13letá puberťačka, jak na ni?

kolibrikjari
8. kvě 2015

Ahojky všem,je to neskutečný,máme doma 13 letou puberťačku s kterou si už opravdu nevíme rady 🙄 .Je to čím dál horší.Tak třeba tenhle týden,pokoj zásadně uklízí dva dny a stejně to není hotovo.Už si pomalu začínám zvykat,že když jí řeknu aby něco udělala tak když jí přijdu zkontrolovat tak dělá úplně něco jinýho.Na všechno 150 řečí a nikdo jí nerozumíme ,ale to je klasika v tomhle věku.Akorát je docela průser,že na ní nemáme žádný páky,jí je všechno jedno.Že je bez internetu,taky jsme jí zrušily televizi v pokoji a pod.Nikdy ode mně nedostala ani facku a tedka ve 13 letech s tím začít nechci.Přiznám se,že dneska jsem měla co dělat abych se udržela.Měla si poskládat oblečení ve třech regálech,ani za tři a půl hodiny to neměla hotový a na mně tady ječela,že nelže ,že celou dobu skládala.Tak to jsem opravdu měla co dělat abych jí jednu nelupla.Jak to holky zvládáte vy?A jaký používáte fígly? Za každou radu budu ráda. 🙂 Mějte se krásně,Jarka 🙂

mishell56
8. kvě 2015

Ahoj, já teda nejsem ta pravá abych radila, proto spíš napíšu co si pamatuju když mi bylo jako jí snad to pomůže 😉
Vím, že jsem taky nechtěla nic dělat, když mamka chtěla např. umýt nádobí tak jsem měla plnou hubu keců kolem. Internet jsme neměli a televizi v mém pokoji taky ne takže mi nemohla toto zakázat, ale vím, že na mě vždy platilo to, že jsem nesměla ven, prostě " Dokud to neuděláš, nikam nepůjdeš a můžeš být domluvená s kým chceš" ale zase nevím jestli dcera někam chodí, pokud ano zkusila bych toto a připravte se, že budete ta nejhorší, ale to jí přejde. 🙂 Jinak mamka mi taky nedávala facky co vím, akorát mi říkala že když jsem byla malinká tak to jinak než dát mi výchovnou nešlo, ale asi nepotěším, když řeknu, že tohle je jen začátek a vůbec se nebudu divit když vám pak ty nervy ujedou, držím palce

angel456
8. kvě 2015

My máme doma 13. ti letou (nevlastní, což je možná ještě horší) se mi osvěděčilo s ní vycházet jako s "dospělou", uznala jsem že ne vše, co já si nějak představuju, tak tak je... A třeba její pokoj bych neřešila, dovedeš si představit, že by tvoje maminka, teď přišla:" a proč máš v kuchyni tohle tady, ukliď si to, dej to sem." Má tak nějak čisto, nikde ponožky, kalhotky... nejvíc uklízí, když si pozve kamarádky.... je to její vizitka, ne moje, jí se kamarádky budou smát ne mě. Vysvětluju ji proč to tak chci, proč to tak myslím a dávám příklady z mého mládí. Když jsem byla v tvým věku, máma mi říkala, já ji neposlechla a pak jsem si stejně nabila rypák kdybych jen trochu uznala, že má pravdu, možná bych si nabila míň... Hodně mluvit, jako se sobě rovnou... tzn. podobný práva, ale i povinnosti.... je to kus od kusu, ale přestaň se k ní chovat, jako k dítěti, už není, ať se ti to líbí nebo ne... ještě před 150 lety, by byla skoro už máma...
@kolibrikjari

pavlapl
9. kvě 2015

Tak mě úplně to samé dělá holka v 8 letech ale já nejdu pro ránu daleko. S úklidem v pokoji jsem už rezignovala. Nejhorší je že fláká školu a nic jí nepřinutí se zlepšit. Dozvěděla jsem se od svojí matky že je to moje vina protože jsem se s ni moc mazlíla a je strašně rozmazlená.

