Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

susik77
7. srp 2007

Ahoj, ja som tu uz tiez 6 rokov, ale obidvaja sme Slovaci, manzelia, mame trvaly pobyt, ale o tomto som nepocula, ani teraz pred porodom som nic take nemusela vybavovat 😕
Teraz neviem, ci myslis rodne cislo miminka, co sa ma narodit, alebo tvoje???
Ja mam tiez poistku tu a mam poistenecke cislo-v prvej casti rod. cisla mi k 5 pripocitali 2, takze tam mam 7.
Inak, ked sa nam mala narodi, dostaneme cesky rodny list, ale bude mat slov. obcianstvo, takze musime cez ambasadu vybav. slovensky rodny list. Inak, prid do diskusie Slovenky v Cechach II - tam Ti urcite holky poradia,niektore maju manzelov Cechov. 😉

markeeta
7. srp 2007

rodikacz: ohledne rc ti neporadim, ale jestli chces dostat porodne, tak musis mit v CR TRVALY POBYT ke dni porodu.

musko
7. srp 2007

markeeta, ja teda trv. pobyt nemám a porodné aj rodič. príspevok som dostala...

markeeta
8. srp 2007

musko, fakt jo? Ten trvaly pobyt je sice podminkou, ale pry muze byt odpustena.

ronikacz: tady mas par odkazu na Ministerstvo vnitra CR
ohledne RC http://www.mvcr.cz/rady/zakladni/rod_cis1.html, najdes tu vsechno co potrebujes a jak postupovat

ao
8. srp 2007

ahoj ronicka, ak myslíš svoje RČ tak je to divné... keď som mala prechodný pobyt, tak na VZP preukážke som mala svoje RČ s pridanou 2, ako píše susik. než som získala trvalý pobyt, cudzinecká polícia cca 3 týždne zisťovala cez Ministerstvo vnitra ČR či niekdo nemá rovnaké RČ ako bolo moje slovenské, aby mi mohli priznať ako platné to moje slovenské. aj keď som sa narodila ešte za spoločnej republiky, argumentovali tým, že aj v jednej databázi sa vtedy robili chyby a vydali pár duplicitných RČ.
takže potom mi akceptovali moje RČ, ktoré mi platí aj tu, mám ho vo všetkých dokladoch, zmenila si ho aj VZP.

susik77
9. srp 2007

baby, tak som sa pytala u nas vo firme a je to tak, ako ste pisali: ak ste sa narodili za spoloc. republiky, tak ziadne rodne cislo ceske nemusite zhanat-staci vam vase osobne rodne cislo

hruska22
10. srp 2007

ked chceš dostat porodné v čechách nemusíš mat trvalý pobyt ja mám prechodný pobyt v cz a dostala som ho v pohode.inak ja tu žijem už 4 roky a tiež nemusím mat nejaké pridelené rodné čislo.

bibinka
24. srp 2007

ahojte dievčatá. koľko je v ČR pôrodné? Zaujíma ma to preto, lebo som (teda ešte mám trvalý prac.pomer) zamestnaná v ČR aj keď som na MD. Za chvíľu budem rodiť a pani na sociálke mi povedala, že mám nárok na doplatok pôrodného z ČR (rozdiel medzi pôrodným v SR a ČR). Už mám aj formulár a tak sa už teraz teším na príjemnú "finančnú injekciu". Aspoň na niečo je tá EU dobrá 😀

bielanevesta
24. srp 2007

Tak ja som tu už 5 rokov, mám tu trvalý pobyt a manžela mám čecha 🙂 Viem, že keď tu nemáte trvalý pobyt, že treba ku žiadosti o porodné prida´t aj pracovnú zmluvu a ešte čosi inak by to nemal byť problém.
Keď som si na jar vybavovala novú kartičku poistenca tak mi ju už dali s novým rodným číslom. Najprv som nechápala čo to má byť. Pretože predtým som mala to koncové 4 číslie iné ako predtým. A s novou kartičkou som dostala aj moje staro-nové RČ ak mi rozumiete. Tak s tým som zažiadala aj o porodné . Už ho aj máme na účte. 17620,-Kč ak sa nemýlim 🙂

bibinka
27. srp 2007

biela- tá čiastka je o dosť vysoká oproti slovenskej, tá je viac ako žobračenka. 😅 , pardon menej ako žobračenka. 😠

