Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

felixa
2. pro 2009

Sisstin, moja dcera ma dysfaziu a slova naberala v takom tom minime, ake je este v norme. Cize, keby okrem normalnych slov a par viet nepouzivala este svoju vlastnu zvatlajucu rec, urcite by som sa v 2,5 mesiaci nezacala patrat, ci s nou nahodou nieco nie je, lebo vo vsetkom ostatnom bola v ostatnom mi pripadala v norme. A detska lekarka este tvrdila, ze je v poriadku, ze ona postupne bude naberat viac a viac slov, ale ze ked teda velmi chcem, tak mi da papier na logopediu.

Naspetko, dieta ked zacina rozpravat, velakrat pouziva len napr. prve slabiky z daneho slova (napr daj -da). Aj to sa potom pocita za slovo.

sisstin
2. pro 2009

felixa: no u té expresivní je to asi těžší rozpoznat, když je jinak dítě v pohodě..u nás to je prostě vidět dost..už tak od jednoho roku 😔

felixa
2. pro 2009

sisstin, ja ked si spatne spomeniem na niektore maniere svojej dcery, tak si myslim, ze to bolo v dosledku dysfazie. Ale vtedy, kedze som nemala tolko informacii, co teraz, tak som tomu neprikladala vyznam.

simalex
3. pro 2009

sisstin:
včera jsme večer dělali věci do logopedie a byla to teda věc - současně jsme stavěli čtyřkolku z lega, Alexek mi na stůl natahal ještě dalších asi 10 hraček, hrál si s klacky, které natahal z venku, a reagoval jen na to, co chtěl, resp. reagoval za odměnu. Jaké máte zkušenosti s tím, že dítě něco udělá za odměnu? Logopedka i psycholožka to schvaluje, ale já mám z toho divný pocit, že v budoucnu bude malý vyžadovat vždy protislužbu 🙄.

Pak jsme si ještě prohlíželi velkou obrázkovou knihu Ferda mravenec. V budoucnu snad budu muset prolustrovat všechny knihy a pomůcky, se kterými budeme pracovat. Jde o to, že na začátku poznal mravence, a vysvětlili jsme si, že beruška je beruška a brouk pytlík je brouk pytlík (to jsme byli na str. 2). V létě živého brouka bezpečně poznal, ale už zase na to zapomněl. Na str. 5 se objevili další brouci, kteří ale vypadali jinak. Tak to byl konec. Opět se na mě bezradně díval s otázkou v očích "Jak to může být taky brouk, když tento vypadá jinak?". Prostě na poslední straně jsme už nepoznali ani mravence. A to stejné máme s auty. Na parkovišti u školky musím říct značku auta, asi 2 týdny to bylo v pohodě. Pak stály dva fordy vedle sebe, každý jíny typ i barva, a od té doby už jsou to zase jen auta. Musím si vypracovat nějaký přesný plán.

sisstin
3. pro 2009

Simco,jsem z mobilu,tak se mi špatně píše.S těmi brouky,to taky patří do dysfazie,oni si prostě zafixuji,že určitá věc vypadá takhle a jakmile je to jinak nakreslené,nebo jiný druh,tak uz to nechápou.Tygr proto nepozná nic v obrázkové knížce,protože přece reálná věc vypadá uplne jinak.K Mikuláši dostane knížky,kde ty věci vypadají fakt reálně,tak jsem zvědavá.Jinak s odměnama zatím nemám zkušenost,Tygr nechápe,když mu řeknu,že když něco udělá,tak třeba dostane čokoládu.To vůbec,takovou slovní zásobu pasivní ještě zdaleka nemá.

felixa
3. pro 2009

Simalex, ja mam velmi dobre skusenosti s odmenou. Tiez mi to na zaciatku logopedicka poradila. Mala, ked dostala odmenu, tak bola na seba hrda, ze nieco dosiahla a este je aj odmenena. Alebo som jej ponukala odmenu aj za dobre spravanie a pod. Teraz, ked je predskolacka, odmenou jej je moja pochvala. A pri pracovnych zositoch, dostane nejaku peciatku alebo nalepku, ze pekne vypracovala. 🙂

simalex
4. pro 2009

felixa:
tak to ráda slyším, protože to funguje. Sice ne vždy, ale to nevadí. Alexek navíc začíná být rád i za slovní pochvalu. Převažují ale ty klasické odměny (bonbónek apod.). Snad bude v budoucnu už převládat pochvala slovní.