kolibrikjari
autor
9. kvě 2015

@angel456 Jo, tak to jsem už taky zkoušela a naše hovory H jsou nekonečný 🙂)) Kdyby to bylo ,že se sem tam něco válí,tak to by mně tak neštvalo,ale tam má neskutečný bordel.To není pár kousků věcí🙂A když jí začnu říkat jak jsem to měla já,tak se okamžitě vytasí s tím,že ona není já a abych jí nikoho nepředhazovala,že ona je jiná.Moje dcera je moc pohotová na odpovědi.Dokonce dva měsíce byla bez kapesnýho.S tím,že jí nebudu nic říkat a ,že je to na ní jestli bude mít kapesný nebo ne.Rozpočítala jsem jí to na týdny.Má totiž 300kč na měsíc.Takže 75 kč na týden a výsledek byl,že neměla ani korunu.Pak jsem to už nevydržela ,protože to se prostě nedalo.Za dva měsíce ten pokoj uklidila jednou a to jenom proto,že jsem jí to řekla,protože měl přijít elektrikář předělat elektriku.Tak proto bych uvítala jakékoliv finty 🙂

kolibrikjari
autor
9. kvě 2015

@pavlapl Tak naštěstí ta moje barbucha se učí docela dobře.Se školou nikdy problémy neměla.Ale je to prostě palice dubová.Prostě jak jí občas říkám ta puberta je prostě náročná pro všechny zúčastněné. 🙂

kolibrikjari
autor
9. kvě 2015

@mishell56 Jo,že je to začátek vím moc dobře 🙂)) Moje starší sestry už mají dospělý děti takže jsem to vídávala často 🙂My bydlíme na vesnici,poslední 4 roky a tady bohužel žádný kamarádky pořádný nemá,takže to právě taky nevychází🙂Já bych vždycky vyrostla když jí něco zakážeme a ona jenom odpoví Hmmm,tak jo.Jo,dneska ty dětičky,není to sranda.Ale z druhý strany jsem ráda,že i když to s ní takhle tříská tak není sobecká ani zlá holka 🙂

lamiaaa
9. kvě 2015

Možná se nebude líbit, co řeknu, ale proč jsi jí teda jednu nelupla? Píšeš, že jsi jí nikdy neuhodila, jak vidíš, asi to byla chyba 😒 nechat dceru, aby na tebe ječela, tohle teda asi nikdy nepochopím, tohle bych si já v životě k mámě nedovolila, ani v nejtěžší pubertě (asi proto, že jsem věděla, že mně by facka přílítla bez rozpaků hned).

zarecna
9. kvě 2015

Ahoj, mozno ma tu niektory ukamenuju, ze som prilisny prisna a radikalna ( ano som ucitelka - ale inak normalna a ucim len pubertiakov), ale vety, ze poojicek nechaj tak, ked ta ma bordel, je to jej priestor a pobodne reci...no popravde, koho je ten byt a kto za neho plati, dcera asi nie, takze mas pravo vyzadovat poriadok. Ja este pubetiaka svojho nevychovavam, takze nie som citovo zainteresovana ...takze by som poradila z praxe..
1/ ked nieco povies, ze jej urobis ....typu neupraces vezmem ti to a to...tak vezmi a vytrvaj, test musi byt kratky, jasny a presne casovo omedzeny. Musis byt dosledna...moja sestra si kedysi hcela nafarbit vlasy na cierno, uprostred puberty...ona svetla blondinka...mama jej povedala, ze ked to spravi ostriha ju dohola ( moja nezna mamka mala 50kil a bola sama na tri deti v puberte naraz), dnes ked sa o tom zo sestrou rozpravame, tak som sa jej opytala, preco si tie vlasy nenafarbila a ona mi pvoedala, ze ona VERILA, ze mama by bola fakt schopna ju ostrihat dohola....a to nas nebila, ale taky respkt doslednosti budovala, co si pamatam - popravde ani nie vedome, ona dnes konstatuje, ze s troma detmi za tri roky sa proste snazila len prezit.... 🙂

