Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

crca
1. zář 2012

Ahojky maminky,tak nás to čeká od pondělí taky 😀 Ale zatím jsou o.k,o školce už mluvíme asi půl roku,prostě co tam maj,co tam budou dělat a zatím teda se těšej,tak snad jim to vydrží 😀 Dneska ráno Matýsek vstal a já jim říkámˇať se oblíknou" a Matěj" a už jdeme do školky???" 😀 Jsou natěšený a upřímně sice jsem už ráda,že jdou,ale čím víc se to blíží tím mám nerva a to jsem si říkala že jsem v klidu 😀 a hlavně se bojím že budu řvát jak želva,což pro děti není zrovna pozitivní,ale cíťa na takové situace jsem od mala,tak snad to ustojím a asi to u nás proběhne ve stylu tak ahoj a já jdu 😀

zofinecka
2. zář 2012

@crca Tak my už jsme otrkaní a ELi se už do školky těší. Už se mnou ve školce byla celý minulý týde, ale teĎ už tam bude mít kamarády, tak to bude zase jinačí. Náš Dany si zvyká na jesle, tak pro něho je to taky něco nového a zatím chodíme s řevem, ale v pátek už to prý bylo lepší 😀

ined77
2. zář 2012

@crca ...tak zítra pravou a dětem ať nadšení vydrží!! 🙂
slzy pustit zásadně až budou děti za dveřmi 😀 ....já byla první den naprosto k nepoužití a jen počítala minuty do vyzvednutí 😀 (dokonce jsem tam i volala jestli je všechno o.k. 😅 😎 😀 )

crca
2. zář 2012

@ined77 no jo,to já vím,že před dětma neee slzičky,ale ono to nějak nejde ukočírovat 😀 citům neporučíš 😀 a ani mě nerozbrečí to,že je neuvidím,jako to,že už mám doma velké děti a nějak to uteklo ☹ Taky mě napdalo,že tam cinknu,ale nechci vypadat jako hysterka 😀 No uvidíme,zítra dám vědět 😅

ined77
3. zář 2012

@crca ...držím palce 🙂

neslusanka
3. zář 2012

Tak náš Kubík už bulí ve školce. A já doma. Fakt síla, i když jsem to čekala. Protože to naše dítě řve pořád v jiném prostředí. Ať už na návštěvě, oslavě, u doktorky..... tak samozřejmě i ve školce. Sice jsme o tom mluvili asi 4m dopředu, připravovala jsem ho, ze začátku říkal, že tam nepůjde, ale poslední měsíc už byl v poho, těšil se..tak mi svitla naděje, že to třeba nebude takový horor. Ale zbytečně, byl to horor a chudák učitelky. Ráno jsem ho vzbudila, tak byl rozmrzelý, ale potom už byl po jídle, oblečený a říkal, že už jedeme. Jenže jakmile jsme před školkou zaparkovali, tak to začalo, už jsem ho ani z auta nemohla dostat 😀
Jak jste to zvládly vy poprvé?

jajina.c
3. zář 2012

Ahoj, tak u nás to bylo ráno v pohodě, Lukášek se těšil, pěkně se napapal a cestou ( trvá nám to pěšky půl hodiny ) jsme si povídali o všem. O školce mu povídám od Vánoc, takže věděl, co ho čeká. Když jsme přišli do školky, tak dostal skříňku s myšičkou, přezula jsem ho a šla jsem s ním dovnitř odevzdat ho paní učitelkám. Jakmile jsem ale řekla, ať se tam má hezky, že jdu do práce a odpoledne si ho taťka vyzvedne, tak začal natahovat a jakmile jsem byla na odchodu, tak začal hysterický řev. Paní učitelka si ho vzala ( měla co dělat aby ho udržela ), zamávali mi přes okénko a šla jsem. Řev byl slyšet až ven. Já začala brečet hned za dveřma od školky. Za půl hodiny mi volala kamarádka, že jakmile Lukášek uviděl jejich Adélku, tak měl úsměv na tváři a začali si spolu hrát. Pak jsem volala paní učitelce a prý se chvíli vzpouzel a jakmile viděl kamarádku, tak to bylo o.k. No já jsem vyklepaná pořád, jsem zvědavá, jak to zvládne. Ale pořád vidím ten pohled přes okénko, jak brečí - mami, buď tady chvilku, nechoď do práce, vem mě s sebou... No, bude to asi pár těžkých dní pro nás všechny. Kolega z práce taky dneska vedl poprvé syna do školky a ten jim prý zmizel mezi dětma a ani se s nima nerozloučil 🙂 . Někdo si to holt musí probrečet...

