Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

mady
2. zář 2010

ahojky všem tak dnes to samé jako včera ☹ mrňous se oblíkl a utekl k babi a tam se schoval musela jsem ho odtrhnout od babičky pak celou cestu plakal a u školky se zase sekl držel se zábradlí a že on tam bude stát a samože mi ho museli zase rvát ach jooooooooooo ☹ tam jsem tvrdá ale venku bečím a jak jsem pro něj šla včera tak sjem brečela jsem byla tak šťastná že ho mám zase ☹ mně by stačilo kdyby šel třeba jen na 2 hodiny aby si pohrál 😉 je fakt že potřebuje být i s někým jiným než se mnou ale včera byl celý den smutný a říkal že ho paní učitelka nechtěla pustit za maminkou ☹ pořád mě muckal a říkal jak mě miluje nevíce na světě ☹ ach joooooooooo kdyby aspoň mrně bylo venku ať člověk nesedí doma a nemyslí na to 😉 no ještě zítra se těším na víkend 😉 a za chvilku pro něj jdu chodím na 11:30 😉

jeden chlapeček včera na tom byl ještě hůře ten plakal když jsem odcházela ikdyž jsem přišla a kámoška říkala že i odpoledne plakal ☹ měl sebou polštářek a pořád ho muchlal a volal maminko ☹

a malej mi říkal že ho chlapeček bouchal balónkem do hlavy tak jsem říkala že to máá říct paní učitelce ale ony fakt nemají čas když jim tam bečí třeba 3 děti 😉

luckaa
2. zář 2010

Jé holky,já vám závidím,že už budete mít první dny za sebou,my jdeme až v pondělí,psala ředitelka,že mají havárku s vodou,tak že mají omezený provoz a školka do pátku jen pro děti pracujících rodičů,takže Nikolka nastoupí až v pondělí....tak se klepu o něco dýl,jak to zvládneme

lalial
2. zář 2010

Ahoj všem... S dovolením připojím naše nejčerstvější zkušenosti.
Tak starší nastoupil poprvé včera a hned jsme ho tam nechali spát. Ráno bulel, že do školky nechce, že je na to ještě malej. Samozřejmě tím rozeřval mladšího. Nicméně když jsme dorazili, oba kluci si tam asi 15 mintu pohráli společně, potom jsme dali staršímu pusu, zamávali a bylo. Žádný pláč, vztekání. Zato já byla celé dopoledne jako na trní, jestli nebudou volat, že si pro něj mám přijet a mladší syn byl taky nervózní, že je brácha někde v čoudu. Odpoledne bude syna vyzvedávat manžel cestou z práce. No dnes ráno mi učitelka říkala, že byl moc hodný, že se ještě musí naučit pravidla, ale jinak prý byl šťastný. Já jsem se těšila, že budu mít přes den větší klid a teď bych brečela, že tak rychle vyrostl. Už nebude jen máma, táta a zbytek nejbližší rodiny, už nastoupí kamarádi a nové zájmy. Příšerně to letí.

jakoubka
2. zář 2010

@zuzik.3 -no,jsem klidnější 🙂
zrovna včera mi říkaly jiné maminky,že pondělky po víkendu jsou taky pro některé děti hrozný ☹

berynka
2. zář 2010

holky, máme podobný myšlenky... já si taky říkám, že to moje dítě nějak rychle vyrostlo 😕 😎 .
Mne bylo daleko víc líto cizích dětí, některé pláčou fakt nešťastně 😢 . Já spoléhám na ty učitelky, že vědí, jak si s nima poradit a zabavit je, aby se jim tolik nestýskalo. U nás jsou dvě, ale nejsem si jistá, jestli to není jen pro ty první dny. A jinak ta naše první třída má 15 chlapečků a jen 5 holčiček 😀 .

