4 letá dcera špatně zvládá stresové situace

eiminka
9. říj 2013

Ahojky, mam dceru, v srpnu ji byly 4 roky. Jiz nejaky cas pozorujeme, ze hur snasi stresove a vypjate situace. Nicmene se to nyni trochu vyhrotilo a tak jsem to zacala resit.

Dceru bych charakterizovala jako chytrou, vnimavou, vcelku sikovnou a ucenlivou. Je spise tissi, samotarska. To byla od malicka. Jako 1,5 leza si vydrzela sama v postylce pred usnutim i hodinu a pul povidat. A tato samostatnost ji vydrzela. Ma o 2 roky mladsi sestru, se kterou si rozumi, hraji si spolu. Ikdyz samozrejme hadky jsou.

Problem je v tom, ze nezvlada situace, kdy je v casovem presu, neco se po ji chce ted hned. Slovo "delej" uz snad ani nevyslovuji, způsobuje paniku... Problemem jsou ted odchody do skolky, nebo vlastne kamkoli. Nekdy to jde, ale skoro vzdycky je to problem. Mluvila jsem o tom s ucitelkou a ve skolce je to stejne. Jinak je ve soolce sikovna, ale temer nemluvi. S ostatnima holcickama si hraje, ale malo mluvi, skoro vubec. Doma pritom brebenti. Umi spoustu basnicek a pisnicek, ale stydi se je rikat nahlas. I nam. Prikladam to rovnez stresu...

Budeme to resit az za rom, ale zvazuju i odklad skolni dochazky. Ke 19.8. A ac je sikovna a na soolu se tesi, mam strach, aby to pak pro ni nebylo hodne. Tam teprve nastane tlak a stres...

Ve skolce je od zari nove. Chodila predtim do 2 soukromych skolech na par dni v tydnu (stehovali jsme se, proto 2). Navic tato skolka neni v miste bydliste ( tak nas kvuli mladsi nevzali). Tak nevim, jestli je obe i s mladsi pristi rok nedat sem k nam. Aby sla s temi detmo i do skoly. A prip. ji dat i odklad.

Jinak mam pocit, ze zmeny a nove veci zvlada v klidu. Mezi nove deti jde hned, doma o jich vypravi. Sice se s nimi nebavi, ale bere je.

Nemate nekdo obdobne zkusenosti? Jak byste to, prosim, resily. Diky moc a omlouvam se za dlouhy prispevek... 🙂

leni78
9. říj 2013

Brala bych to jako povahovy rys, že sebou neumí mrsknout. To uz ji zůstane navždy. 🙂 To nijak nevyresite 🙂 Taková proste bude a jednou se s tím i její partner, deti natrapi. Připravila bych se na to, ze v presovych chvílích hádky můžou být, ale je potřeba s tím počítat. Ja říkám, každý máme něco. Rozhodně bych se ji nesnažila ji v tomto měnit, je to Imho zbytecne. Jinak typický introvert - venku tichá, ve svém prostředí ale otevřená. Proste normální holčička. Za me odkladem nic nezkazis 🙂 Nedělejte si s tím hlavu. Porad lepsi mít doma dítě, co ma na všechno " spoustu času ", nez nervaka, rvace, agresivního - tam i kdyz je to součást povahy, muže to být do života opravdu destruktivní vlastnost.

eiminka
autor
9. říj 2013

To je pravda, ze to bude povahovy rys, ma to po tatinkovi. A ja jsem zrychlena... ☹ Nesmim to tak resit. Ale clovek chce dite pripravit na okolni svet co nejlip... 🙂 Mame ted par rad od jedne pani, jak ji v tech krizovych situacich pomoci, aby se je do budoucna sama naucila zvladat a prip. jim predchazet.

V rodine me prave ale vsichni strasi s odkladem. Ona se do skoly hrozne tesi. Sikovna je, ale... Aby to nakonec nebyl letity boj jen z duvodu nepripravenosti na tlak. No, doku ji nereknem, ze do skoly jde, tak v poho 🙂

Ted ve skolce jsem i v soku z toho, ze jsou tam vsichni skoro o rok starsi. Je jednoznacne nejmladsi, tak 70% bude mit 5. narozeniny do konce roku. A pripada mi, ze to je znat...