simalex
4. pro 2009

sisstin: díky za tip na knihy s fotografiemi. Zkusíme.
Taky asi znovu vytáhnu ty názorné obrázky činností.
Zuzanada: Pás se suchým zipem je někde k dostání, nebo si jej musím vyrobit sama? 😨

sisstin
4. pro 2009

Simčo, tyhle pomůcky jsem viděla někde na netu, ale budu to muset najít..ona stačí třeba magnetická páska, která je z jedné strany izolepa a z druhé magnet 😉 měli tam všechno, tyhle pásky, foliovač na kartičky atd. 😉

Ještě chtěla jsem se tě zeptat, jestli si pamatuješ, jak Alexek reagoval na obrázky v Tygrově věku? Tygr podle mě vůbec nepozná, co na tom obrázku je...třeba i když máme vkládací puzzle..tak on to tam strká podle tvarů, ale co je na tom obrázku je mu úplně fuk 😉

simalex
4. pro 2009

sisstin: díky za tip.

Co se týče obrázků, nemůžu ti to říct přesně, už si to moc nepamatuju, ale řekla bych, že malého knihy a obrázky nezajímaly. Z knih ho zajímaly jen kraje, které mohl rozlepovat. To ho bavilo opravdu moc. Nebo strhnul obrázek a pak ten papír snědl, resp. žvýkal. S tím žvýkáním papírů jsme měli problém ještě před 2 měsíci (papírové kapesníky, apod.). Já jsem to jako malá dělala taky. Je zajímavé, co všechno se může dědit 🙄 . Ve věku Tygra ty knihy spíše ničil.

Knihy, nejvíce ale katalogy s dětskými hračkami, jej začaly bavit a reagoval na obrázky až kolem 3 roku 😕 .

sisstin
4. pro 2009

Simčo, díky...Tygr si je právě prohlíží..no prohlíží, podezřívám ho, že ho baví právě jenom to listování..nebo máme knížky typu Kdo se schovává, tak ho baví odlepování těch chlívků..ale obrázky jsou mu podle mě v tom úplně šumák 😅 😅 😅

Z knížek si nejradši staví opičí dráhu a chodí po nich 😅 😅 😅 taky ho baví ty zvukové, ale to mačká, jak ho napadne, že by přiřadil správný zvuk ke zvířátku, tak to ani omylem 😝 no..tak jsem ráda, že to bylo u vás podobné, oni dysfatici mají právě problém i s poznáváním kreslených obrázků, proto je nezajímají knížky a nekreslí 🙄 já si ze začátku myslela, že to spočívá v tom, že prostě mluví déle než jiné děti..ale těch přidružených vad a neřestí je teda spousta 😔

simalex
4. pro 2009

sisstin:
ony ty dětské hry Alexka moc nebavily. Vytvořil si vždycky nějakou svou, která pro dospělého neměla ani hlavu ani patu. Ale moc ho bavilo, a to dodnes, pomáhat dospělým - při sekání trávy, na chalupě dědovi pomáhá klidně i půlden (nošení kamenů, sekání trávy, hrabání, nošení dřeva, nákupu, apod.), při pečení, mytí nádobí, sám si třeba jde pro smetáček a lopatku a něco zamete, apod. To je moc milé 🙂 .
Ale máš pravdu, že dysfázie se projevuje i v těch nejběžnějších situacích.

adamkofijo
5. pro 2009

prajem vašim detičkám pekného Mikuláša a veľa prekvapení v topánočkách , a vám mamičkách veľa trpezlivosti a hlavne nádeje ja verím že sa nám tie naše deťušky rozrozprávajú až nás z toho budú uši bolieť dúfam a verím že to raz príde a na toto obdobie si spomeniem ako na zlý sen z ktorého som sa jedného dňa prebudila.

