Školka a 2leté dítě. Jak poznat, kdy je dítě na školku připravené?

skarma007
11. dub 2023

Ahoj,
dceři je 1,5 roku a od porodu jsem s ní hlavně já.
Dávala jsem dceru asi od 2 měsíců na hlídání babičce, když jsem si potřebovala něco zařídit, ale dcera není na ní vůbec zvyklá. Babičku vidí cca 1x do týdne, kdy přijede na návštěvu nebo my za ní. Pár krát jsem ji nechala třeba 4 h na hlídání, ale pokaždé, kdy jsem od ní odcházela, měla hysterické scény, kdy až skoro přestávala dýchat a vždycky tak hodinu tchýni brečí.
Přesto je tchyně na dceru hodná.
Moje otázka zní, že v jejích 2 letech a asi 4 měsících budu muset nastoupit do práce nebo o ní přijdu a jediná možnost je školka, ale když vidím, jak si nedokáže zvyknout ani na svou babičku a je ve velkém stresu...Chodíme často mezi děti, ale i těch se celkem bojí...Svého bratrance ne (jsou mu 4 roky)..Dcera je hodně citlivá.
Vím, že za rok se může vše změnit, ale taky nemusí...
Nechci u dcery něco zkazit...Jak poznat, kdy je dítě na školku připravené?
Moc děkuji

emillyhk
17. dub 2023

@skarma007 Tak u nás už je jasné, že syn v září nastoupí do dětské skupiny, protože do místní vesnické školky berou k zápisu jen děti narozené do 31.12.2023 (syn je lednový). Takže pokud jsi to ještě nezjišťovala, doporučuju co nejdřív začít řešit 😊

lucieevita
17. dub 2023

@skarma007 zvolila bych dobře školou. Popřípadě dětskou skupinu. Hovořím jako maminka, která s dítětem dochází do dětské skupiny. Malá je na mě hodně fixovaná, až teď kolem 3 roku začíná být samostatnější.. půjde teď ve 3,5 letech do školky a prostředí kam půjde dobře zná.. pokud máte možnost, zvolte soukromý sektor pro takhle malé dítě. Na dětské skupiny jsou příspěvky od státu.. můžete se jít podívat několikrát i s dítětem a pod. A nebo to nemusíte řešit a věřte, že dítě si prostě zvykne. Je to pravda a často to i slyším od okolí. Bude plakat tam třeba 14 dní a pak možná každý den ráno, když tam půjdete, to může trvat dlouho, ale také nemusí. Je to hodně individuální. Akorát pro mě to není odpověď. Vím , že by si zvykla.. každý si zvykne, ale dneska je přece tolik možností.. My chodíme do přípravky společně už rok, jeden den v týdnu na 1,5 hodiny, takže ví kam půjde. Zná prostředí i pedagogy, ale jedná se o soukromou školku..

lucieevita
17. dub 2023

@skarma007 jinak tedy, jak už tady někdo psal, mně dítě v čb a okolí nevzali ani na půl den ve 2,5 letech. Nebylo místo. Všude až od 3 let. Nakonec jsem ráda, protože dcerka se projevila trochu "výjimečně". Ale určitě si zjistěte, jestli je u vás šance a vůbec nějaké místo. V JH jsem teda nenašla žádnou soukromou školku, snad jsou tam alespoň nějaké jesle, kam byste mohli nastoupit 🤦

j.kriv
17. dub 2023

Dcera má 20 měsíců a od září mám domluvenou práci, takže taky bude muset do školky. Momentálně je na mě fixovaná hodně, zvládá tak dvě hodiny beze mě a to v případě, že s ní někdo jde babička ven a já odejdu. Doma max. starší sestry ji dokazou upoutat. V podstatě mě nenechá jít ani do vedlejší místnosti. Jinak co se týče motorického vývoje, tam zvládá všechno, co by před školkou měla. Ale nesnese cizí lidi, ani na ulici kolem nich neprojde, když máme návštěvu, třeba hodinu se na ni ani nepodívá. Ale děti má ráda, tam zádrhel není , takže doufám, že za toho půl roku v kombinaci s dalšími dětmi to prostě nějak dáme. Pokud by to moc nešlo, tak holt práci pustím 🤷