katiz
3. zář 2012

Ahoj... malá je ve školce a ja bečím a bečím... ach.. už aby byla doma, je tu neuvěřitelný klid. Předala jsem ji paní učitelce, dala pusu a místo ahoj mi řekla, mami běž už... 😅 😢 😢 😢

zanulav
3. zář 2012

Tak manžel šel se synem a taky plakal jediny ve školce a to tam jsou mladši syn mel v dubnu 4 roky. Je to taky cicek. Jsem zvedava jak zitra. Po obede ho vyzvednu tak budu vedet vic jak dlouho plakal.

sisstin
3. zář 2012

no holky, syn teď šel už druhým rokem...vloni ani jednou nebrečel, ani ten první den 😝 a dneska se mu klepal hlas a měl mokrý oči 😝

jajina.c
3. zář 2012

@katiz buď šťastná🙂.

mates22
3. zář 2012

Holky, všem co jdou dnes prvně držím palečky, přesně si pamatuju na první den, malá řvala jako blázen a já pak doma nemohla vydržet do poledne až si pro ní půjdu.................dneska chodí už čtvrtým rokem a co myslíte, zase sme dneska šli s fňukáním, ona tu školku nějak nemusí, máme to ve vlnách, chvilku se jí líbí a chvilku ne, taky to závisí na učitelkách, ale letos schytala ty dvě nejhorší co tam jsou, tak to nevidím růžově. Tak snad nebudem chodit s hysterákem, přece jen v šesti je to už ostuda 😝

denisa_svatba
3. zář 2012

Tak máme za sebou taky první nástup do školky. Můžu garantovat, že níkdo nemohl být hysteričtější než můj Vašík ☹ Dokonce i bačkůrky mi 5krát zkopnul, dělal, že nemá nožičky, řval jak tur. Musely ho držet 3 učitelky a já jen slyšela jak křičí "pusťte mě pustte mě". Fakt hrůza. Řekli mi, že kdyby hodně vyváděl, že mi zavolají, abych si pro něj přišla dřív než ve 12 hodin. Zatím nikdo nevolal, tak se uklidňuji, že se třeba uklidnil.... Jsem z toho ale totálně vyřízená...

betty2
3. zář 2012

Ahoj holky, tak u nás ve školce byl Filípek také jediný plačící, vůbec jsem to nečekala, protože se strašně těšil, miluje děti a není mamánek, ale byl tam děsný blázinec mraky rodičů, držel se mě a nechtěl pustit, prosil ať jdeme domů, učitelka si ho vzala do náručí, ale musela ho ode mě trhat 😲 😝 hrůza...., tak doufám, že ve 12 h. až si pro něj půjdu zjistím, že už byl pak v pohodě.... ach jo 😔 😔

jajina.c
3. zář 2012

Holky utěšující zpráva, Lukáška jsem teď pozorovala, když šli okolo mé práce na procházce. Ani jedno dítko nebrečelo a šli všichni pěkně, takže to vypadá, že to bude dobré. Dětiček je ve třídě cca 20. Mají tedy moc hodné paní učitelky. jsou to naše prďolky a je to pro ně velká změna🙂. Držím palečky všem🙂.