sisstin
6. pro 2009

Simčo, Tygra právě ty dětský hry taky nebaví...baví ho různý blbosti, který si doma vymyslíme..to umí hned 😝 ale jinak taky docela pomáhá, uklízí nádobí a tak...to maj asi tyhle děti společný 😉 můžou napodobovat aspoň takhle, to je důležitý 😉 Jeho ani moc neberou hračky, teda ted si docela začal jezdit s autíčkama, ale jinak maximálně ten geomag baby..jinak ho spíš zajímají věci typu vařečka, zásobník na léky atd. 😅 s papírem si taky vyhraje dlouho, teda ne, že by na něj kreslil...k Vánocům dostane magnetickou tabulku na kreslení...tak jsem zvědavá 😝 mně se dneska normálně zdálo, že už uměl 20slov 😅 😅 😅

adamko: tak jak bylo? My jsme to neslavili, Tygrovi je to šumák a bál by se..takže jen dostal knížky a zvířátka 😉

simalex
7. pro 2009

sisstin:
my jsme měli pekného Mikuláše. Byli jsme ve školce na vánoční výstavě a dílnách a odpoledne na ohňostroji. Předtím jsem mu schovala na balkon punčošku, do ní kufřík doktora a nějaké věci a byl naprosto spokojený. Zakřičel "Děkuji Mikuláši" (na můj popud) a ve městě všem kufřík ukazoval a říkal "Mikuláš". Pak se honil s malými prcky v "betlémě" a koukali jsme na náměstí na Mrazíka. Odcházeli jsme sice s hrozným křikem, protože se malý chtěl dívat přímo z pódia, ale snažím se vnímat jen to pozitivní.
V neděli jsme byli v divadle na Mikulášské nadílce s pohádkou a to bylo taky docela fajn. Když to porovnám s loňským rokem, kdy jsem ho honila po celém divadle, případě ležel pod sedátky, tak jsme to zvládli pěkně.
To vás ale teprve čeká. Ještě loni z toho opravdu neměl vůbec rozum. Mikuláš a čert mu připadali jako normální lidé a vůbec nechápal princip.

Tento týden máte tu logopedii. Určitě dej vědět, jak to probíhalo.

Co je to geomag baby?

sisstin
7. pro 2009

Simčo, jeho to zatím vůbec nebere..baví ho akorát jezdi po městě osvíceným 😔 ale jak vidím, tak to nebavilo ani Alexe, když byl malej. Holt u těch našich dětí to je všechno déle než u "normálních" detí 😝 Na tu logo jsem zvědavá, ale myslím, že ho to zajímat nebude. Oni jsou zvyklí na starší děti, min. 2,5roku..ale spíš starší, které už jakž takž spolupracují...Tygr teda nebude ani omylem..si myslím..no možná překvapí 😝

Geomag baby: http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=16120140&tab=0

sisstin
9. pro 2009

Simčo, ahoj..kopíruju z našeho tématu: my jsme dneska měli tu logopedii, bylo to nadočekávání v pohodě. Tygr spolupracoval dobře, paní přinesla spoustu hraček..tak jsme si hráli..prý má Tygr nadprůměrně vyvinout jemnou motoriku a koordinaci oko-ruka což mě docela překvapilo, myslela jsem...že je spíš na horší úrovni, než má být. A já mám prej hodně dobrou intuici, co se týče mateřských instinktů 😅 😅 😅 to jsem se musela v duchu tlemit.. spolupracujeme spolu prej fajn. Takže dneska jsme si jenom hráli a pozorovala ho, příště už donese portage- ta metoda vizualizace pomocí obrázků, aby jsme se mohli líp domluvit mezi sebou 😀

andreabe
10. pro 2009

Ahojte, vidim, ze deti robia pomalicky pokroky 😉 Ja nemam cas ani pisat,total zhon,ale poctivo vas citam 🙂 Maly chodi po mesiaci choroby do jasli,dokonca uz bez placu,aj sa dnes usmieval,chodime na komunikacny kurz,tam spolupracuje uplne fantasticky,motorika sa vyrazne zlepsila,bez problemov vyvklada mince do mincovnika,spagety do minidierky, ulohy chape perfektne..to pred 2-3 mesiacmi nehrozilo ani omylom😀
Len ten ocny kontakt a nerozpravanie je bieda,uz zase zacinam byt presvedcena,ze ide o aut. Aj som chcela napist dr.Krejcirovej, ale som si to rozmyslela,kym prideme na radu,myslim,ze uz sama budem vediet,na com sme. A udajne sme v rukach najvecs.kapacit na slovensku, tak to zatial neriesim😅
Keby nie ten slaby ocny kontakt, tak by mi vsetko sedelo na dysfaziu 😕

sisstin
10. pro 2009

andrea:no např. jedna maminka, co má zřejmě autíka se objednávala ted..a jdou v březnu, což není tak hrozné 😉

nutelka
10. pro 2009

Ahoj Siss, byla jsem s malou v poradně, tak se dr. ptala, jak na tom Martínek je. No řekla jsem ji, že je to bída a v lednu nám dá doporučení na logopedii, tak jsem zvědavá, jak bude spolupracovat. 😲
Jo a včera začal říkat šaša a něco co znělo jako šau - že by čau? Ty jo, mě z toho klepne brzy. 😝 Už se chytám každé hlásky a strašně závidím ty mluvící děti. ☹