normalnimatka
17. dub 2023

málokterej tříletej je připravenej na školku. o dvouleťákách nemluvě, to jsou ještě takový přerostlý mimina.
spíš si asi budeš muset sehnat někoho na hlídání, zkusti to kombinovat třeba s babičkou - aspoň část dne, nebo houmofis...nebo houmofis u muže, abys mohla do práce ty.
pokud i hlídání babičkou prožívá takhle, tak jako velmi pochybuju, že se z ní stane za půl roku nadšená školkařka.... to je totiž úplně jiná liga

normalnimatka
17. dub 2023

ale jinak mi přijde divný, že byste tam v okolí fakt neměli žádnou dětskou skupinu nebo jesle. co tohle? https://www.lesnims.cz/svobodna-zakladni-skola-...
https://www.lesnims.cz/zive-v-trave.html

skarma007
autor
17. dub 2023

@hafika děkuji, školka v Plavsku je právě vytížená a ptala jsem se přímo ředitelky a říkala mi, že na zápisy přijít můžu, ale z největší pravděpodobnosti dcera nebude vybrána, z důvodu věku ( i když berou od 2 let)

skarma007
autor
17. dub 2023

@lucieevita moc děkuji za užitečnou odpověď 🙂 V místě pracoviště jsme našli teď soukromou školku a chtěla bych to tam jít obhlídnout 🙂. Ano, co jsem se ptala kamarádek, které už mají dospělé děti, tak je to prý hodně o zvyku. Děti, které např. byly s mámou celé 3 roky jen s ní a neznaly tzv. chvilkové opuštění, tak i tak ve školce dost plakali...Že právě to zvykání je velmi důležité. Něco na tom bude...A ty přípravky jsou asi jen v soukromé školce?

skarma007
autor
17. dub 2023

@lucieevita děkuji. Tady v Plavsku vzhledem k věku mi ji prý nevezmou (ptala jsem se přímo ředitelky), takže normální školka je teď mimo, ale právě v JH je soukromá (na netu jsem ji nenašla, mamka to zjistila od známé) a chtěla bych to tam jít omrknout 🙂

hafika
17. dub 2023

@skarma007 Úplně bych neřekla, moje děti byly zvyklé být beze mě, klidně i třeba den u babičky a stejně byly problémy se školkou. Za sebe bych nakonec dala děti mnohem později, ale ne vždy to jde.

skarma007
autor
17. dub 2023

@j.kriv tak to máme hodně podobný, dcerka je taky taková. Když přijde návštěva, tak hodinu ji trvá, než se jich přestane bát, bohužel i babičky...Děti si jen prohlíží a nechce si zatím s nimi hrát. I když chodíme často do herny, do Baby klubu...Přeju hodně štěstí, ať to dcera zvládne v co největší pohodě 🙂

skarma007
autor
17. dub 2023

...
@normalnimatka sem koukla do mapy a to je tak 50 km od našeho bydliště a ještě dál od mého pracoviště, to je moc daleko. Zatím jsem na žádnou dětskou skupinku nenarazila, ale na soukromou školku už ano. Děkuji

skarma007
autor
17. dub 2023

@hafika aha...Tak asi ty začátky jsou vždycky horší, pro dítě je to přece jen velká změna...Já šla do školky ve 4 letech a prořvala jsem tam den, ale pak jsem si taky zvykla..

lucieevita
17. dub 2023

@skarma007 my chodíme přímo do Montessori školky, tam je tohle "zvykaní" vlastně jako kroužek, kde učí Montessori pracovní postupy a dítě si zvyká na prostředí, kam půjde.. ale soukromý sektor je fajn, dá se tam toho hodně domluvit. Takže určitě zkuste.. ale zápisy už probíhají. Takže co nejdříve 😏