2/ Hoci odporrucia jednat s nou ako s dospelou, ona je fakt este dieta, mentalne urcite, takze s nou nejedna ako s dospelou, ale ako s vacsim dietatom v zmysle, primerane veku.... urcite si rpavidla a dodrziavajte ich. Vzdy v sobotu uprac, lebo spravim to a to...ak upraces, tak to a to....musi mat nieco rada, mne napriklad mama vzdy zabavila knihy ( ja som bola strasny knihomol)

3/ Vela rozpravaj a pocuvaj - alebo sa aspon sa tak tvar----pubertaci sa citia strasne dolezito

4/ Ona ta miluje, to su len hormony... takze pri najhorsom citovo vydieraj...vies, ako ma boli, ked tu pridem a vidim ten bordel...rada, by somt i rozumela, ale nedovolis mi to... trapim sa, co je s tebou....etc :D - kludnym hlasom...so smutnou tvarou....je to svinstvo, ale zabera

5/ jaca na mamu v 13..je fakt sila, mne by pristala taka, ze by mi stena dala druhu....Moja mama mi facku v puberte dala len raz, fakt bola extremne zasluzena a pamatam si na to cely zivot, lebo potom plakala v kuchyni a ja som UZ NIKDY neurobila nic, co by jej tak ublizilo.... ono obcas tie deti fakt extremne ofukujeme....

Musis vysrtvat, lebo potom si s nou v 17 nedate rady... proste plati do 18 rozhdouje rodic po dohode s dietatom, ale rodic...Ved vies, ta veta nasich rodicov... Pokial nemas 18...

angel456
9. kvě 2015

@kolibrikjari takhle naše Štěpa, uklízí, pomáhá, myčka, pračka, sušička, jsou její kamarádky, když chceme někam jít hlídá ségry, i tu nejmenší, dobře se učí... není drzá, ale moooc dobře ví, že kdyby jednou zvýšila hlas, jednou neudělala co má, že si týden nesedne, jak bychom ji zmalovali zadek a stačí jeden pohled a je jasno... kdyby na mě jednou zvýšila hlas, má ji, kdyby jednou měla nějakou drzou poznámku, má ji... a protože to ví, nedovolí si to...

lamiaaa
9. kvě 2015

Jinak teda asi bych tolik neřešila ten pořádek v pokoji, jak píše @angel456 (tu drzost dovolit si ječet na mámu, tu bych teda řešila a velmi radikálně)
Pamatuju si, že jsem taky v pokojíčku měla vždycky binec a moje přísná mamka mi tam pořád chodila a peskovala, ukliď si tohle, a proč máš tohle tady a co ten svetr dělá na zemi, atd. no strašně mě to iritiovalo a mamka byla ze mě nešťastná, jaká budu v dospělosti nepořádná...jak to dopadlo? Uklízím možná až moc a s hrůzou jsem zjistila, že když chci, aby si přítel uklidil po sobě věci, používám naprosto stejné fráze jako kdysi mamka, aniž bych si to uvědomovala...takže všeho moc škodí, i úklidu 🙂

kacca11
9. kvě 2015

Já si nemůžu pomoct, ale mne to přijde jako naprosto zbytečný zdroj konfliktů. Jde jen o nepořádek, ne o to, že by kaslala na školu, tahala se s nevhodnymi lidmi a podobně. Já bych to prostě moc neresila, na výchovu je pozdě, teď je čas, aby si vytvořila vlastní návyky. Nechala bych ji, ať má v pokoji bordel, nechala bych, ať má rozhazene oblečení, nijak bych ji to nepredhazovala. Jediná věc, co bych asi nedělala je žehlení - klidně ji řekni, že nevidis smysl v tom ji zehlit, když to pak stejně zbytečně zmacka.

Pubertaci potřebuji vlastní prostor, soukromí, mít prostě to svoje. Už to nejsou děti, jsou to dospívající lidé. Neříkám, pustit ji ze řetězu, ale nevidím nic špatného na tom, když ji doprejes klid v tom jejím pokoji.