paulla
3. zář 2012

ahoj mamky, tak u nás to celkem šlo, hodně jsme si o tom doma povídaly, Elinka má ráda děti a společnost. Ráno se vzbudila a uvědomila si, že už půjdeme, tak začala trošku fňukat, měla v očích slzičku. Když jsme prišly do školky, tak se ochotně přezula, pozdravila paní učitelku a šla si hrát. Pořád se mě ale dokola ptala, jestli po spinkání pro ni opravdu přijdu. Teď jsem trochu nervozní, nevím jestli jsem zpočátku neměla pro ni chodit už po obědě, ať to nemá hned tak nadlouho.

crca
3. zář 2012

@ined77 a všechny ostatní-neukápla ani slzička 😀 Děcka se převlíkli,já jim tam ještě vybalovala věci na ven a náhradní a kdybych za nima ještě nešla tak mě snad ani ahoj neřeknou 😀 Míša se hned chopila kočárku a klouzačky a Máťa přiběhl a že se byl už vyčůrat a umyl si ručičky 😀 Takže jen ať to jde takhle dál v pohodě 😉 Já vygruntovala barák a za 2 hodinky pro ně jedu 🙂

crca
3. zář 2012

@paulla U nás to po o moc nedoporučujou,kor na začátku,děti si na to zvyknou a když tam budou muset být najednou dýl tak je problém 😅 Držím palce a vydrž už se to blíží 😀

pospes
3. zář 2012

Tak u nás jsem ráno zamáčkla slzu ještě doma, loučení ve školce pak proběhlo u všech bez pláče 😉 Syn se vzorně v šatně svlíknul, obul bačkory, předal kytičky, dostali jsme s taťkou pusinu, zamával nám z okna a šel v klidu vařit do kuchyňky. Šla jsem pro něj po obědě a odcházela jsem bez něj, neb se prý hned po jídle svlíknul do slipků a při příchodu mi s rozzářenýma očima oznámil, že jde spát jako děti. Takže pro něj jdu na 3 hodinu, to už snad domů chtít bude. Nevděčný to syn 😀 Hlavně aby ho to nadšení pár dnech nepřešlo 🙂

paulla
3. zář 2012

@crca Taky jsem pouklízela, dala prádlo do pračky, uvařila atd. a malá mi tu prostě chybí. Jsem na ní hrozně závislá.🙂 Jsme pořád samy dvě, náš taťka nonstop v práci, babičky daleko... Ale kolektiv jí prospěje...Moc to prožívám!🙂

neslusanka
3. zář 2012

Tak, snad se tuto noc vyspím. Tu minulou mi to vůbec nešlo a dnes jsem celý den lítala na záchod, jak jsem z toho byla nervózní. Zítra ráno to bude ještě horší, než dnes, bo malý ví, co ho čeká. Teď večer šel spát a fňukal, protože do školky už nechce. Chjo, co mám dělat?

zofinecka
4. zář 2012

ahojte, tak každé dítko to snáší jinak a některé začnou plakat a dělat scény až později. Třeba až po týdnu nebo i po delší době. Já vždy rodičům říkám, pokud mají tu možnost a dítko nastoupí první den, tak si ho vzít před obědem a podle toho jak to bude zvládat,tak se domlouváme na další dny. Když naše Eli nastupovala loni poprvé do školky, tak to pro mě bylo velice zvláštní. Už jsem nebyla v roli učitelky, ale matky a tak to bylo horší. DNeska jsem taky musela brát dítko mamince z náručí, ale pak se ty děťátka uklidní a je to v poho. První dva týdny bývají nejhorší, jelikož je v těch třídách hrozný zmatek, ale vše se k lepšímu obrátí. Když ráno dítka brečí, tak je nejlepší co nejrychleji předat učitelce a ona si už opravdu poradí, jsou na to zvyklé. Hodně taky záleží na osobnosti uřitelky a přístupu k rodičům atd. 😉