jakoubka
2. zář 2010

u nás ve třídě je 27 dětí 😅 a dvě učitelky (jedna chodí na ráno a druhá dopledne)

petra.v
2. zář 2010

@elema Anička je taky komplet bez plen a s tim brynkákem-doma ho používáme stále,páč od polévky je vždy zlitá...dnes jsem ji teda už zdůraznila,že se musí víc snažit aby nebyla hned politá...tak uvidíme 😉 jinak strojení u nás moc nehrozí,jako né že by to nezvládala,ale prostě se jí nechce...vždy mi řekne,že je malá 😅 ale tohle nějak už neřeším...ve školce takhle malým dětem pomahájí a myslím,že do sebe půjde až uvidí zbytek dětí,že se taky strojí 😉
Jinak stále dumám jaký termín ji tam mám na těch 5.dní mám dát..dle učitelky je lepší jí dát na celý týden rovnou včetně spaní,aby se připravila na nějaký režim...jinak nervy mi pracují fest..takže jsme na tom stejně 😒
Holky teda jak Vás tady čtu....někteří Vaši prďolkové tam teda trpí...no já se děsím že my budeme taky 😔 držte se.... 😵

elema
2. zář 2010

@petra.v taky jsem dlouho přemýšlela nad termínem a taky jsem chtěla celý týden v kuse, ale protože tam je svátek a pak hned už 1.10. tak jdeme prostě posledních 5 pracovních dní v měsíci a pak navážeme říjnem. Jak to máš v říjnu?? Už ti berou malou na celý měsíc, nebo až od narozenin??A já jí tam hned od začátku spát nebudu nechávat, pár dní jen do oběda a pak už zkusíme doodpolka. Prostě jak to bude zvládat, tak to přizpůsobím

garfieldmail1
2. zář 2010

ahojte 🙂
Je mi moc líto všech dětí, které školku propláčou 😔 Držím palce, aby se brzy zadaptovaly!!! 😉
Ty, co ještě nenastoupily, snad taky potěším, že vždycky to tak není. 😉
Včera syn plakal, když měl jít do třídy, protože si chtěl jít hrát hned z vláčkama, co mají o patro výš. Tak jsem šla do třídy s ním a učitelka mu slíbila, že si s vláčkama půjdou hrát, až přijdou všechny děti. Syn je totiž do vláčků úplný maniak 😅
Po asi deseti minutách jsem mu řekla, že musím jít telefonovat a že za chvíli přijdu, tím jsem myslela po svačině, jak jsme byli předem dohodnutí. Za hodinu jsem přišla, syn plakal, ale od učitelek jsem se dozvěděla, že nebrečel celou dobu 😉 Pak jsem tam ještě zůstali, měli tam divadélko, to se mu moc líbilo. Takže domů jsme odjeli s tím, že sice plakal, ale v školce se mu líbilo a večer mi řekl, že se tam těší.
No a dnes.... dnes teda úplná paráda Luky byl sice poněkud překvapen, když jsem mu ráno řekla, že jde do školky, ale bez přemlouvání jsme šli. Rozloučení ve školce úplně v pohodě, jakoby tam chodil už kdo ví, jak dlouho. Přišli jsme v osm, o půl desáté jsem šla pro něj, on vyběhl zrovna proti mě ze dveří s tím, že si jdou zrovna hrát z vláčkama. Takže jsem se vrátila znovu v deset, pořád byli u vláčků, takže nejdřív ani nechtěl odejít, až když jsem mu řekla, že zítra přijdem zas. Učitelky se rozplývaly, že dnes byl úplně v pohodě, do všeho se zapojoval, i pomáhal uklízet hračky. Prý tam má i kamaráda, ale neví, jak se jmenuje. Na svačinu prý snědl jen suchý chleba, pomazánka prý byla ze špenátu Musím se podívat na jídelní lístek
Na zítra jsem s učitelkou domluvená, že zůstane i na oběd, ale kdyby byl nějaký velký problém, že mi zavolají. No jsem zvědavá, na další dny, zatím je to dobré, ale taky vím, že problém může přijít později 😕
Ale i tak, jsou to fakt nervy a člověk počítá minuty, kdy už si pro to svoje zlatíčko může přijít 😅
U nás myslím pomohlo, že v té školce mají adaptační program. Mohli jsme tam přijít už před prázdninama, aby si zvykal. Byla jsem tam s ním aspoň chvilku a šli jsme zase domů. No a nemají nic proti tomu, aby tam člověk mohl s dítětem zpočátku zůstat, když pláče a postupně prodlužovat dobu, jak dlouho tam zůstane 😉 Tam, kde mají adaptační program, učitelky tvrdí, že tyhle děti si na školku mnohem lépe zvykají. Takže doporučuji se na to ve školce zeptat 😉 A samozřejmě, když tam s dítětem jste, tak pokud zrovna nepláče, stát spíše někde stranou, jakoby jste tam ani nebyly 😉