@zarecna Přečetla jsem si tvůj příspěvek a když vzpomínám na vlastní pubertu a vidím pubertu mé švagrové, musím jednoznačně nesouhlasit. Nechce se mi to moc rozepisovat, tak ve zkratce.
- Argumentovat na dítě, které penězi nemůže přispět tím, že si být neplatí, je k smíchu. Člověk si přece neporizuje dítě jako podnajemnika, je to dítě, dospívající člověk, ne někdo, s kým máš finanční vztah.
1. Pokud mi kdy bylo vyhrozovano trestem, nemělo to vliv. Naopak, spíš mé to dovedlo k odhodlání, abych byla demonstrativně potrestána. Naopak pomohlo, když máma řekla, že s něčím nesouhlasí, řekla proč, ale nechala rozhodnutí na mě. Jakmile to bylo na mě, přemýšlela jsem o tom jinak.
2. Chovat se ke 13tilete jako k dítěti je akorát cesta do pekel. Ona už není dítě, ale dospívající dívka, jak psychicky, tak fyzicky.
4. Navrhovat psychické vydírání? Nestačím se divit, tímhle jsi celý svůj názor shodila. Rodič by dítě nikdy neměl vydírat, je to známka jeho slabosti a nevyrovnanosti. Na mě to zkoušela babička, akorát mě tím psychicky tyrala, ale věděla jsem, že nesmím ustoupit před někým takovým, kdo je nízký jako ona. Dodnes ji nenávidím a prakticky se s ní nestykam.
5. Neobhajuji křik na matku, ale ve vypjatých chvílích je to normální. Vzpomínám si na mě hádky s mamkou, dvakrát jsem dostala facku a stejně to k ničemu nebylo, ponizilo to nás obě, ale stejně jsme se příště nedokázaly ovládnout. Hádky mrzely mě i jí, bylo mnohem jednodušší a příjemnější pro obě nevyhledavat konfliktní témata, tím se vztah celkově zlepšil a tím i mé chování k ní.

Myslím, že kdyby se ke mne matka chovala dle tvého názoru, odešla bych někdy v 16ti z domova, pokud by byla možnost, nejdéle s úderem 18tých narozenin.

kacca11
9. kvě 2015

@lamiaaa Mám to stejné, i když jsem byla v pubertě neskutečný bordelar, teď uklizim pravidelně. Ale je to v době, kdy chci já a nesmí mi to nikdo říkat.

@angel456 Vidíš, já bych se klidně nechala zbit už jen z toho principu, ze to pouzivas jako vyhruzku, trest. Pokud by mi rodič hrozil fyzickým trestem, ztratil by u mě veškerý respekt, maximálně vzbudil strach. No nevím, jestli bych na místě rodiče chtěla své dítě vychovávat strachem.

elu
9. kvě 2015

@angel456 přeně tak, bordel v pokoji u "dospělých" dětí by mě teda vubec nevykolejil, urcite bych nechala spon ten pokoj jen na jejím uvážení, jinak samozřejmě ostatní práce v domácnosti, co byly dříve zvykem bych vyžadovala

kacca11
9. kvě 2015

@angel456 na druhou stranu musím říct, že je mi sympatické, že její pokoj dokazes respektovat.

pavlapl
9. kvě 2015

@angel456 to mi řekni jak to děláš. Já můžu Hanču třískat jak chci a stejně si dělá co chce. Já nevím kde dělám chybu.

kolibrikjari
autor
9. kvě 2015

Holky tak jsem si to tady všechno přečetla.No nevím,ale myslím si,že nejsem tak krutá matka ,Bydlíme v rodinným domku a jediný povinnosti mé dcery je aby si uklízela pokoj a jednou týdně umyla koupelnu.Jinak nic jiného doma nedělá.Nevím jaké jste měli dětství vy,ale já jsem měla doma mnohem víc povinností než má dcera.

zarecna
9. kvě 2015

@kacca11 Hovorim, co sa osvedcilo mne pri pristupe k pubertiakom....popravde ja nechapem pristup jej izba, je to byt jej rodicov, ktori ho platia a mali by sa dodrziavat ich pravidla. navyse zakladatelka pise, ze to nie je trochu neporiadok, ze je to uz naozaj velky bordel. ja neviem, co by ste robili vy, ale ked my sme mali bordel v skriniach, mama ho normalne vyhadzala do stredu izby a museli sme skladat a NIKTO na mamu nejacal a milujeme ju vsetci...preboha tie deti zas netreba v kuse ofukovat.