Jinak super, že Tygr už dobře zvládá cizí lidi a prostředí. 😉

andreabe
10. pro 2009

siss: to by bol celkom fajn termin este, len neviem,co by mi to riesilo vlastne 😅 Ten kurz,kam chodime, je vraj super ako pre aut.deti,tak pre dysfaticke deti..to chodime 2x do tyzdna a raz do tyzdna ma logo (ak je v jasliach). Okrem toho s nim pracujem aspon par minut denne doma. Aj keby mi teraz povedala, ako to s nim je,asi by som momentalne viac neurobila.. 😝 A na diskusiach som sa docitala,ze je ta nasa dr. vraj najlepsia na SR co sa aut. tyka. A ani ona ho nevedela zdiagnostikovat, ze je este maly, ze to chce este pockat a rediagnostikovat po ca polroku. Tak preto som Krejcirovej nenapisala, hadam keby bola blizsie 😵

adamkofijo
10. pro 2009

http://www.hraveuceni.cz/ kuknite možno vám to toršku pomože v učení nám to pomáha Filipka bavia najmä dopravné prostriedky a veci v kuchynke 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

andreabe
11. pro 2009

skusala som sa pozriet na tu stranku ale mi nejde otvorit 😢 ale obavam sa, ze by to Luky este nepochopil, on este vobec nezvlada obrazky, teraz ho prave ucime aby pochopil, ze nejaky predmet patri k obrazku, kde je ten predmet vyfoteny. Ale zatial je to slabota 😝

sisstin
11. pro 2009

to hravé učení Tygra docela baví, dělá to i zvuky a tak 😉

andrea: obrázky u nás též nula, vůbec neví, co na nich je 😉 ale to patří k dysfázii 😉

andreabe
11. pro 2009

siss: no znie to blbo, ale bodaj by 😅 Ja sa totiz vazne obavam aut., ono uz dokonca prestal aj tie ocka zatvarat, nerobi ziadne podivnosti aut.typu, je strasne mierumilovny, kazdeho hladka, este nikdy nikoho neudrel,super sa mu zlepsila motorika, normalne vsetky vkladacie ulohy perfektne plni, takze by som ho ozaj tipla na dysfaziu, ale ten ocny kontakt je bieda 😖 Ten mi teda fakt indikuje aut. Niezeby ho vobec nemal, on dokonca, ked dostane nejaku novu hracku a paci sa mu, tak sa na mna normalne pozrie, ze ´aha mama´ 🙂
Na tom kurze, ked chce napr,aby mu pustala teta bublifuk, tak na neho ukaze prstom a pozrie sa jej do oci..Ale su chvile, ked sa mi do oci proste vobec nechce pozriet, pozera ponad mna, alebo proste odide 😕

Inak taka odveci otazka, vedia vase deti fukat? Myslim tak, ze by dokazali sfuknut sviecku na torte. Boli sme na detskej oslave a Lukas jediny to fukanie nepochopil a to tam fukali ovela mensie deti 😝

sisstin
11. pro 2009

andrea: Tygr se naučil foukat nedávno, a dělá to ted furt..hlavně např. do drobků v misce a tak 😅 s tím očním kontaktem nevím, ten má Tygr odjakživa v pořádku..ale zas aby to u vás byl autismus, to nestačí jenom ten špatný oční kontakt 😉 to by toho musel mít mnohem víc 😉

my ho máme fakt všude vyloučený, doktorka z RP říkala, že on je fakt hodně komunikativní, bohužel jak je ta receptiva, tak to chápání světa je horší, než by na jeho věk mělo být...ale v jiných věcech je zase na 3-4leté dítě, právě kvůli tomu, že musí mít silnější neverbální vnímání 😉