katchula
5. zář 2012

Ahoj holky, my jsme si tím prošli loni, syn ale nastupoval až v polovině listopadu, kdy mu byly 3 roky. On byl ten případ, že ze začátku se se mnou skoro ani nerozloučil a zaplul mezi děti, žádný slzičky. učitelky ale trvali na tom, že první dny ho máme vyzvednout už v 10 hodin a to pokaždé fňukal, že chce jít s dětma ven a že nechce domů... Takže začátek vypadal dobře, ale o několik dní později začal plakat, jenže já nastoupila do práce a museli jsme ho tam nechat už i spát a to bylo docela peklo 😒 Jsem ráda, že to máme za sebou a letos je vše v pohodě.
Jen chci poznamenat, že synovi určitě neprospělo, že jsme ho museli vyzvedávat první dny brzy, pak pár dní po obědě a až cca po 2 až 3 týdnech tam spal poprvé. Protože pak pořád chtěl abysme pro něj přišli "po o", prostě si na to zvykl.

Všem dětem i rodičům přeji co nejklidnější začátky, pevné nervy a ať jsou děti ve školce spokojené 🙂 😉

crca
5. zář 2012

Takže já to shrnu ,první dny šli s úsměvem,ani domů nechtěli,druhý den Matěj už pobrekával,ale šlo to a dneska teda krizovka,sice nebrečel cestou tam,ale až když jsem řekla ahoj,to se mě chytl a ne a ne pustit ☹ a o půl 9 mě volaj ze školky,že Matěj zvracel,nahodil děckám výkresy 😅 ,ale teď už si hraje v pohodě a je v klidu-prostě náš cíťa s žaludeční neurozou ☹ Míša ta je úplně v pohodě,jak jsem rychle odešla,tak jsem si pak uvědomila,že jsem jí vlastně ani neřekla ahoj 😒 ,ale ona je v pohodě-zítra je veze babí,tak snad to bude lepší 😅 ,ale já celé dopoledne nebyla doma schopná udělat nic ☹ on si to vyloženě prý vynutil to zvracení,že si strkal prsty do pusy tak dlouho dokud to nevyhodil ☹ kdyby měl aspoň 17kg,jenže s těma jeho 14kg se bojím aby v tom nepokračoval dýl protože už teď je jak staženej králík ☹ Takže obrat oproti veselému prvnímu dni vede k horšímu,snad se to brzo spraví ☹ Od příštího týdne už jdu do práce jen na noční,takže doufám že se vyspím bez telefonátů ze školky 😅

eeefffaaa
6. zář 2012

ahojky...jeste jsem poradne neprocitala diskuzi,ale musim se nekam vypsat,protoze budete asi jedine kdo me pochopite...manzel to nechape,jak by mohl kdyz je cele dny v praci,moje mamka rika,ze jsem ho teda mela nechat jeste doma,ale zase si myslim ze to bude pro nej prinos byt s detmi a spoustu se toho nauci...no proste strasne spatne nesu to odlouceni od syna,on je taky mamanek,cele tri roky je vlastne porad se mnou,ale nastup do skolky zvladnul dobre,druhy den akorat trosku zacal knourat,ze nepujde,ale pak dobry,no a do ted chodil po O a dneska kdyz jsem se ho ptala,tak ze by tam chtel spat,ale moc jistej si teda nebyl,nechtela jsem to hrotit,ale kdyz sam rekl,ze jo ze tam spat bude,tak jsem si rekla,ze to zkusime...jenze me se po nem hrozne styska,je to hrozny ho tam rano dat a videt ho AZ ve tri odpoledne,navic nevim co se tam s nim deje,jestli pije,cura,papa,jak se tam k nemu chovaji...nejradsi bych si pro neho chodila treba cely rok po obede,ale zas nevim jestli je to dobre...dneska kdyz videl jak odchazim byl takovej na rozpacich,ale sel si hrat a rikal,ze maminka pak prijde a prinese lizatko 🙂 no ale proste myslim,ze velky problem je ve me,i kdzy mam doma mladsiho syna,tak proste po tom starsim se me strasne styska a jsem v hrozny nejistote...stalo se to nektere z vas??jak jste se s tim popraly??