ao
30. srp 2007

bielanevesta, bibinka: to máte fajn, ešte po starom, od nového roku budú zas porodné znižovať, tak uvidím vo februári 😅

kajetana
4. zář 2007

Ahojky!
Ja mám spústu otázok.Žijem skoro 2rok v CZ.S priateľom nie sme zobratý,a čakáme miminko.Zaujímalo by ma,či je tu neaká holka v podobnej situácii.Ohladne priezviska už som bola na sociálke,to je v poho.Len neviem ako je to s porodným,a ako s materskou.Viem,že pol roka ju budem dostávať od zamestnávateľa,ale zaujíma ma,kedy mám požiadť o materskú od štátu.A ako by to bolo vtedy keby sme sa chceli vrátiť na SK?Dostávala by som materskú a prídavky z CZ,alebo by som musela žiadaŤ na SK?A kedy sa to všetko vybavuje?Ja som z toho úplne mimo,čakám prvé mimi,som v piatom mesiaci.Ďakujem za rady.

hruska22
13. zář 2007

ty počuj hlavne klídek!!!🙂))a pracuješ alebo pracovala si v čechách?ak si pracovala tak toho pol roky ti bude platit zamestnávatel a potom pojdeš na sociálku s tým že ti končí materská a žiadaš o rodič.príspevok to je tých 7500kč ona ti dá žiadost a to si pojdeš dat potvrdit zamestávatelovi a je to.takisto na sociálke alebo u nás aj na matrike majú žiadost o porodné tu si vyplníš a zanesieš na sociálku,a tam ti vlastne daju aj žiadost na prídavky na dieta ked sa odstahuješ naspat na sr tak neviem ale asi to možeš poberat aj z čiech myslím.neviem to isto.prajem pekné tehotenstvo 🙂

bertica.h
1. lis 2007

už to máte možno vyriešené,ale ničoho sa neboj.
Určo si pracovala,platila si poistenie..tak sa neboj,norm.ti zaplatia materskú,porodné aj rodičovský príspevok.
Ja som tiež pracovala,platili mi 8mesiacov neschopenku,aj všetko vždy..nemali sme problém.
musíš byť len myslím 280dní pred porodom poistená a to je všetko.
Keby si išla na nejaké soc.oddelenie,tam ti povedia konkrétne..čo a jak🙂
držím place

bielanevesta
5. lis 2007

V piatok som bola v práci podpísať výstupné formality. 8.11. mi totiž končí zmluva a ony mrchy mi ju nepredĺžili No nič. Materskú mám do 1.12. tú mi samozrejme doplatia. Ale teraz by ma zaujímalo či sa mám ísť hlásiť na pracák alebo ako to je? A keď som slovenka ale TP mám tu tak asi na pracák tu nie??????????? Som z toho jeleň 😠 😝

betka007
5. lis 2007

bielanevest- teda to ti nazavidim,ale neviem ani poradit, hnusneod nich, ze ti nepredlzili zmluvu.

bibinka
5. lis 2007

biela- a neplatí tam náhodou zákon o ochrane tehotných a matiek na MD že ich nesmú prepustiť? aj keď im končí zmluva? je to hnus fialový ako sa v práci zachovali. no ale ty choď na sociálku tam kde máš trvalý pobyt tam sa všetko dozvieš(aj to či máš ísť na úrad práce), hádam by si sa netrepala na Slovensko(!) máš inak nárok na všetky sociálne dávky a výhody. tak si ich všetky uplatni.držím palce. 🙂

bielanevesta
5. lis 2007

Ďakujem holky 😵 Na sociálku sa chystám zsa týždeň tak potom dám vedieť ako som dopadla 😵

bibinka
8. lis 2007

ahojte - kamoška mi povedala, že v priebehu januára treba na sociálke nahlásiť ako dlho plánujeme byť s deťmi na rodičovskej dovolenke. vraj to je povinné. týka sa to len Českej republiky.Ale neviem, načo im to bude. 😒

bielanevesta
9. lis 2007

Bibi koli výške rodičovského príspevku 😉

bibinka
10. lis 2007

biela nevesta - áno? to oni budú tú čiastku upravovať v závislosti od toho koľko s tým dieťaťom zostanem doma?

