Bydlení v Plzni na Vinicích. Máme do toho jít?

marky006
23. črc 2023

Dobrý den,

jsme mladá rodina a zvažujeme koupi bytu o velikosti 72 metrů čtverečních v Plzni na Vinicích. Vzhledem k momentálním vysokým úrokovým sazbám a skutečnosti, že jsem na mateřské dovolené a partner teprve nedávno začal pracovat (studoval na VŠ) si nechceme brát příliš vysokou hypotéku. Díky penězům z dědictví a našetřeným penězům od mé rodiny by nám stačilo vzít si hypotéku na pouhých 10 procent kupní ceny. Byt je téměř kompletně rekonstruovaný, líbí se nám a jelikož se nachází na okraji sídliště, měli bychom to velmi blízko k Lochotínskému parku a z obýváku a kuchyně bychom měli krásný výhled do zeleně.
Trochu nás ale odrazuje to, že některé ulice na Vinicích (byť ne ta, v níž se nachází náš vyhlídnutý byt) se v minulosti řadily k sociálně vyloučeným lokalitám a sídliště má /co jsem tak slyšela od okolí/ i v dnešní době trochu pošramocenou pověst. Jestli je tu někdo z Plzně, mohl by se k tomu, prosím, vyjádřit a sdělit mi svůj názor? Máme do toho jít?
Děkuji

b_o_b
23. črc 2023

Já za Vinice dřív měla za nic moc lokalitu. Ale teď se tam ocitám častěji (ulice Brněnská) a musím říci, že mě to tam mile překvapilo. necítila jsem se tam vůbec špatně. Dost se to změnilo. Nevím jak moc řešíte školku, školu, asi ještě ne. Obchod je tam jen asi Albert a pak nějaké menší. Silnice nová směr nové OC a Globus. Mhd spojení je taky ok. Ale nežiji tam, jsem jen návštěvník, ale i tak mě se tam líbí.

martina8084
23. črc 2023

před dvaceti lety katastrofa a teď bych řekla, že je to normální lokalita. Nebojte se toho. A vše je o lidech. Přeji vám, abyste byla spokojená.

marky006
autor
23. črc 2023

@b_o_b Moc Vám děkuji za odpověď. právě v Brněnské ulici se byt nachází, jedná se o jeden z těch revitalizovaných (bílo-šedivo-oranžový). Mhd by do budoucna prý snad mělo být ještě lepší, měla by tam do budoucna vézt tramvaj.

b_o_b
23. črc 2023

Vím, že jsou tam dvě policejní stanice, knihovna, MŠ, ZŠ, jen nevím jak je to s poštou. Dříve bych asi nešla, ale teď bych strach neměla.

aaaa15
23. črc 2023

Dříve mely Vinice hroznou pověst, teď je to lepší. Jsou tam i pěkně procházky kolem zoo. Známí tam ale mají domek v řadové zástavbě a už je tam několikrát vykradli (dům i několikrát auto), prý je to tam docela časté 🤷‍♀️
My jsme bydleli ve Skvrnanech, ty nedoporučuji- není tam kam na procházky, hodně se tam složení obyvatel změnilo k horšímu.
My jsme se odstěhovali před 1,5 rokem za Plzeň, ale kdybych si měla vybrat čtvrt v Plzni, tam vybírám z Doubravky, Slovan nebo Bolevce 🤷‍♀️

jolysek
23. črc 2023

Jak už zaznělo výše, dříve tam bylo hodně nepřizpusobivých, ale to je těch 20 let zpět,teď naprosto ok. Pro rodinu podle mě fajn, jsou tu dvě kvalitní dětské doktorky, dvě MŠ, ZŠ, do zoo kousek, pěkné hřiště. O tramvaji se mluví už dlouho, kdo ví, kdy bude, ale bus jezdí co pár minut. Poštu teď zavřeli a musí se na Lochotín do Družby

marky006
autor
23. črc 2023

@aaaa15 Myslíte na Sylvánu?

marky006
autor
23. črc 2023

@jolysek Takže na Vinicích bydlíte a jste zde spokojená 🙂? Děkuji za reakci.

charnyshova
25. črc 2023

@marky006 Dobrý den. Měli jsme stejné rozhodování, zda jít na Vinice nebo ne. Nakonec jsme tady a jsme spokojeni. Máme děti a Vinice jsou na pro ně skvělé. Jsou tady úžasná hřiště, Lochotinsky park, zoo za rohem. Není tady tak velký provoz aut (mimo hlavní) taktéž s dětmi je i procházky s odrazedlem/kolem jsou pokaždé v klidu. Je tady docela klid, krom teda pár dní v létě kdy probíhá metalfest v amfiteátru, ale to se dá přežít. Jsou tu školky, škola, dětské doktorky, zubař. Autobus 41 jeslí snad každých 5 minut. Je pravda, že teď je tady více Ukrajinců. Nám se tu za 4 roky nestalo nic a jsme moc spokojeni.

marky006
autor
25. črc 2023

@charnyshova děkuji za zprávu. Mně právě také přijde, že je na Vinicích klid, moc se mi líbí blízkost Lochotínského parku, ZOO, Dinoparku...a jak je to podle vás s výskytem nepřizpůsobivých občanů?
Určitě by této lokalitě prospěla i revitalizace některých těch panelových domů, jinak se mi tu při prohlídce opravdu líbilo...

charnyshova
25. črc 2023

@marky006 neřekla bych, že tady takové lidi jsou. Žijí tady různé třídy podle mě, ale vyloženě nepřizpůsobivych jsem tu neviděla.
Souhlasím, že celkově Vinicim by prospěla nějaká obnova a i větší občanská vybavenost (bohužel před půl rokem tady zavřeli lékárnu). Koukali jsme na plán rozvoje města a plánuje se výstavba nových domů na poli naproti Alberta, tak snadné to tady více rozvije. Jinak jak už psali po obchavzu jsme u Globusu a nového OC za pár minut.

mikeska2020
25. črc 2023

@charnyshova dobrý den můžu se prosím zeptat kde přesně najdeme hřiště? Jsme sice z Lochotína ale přijde mi že všechny hřiště už máme vyzkoušené tak hledám něco nového 🙂

tygrous
26. črc 2023

Bydleli jsme v paneláku v Brněnské ulici a teď jsme na Sylvánu a jsme tu celou dobu spokojeni. Dostupnost skvělá jak do města, tak do lesa, do zoo, do obchodu. Školka i dětská dr.fajn. Nikdy jsme s nikým a ničím neměli problém.

charnyshova
26. črc 2023

@mikeska2020 Dobrý den. Jsou tu hřišti vic, my chodíme nejčastěji na hřiště za 7. ZŠ. https://maps.app.goo.gl/ab7uY35CTDX3qAms7
Tady na Googlu jsou i fotky.
A sem: https://maps.app.goo.gl/7XbM5HWQxaJYJnQ56
Toto je písečné, o něco vejš horního vstupu do zoo.

pivonka2
19. srp 2023

Ahoj,bydleli jsme na Vinicích v ul. Hodonínská. Už je to nějaký ten pátek. Všichni,kterým jsme řekli,že tam jdeme do pronájmu, reagovali , cituji: Takový cigánov! My se lekli a šli si to projít, vickrat v různé doby. Ten cigánov byl podle nich to, že kolem 2 vchodů to trochu víc žilo. S.manzelem jsme že severních Čech a byli jsme zvyklí na jinou definici toho slova. Žilo se nám tam pěkně, všude blízko, příroda i centrum, obchody, škola ... Naopak např.na Petrohradě já se kolikrát bála i ve dne.