8 měsiční zatím neleze. Vadí to?

eliotka
19. čer 2009

Holky, můj chlapeček 8 měs. ještě neleze. Začínám být nervózní. Je to normální, nebo ne?

Umí se plazit dokolečka a kousek dopředu, zvedá zadeček, kmitá nožkama hrozně rychle jako by k sobě a přitom zvedá zadek, ale ještě se mu nepodařilo dát si nožičky úplně pod zadek.
Když ho dám na kolínka, že je trochu jako by na svých patách, houpe se a udrží se tak. Dokonce si z této polohy i někdy sedne tak jako bokem.
Ale sám se do té polohy nedostane. Tak nevím, mám být v klidu, nebo ho nějak "cvičit"?

mikulka
21. čer 2009

holly, válení sudů, to je šikulka, vy máte čas!
Tím to začíná, sezení je až na konec, až když leze....

S tím kobercem je to zajímavé. Já bych tomu nevěřila, myslela jsem si, že když je dítě prostě na lezení zralé, začne kdekoli na jakékoli podložce (ne na plovoučce, tam je to složité, ale na ětch puzzlích třeba...)

andrea142
21. čer 2009

bereninka: samozrejme už chodila ale ak sme ju dali na štyri tak si sadla na zadok a nič 😀

holly1
21. čer 2009

máme čas? No já nevím, všude čtu, že děti už od 7. měsíce pevně sedí a většina jich leze. No nevím, jsem fakt trochu nervózní ☹

shaula
21. čer 2009

holly, ale děti se nevyvíjejí podle tabulek🙂 Naši začali sedět cca v 9,5 nebo 10 měsících, a to sedí jen na patičkách a v překážkovém sedu, "normálně" zatím ne. Neřeš 😉

holly1
21. čer 2009

já jsem taková úzkostlivá ☹ , stejně budeme muset někdy zase k neuroložce - malá nosila 4 měsíce řemínky na nožičkách a kvůli nim nepásla koníky, takže jsme byli posláni na neurologii. Mám z toho strach, nerada bych s ní cvičila Vojtu. Počkám do 8 měsíců a pak nás asi objednám ☹

mikulka
22. čer 2009

Holly, ale lezení může být klidně až v 9., 10. měs. Já taky měla strach a Vojtovky se bála. Ale už jsem klidnější a zatím to neřeším. V některých tab je napsáno, že děti sedí v 6. měs a lezou v 7, přitom nejprev by měly pézt, pak sedět. Já bych se na ty tabulky vykašlala.

Myslím, že každá návštěva dr. je zátěž. Zvlášť neurologie, to vyšetření nic moc.
Vždyť ti válí sudy, tak to je na dobré cestě přece. Vy máte ještě oprvadu čas. Zatím nepřemýšlej, že bys někam šla.

eliotka
autor
22. čer 2009

Holky, já ještě zapomněla napsat, že malý se mi otáčí na jednu stranu (jako na bříško), na tu druhou zřídka, je to problém?
A neotáčí se zatím z bříška na záda. Co myslíte, mám se znepokojovat?
Kdy se vám začaly otáček zpět na záda? Teda on se občas otočí, ale málo. I když trochu mám pocit, že se na záda neotočí proto, že tam nechce být. 😕

hubinka
22. čer 2009

Ahojky, tohle téma je taky presně o nás 🙂 ,jsme na tom asi tak jak píše Holly,otáčíme se tam i zpět, kolem osy se vrtíme hezky, sem tam se plazíme dozadu sice sama sedí, ale to ji stejně nedávám a tak už začínám být pomalu nervozní, at nás taky nepošlou na neurologii, i když si říkam, že snad ne, že to nějak příjde ☹

fiallinka
22. čer 2009

hubinka, eliotka: holky, Juráš se začal plazit teprve předevčírem (8 měsíců a 10 dnů cca) a připadá mi to úplně normální, i doktorovi - holt na to přicházel snad dva měsíce 🙂. Kdy začne lézt netuším, ale ani bych se nedivila, kdyby nezačal a zrovna si stoupl, tak jsem to dělala prý já 🙂. Dřív jsem byla ze všeho hodně vystrašená, teď ale vidím, že je mobilní a že na to prostě někdy přijde, tak mne to uklidnilo.

