Jak vaše 4 leté děti mluví? Kdy je už čas na logopeda?

timbouctou
13. únor 2012

Ahoj, náš 4letý odmítá říkat š a č a ž a všeobecně prohlásil, že se nic učit nebude, protože už umí mluvit 😒 kdy mám začít plašit s logopedem? Všechny děti okolo už mluví mnohem líp. A taky začal z nějakého důvodu rozsekávat slova při řeči, jako že třeba místo postýlka řekne post - ýlka, pomlčka je nádech. Neni to divné? Jak jste na tom vy?

timbouctou
autor
13. únor 2012

@bledulka díky, my jsme ze Řevnic, to je sice jako od Prahy kousek, ale mám trošku problémy s udáním toho menšího ďasa, takže nabídku využiju když tady neseženu nikoho slušnýho 😉

pajinka29
13. únor 2012

@sisstin takže ona vás nevykazuje na pojištovnu, ale platíte jí na ruku? A nemá s tím třeba problém, pokud jinak pracuje někde v ambulanci? TOhle mě spíš zajímá z čistě osobního hlediska, taky přemýšlím, jak se po mateřské nějak ještě lépe upíchnout a nebýt tak vázaná pevnou pracovní dobou

sisstin
13. únor 2012

@pajinka29 on má výhodu, že je říjnovej..takže s odkladem půjde skoro až v 8letech, tak má ještě 3,5roku čas... a chodí do logo třídy, tak tam s nima taky něco dělaj.... 🙂

sisstin
13. únor 2012

@pajinka29 ona dělá jenom soukromě, plus jezdí do škol a školek...ale není to teda logoped klinický, ale jenom pedagogický....nemá na to ten správnej papír, ale v praxi má zkušenosti jak s dysfatikama, tak s dětma třeba s DS nebo u autíkama apod. 😉

pajinka29
13. únor 2012

@nellygray 🙂 tak to bys to schovávala asi ještě dlouho🙂

pajinka29
13. únor 2012

@sisstin jj, jasné, takže nemá atestaci, ale státnice z logo a surdo nebo jiné spec. ped. kombinace. Asi začínala jako logoped v nějaké spec. škole, že? To je stejně podle mě ta nej průprava..

brisalek
13. únor 2012

holky neptrime sem, protoze male je zatim 2,5...ale znama mi ted rikala, ze kdyz sla na logopedii s malou pred 5 rokem , "vynadala" ji, ze je to pozde, ze kdyz uz se neco nauci spatne pak se to hur opravuje....manzel dost huhla a polyka hlasky, ze mu nekdy neni vubec rozumet neumi r ani ř. Dcera neumi samozrejme krome r a ř ani v, f, k, l a ani s a k. Okolo me jsou nektere deti v jejim veku, ktere uz to rikaji hezky nebo lip ...vim, ze je jeste cas, ale zase nechci aby bylo pozde. Neznate nekdo logopeda v Praze , ktery by nas nevyhnal? Ted koukam
@bledulka ze jsi nabizel kontakt na Prahu, muzu taky, prosim? Dik

brisalek
13. únor 2012

@sisstin muzu taky poprosit poslat do IP, diky moc.

qitecek
13. únor 2012

@bledulka a kdy jste tam šli? Naše doktorka říká, že do 4 má času dost a až pak pošle k logopedovi... 😒 Já si taky myslím, že čím dřív se s tím začne pracovat, tím lépe, jinak si na to špatné vyslovování už zvykne a přeučovat to je podle mě MNOHEM těžší...

