam skutocny zaujem aj zdravotnu kartu, povedala: " uvidime co na to řekne pani doktorka!" - a ta to videla bez problemov. /ale len medzinarodna karticka by nestacila - musim mat to potvrdenie/ Inak dobrych elkarov si najdes pomocou znamylekar.cz alebo ti ju mozem poslat do posty.

co sa ale gynekologa tyka - tam chcem dvoch. V cechach na akutne pripady a casom tehotensku starostlivost. a na slovensku stalu zdravotnu kartu. No neviem. 😀

marusinka80
25. kvě 2012

@enah ahoj, ano, bola som pocas tehotenstva (PN) v Cechach

margotka666
25. kvě 2012

@enah ..dakujem, to o overeni karticky som nevedela..
no mne hlavne ide o toho gynekologa a porod...
v akom mesiaci si?

mirip
30. kvě 2012

Ahojte dievčatá, býva niektorá z vás alebo chodí v Čechách do Lidla?? Od pondelka tam bude akcia 129KČ teda na naše cca 5,05e detské plážové pončo,u nás na Slovensku bola táto akcia minulý týždeň a nikde nemali pre dievča, jedno som naveľa zohnala ale druhé vobec nie
http://www.lidl.cz/cps/rde/xchg/lidl_cz/hs.xsl/...

alisa1
13. čer 2012

Ahojky,prosím poraďte mi niekto🙂 Akurát riešime situáciu,že som v 22 týždni tehotenstva,pracovný pomer mam tu v ČR na dobu neurćitú a som už na neschopenke(trvalý pobyt na SR).Ale problém je ten,že ako nastúpim na materskú,chceme sa odsťahovať na SR a porodiť bábo na SR.Manžel Slovák,pracuje v ČR,ale chce si nájsť prácu na SR. Je to možné? čo si potrebujem vybaviť? Len materskú a formular E106,alebo aj niečo iné,predtým ako odídeme? a Je možne zmeniť gynekológa v takom pokroćilom tehotenstve vobec? Ďakujem veľmi pekne za radu,lebo som sa v tom už úplne stratila v tých zákonoch🙂

alisa1
13. čer 2012

A prosím ešte o vysvetlenie ako presne funguje formulár E 106. na základe neho môžem mať lekára aj na SR aj v ČR? ale len po jednom,akožte zubár v ČR a na SR už nie tým pádom,alebo aj tam,aj tam?🙂 a ako dlho trvá jeho vybavenie? môžem si ho vybaviť už počas neschopenky,alebo až keď nastúpim na materskú? a budem mať aj Českú zdravotnú kartičku a aj Slovenskú,alebo len jednu? Ďakujem veľmi pekne za radu🙂

monulienkamt
23. čer 2012

@alisa1 no ja ti napisem moju situaciu, hadam ti to pomoze. ja mam stale pracovny pomer v CR, tam som aj zdravotne poistena. matersku som poberala z CR, kedze som si tam platila nemocenske a vznikol mi na nu narok. po jej skonceni som si vybavila rodicovsky v SR, kedze som sa vratila domov ked som nastupila na matersku. Vtedy som aj zmenila gynekologa, od toho v Cechach som si zobrala kartu (chodila som k nemu iba ako tehu, predtym som mala doktora na Slovensku, ale to sa nedalo pomaly kazdy tyzden dochadzat na kontroly) a nasla som si doma gynekologicku (mna zobrala ta, co ku nej patrim podla trvaleho bydliska). Mam vybavenu E106, takze nebol nejaky problem. Co sa tyka zubara, u neho si vsetko platim, nechce mi tento formular uznat 😠, lebo pre nich je to papierovanie navyse. No a ked budes mat E106, budes mat aj cesku aj slovensku karticku poistenca. Dufam, ze som pomohla a nedoplietla ta este viac. Inak moj priatel je slovak, zamestnany bol ale na SK. A to, ze tvoj manzel je v cechach zamestnany podla mna nie je problem, matersku budes dostavat ci budes byvat v Cechach alebo na Slovensku, na to nema vplyv kde zijes, ale kde si bola nemocensky poistena. Pri rodicaku je to ine, tam sa berie do uvahy, kde zijes

alisa1
23. čer 2012

@monulienkamt ďakujem ti za odpoveď,ešte prosím ťa ,mohla by si mi povedať či ti materskú posielali na účet na Slovensku,alebo si musím kvôli tomu nechať účet v ČR?Takisto aj tú dorovnávaciu dávku na rodičovský príspevok,čo by malo ČR doplácať,či pošlú aj na SR ,alebo je lepšie nechať účet v ČR. A ten zubár ako vie že máš poistenie cez formulár E106,som myslela že poisťovňa dá normálnu kartičku ako aj majú ostatný a že si to len poisťovne medzi sebou vyúčtujú...a E106 dajú na počkanie,alebo ako dlho to trvá? Ďakujem 🙂