Eliotka: já myslím, že malý je v pohodě, akorát trošku pohodlný 🙂, děcka často s tím otáčením preferujou jednu stranu. Juráš taky na zádech skoro nechce být...

Holly: na to je brzo, fakt, většina tabulek je dost mimo 🙂

shaula
22. čer 2009

Eliotka, děti by se měly umět otáčet na obě strany - podle mě je důležité, že to umí, i když to tak nedělá často. Naši ze začátku taky preferovali jednu stranu, dneska je jim to šumafuk.

Hubinka - píšeš "sama sedí, ale to ji stejně nedávám" - rozumím tomu správně, že se sama neposadí, ale když ji posadíš ty, tak sedí? Tak to fakt nedělej, je to zbytečné a zatěžují se jí tím zádíčka, ještě na to není připravená. Času máte dost. Naši začali sedět ve stejné době jako lézt, takže cca 9,5 - 10 měsíců (a to jen na patičkách nebo v překážkovém sedu, normálně ještě ne). Kdybych se řídila tabulkami, tak už je asi honím po všech možných vyšetřeních, protože jsme cca o 2 - 3 měsíce "pozadu", ale když se podívám na ostatní děti ve cvičení kojenců, tak jsme jedni z nejrychlejších🙂)) Takže to fakt neřešte, pusťte to z hlavy, kdyby byl nějaký problém, tak Vás pediatrička někam pošle, vždyť chodíte do poradny, ne? Užívejte si miminek a těšte se z toho, co už umí, a netrapte se tím, co ZATÍM neumí 😉

sjuzan
22. čer 2009

Ahoj Eliotko,buď v klidu,náš malej se uměl plazit jen dozadu,dopředu skoro vůbec.Tak se pořád jen otáčel kolem své osy.Sám si sedl v 9. měsících a v 9,5 měsících teprve začal lézt.Taky jsem měla obavy,bylo to první dítě,ale naštěstí naše pediatrička je v pohodě a říkala,že má ještě čas.Pak to ale všechno ryhle dohnal,v 10.měsících už všechno obcházel a v 11. měsících běhal sám.Takže fakt klid.Všechno přijde.

holly1
22. čer 2009

mikulka, díky za uklidnění 🙂

hubinka
22. čer 2009

holky, taky jste me uklidnili 🙂 ,asi fakt mame ještě čas 🙂
shaula-no prave snažím se ji do sedu nedavat, když si hraje tak vubes, snad jen kdyz nekde jsme tak sedi na kline, to nevim, jestli by se nechala jeste chovat v nejakem klubicku ☹ ,ale je to s ni ted docela boj, chtela by se asi uz víc hybat a nejde ji to, tak sem, tam mame na dece pěkné křiky 🙂

bereninka
22. čer 2009

Holky, mně se malý převrací atky jen na ejdnu stranu... Jinak je hodně pohyblivý, myslím, že brzy poleze, ale co s tím přetáčením?
A od kdy se vám otáčejí z bříška na záda, ukazovali jste jim to nějak?

zoubek
22. čer 2009

eliotka, buď úplně v klidu! tvůj bobík je naprosto v pořádku. Srovnání s našim Honzíkem je úplně stejné. Na zádíčka se mu nechtělo,protože ho to tam už nebaví. Pokud si ho někdy viděla, že se umí otočit na záda, tak je to ok. Prvně se mi také Honzík otáčel kolem své osy, pak plazil dokonce jen jednou ručičkou,pak se začal skoro posazovat na bok 🙂 možná to je ten šikmý sed. No a na konci 9!!! měsíce se konečně postavil na 4 a začal pérovat. Když už to na 4 bude umět bezpečně, tak ti doporučuji zkoušet to s nahým na té plovoučce. Já to udělala před koupáním a přelezl mi celý pokoj. Bylo to super, klepal se u toho jako slepice,ale šlo mu to. Oblečený by to neudělal. To byl začátek 10.měsíce. Takže nespěchej. Je vážně na dobré cestě. Dnes je Honzíkovi rok a chodí okolo nábytku. Jinak na to lezení určitě doporučuji ten koberec. Také jsme si ho kvůli tomu do obýváku pořídili. Ale nahého ho na něj nedávej, spálil by si kolínka. Na to je lepší ta plovoučka. Fakt to pomáhá. Mě to poradila sestra, že mého synovce také dávala na chviličku nahého a začal lézt. Přeji hodně štestí! Vám všem, co se obáváte. Také jsem se bála 😀