nae
6. zář 2012

@eeefffaaa ahojky, ja ti moc neporadim. Syn chodi od pondelka do skolky. Nie je sice vyslovene mamanek, ale 3 roky bol nauceny na moju pritomnost a vsetko, ved ste to tak tiez mali. Syn ide do dkolky dobrovolne, beriem ho domov poobede, ale rano, ked ma ist do triedy, je to problem. Ucitelky su fajn, skusene, mile, vedia si poradit. Len ja som ako v inom svete.
Mam doma mimino, ale akosi stale neviem fungovat. Ani jest mi nechuti. Je mi divne. Nepovazujem sa za uzkostlivu matku, nelucim sa s nim so slzami v ociach, pohodka, ale ten vnutorny pocit je hrozny. Nemam chut vobec nic robit. A to som si myslela, co vsetko teraz postiham, porobim, ked som s dvomi detmi nemala kedy.
Skusam to brat tak, ze sa od toho odosobnim. Viem, ze ucitelky su prijemne, nepocula som na tu skolku jedinu negativnu kritiku (a to poznam naozaj vela ludi, co tam mali alebo maju deti). Viem, ze syn je natolko samostatny, ze sa vypyta na zachod, napije sa, tvrdi mi, ze zje cely obed a niekedy si aj prida, ked mu chuti.
Doma by sa mal fajn, ale v skolke sa nauci ine dovednosti, zvykne si na kolektiv. Neviem si predstavit, ze s jeho povahou by siel do skolky az na posledny rok a potom hned do skoly, to je, myslim, ovela vacsi problem.
Drzim ti palce (aj sebe), nech sa s tym postupne vyrovname, aj ked to pojde len pomaly, pomalicky...

eeefffaaa
6. zář 2012

@nae no ja jsem ho dneska nechala na spani teda,ale mam takovou chut tam pro neho jit!!! ☹ ale rikam si cim driv tam bude spat,tim lip pro neho,nez treba dva tydny chodit po obede a pak zas najednou ho zvykat na neco jinyho..rikam si ze po tom obede stejne jdou uz jen spat,svacina a jde domu,ale porad si rikam,dneska si to proste zkusi a kdyz tam zitra nebude byt chtit na spani nebudu to hrotit a ucitelce rovnou reknu,ze pristi cely tyden budem chodit po obede...ja prave taky nejsem uzkostliva matka,ale ty pocity mam uuuuplne stejny jako ty...hrozne mi tu chybi a ja porad rikam obe deti miluju uplne stejne,ale to prvni dite je proste prvni dite a ten vztah je k nemu dle meho takovy jiny...je to neco noveho a clovek to s nim vsechno vic proziva,u toho druheho uz je to neco jineho...syn se prave taky sam v pohode napije,vycura,naji,a ji pekne kdyz chodi po O koukam prave jak ji 😀 ale obcas u toho curani mu nejdou dolu kalhoty tak se vzteka,jen asi kakani by sam nezvladl utrit si prdylku a tak...takze mam porad takovy obavy...ale porad muz mi rika,ze preci jen kvuli tomu ze me se styska ho nebudu porad brat po O...je to asi hodne ve me,on chodi taky do skolky v pohode,jen kdyz odchazim tak jako zvlastne kouka 🙂 takze dneska se ukaze jak se mu tam spani libi a uvidi se,jsem doma takze ho vubec nebudu nutit aby tam spal kdyz nebude chtit...taky ti moc drzim pesti...je to tezke no,nikdy jsem netusila ze to budu tak moc prozivat!!!