monulienkamt
23. čer 2012

@alisa1 ja som si nechala cesky ucet, neviem ci je mozne zasielat to aj na ucet v SR, tam mi chodi aj dorovnavacia davka. a ty dostanes normalnu karticku, len mas na nej vytlacene EU. moja zubarka si to 1x nevsimla, ja som ju neupozornila a kedze si to ona vydokladovala ako normalne poistenie, tak jej to poistovna nepreplatila a ziadala to doplatit odo mna. ja mam blbu zubarku, chcem ju aj zmenit, lenze neviem, ci mi to pomoze. lebo napr. kolegyna ma takto gynekologicku a ta jej dava vsetko platit, im sa nechce si to inak uctovat. ale napr. v porodnici nebol najmensi problem

alisa1
23. čer 2012

@monulienkamt ďakujem,veľmi si mi pomohla zorientovať sa ako to funguje🙂

andrejka77
24. čer 2012

Ahojte ja by som sa chcela sa chcela poradiť stale som zamestnana a RD dovolenka mi konči 20.08.2012, praca mi už vyhovovať nebude preto musím rozviazať pracovny pomer,kedže už ostávam na Slovensku ...
Patri mi neake odstupne ?? neriešili ste to už niektorá ,prácu momentálne ešte nemám takže musim sa asi potom nahlasit na UP u nás v meste budu mi niečo vyplácat alebo mám si zažiadat z UP V CZ 😒 vobec neviem kde mam začat
dakujem ak niektorá pomože

evaviki
24. čer 2012

@andrejka77 ak ta nevyrazia, tak na odstupne narok nemas.. na UP by si sa mala nahlasit do troch pracovnych dni od skoncenia prac.pomeru, aby si bola nepretrzite poistena.. Ale ci mas narok na podporu v SR, to netusim.. V CR urcite ano, len by si musela chodit na tie dohodnute stretnutia na urad prace..

andrejka77
24. čer 2012

@evaviki ..dakujem 🙂 tak čo viem skor chceli prepuštat neviem asi sa budem musiet informovat v práci ako dalej 😒 už žijem na Slovensku a do Prahy chodit na podpis hmmm neviem si to predstavit mám tam odpracovaných 6 rokov + 3 roky materská

honza098
25. čer 2012

Čau holky, prosím vás o radu. Mám manželku ze slovenska. Bydlíme spolu v čechách, ale manželka nemá trvalý pobyt, nepracuje tu a studuje tady. Teď jdeme do třetího měsíce a zajímá mě toto.
1, Musíme si začít platit zdravotní pojištění kvůli porodu a kontrolám u doktora v čr? Zatím jsme byli pouze na slovensku.
2,Má nárok na porodné, mateřskou, z čech nebo musí žádat na slovensku i když porodí v čr?
3, Mohu čerpat rodičovský příspěvěk já jako výdělečný otec v čr?

Díky holky 🙂

karina1
25. čer 2012

@honza098 tak mozno ti neodpoviem na vsetky otazky na 100% spravne, ale tak cca je to takto:
1. to zavisi kde chce mat manzelka gynekologa a kde chce rodit, ak chce chodit na gyndu na svk, tak nejaky vynimocny problem napr. v nemocnici by mal prejst aj na zaklade europskej karticky poistenca, ale pravidelne kontroly v cr neviem ci by presli ak je poistena na svk.. ja mam trvaly na svk, nemocen. aj zdravot. platim tu a k porodu potrebujem aj potvrdenie z cudzineckej policie o prechodnom pobyte..
2. materska sa nespravuje miestom porodu, ale tym, kde platila nemocenske poistenie a myslim, ze tak v cr ako aj na svk je to rovnako, ze nemocenske musi platit cca 9 mes. pred porodom, aby mala na matersku narok.. ak to platila doteraz na svk, tak by mala mat narok na matersku zo svk.. Porodne - neviem, ako je to aktualne na svk, ale v cr musi splnit podmienku, ze spolocne nezarobite viac ako (a teraz neviem uz kolko to bolo nieco okolo 18000 kc??? ) za mesiac..

evaviki
25. čer 2012

@karina1 len pře info, přechodný pobyt je vysada, nie povinnost, takže k porodu ho rozhodne mat nemusis.. Já som polovicu Podolí poucala, ze pp mat nemusím a ani som ho v čase porodu nemala..

karina1
25. čer 2012

@evaviki to mas sice pravdu, ale prave aby som nemusela cele podoli poucovat, tak som si ho vybavila (bola som tam 2x a 2x to chceli s tym, ze najpozdejsie do porodu ho musim predlozit).. neviem ci si nas pletu s neclenmi EU, ale rozhodne nemam chut stat pred okienkom s kontrakciami a hadat sa s nimi ako to nepotrebujem..

eustoma
25. čer 2012

@karina1 ja som rodila v motole a nikto po mne nikdy nechcel prechodny pobyt. jedine co ich zaujimalo je karticka poistenca 😉

eustoma
25. čer 2012

@honza098
add 1 - positenie ako slovenka si len tak platiti tuna v cr nemoze, to nejde (teda ide ale stoji to nehorazne vela, kedze sme brany ako cudzinci). ale je moznost sa nahlasit na teba do poistovne. to by malo ist, ked ste manzelia. bohuzial detialy neviem.