zoubek
22. čer 2009

Ještě jsem zapomněla, až budeš zkoušet dávat malého nahého,aby lezl, musíš ho motivovat. Já jsem ho lákala na mobil, ten zbožňuje 😀

bereninka
23. čer 2009

Holky, když malýho posadím na sebe, třeba proti sobě a povídáme si, vadí to? Nebo ho dávám jako by na sebe na kolínka, on se tak jako pohupuje.

berenika39
23. čer 2009

ahoj holky,třeba vám to pomůže, já si to vždycky tak říkala: znáte nějaký dítě, který neběhá???? 😀 😀 😀

(samozřejmě je něco jiného,pokud je vyloženě diagnostikovaná nějaká zásadní porucha,ale na to se přijde v poradně brzo a i tyhle dětičky jsou šikovný a nakonec to zvládnou). POkud se prcek postupně, i když pomalu snaží o všechno, je to určitě v poho a na všechno přijde a ještě se za nima naběháme.

Péta se narodil o měsíc dřív, kvůli mě, měla jsem úraz a děsný výčitky, že se to stalo. Taky jsme pořád byli nervní, v osmi měsících byl sice akční, ale nelezl,neseděl. Jen se tak nějak přemisťoval. Mudra mě uklidnila, že času dost. A pak jak když mávněš kouzelným proutkem, za měsíc - každý týden něco - si sedl,rozlezl se, postavil a začal obcházet nábytek. Takže v devátém měsíci v poradně se mě ptali, jestli už péruje na kolínkách a já dala pétu na zem a on jim oběhl ordinaci.

Všechny děti začnou běhat!

juliet
23. čer 2009

Ahoj, mě se děti také narodily o měsíc dřív. V 10 měsících začali stát v postýlce a během týdne si pak samy sedly a začaly lozit. Byli jsem v té době na neurologii a dle dr. děti odpovídaly vývoji a to, že ještě nelezly a neseděly nebyl vůbec problém. Takže neboj, on na to přijde a za chviličku ho nebudeš ani stíhat chytat 😉

bereninka
23. čer 2009

berenika, ha, to je super 😀

nessy
23. čer 2009

Ahojte.Mam taky problem,moja mala ma 9 apol mesiaca,ale asi sa narodila trocha predcasne,lekari to nevedia lebo sa narodila v 36 tyzdni,co bolo o mesiac skor ako bol termin ale velka bola na 38,tak to nedali ako predcasny porod.Lenze stale nesedime a neplazime sa.Boli sme uz aj u neurologicky a ta povedala ze asi bola naozaj skor narodena a ze zaostava o nejake 2-3 tyzdne a mame vraj cvicit,ale stale nic,uz s vazne bojim.POstavit sa na nohy nehrozi absolutne,to nechce vobec.Ale ked je na chrbatiku tak stale brejkuje s nozickami,aj sa prevaluje s chrbatika na brusko,tak neviem.Vyzera ze jej ozaj nic nieje.Neviete niekto poradit?