sisstin
13. únor 2012

@qitecek bud normálně na pediatru drsná...to jsou hrozní mazalové v tomhle směru 😒 já si ve dvou letech vydupala vše, psychologa, foniatrický vyšetření, neurologický vyšetření a logopeda....dle pediatry byl naprosto ok...a nevím, kdyby bylo na ni, kdy by se to jako začlo řešit 😠

qitecek
13. únor 2012

@sisstin naštěstí nešlo zrovna o mě, ale o známou, jejímu synovi nikdo kromě rodičů nerozuměl ani slovo a říkala právě, že má ještě čas, dokonce i do pátého roku, že by to nedramatizovala 😕 No máme stejnou dr. Tak já jen jestli jednou (jsme maličký) budu mít pocit, že je potřeba, tak jestli si mám hledat nějak pomoc sama, nebo na to je opravdu čas... Osobně, já bych to rozhodně nenechala, i kdyby mi někdo tvrdil, že je na vše času dost, už nejednou se mi s malým osvědčilo, že prevence je lepší než léčba.

sisstin
13. únor 2012

@qitecek jo, v tomhle směru je to s pediatrama bída....navíc nedávaj vůbec informace o tom komunikačním vývoji dětí...kdy má dítě ukazovat, na jaký úrovni má být v jakém věku porozumění řeči atd., ale oni to mnohdy nevědí ani psychologové...tak to je potom těžký že 😖

bledulka
13. únor 2012

@brisalek je v Praze 7, jmenuje se Markéta Hrubínová , telefon a adresu Ti písnu do IP (mimochodem je i autorkou knihy "Co mi povíš, Matěji" )

Já s ní jsem spokojená..Nikam syna netlačí, netrvá si jen na výslovnosti,ale řekla bych že pozoruje vývoj celkově.
Když máme problém, zavoláme mobilem.. Vše řeší v souvislostech- teď nám např, chtěla přidat další hlásku,ale když se dozvěděla, že jsme se přestěhovali a syn začal chodit do nové školky, tak řekla, že počkáme, at na něj není změn moc a cvičíme to stávající a nové přidá za tři týdny.. syn trochu zadrhává (jakože ne, že by koktal,ale když se chce rychle vyjádřit, tak se nemůže vymáčknout..) a tak na něj jde citlivě,pomalu- nám prostě její přístup sedí, že ani po přestěhování neměníme logopedku a radši si k ní do Prahy zajedeme

@qitecek začala jsem s Tomem chodit v 2 letech a 10 měsících.. on byl fakt opožděný v řeči- pak kolem třetího roku během chvilky fakt rozmluvil (i když výslovnost vadná) ale ty začátky brala v klidu, zvolna..aby uměl poskládat správně větu..a pak se přešlo dál..

berenika39
13. únor 2012

@qitecek já jsem šla na logo bez doporučení. pokud to bude už ted na pravidelnou péči, doporučení obstarám, pokud řekne, že máme čas, rok počkám. první návštěva se platí, ale to neva. jsem si 100% jistá, že petrovo šlapání si na jazyk není ok, a samo se nezmění.

berenika39
13. únor 2012

@brisalek mylsím, že jsi z p4? můžu ti dát kontakt na tu naší, jdu tam ale poprvé koncem února....nicméně ochotná, milá, vstřícná, je to klinická logopedka.

bledulka
13. únor 2012

@sisstin souhlasím.. já si až zpětně uvědomila, že zatímco kamarádčina holčička už dávno ukazovala co ji zajíma, tak náš Tom to nedělal..až mnohem později se na mě koukl když chtěl něco vědět a ukázal...
taktéž dlouho nesnesl,abych zpívala, nechtěl básničky ani písničky...ani mnou říkané,ani pouštěné z CD- prostě utekl do jiného pokoje, nechtěl opakovat.. a pak najednou jakoby ze dne na den se jak rozmluvil, tak konečně začal písničky vyžadovat a mít rád...
v tom ted pozoruji rozdíl mezi ním a Adamem, který ukazoval brzy, písničky chtěl a vyžadoval a začal i brzy a pěkně mluvit... teď má vyřídilku fakt dobrou. Bavilo ho od malinka i řeč napodobovat ,opakovat a teď chce,abych s ním i cvičila Tomovu logopedii, takže cvičíme dvojmo 😅