add 2 - narok na matersku myslim, ako studentka nebude mat ani na slovensku. mozno sa pletiem a plati nejaky novy zakon. narok na porodne by som uplatnovala na slovensku. porodne tam na dieta + priplatok k porodnemu v prepocte je cca 22.000,- kc. porodne a ten priplatok sa viaze na trvaly pobyt. takze ten nech si necha na slovensku.

add 3 - rodicovsky prispevok bude cerpat manzelka. ale samozrejma mozes na rodicovsku ist ty. ona by poberala miesto materskej rovno rodicovsky. ten sa uz neviaze na to kde co platila, ale na to kde mate stredisko zaujmu. co vy teda, kedze ty pracujes v cr, tak mate v cechach.

zoozkha
26. čer 2012

Ahojte,
určite už sa to tu riešilo, ale nemám čas všetko spätne dočítať. Potrebovala by som info, ako je to s nárokom na pôrodné zo Slovenska. Mám tam trvalý pobyt, tu prechodný. Inak som zamestnaná, poistená v ČR, poberám tu materskú. Malá je ale občan ČR a má tu aj trvalý pobyt. Máme na príspevok nárok? Prípadne, ak by niekto vedel, čo je potrebné k tomu, aby sme ho dostali. Ďakujem 🙂

kisasonka83
26. čer 2012

ahojte potrebujem poradit ohladne ziadosti pridavek na dite v CR,25.4.2012 sa mi narodil syn a musim znova ziadat o pridavek na deti,potrebujem vediet ci mam v ziadosti napisat ze zaidam od 25.4.2012 alebo 1.4.2012?CR vyplaca spatne 3mesiace a dalej je tam kolonka ze za ake obdobie,to mam zadat rok 2011 alebo rok 2010?Pridavek na dite budem ziadat za obdobie od 25.4.2012 do 30.3.2013,Ja som na slovensku a budem to posielat postou na UP v Prahe za rady diky

eustoma
26. čer 2012

@zoozkha nemusis docitat spetne, staci par stran 😉. ono sa to tu rozobera snad kazdy tretiu stranku. uz sa mi ani nechce pisat ten samy postup.
narok na porodne zo slovenska sa vztahuje na trvaly pobyt matky, na nic ine. teda samozrejem nesmies dostat porodne v cr. potrebujes k tomu vyplneny formular, potvrdenie od lekara ze sa dieta dozilo viac ako 28 dni a potvrdenie od gynekologa, ze si navstevovala poradnu pravidelne. vsetko najdes na strankach ministerstva. k tomu dolozit rodny list malej. niekde chcu este potvrdenie ze si nedostala porodne z cr, ale podla zakona to chciet nemozu, kedze si o to mozu poziadat sami. okrem porodneho mas narok aj na priplatok k porodnemu.

zoozkha
27. čer 2012

@eustoma ďakujem za vyčerpávajúce info a hlavne za Tvoj čas 🙂

eustoma
27. čer 2012

@zoozkha 😉

zmrzlinka
5. črc 2012

Ahojte!
Potrebovala by som poradit....narodil sa mi syn a ja mam trvaly pobyt na Slovensku a manzel je Cech,takze ma trvaly pobyt tu.Maly podla toho,co som sa docitala na nete by mal mat trvaly pobyt a obcianstvo po mne.Chceli by sme,aby mal trvaly pobyt tu a aj ceske obcianstvo.Poradite kde o to mame poziadat?Dakujem.

kvetinkaivanka
5. črc 2012

@zmrzlinka ahoj,stačí ho nahlásiť k trvalému pobytu v mieste bydliska.Ja mám manžela tiež Čecha a syn sa mi narodil tu v ČR.Váš syn narodením získal dvoje občianstvo a nie je potreba pre to robiť nič.Občianstvo sa preukazuje pasom alebo občianskym preukazom. http://www.mvcr.cz/clanek/nabyvani-statniho-obc... tu je to všetko napísané 😉

lienka434
6. črc 2012

ahoj holky,chcem sa opytat za svagrinu ona slovenka si vzala cecha a nema OP iba sobasny list cesky,mozno do bud.tyzdn.bude mat slovensky,termin ma zajtra 7.7.bude problem pri rodeni ze nema OP?ako to je potom s poistovnou?ked je dietatko na svete a matka je slovenka tak tu starostlivost pisu na kartu matky?alebo si to uhradi sama a potom jej to poistovna preplati?az dieta prihlasi na poistovni.ja ked som rodila,tak sa nam to tak stalo ze sme museli uhradit sumu a potom nam vratili z poistovne.Este mam dotaz tie papiere na prispevok a priplatok pri narodeni sa musia osobne v mieste trvaleho bydliska predat social.pracovnicke?diky za rady

zmrzlinka
6. črc 2012
kvetinkaivanka
6. črc 2012

@zmrzlinka nemáš za čo,dúfam,že ti to pomože 😉