Dojídání po spoluškolkovnících, je to běžná praxe?

sarihy
2. kvě 2012

Ahoj, dnes mě u oběda celkem vykolejila má staší dcera, která jen tak mezi řečí pronesla: "Když kamarádi ve školce už nechtějí papat, tak to dají někomu, kdo to po nich dojí. Já jsem dojídala po Adélce." Prosím, je toto opravdu běžné ? Dcera je od února prakticky nepřetržitě nemocná a já to dávám do souvislosti se zavedením plošných obědových přídavků, kdy si děti nabírají jídlo samy (a dcera mi, když se jí ptám, vždy praví, že si to nabírají svou vlastní lžičkou z velké mísy, kterou doveze paní kuchařka a kterou nechá stát na obědovém vozíku...a paní učitelky u nich nestojí, děti si opravdu nabírají samy, viděla jsem to přes okno..), a ode dneška i s tímto dojídáním. Nedělám si iluze o tom, že se nedá žádný bacil chytit při běžném školkovém provozu, ale "pojídání" bacilů bude asi ještě trochu rychlejší. Prosím, můžete mi napsat, jak to chodí ve školkách vašich dětí ? Jsou ty přídavky a dojídání po dětech opravdu běžnou praxí ? Podotýkám ještě, že dceka chodí do soukromé školky (relativně levné, provoz úplně stejný jako ve státních školkách, ale i tak by člověk očekával něco trochu nadstandartního...). Moc díky !

morgan
17. zář 2012

@evaviki no můj syn už se taky 2x počůral a připisuju to právě tomu, že vypije daleko víc než doma....
@lindaaax učitelky bych nevinila, ty prostě nalévaj co je k dispozici, spíš hospodářka nebo ředitelka...
@mamkamarketa přesně, taky mě štve jak se pořád mluví o dětské obezitě, ale o tom co konzumujou děti ve školách a školkách ani slovo...
@katharin nějak nemůžu uvěřit, že to co děti potřebují je namíchané v tomto kouzelném nápoji, promiň 😀 😖

Já myslím, že voda, ovocný čaj a mléko, je tak dostatečně pestré....

mamkamarketa
17. zář 2012

@morgan vid? Dite si nese napr. Zdravy zaklad z rodiny a ve skolce ho takhle zprzdni 😖 🙄 ono tezko si dite vybere vodu, kdyz ma moznost si vybrat colu nebo vodu 🙄 nas kluk (za 3 mesice ma 4 roky) poprve ochutnal bublikaty napoj asi pred 14ti dny, na oslave dostal detske sampanske. Jsem desne rada,ze mu nechutnalo 😅 ale zase verim,ze ve skolce by ho pil, pac by videl ostatni.

Tohle je snad na kucharce, pokud se nemylim. Ta sestavuje jidelnicek

U syna ve skolce se pije bud voda, obcas caj a dopo maji alternativni mleka. Sojove, ryzove apod. Ale teda kdyby mu davali colu, tak me asi vomejou. Dyt je to uplne zbytecny

jancip
17. zář 2012

Není ta cola jen nějaký čaj, kterému tak říkají? Vůbec se mi nechce věřit, že by dětem dávali ve školce colu.

paulla
17. zář 2012

@morgan - příště se normálně zeptej na složení té coly. Musí Ti to říct a jako matka máš na to právo. Pokud by to byla normální cola s kofeinem určitě bych to konzultovala s ředitelkou. Já jsem striktně proti!!

morgan
17. zář 2012

@jancip
@paulla
holky to je přece jasný, jak už jsem psala výše, že to nebude klasická, cola, ale nějaká dětská limonáda s příchutí coly!

Šlo mi spíš o takové zamyšlení se nad tím, proč takové věci dětem dávají a jestli je to i jinde, a jak jsem psala, začíná to tím slazením čaje.. 😝

morgan
17. zář 2012

@mamkamarketa přesně tak, člověk se snaží dítě k něčemu vést a školka to pak převrátí naruby, ale já jsem přesně věděla že to takhle bude a že se s tím budu muset ve státní školce smířit.
Nechci dělat nějaké revoluce 14 dní po nástupu do školky, ale chtěla jsem jen otevřít diskuzi na tohle téma, proč se vůbec ve školce sladí čaj atp., je to fakt totálně zbytečný 😝, a ještě si tím kazí zuby 😝

mamkamarketa
17. zář 2012

@morgan je to fakt zbytecny. A co je prinosem na tom,ze deti pijou colovy napoj, nebo jak to nazvat? To jako,ze to je levny? Zdravy? Chutny? Nechapu 🙄 a fakt tvoje rozcileni chapu.
Syn kecup, tatarku a pod. Nikdy nemel. Nak nemam duvod mu to davat. Obcas mame doma tzatziky,ale vic mu nedavame. On to nevyzaduje, pac to nezna. Sama sebe vinim za to,ze nepije obyc vodu, muzu si za to sama a dodnes toho lituju. Takze podobnym srajdam se ho snazim usetrit co nejdyl,to jde.

sisstin
17. zář 2012

tak u nás mají ve školce neslazený ovocný čaj, nebo čistou vodu s pomerančem, citronem nebo bylinkama (a fakt s ovocem a bylinkama), ne s příchutí, jako že to někde koupí...

nějaká cola neexistuje, nedávají jim ani bonbony za odměnu apod, jen když má někdo narozeniny, nebo nosily některé děti o Vánocích cukroví.

Co se týče nandávání jídla, tak si sami (ti větší) nosí talíře, ale už naplněné, a mažou si pečivo - každý svým nožem na svém talířku. Kdo chce přidat, tak dostane, ale opět dle domluvy s rodičema.

Každý den mají dopoledne ovocnou mísu, odpoledne zeleninovou. Jídla vaří tak nějak normálně, nemají smažené, kečupy, tatarky apod, sladké jídlo mají jednou za tři týdny. Hodně jim dělají z cizrny, když mají knedlíky, tak mají celozrnné.

Jak to tak čtu, tak jsme na tom ve školce s jídlem celkem dobře. 😕