Pisla som, ze s nou nema jednat ako s dospelou, lebo nie je. Jednat s dospelou mozem, ked ma 17 18,19 a urcitu mieru zodpovednosti, ale nie 13, pisala som, ze ma s nou jednat ako s vacsim rozumnym dietatom...ved to dieta stale je ( aj ekd si oan mysli asi ine ) a pri prvom pruseri by utekala k mamke -nabeton. Nie ako s trojrocnou, ale primerane ako s 13 rocnou, co sa o seba sama nepostara a fakt je este plne zavisla od rodicov...

Citove vydieranie je rkajne riesenie, ale ruku na ssrdce, kto ho nepouzil v krajnom pripade....

Prosim spravajte sa k 13 rocnym s respektom, respetujte bordel v izbe, respektujte jacanie na mamu ( v 13nastich), potom respektuj, ze v 15 pride opita, v 16 zacne prepadat a potom plac utictelom nech s tym nieco robia...

Dietatu len v dvoch castiach jeho zivota treba dat plne hranice.... V case do troch rokov, aby sa nezabilo fyzicky a v case od 12 -17, aby sa nezabilo dusevne. Hranice s laskou, ale hranice..... fer pristup, ak dam trest dodrzim, ak slubim odmenu dodrzim....- to funguje mne , ale ja naozaj ucim vacsis pubertakov a da sa s nimi jednat uz ako s dospelymi.... Mozno by som odporucila, kedze je to dcera a v puberte sa vztahy s mamou kompliuju, ay pravidla skusil nastavit otec.... ako prirodzena autorita s praktickejsim videnim sveta

1kolousek1
9. kvě 2015

Řekněte jí, že jí ten bordel vyfotíte a dáte jí ho na facebook, do 5 minut má uklizeno .. 😀 Jinak pubertu prožívá každej jinak a někdy se to asi hold musí přežít .. Buďte ráda, že jste neměla doma mě, to byste potom psala, jak je Verunka zlatá holka .. 😅 ☹ A nechápu, jak někdo může uhodit svoje dítě, byť už je skoro dospělé .. Na mě teda facky atp. nikdy nefungovaly ba naopak .. Spíš jí zkuste nějak motivovat, např. jí napsat rozpis povinností, co má za týden udělat a odměnit jí nějákým dárkem nebo penězi.. 🙂

zarecna
9. kvě 2015

Este som chcela dodat, ze som chora z toho, ako stale treba respektovat pubertiakov ( idealne ak oni nerespektuju odicov), idealne ak maju 12 -14, co su fakt este deti.... V urcitom veku laska nemusi byt bezpodmienecna a respekt si treba zasluzit, napr. tym, ze aspon minimalne respektuju rodicov, ktori ich zivia, satia, miluju a su tu pre nich...

netanel
9. kvě 2015

@zarecna já jsem taky byla bordelář, mamka to zkoušela po dobrým, po zlým, ječela, brečela, i facky lítaly, všechno mi bylo jedno, když mě donutila to uklidit, stejně to za týden vypadalo stejně. Jinak jsem myslím byla docela normální dítě, učila jsem se dobře, kamarády jsem měla.... V patnácti jsem se opila (a pak ještě xkrát), k učitelům na sš jsem se chovala slušně (až na výjimku, kdy mi v osmnácti učitelka dala facku za to, že jsem si šuškala s kámoškou, to mi tehdy ani teď nepřipadalo normální). Vyrostl ze mě si myslím slušnej člověk s uklizeným bytem (ale taky jak kdy🙂) a rozhodně svý dítě nebudu mydlit za binec v pokoji nebo až příjde poprvý ožralý, a citově vydírat? To snad ani nemůžeš myslet vážně.