lalial
2. zář 2010

Tak u nás už první problém, syn byl drzý na učitelku. :-s

kubaka
2. zář 2010

My úplně bez problémů - jako při prvním nástupu. Náš mrňous nakráčel suverénně po 3 měsíční pauze a těšil se, vrhl se na mašinky a kolejky - a já se těšila ještě víc 😀
Chodil od března do půlky června a ani slzička. dětí je tam 18 a tři učitelky - je to skvělá školka. Teď už tam bude i na odpoledne do 15.00. Do 12 to pro mě bylo jako nic.

rosanela
2. zář 2010

To je mi líto všech dětí, co si nemohou hned zvyknout..snad se to brzy spraví..držím moc palce.. 😉

Naše Terezka dnes úplně v pohodě, úplně tam zářila..je vidět, že jí to tam hodně baví..ona je společenská a miluje, když se něco děje..tak jsem moc ráda, že jsme se do školky nakonec dostali (bylo to na odvolání), určitě jí to prospěje..i odpoledne je taková víc spokojenější, vybitá, na ségru doma se moc těší (Lucinka taky registruje, že se něco děje a že jsme najednou doma samy)..a holky, nejlepší je ten pocit, když si jdete pro ty své miláčky..jak se nadšeně hrnou k těm maminám a dávají si hubany.. 😵 😵 to miluju.. 😵 😵

rosanela
2. zář 2010

@kubaka Je fakt, že to dopoledne hrozně rychle uteče a za chvíli se zase musí jít..

kubaka
2. zář 2010

@rosanela no jo, to ten náš s rozpřaženou náručí, , pusu od ucha k uchu, oči vykulené - maminkooooo. 😅 Ale on je taková nebojácná otrlá povaha, neměl problém být ode mne a já ho neučila žádné samostatnosti - když chtěl být u mně, tak byl, dodnes chodí ke mně do postele 😵 v noci.
První syn je úplný opak - půl roku uronil slzičku když vcházel do třídy - je plachý, nemá rád změny. ale dost vyspělý, takže tu společnost měl rád. Mariánek je pořízek, toho nic nerozhází.
To když ho tam v osm odvezu, dojedu domu, do devíti snídám popracuju, dám dělat oběd a ve 12 už zase jedu - to je jako nic. Už musím vydělávat, jsem OSVČ, takže nějaká rozumná pracovní doba už být musí - bude do tří odpoledne a to snad už něco kloudného doma vyrobím. Ono dělat doma a mít celý den kolem sebe to mrně je teda na palici, na nic se nejde pořádně soustředit, natož vymýšlet nový sortiment. 😖

draga
2. zář 2010

@lalial tak to mě rozesmálo 🙂)) máš asi taky dobrý kvítko co 🙂

jámám za sebou třídní schůzku a jde mi hlava kolem...všechno mají naše děti umět a nejhorší nebo teda co mě nejvíc zarazilo, že apelují na tom aby dítě správně drzelo lžíci...to mi není jasný proč, hlavně že se nají ne? prý bagr nechtějí vidět....tak to mě trochu rozhodilo 🙂 no a takový ty věci jako, že si sami mají utřít prdelku apod. to už ani neřeším 😀 😀

lojzina
2. zář 2010

ahoj,,prominte ze vstupuji do vasi diskuze,asi proto ze dlouho nebyl duvod sem psat az ted-.-malej nastoupil do skolky a vcera i dnes prorval...ucitelka je z toho docela vedle,oci navrch hlavy,ze zase rval,musel ji byt na kline...ja chapu ze se pak nemuze venovat jinym detem a jen utesuje,ale co s tim????