adamkofijo
11. pro 2009

andrabe mi na prikaz logopedičky trenujeme fukanie denne, usudila že má zlé dýchanie tak ho treba cvičiť, dala nám niake typy, či už fukanie do píštalky teraz už dokonca zopakuje aj melodiu po mne pred pol rokom to nevedel piskal si ako chcel, dalej fukanie cez slamku napr. len ked je zeleninovu polievočku a vyje zeleninu tak mu dám slamku aby vypil zostaok, alebo mu spravím mulitivtamín do pohára a on ho pije slamkou v tomto ho dost ťahá starší brať on po nom opakuje , alebo napr. taká hra natrháš si drobné papieriky a urobíš z ních guličky fukaťe ich po stole do bránky veľmi sa teší ked dá gól alebo vložíš papieriky do misky a nech sa snazí vyfúknuť ich všetky von možeš mu aj pomáhať, pre nášho Filipka je to veľká zábava, neberie to ako učenie. Kuknite si stránku www.postizenedeti.cz sú tam zaujímavé informácie dost mi to pomohlo najmä zmieriť sa s tým že má Filipko poruchu dovtedy som si to niako nepripustala teda vedela som že má dysfáziu ale niako som sa s tým nevedela vyrovnať. Možno to aj vám pomôže. Andreabe tvoj chlapcek je ešte malý takže máte kopec času nezufaj ja som si tiež myslela že náš Filipko ked mal 2,5 roka je autista , prezerala som si na nete vseliake videa autis. detičiek, plakala som a teraz vie Filipko povedať 10 slov cielene ich použije v komunikácii somnou takže to ide len je to ťažšie a dlhšie to trvá. Dosť vás obdivujem ja som taku materskú intuiíciu ako vy nemala ked mal Filipko dva roky aj som s ním chcela isť k logopedičke ale všetci ma odhovárali , že je ešte na to mal ý a má čas a on sa rozhovorí , no nič také sa nestalo a mohli sme byť oveľa ďalej ako sme teraz. ☹

adamkofijo
11. pro 2009

ahoj sisstin možem sa ťa spýtať čo všetko vám povedali v RP čo sa týka dysfázie ako často tam budete chodiť , odporučili ti pre malého skor špeciálnu logopedickú skolku alebo klasicku, ct vysetrenie ste už absolvovali ???aké cvičenia na doma ti poradili????dúfam neotravujem

sisstin
11. pro 2009

adamko: nic si nevyčítej 😉 já kdybych nenarazila na tu diskuzi na rodině, tak bych to asi taky moc zatím neřešila 😉 sice tak od roku vím, že je prostě "jiný"...ale o nějaké dysfázii jsem předtím nikdy neslyšela 😉 já už jsem s tím dost srovnaná si myslím, dost mi pomohla ta diskuze a taky paní z RP, která mě uklidnila, že je moc šikovnej a vnímavej..jen prostě nerozumí, ale to se dá léčit 😉

simalex
11. pro 2009

andreabe:
Kolik je malému? Co se týče sfouknutí svíčky, tak tím se netrap. Můj malý to asi chápal, ale zase je plno věcí, které na rozdíl od ostatních dětí nechápe. Myslím, že na ty naše děti působí i tlak okolí, že v určité chvíli by to měl chápat, ale nejde to.
Byli jsme v létě na Z pohádky do pohádky (je to v zámeckém obrovském parku s několika stanovišti, kde děti dělají úkoly). Alexek chápal je to, co máme doma (navlékání korálků, chytání rybiček). Jinak o to buď vůbec neměl zájem nebo se tam chudinka motal. Např. děti měly najít rozházené gumové hady, myši atp. a přidat je čaroději do lektvaru. Přestože jsme čekali v řadě a malý sledoval několik dětí, co dělají, tak přesto to nepochopil a bezcílně tam bloumal. A to jsem mu to ještě několikrát slovně vysvětlila, co bude muset udělat. Tuším že doma by se nám to asi podařilo.

sisstin: tak to je super, že logopedie dopadla dobře. Výsledek zní skvěle, navíc malý získal určitě hezký vztah k logopedce. To je strašně důležité. A ta jemná motorika a mateřský instinkt... No co víc si přát. Já teda s instinktem bojuju. Teď už je to lepší, když mám aspoň nějaké Alexkovy odpovědi a respondy, ale dříve mi přišlo, že mu fakt nerozumím a netuším, jak najít společnou řeč.