marton
9. kvě 2015

@angel456 2x jsem se vracela od tvého druhého příspěvku k prvnímu,jestli je to od stéjné pisatelky.Z prvního jsem byla fakt uhranutá,super přístup,u druhého jsem nevěřila,že bys dceru propleskla 😒 .Ale jestli jsem dobře pochopila,tak to nemáš zapotřebí,neb vaše dcera je téměř dokonalá.Tiše závidím 🙂 .Pěkný víkend.

netanel
9. kvě 2015

ještě mě napadlo, že na mě by tenkrát možná fungovalo, kdyby mamka řekla, že oukej, že pokud si to nechci uklidit sama, vygruntuje mi celej pokoj teď hned ona. Měla jsem tam schovanej deníček, dopisy s holkama, psaníčka od ctitelů a různý tajný a superdůležitý věci, takže bych ji tam nenechala jen tak se mi vrtat, to bych asi radši uklidila.😀

zarecna
9. kvě 2015

@netanel Vam sa vsetkym zda, ze fakt chce tak vela, ked chce, aby jej dcera upratovala izbu???????????? Tak to neviem, kde zijem...ved nemaju hospodarstvo, mala nemusi sadit zemiaky, chodit ku kravam, nemusi vlastne nic, ale trochu upratat a to je vsetko... a opakujem, obcasne danie najavo, ze mi ublizuje ako sa dcera sprava je OK. Co mama nema pravo byt enstastna, sklamana a obcas to pvoedat, ako ju to boli? Mama ma zarabat, respektovat pubertacku v rannej faze a to je vsetko?

netanel
9. kvě 2015

@zarecna netvrdím, že je to "vela", jen tvrdím, že s ní pravděpodobně moc nehne a že neuklizenej pokoj není konec světa a s velkou pravděpodobností z ní vyroste spíš normální holka, co bude mít ve své domácnosti pořádek, než bordelářka, co přepadává na ulici stařenky. Pokud je jinak normální a bezproblémová, tak binec v pokoji není konec světa. A máma může být něšťastná a říct, co ji mrzí a štve, ale ne cíleně, aby něčeho dosáhla.

kacca11
9. kvě 2015

@zarecna pokud mas pocit, ze neuklizeny pokoj vede nutne az k takovym extremum, tak te vyvedu z omylu. Byla jsem bordelar a svete div se, dobre jsem se ucila, ve skole nemela s uciteli problem, mela staleho pritele (nyni jiz manzela), chovala se stridme v piti i v ostatnim a ted mam vlastni byt, manzela, vzdelani a dobre placenou praci. A doma mame uklizeno. Jsem to ale odstrasujici pripad...

zarecna
9. kvě 2015

@kacca11 ja hovorim, ze mama ma pravo vyzadovat upratanu izbu ( aspon zakladne) a dieta vo veku 13 to srkatka MUSI respektovat...Ved ona na nej nepacha nijak extra nasilie. Ja som bola tiez bodelar, ale vo vlastnej internatnej izbe, alebo vlastnom byte, nie v byte mojej mamky...lebo hold je to dom jej rodicov. Zakladatelka navyse opakujem pise, ze uz je tam fakt bordel, ze sa nebavime o boleceni na stolicke predpokladam, rovnako predpoladam, ze urcitu mieru bordelu jej tolerovala....