radka.k
2. zář 2010

@lojzina
hlavně vydrž! Nesmíš polevit. Prostě ho tam dej a jdi pryč. Musí pochopit, že si nic nevyřve a prostě ve školce být musí. A že je učitelka vedle? Tomu se mi nechce věřit, to musí znát, každé září tam musela mít nějaké dítko řvací.
My naštěstí zvládáme úplně v pohodě. Bez slzičky a říká, že se mu tam líbí a že se tam těší. Doma byla se mnou asi nuda 😖

lalial
2. zář 2010

@draga Chtěl jít jinudy než učitelka a když trvala na své trase, řekl jí: Buď ticho! 😖 😠 Změťour jeden....

lojzina
2. zář 2010

@radka.k nepolevuji,dam mu pusu,reknu ze se vratim a jdu pryc...strucne jasne.spis me jde o to jak ta uca je vykolejena 😀 .doufam ze si malej zvykne,je dost mamanek 😒

lojzina
2. zář 2010

@lalial dobry 😲

berynka
2. zář 2010

Tak já budu zatím dávat malou jen na dopoledne, dneska už to byla regulérní čtyřhodinovka 😉. Vyzvedávání je ve 12, oběd mají dřív, tak je to super. Učitelka nic neříkala, takže předpokládám, že nějaký větší problém nebyl 😅 . Hedu nebyla moc sdílná, ale protesty žádný.
Třídní schůzku budeme mít koncem září. Jsem zvědavá, co na nás vybalej 😝 . Už čekám nějaký hodnocení. Ale je mi to celkem fuk, o školku jsem měla zájem taky proto, aby se Hedu rozvíjela po všech stránkách... třeba na malování a oblékání jsme vyloženě kašlaly, takže tady mají výzvu ke zlepšení 😀 .

Včera jsem Hedu ukazovala, kde jsou další hračky a něco jí povídala, kolem nás procházel chlapeček (jsou tam jen tříletí) a utrousil: "Tak nekecej!" 😕 😎 😀

lalial
2. zář 2010

@lojzina No to není dobrý, saaakra... šlak by mě trefil. 😖

garfieldmail1
2. zář 2010

@lojzina A na jak dlouho ho tam dáváš? Jsi na mateřské, být tebou zkusila bych zpočátku tak hodinu a postupně prodlužovat 😉 Věřím, že to zvládne 🙂
Kamarádce řval chlapeček 2 týdny, vyzvedávala po obědě. O školce nemohli doma ani mluvit, hned se rozplakal. Po dvou týdnech najednou zlom, malý přestal plakat a pomalu se začal do školky těšit 😉

lojzina
2. zář 2010

@garfieldmail1 no tento a pristi tyden bude chodit po O a pak s euvidi...ted p.rave bude vikend tak zas trochu odvykne 😒 .prave kdyz se doma bavime tak se smeje,povida,upe v pohode...vyklada co delali a tak.a rano pred skolkou to zacne 😖

bertica.h
2. zář 2010

Ahojte maminy.Možem s spýtat,čo dostávaju Vaše deturence v školke piť?Naša malá dostala napr.dnes iba 2x pohárik pitia.Ráno nejaký sladký jahodový koktejl a poobede nejakú ružovú sladku vodu,asi sirup.
Neviem čo mám sraviť..je zvyknutá hlavne na vodu a som tomu rada,nenapadlo by mi,že v školke by sa to mohlo pokaziť..