shaula
23. čer 2009

Podle mě jste v normě a nemáte co řešit... 😕

nessy
23. čer 2009

myslis?Moja pediatricka ma poslala na neurologiu lebo sa jej nepacilo ze nesedi a ked sa kazdeho pytam tak vsetky deti v jej veku uz sedia,polovica uz plazi a dalsia uz chodi za ruky,nepoznam nikoho kto nic nerobil ako my

mayerka
23. čer 2009

ahoj nessy, buď v klidu. V pondělí jsme byli na neurologii, protože ještě před 3 týdnama se mi malej neobracel (8.měs.) Před 2 týdnama začal přes jeden bok, na záda zpátky neumí. Nic jinýho nedělá, jen kope nohama a mává rukama (ale jako blázen 🙂 ) O lezení nebo sezení se nám může tak zdát. A přesto neuroložka konstatovala, že je sice trochu pozadu, ale úplně v pořádku a že to v klidu dožene, má svý tempo. Ani na cvičení nás neposlala, jen mi ukázala jeden takovej cvik, co s ním mám občas dělat. Zase Jaroušek umí krásně povídat, tak asi z něj bude politik (makat ne, ale kecat, to jo) Tak buď v pohodě 🙂

nessy
23. čer 2009

ahoj mayerka,nas chcela poslat na cvicenie ale my sme boli doma len tyzden na dofce,tak sa nedalo,tak mi ukazala ako s nou mam cvicit.Mala sa vie obratit uz od 3 a pol mesiaca ale nechcela to robit,aj sa v tom case skusala plazit ale neslo jej to tak nervacila a prestala,na chrbte brejkuje stale nohami a rukami,niekedy si myslim ze odleti a starsne moc keca,uz od troch mesiacov,ja si robim srandu ze bude pravnicka 😀
No som zvedava,asi sa pojdem spytat aj tu v Irsku ci nemaju nejake cvicenia pre deti

mimi198
23. čer 2009

ahojte holky, no ja mam zase chlapceka a tiez uz bude mat 8mesiacov na lezenie este vobec to nie je, vie sa len prevracat z boka na bok a tak a vie aj sediet ale sam sa tiez este neposadi, a co ma zaraza ze este vobec nevyprava , ako napriklad tie prva ba-ba, ma-ma a tak stale len zvatle take ako aj v 5mesiacoch alebo co, proste neviem ze ci toto je v poriadku uz sa nas aj dokto pytal ako je na tom z rospravanim, no nic moc. a bol narodeny o mesiac skor, ale zatial nemal s nicim problem zee by zaostaval v niecom. inak je sikovny vie aj tapusky,a skovava si nozicky ked mu poviem kde ma auto tak sa nanho pozrie zda sa mi byt v pohode. kedy vam deti zacali brblat?

shaula
23. čer 2009

Naši taky pořád jen žvatlají, ale slova to nejsou, tak buď v klidu 😉 Možná snad jen táta, i když je to spíš "ta-ta-ta-ta" 🙂 Mluvení je jedna z nejvíce variabilních dovedností, někdo mluví v roce, někdo ani ve třech letech ne...

martina100
23. čer 2009

Ahoj,
naše malá se neplazí, neleze, nesedí. Mě to nenapadlo nějak řešit, než se známí a rodina začali vyptávat, co už umí a co ne - znáte to: "tu už by ale měla, no, asi bude kapku pomalejší atd..." Následně jsem znervózněla a začala to víc řešit, ale teď si říkám, o co jde? Za pár dní jdeme na kontrolu, když se doktorce nebude něco zdát, někam nás pošle, tam nám maximálně ukážou pár cviků a bude. Vždyť ty naše děti přece nejsou ochrnuté, ani nijak postižené, prostě jenom nepasují přesně do tabulek 😉.

luciakubista
24. čer 2009

ahoj, nasa Elina zacala plazit presne vcera,vyzera ako raneny partizan kazdy ma svoje tempo. 😉 sadla si asi 2 tyzdne dozadu,ale to preto ze brusaky cvici uz od 4. mesiacov 😅

eliotka
autor
27. čer 2009

Holky, tak hlásím úspěch! Malý se mi dva dny plazí po celém pokoji 😀
Jenže je trochu blbý, že si přestal podkládat ty kolínka. Já mu dala tenký kobereček, na něm začal, ale teď už na něm nechce být a šmejdí po pokoji po plovoučce, kde si už nepodkládá kolínka.

Co s tím? Myslíte, že začne, že z plazení se pak stane lezení? 😕 😅