janesafari
9. kvě 2015

Čau holky-tak se můžu jen přidat....Mám doma 12-letou....Má svoji hlavu snad už co vylezla,protože když sem ji rodila a měla venku teprve hlavičku-tak hned začala ječet a tělíčko měla ještě ve mě...Všichni co kolem mě právě pobíhali se nestačili divit 😲
Jako dítě byla zlatá a usměvavá,ale nikdy a to doted nedělá to co chci já... Byla a je hodně aktivní !!!
Až do jejich 9 let sem s ní byla sama a měla sem se co ohánět a neměla sem na ní tolik času-což ted vidím jako chybu....A pak sem poznala svého manžela a hotovo-brala ho jako vetřelce,protože nedokázala pochopit,že v mé posteli spí vedle mě někdo jiný a ne ona...Spaní je u ní doted problém
A pomáhat mi doma? To už fakt ječím jak siréna aby aspon utřela nádobí nebo něco...Spíš mě práci jen přidělává než aby pomohla...Kam jde tak všude binec,prádlo v koších pomícháné a naruby,její tašky a oblečení po celém domě,apod......Řeším to s ní 110x denně a jen po sobě ječíme,to už mě pak i ruka vyletí,ale stihne vždy utéct...Nejde to s ní ani po dobrém ani po zlém...
Mamka mě tvrdí,že je celá já,at ji nechám a často si ji bere k sobě...To mě taky vytáčí,protože tam ji babička ještě i obslouží-donese jídlo,koupí jí co chce nebo jí dává peníze....
ŘEŠÍME TO VŠICHNI mezi sebou dnes a denně a pořád to nemá konce...
Máme krásný nový a hlavně velký dům,21 -měsíčního prcka a dcera pomůže fakt jen když ji donutím řevem...Miluju ji-nechci být na ni zlá,ale nevím už jak na ni...

lucisa
9. kvě 2015

Nedá mi to se nezapojit, protože mám dceru právě v takovém věku a v parádní pubertě a druhé do ní moc nechybí 😀 😀 😀
Asi chápu obě strany, med i bič, bohužel, každé dítě je jiné a na každé zabírá něco jiného. Stejně tak my mámy jsme si prošly různou výchovou v dětství a podle toho si tvoříme vlastní výchovu - kdo občas dostal facku v pubertě, tak se buď zapřisáhne, že své dítě nikdy neuhodí nebo naopak mu taky občas pleskne. Jiná neví, co to je dostat v dětství facku, třeba fakt byla v pohodě, ale její dítko zdědilo geny po tatínkovi a pak si neví rady, snaží se jít diplomaticky, když to fungovalo u ní, ale zjišťuje, že dítko je jiné.

Má nejstarší dcera má navíc lehčí formu ADHD, měla velké problémy s adaptací v kolektivu, od dětství byla ředitel zeměkoule a měla pocit, že vše musí jet kolem ní, dost těžce nesla rodičovské příkazy nebo hranice a ani ve škole to nebylo jiné. S věkem se sociální adaptace srovnává, zvládá různé úlohy v kolektivu lépe. Ale díky těmto problémům navštěvujeme psycholožku, teď s ní spíše řešíme i tyto puberťácké úlety.
Někdy je dcera zlatá, poslechne, pohlídá nejmladší, je v pohodě, jindy je na ránu, mívá lepší a horší období, kdy provokuje mladší ségry i nás, ale co nadělám, musíme to přežít.

Bordel v pokojíčku je na samostatnou kapitolu, mají ho holky všechny společný, hračky tam má ale prakticky jen nejmenší, velké mají každá svůj koutek s psacím stolem, židlí, skříňkou na své poklady.
Vyžadujeme po nich úklid toho svého koutku, abych mohla zamést a vytřít. Někdy je to však tak, že skoro neprojdu, samé papírky, obrázky, tužky, jak se co skutálí ze stolu a spadne, jak vyvrátí aktovku, tak to prostě nechají být. To mě točí.
Taky mě štve neskutečný binec v aktovkách, já vím, že mi může být jedno, že jsou líné si tam udělat pořádek a tahají se se zbytečnostmi, ale jako matce mi vadí, že jsou jejich záda, přece jen ještě ve vývoji, zbytečně přetěžována, takže čas od času udělám vítr a když to nepomůže, vletím na ně já a aktovku komplet vytahám.
A to je pak teprve kravál, že jsme jim něco zničila, skrčila, vyhodila, stejné to je, když neposlechnou nejdříve v klidu nařízené rozkazy o úklidu, jednou, dvakrát a pak naběhne manžel nebo já.
Přes týden to neřeším, upřímně, nemám na to čas, jsme s nimi celý týden sama, manžel jezdí na víkendy, chci mít pořádek v kuchyni, v obýváku, kde žiju já, ať máme navařeno, vypráno. Že holky v noci na něco šlápnou, když jdou na WC, beru jako jejich problém.
Ale v sobotu nebo v nějaký den volna, zvlášť když chtějí někam jít, tak prostě musí.
Sice se to neobejde bez keců, převrácených očí, ale nějak to udělají. Mám sice ke konečnému výsledku výhrady, protože je to samozřejmě halabala, aby se mamině zavřela pusa, ale pedant nebudu, zbytečně bych si ničila své nervy.
Kromě toho mají holky ještě povinnost na střídačku vyklízet myčku a venčit po návratu ze školy psa, která je doma dřív.
Občas zamést schody na chodbě a drobné práce, když něco dělám a potřebuji pomoct.