sisstin
13. únor 2012

@bledulka no tohle mají děti dysfatické a děti s OVR podobné..akorát děti s OVR mají ten vývoj rychlejší...třeba Tygr básničky až ted okolo 4 roku, do tý doby nezájem těžkej 😝 a ukazovat taky začal pozdě 😉

bledulka
13. únor 2012

@sisstin to asi odpovídá.. u nás fakt najednou během chvíle otočení o 360 stupňů a fakt to šlo zároveň- mluva, zpívání, básničky, cokoliv melodického,...i tak je ta náprava špatné výslovnosti na dlouhou trať,ale zase je vidět neustále posun

sisstin
14. únor 2012

@bledulka no on ten závažnější OVR taky není jako záležitost pár měsíců....do školky chodí s Tygrem víc dětí, které mají OVR..a rovná se to třeba i do 5-6let 😉

petkula
14. únor 2012

@sisstin ,@sisstin řeším něco podobného se starším synem. Teď má dva a půl a má hrozně malou slovní zásobu - používá tak 30 slov, z toho polovina jsou citoslovce. Pojmenuje členy rodiny a pak některé druhy jídel ale jinak si vystačí s citoslovci - pořád nechce říct auto - ale brm brm - prostě se jednou naučil, že auto je brm brm a už to nechce měnit. To samé třeba se zvířátky, atd. Všichni mi říkají, že se rozmluví ale jsem už trochu nervózní a nevím, jestli by se to už nemělo řešit přes logopeda. Rád poslouchá příběhy, rád si prohlíží knížky a poslouchá písničky ale doposud nechtěl říct žádnou básničku. Už odmala bojkotuje říkanky typu "Paci, paci" - prostě se zatne a za žádnou cenu to nechce ani zkusit.
Jinak, ukazuje hezky, co po něm chceme, zdá se, že rozumí všemu ale prostě vůbec nechce po nás opakovat. Naučil se hezky říkat "uhlí" - má totiž rád vláčky a to uhlí mu jde hezky rozumět. Ale třeba "jabko" nejde rozpoznat ani náhodou, zní asi jako "bk" nebo tak nějak. Banán zní stejně jako balón atp. 🙂
Zmiňovaly jste nějaké poruchu - o dysfázii jsem slyšela ale o OVR ne, co je to?

sisstin
14. únor 2012

@petkula OVR je opožděný vývoj řeči 😉 jinak 30 slov na 2,5roku je furt norma...sice širší a spodní hranice, ale furt norma 😉 takže jestli rozumí takovým pokynům jako "z čeho se pije, čím se jezdí, čím se píše, co si oblékneš, když venku prší", tak by to mělo být v pořádku to porozumění. U těch nemuvících dětí se to dělá tak, že před něj dáš obrázky nebo reálné věci, třeba hrnek, auto, tužku, pláštěnku a ted se ptáš: " z čeho se pije" (dítě ukáže na hrnek), čím se jezdí (dítě ukáže na auto), apod. Tohle vyžaduje hlubší porozumění řeči, které se vyvíjí mezi 2-2,5roky 😉

jestli se s váma jinak domluví neverbálně, ukazuje a sdílí...není prostě "divnej", tak zatím bych to ještě tak neřešila, ta exprese fakt může naskočit hodně rychle..ale jesti máš obavy, tak dobrý logoped už by ti poradil, co a jak...nemusí jít hned o vadu řeči nebo nějakou poruchu, ale prostě, jak to nastartovat. Obecně se dítě musí rozvíjet zejména v motorice a všech ostatních oblastech vývoje, u zdravého dítěte se pak ta řeč s tím veze 😉

sisstin
14. únor 2012

@petkula ono dítě nejdřív říká citoslovce (brm brm), pak třeba říká počáteční slabiku (au), pak to nějak zkomolí (ato), a pak až je z toho to výsledné slovo (auto). S tím, že některé děti mají ty fáze tak rychlé, že si toho ani nevšimneš a téměř hned říká výsledné slovo, někomu to trvá dýl. Syn má dysfázii a třeba než z "baf baf" byl "esek" (pejsek), tak to trvalo rok a čtvrt... 😉 což u toho běžnýho vývoje řeči tak netrvá samozřejmě 😉