betelgeuzz
6. zář 2012

Já jsem nástup ze začátku zvládla v klidu, ale tím, jak je to u dcery den ode dne horší, tak se cítím blbě i já. ☹ První den brečela před třídou, druhý den u vchodu do školky, včera už kňourala doma, ale po cestě byl klid a spustila až před školkou a dnes ani nechtěla vstávat a celou cestu brečela a říkala, že tam nechce, že chce být se mnou. PRvní dva dny brečela i ve chvíli, když jsem tam přišla, byl to takový úlevný pláč, že tam jsem, další dva dny už byla v klidu. Když jsem mohla v rychlosti prohodit pár slov s učitelkou, tak prý brečí i ve školce, když je změna činnosti (ale to je prý normální a asi není sama), ale druhá učitelka pak něco prohodila ve smyslu, že je ještě malá, že vlastně nemá 3 roky. Vyznělo mi to trochu, jako že jsem ji tam ještě neměla dávat. Jenže je spousta dětí, které to zvládají v pohodě i před 3 rokem. Připadám si jak krkavčí matka, když bych ji vlastně mohla mít doma, jenže jsem už z obou unavená a když jsou doma obě, tak mě neustále vyžaduje starší a mladší roste jak dříví v lese. Příští týden bude mít ráno čas m, tak ji zkusí vodit on, uvidíme, jestli to bude lepší.
Napište, jak to u vás pokračuje.

2hanah
6. zář 2012

Mně bylo do breku už v neděli večer, ale synovi jsem to nedala znát, moc se těšil a já mu nechtěla kazit radost už vzhledem k tomu, že se doma začal nudit, protože už má 4 roky a 9 měsíců. První den v pohodě, řekl, že se mu ve školce líbilo, druhý už měl i kamarádku, třetí den mě dokonce sám ráno vzbudil, že už musíme jít do školky a já si oddechla, jenže... dneska už tam nebyl, protože čekáme do pondělí až si je převezme ,,jejich" paní učitelka místo zaskakující, protože mi syn včera večer řekl, že tam už nepůjde, protože ta malá paní učitelka na ně moc křičí. Prostě prosím o Váš názor, když syn se těší do školky, ale radost mu kazí přístup protivných uřvaných učitelek, kterým prostě zůstalo chování ještě snad z dob komunismu a už na první pohled starší paní vedoucí učitelce leží na srdci hlavně luxusní hadříky, dobrá postava a drahé doplňky mnohem víc než spokojenost dětí, co s tím? Vyměnily byste školku? Došláply na učitelku nebo stížnost ředitelce? Ačkoli si myslím, že paní učitelka nehodlá svoje chování změnit, protože je bývalá ředitelka, teď hlavní vedoucí učitelka a chování k dětem má stejně nepříjemné už skoro třicet let. Každé druhé dítě je podle ní rozmazlené. Jsem z toho zoufalá, syn je totiž hodné a poslušné dítě, neodmlouvá a nepere se.

eeefffaaa
6. zář 2012

tak Davidek dobry,teda aspon to tak vypada,byl po tom spani tak nadsenej,kdzy jsem ho brala po O tak tak nadsenej nebyl a pry tam chce zitra spat zase,ze to bylo dobry...tak uvidime rano co rekne 😀 ale zatim to vypada nadejne...rika mi ze i ve skolce cura a pak splachuje,takze asi ton edrzi a fakt se vycura a zvladne to...

@2hanah to nevim co bych delala...asi zmenila skolku,ale zas nevis jaka bude tam ucitelka,pokud mas moznost jinou skolku a pak tam nekoho znameho tak se nejdriv poptej a pak uvidis,protoze jak to znam tak tuhle ucitelku nezmeni ani nevyhodi a kdyz si budes stezovat tak si to pak akorat bude vyzirat vas syn,protoze pokud je to takova povaha jak pises,tak to tak vetsinou byva...ale zase pak aby si syn zvykal na jinou skolku,jiny deti,ale pokud to bude v jine skolce lepsi a vis to ze to lepsi bude tak bych ji zmenila...