Někdy jsou ochotnější, někdy míň, beru za úspěch aspoň to, že si zvládnou udělat i nějaké jídlo, nemám strach jim nechat vyzvednout a pohlídat nejmladší, když je třeba apod.

Zákazy u nás někdy fungují, někdy míň, v zimě třeba zabere tablet, počítač, přes léto zase zákaz kamarádek, než bude hotovo apod. Mobil zabavit moc nemůžu, bydlíme na vesnici, obě dojíždí do školy a já potřebuji vědět, když se zdrží, i kvůli malé když třeba řeším zdržení v práci a nestíhání vyzvednout ji ze školky. Docela dobře funguje zadržení kapesného.
Ale jak píše zakladatelka diskuse, někdy ani to, nejdůležitější je fakt přežít.

Přiznávám, že občas jsme slečně také střelila (spíš pro ten šok, výstrahu, nic velkého, nemá ani otisk nebo tak něco), protože její chování bylo přes čáru a moc dobře si to uvědomila a zase byl delší dobu klid.

Taky se mi nezdá dobré, aby si dovolila otevírat na mě pusu a pyskovat, přežiju řeči, že jsem z pravěku, nespravedlivá (zajímavé, že na to si stěžují obě starší, že vždycky nadržuji té druhé 😀 ), že jsme žila v jiné době, že ony jsou děti a mají si užívat dětství (jindy už děti nejsou, jak se jim to hodí) a nemít žádné povinnosti, že nejsou služky, aby doma něco dělaly (to mají hned na talíři a stávkuji já, takže po dvou dnech chystání si jídla samy apod. hned zase změknou a je chvíli klid), že jsou fyzické tresty zakázány (to občas po té výchovné facce), ale aby ječela a bylo na ní vidět, že by mi nejraději práskla dveře do obličeje nebo po mně něco mrskla, tak to je fakt moc, to musím nějak zakročit.

Všem pevné nervy 😉

janesafari
9. kvě 2015

@lucisa Jako bys to napsala za mě-jen ta moje jedna vydá za pět !!! Někdy sou momenty,kdy si říkám,že jedna s nás skončí na léčení 🙄

pupickova
9. kvě 2015

@kolibrikjari bordel ve skříních teda neřeším, je to jejich věc jak to tam mají uspořádané, jsou už dost velké na to aby věděly... A opravdu tam o komínek člověk nezakopne. Průšvih je, když se pokusí si na sebe obléknout něco zmuchlaného a jít v tom ven, poprvé varuju, podruhé už jdu a nemilosrdně vyhážu veškerý obsah skříní na podlahu. A pak je jen na nich jak se k tomu postaví, většinou je ale do tří dnů všechno uklizené 😀 Jinak, pokud není v pokojích uklizeno, nesmí k nám návštěvy, žádné, takže ani milovaná babička, ani kamarádky. Navíc úklid je jednou z věcí, kterou zohledňujeme při vyplácení kapesného 🙂

Co se týká pomoci v domácnosti, je to asi tak, že pokud je o něco požádám, většinou dělají, že neslyší, požádám podruhé, a s kecama jdou a udělají to, když ne, fungujem prostě systémem něco za něco. Např. není-li vyklizená myčka, není ani večeře (nebylo jí na co nandat) 😅