A hlavne-podľa mna na 6,5hodiny je toto množstvo žalostne málo.
Myslíte,že by mohlo učitelkám vadiť,keby som jej dávala vo fľaške vodu so sebou do školky?DÍKY 😉

lukajda
2. zář 2010

@bertica.h U nás je to podobné - Tadeášek pije většinou jen čistou vodu, ale problém to vůbec nebyl - hned včera jsem to říkala paní učitelce a vše naprosto v pořádku. Dostává vodu, při svačině mléko. Jinak tam mají pitný režim během celého dne.
Zkus to s nimi probrat, zda jim nebude vadit vlastní nápoj z domova. Pokud ano, dost často nemají ve školce rádi, pokud se něco nosí z domova, tak by to třeba mohlo vyřešit to, že čas od času přineseš balení neperlivé vody. To by třeba šlo, ne? 😉

garfieldmail1
2. zář 2010

@lojzina No tak to jste na tom líp, než byla ta kamarádka 😉 Tak vydrž, určitě se to zlepší, držím palce 😵

@bertica.h To záleží na školce, u nás preferují tu zdravou stravu, tj.čistá voda a neslazený čaj, ani bonbony se tam nemůžou, mlsá se zdravě (doma se to dožene 😅 )
U toho pití z domu bych akorát měla obavu, že se z toho bude chtít napít jiné dítě a učitelky to asi neuhlídají a přenos bacilů je podpořen... 😒

martinka79
2. zář 2010

@bertica.h asi by jim to vadilo, ale divím se, že nemají pitný režim a jelikož je to podmínkou ve školství...

jinak ty slazené srajdy jsou asi všude... ale pokud chtít prosati jen vodu či zdravé pití není problém.. uričtě se další maminy přidají u nás to šlo... některé aminy se prostě bojí zeptat či ohradit...

@lojzina vdž ona to udejchá pokud není měkkota anakonec dítko zlomí a dokážeho zaujmout. znám to z vl. praxe. je to těžké, ale půjde to... pohlazení drobkovi aby se mu tam líbilo...
sousedov pláče i když odchází teď do 1třídy.. holt je citlý to hoch... ☹

kyti
autor
3. zář 2010

Ahojky, tak u nás se druhý den ve školce nekonal. Patinka byla ten první den v pohodě, ale odpo už se mi zdála teplejší a večer měla 38,2°C, dostala paralen a v noci se durch zpotila. Přikláněla jsem se k tomu, že je to tím prvním dnem - ráno vstávala v šest, trochu nervičky, plakala, vše nové. Tak jsem ji včera nechala doma, přestože do školky sama chtěla. Těšila jsem se, že to bude OK, ale odpoledne se teplota plíživě zase vetřela. Po obědě 36,8, v pět 37,2 a večer 37,8. Zase dostala paralen a v noci se zpotila. Teď ještě chrní. Do školky ji opět nedám. Netušíte, prosím, co by to mohlo být? Na klasickou chřipajznu mi to nepřijde, když ji přijde teplota jen večer. Chjo ☹ Díky všem.

tereza1980
3. zář 2010

@kyti my taky prožíváme teď první dny ve školce, i když vlastně první dny ve velké, státní, od ledna chodila na pár dopolední do soukromé a od března celodenně na celý týden, takže už je trochu zvyklá a zatím to jde bez pláče, i když já první den obrečela, asi ty hormony nebo co 😉 jsem z té státní trochu v rozpacích, snad se to vytříbí.
co se týče těch teplot, naše Tonička tohle mývá občas když má příliš mnoho dojmů a zároveň se mění počasí, ochladí se atd. je bez příznaků jen s teplotou a větší únavou, myslím, že to klidně může mít i z té školky, i když to zvládla dobře je to nápor na nervíky 😅 a nebo se jí za 2-3 dny třeba přidá rýma a bude z toho nachlazení. uvidíte přes víkend, třeba to přejde samo a v pondělí už bude moct mezi děti 😵