Ale souhlas, radsi at je langsam nez agresivni apod. Jen zrychlena maminka se s tim musi poprat... 😉

leni78
9. říj 2013

No ono u těch malých dětí je ten věkový rozdíl znát. Ja nevim no, s tou školou. Ja kdyz sla se synem do poradny kvuli odkladu, tak jsem se bála ze ho pošle do školy. Uz jsem si připravila řeč, jak ji řeknu, ze na to proste nemá. Je narozený na konci srpna a jednoduše mi na školu jeste nepřišel zralý. V poradne si ho vzala stranou, ja čekala na chodbě. Pak mi rekla, ze umí všechno, ale celou hodinu, co s ním pracovala, stal jednou nohou na zemi. Ona mu pry opakovala - sedni si hezky - a on hned zase jednu nohu jako by napůl odcházel. Takze odklad pro nezralost na soustředění ve vyučovací hodině. Prostě poradce je profik, tak to zkus a pokud bude zralá, ať jde a je to. Sice bude louda ale to se srovná. Přece nebude někde viset, to bude v pohodě.

eiminka
autor
9. říj 2013

Jj, ten rozdil je znat. Ja si vzdycky myslela, ze mam deti vetsi, silnejsi. A ejhle, ani nahodou neni ve skolce nejvetsi... Ona byla vzdycky spis napred - brzo mluvila, brzo chodila. Ale pani, co nam ted radi, , rikala, ze to je prave nekdy problem deti, ktere se prilis rychle osamostatni. Ze se pak neumi s některý veci vyporadat. Ona se i sama v 7 mesicich odstavila.

Urcite pujdeme do poradny. A proberu to i s ucitelkama. To bude ted az za rok. Uvidime, deti se rychle vyvijeji. Ale neco se nezmeni.

Dekuju moc za prispevek, leni. Moc to asi resim. Ale jsem holt jen mama... 🙂

tvarohacek
9. říj 2013

možná bych do budoucna zvažovala výběr nějaké alternativní zš s menším počtem žáků a větším respektem k osobnosti dítěte, zkus se podívat, jestli ve Vašem okolí nějaký typ takovýchto škol není.

krystalka
10. říj 2013

@eiminka - neboj, vždyť ona vlastně půjde do školy až za 2 roky, do té doby se ještě spousta věcí může změnit a ten odklad nakonec třeba ani nebude nutný...a i kdyby, tak na tom přece není nic špatného...My jdeme se synem k zápisu teď v lednu, na jaře mu bude 6 a budeme dávat odklad téměř na sto procent, protože má vývojovou dysfázii a tudíž potřebujeme dopilovat řeč a pár dalších věcí a taky proto, že se, vzhledem k vrstevníkům, v některých věcech pořád chová jako by byl mladší, navíc po škole sám nijak neprahne, když jsem mu říkala, že po vánocích půjdeme k zápisu do školy a bude pak školák, tak se jen zeptal "a proč?" takže ho prostě nechám "dozrát" 🙂

eiminka
autor
10. říj 2013

@krystalka Jj, mas pravdu. za dva roky se toho muze jeste spousta zmenit 🙂 Je fakt, ze kdyby se takhle chovala za rok, tak to bude aktualnejsi. Je to den ode dne a taky situace od situace. Kdyz je pohoda, tak to tak neresim. Jenze pak nastane "scenka". Chjo, je to obcas boj, s prckama. Ale jsou to zlaticka 🙂
Drzim vam v kazdem pripade pesti, at se vam dobre dari a syn vse zvladne 🙂

paolin
11. říj 2013

@eiminka mám stejného syna. spousta drobností ho dovedla vyvést maximálně z míry až do hysterie. odklad měl i z tohoto důvodu. teď je ve 2.třídě a je strašně šikovný a já na něj tááák hrdá 🙂 už v první třídě zvládal vše, že jsem byla opravdu neuvěřitelně překvapená 🙂