bielanevesta
10. lis 2007

Ak sa nemýlim tak je to takto:
Ak bbude mať tvoje mimí k 1.1.2008 menej ako 22 týždňov tak si možeš vybra´t z troch variant.
1- zostaneš doma dva roky- rodičovská okolo 11000,-
2- zostaneš doma 3 roky- rod.7600,-
3- zostaneš doma 4 roky- prvé dva roky maslím 7600 a ďaľšie dva 3800....
....ale presne tie čiastky neviem no takto približne asi to plánujú no oni sami v tom majú bordel 😠 😠 😠
Ja si možem vybrať iba z 2 variant 😝

mikca
10. lis 2007

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... mrknete sem holky,,jsou tam odkazy kde je to hezky napsané 🙂

bibinka
13. lis 2007

biela- no to je riadne pritiahnuté za vlasy, ako ja môžem s istotou povedať teraz, že budem doma dva roky alebo viac? veď to každý bude chcieť tú najvyššiu dávku a potom zmení vyjadrenie, že bude ešte ďalší rok doma.

bibinka
13. lis 2007

ahá, prečítala som si link od mikci,takže musím napevno povedať,že budem doma tri roky? a to musím osobne prísť povedať,alebo mám poslať nejaké vyjadrenie pisomne poštou?

bibinka
19. pro 2007

ahojte-
tak dnes mi prišiel papier, že nemám nárok na pôrodné z ČR,že nesplňujem podmienky! je tam vyjadrenie, že to nie je rodinná dávka,ale sociálna výhoda a že má teritoriálny charakter. čo to značí? že mi to nemôžu poslať na účet do inej republiky? a ešte, že sa to vzťahuje na ženu,resp.osobu,ktorá má v ČR výdělečnou činnost. to ja mám,vedˇ mám trvalý prac.pomer i keď som teraz na materskej.o trvalom pobyte tam nie je ani zmienka. aj pani na úrade mi povedala, že by som ho mala dostať. tak ja neviem,mám poslať odvolanie? poraďte mi,kto viete,prosím.

sofik
19. pro 2007

neviem ako to je presne ale mala by si to dostat ak si pracovala v cechach viac ako 270 dni. Skus sa este poinformovat. Ja som to dostala na cesky ucet ale su tam kolonky aj na ucty v inych krajinach.

ikka
19. pro 2007

bibinka, mam v tom trochu chaos. Ziadas o porodne al. rodicovsky prispevok? Kazdopadne, ak si pracovala v CR a stale si zamestnanec a si na materskej, tak to musis dostat. Ja mam trvaly pobyt na SK, ale zaroven prechodny resp. dlhodoby v CR a to je tiez tusim podmienka. Takze ak nemas pobyt v CR, tak tam by asi mohol byt problem, ale neviem to isto.

bibinka
20. pro 2007

ikka- žiadam o pôrodné,t.č. som na materskej. rodič.príspevok budem žiadať až vo februári. v čr stále pracujem na dobu neurčitú(od r.1995). trvalý pobyt mám na Slovensku,a prechodný som mala na podnájme,ten som musela zrušiť. ich zaujíma len trvalý pobyt,ale toto by nemalo v tomto zohrávať úlohu. smernice eu sú nadradené českým smerniciam- to mám zistené.
dnes mi prišiel mejl od pani čo vybavuje moje záležitosti na sociálke ohľadom tohto a tam píše, že mi to pôrodné nemôžu vyplatiť do iného štátu, že musím mať účet v českej banke.inak, že mi to nevyplatia. To je sila, lebo na formulári je aj kolonka pre bankové spojenie do Slovenskej republiky, do iného štátu EU a výplata poštovou poukážkou.
a že to ešte nie je rozhodnuté, že či to dostanem.takže si musím narýchlo urobiť účet v nejakej českej banke a napísať odvolanie. no proste, teraz pred koncom roka riešim takéto nepríjemnosti 😖 . a žiadosť som podávala koncom septembra 😠

ikka
21. pro 2007

bibinka, no presne ako pises....mas plne pravo. A to vyplatenie, tak to je fakt sila, pretoze viem, ze su tam tie kolonky aj na slov. ucet 😠 A ze nie je rozhodnute, ci to dostanes, tak to su asi padnuti na hlavu nie? Veru rychlo napis odvolanie a pekne im tam udaj aj nejake paragrafy! A nemas niekoho v CR napr. kolegynu, kt. veris, ze by si tie peniaze nechala poslat na jej ucet a ona by ti ich poslala na slovensko. Lebo zriadovat si kvoli tomu ucet, to je pekna blbost, hlavne, ked si banky za vsetko nechavaju platit.