sisstin
14. únor 2012

@petkula ten OVR se spíš pozná až tak okolo tří let...ale já mám údaje od klinického psychologa, oni možná zas logopedi ty tabulky budou mít trošku jiné 😉 ale kdyby se ti zdálo, že se to nějak nerozvíjí, že syn v té řeči stojí nebo to jde fakt hodně pomalu, tak v těch cca 2,9 už bych asi k logopedovi šla 😉 jak jsem psala, ten OVR může taky trvat dlouho..některé děti ho mají lehký, takže třeba do 6měsíců jsou na úrovni vrstevníků, ale kdo ho má těžký...tak to je fakt záležitost i několika let, než je dítě srovnané v řeči s vrstevníky 😉

petkula
14. únor 2012

@sisstin aha, díky 🙂 Ale ta dysfázie je taky opožděný vývoj v řeči, nebo ne? Zdá se mi, že rozumí hezky, díky za tipy, vyzkoušíme to.

sisstin
14. únor 2012

@petkula no opožděný vývoj řeči je prostě to (laicky řečeno), že dítě má ten řečový vývoj opožděný....ale u dysfázie je ten řečový vývoj celkově narušený 😉 syn prostě nemluví jako normální dítě, mluví jako google překladač nebo jako třeba cizinec... tvoří věty typu: Máma Péta přisunout židli (že chce jako přisunout), Malovat papír budu (budu malovat na papír), Máma ne - svítí ne- brejle ne (jako že nemám sluneční brejle, protože nesvítí) atd. Plus ta dysfázie může narušit jakoukoliv další složku vývoje - syn má problém s motorikou, grafomotorikou a horší krátkodobou pamět. To už je těžká vada řeči, která je na základě poruchy centrálního nervového systému a není jenom o řeči. Ta řeč se rovná jako první, ale pak ve škole jsou velké predispozice ke všem možným poruchám učení 😉

sisstin
14. únor 2012

@petkula nepoužívá druhou osobu, teprve ted začíná jakž takž sklonovat, neumí časovat, nepoužívá předložky a spojky...nebo ted začíná, ale prostě špatný slovosled, gramatika, výslovnost, užití řeči...prostě všechno 😉 třeba donedávna nechápal, jak se tvoří první osoba...furt o sobě mluvil ve třetí, což u běžnýho vývoje řeč mizí mezi 2,5-3roky...pak teda pochopil, jak se určitá slovesa dávají do první osoby..ale zas nechápal užití zájmena "já", třeba říkal " Péta maluju"...no a ted jako konečně pochopil, že když používá první osobu, tak stačí dát to sloveso do toho tvaru, a nemusí upřesnovat kdo...ale třeba "já" nepoužívá pořád...nepoužívá "ty", já jsem prostě furt "Máma dělá xy"

petkula
14. únor 2012

@sisstin aha, děkuji za vyčerpávající odpovědi, asi o tom dost víš, ještě se ozvu, díky ještě jednou 🙂

petkula
14. únor 2012

@sisstin ještě se tě chci zeptat, ty máš to Bambino Luk? Docela se mi to líbí. Kdes to kupovala? To máš tu celou startovací sadu nebo které sešity?

sisstin
14. únor 2012

@petkula my máme už ten Miniluk (od 4let), to mám všechno, co jde tady sehnat. Brala jsem to na www.mutabene.cz Holky z diskuze mají ten Bambino (od dvou), a to braly u jedný paní ze slovenskýho MMB, a někdo tu psal, že to jde sehnat třeba na Amazonu.com 😉

To Logico Primo máme taky komplet+ asi 5 madarských témat, a ted jsme začli s Piccolem a to máme zatím jen tři sešity, ono to je až pro předškoláky až první třídu, takže to synovi jde zatím pomalu, jeden list luští třeba 15minut...to Primo seká jak dábel, to ho ani nestíhám 😅