Dýně. Co s nima dělat?

vanusak
10. črc 2008

Holky,
tak jsem před časem dostala 4 sazeničky cukety, zasadila, těšila se, protože měly plno květů a nasadily na plody, rozrostly se... Jenomže mi bylo podezřelé, že jsou do žluto-oranžova... no a oni se z nich vyklubaly dýně 😲
Zatím jsou malé, ale je jich tam (a bude) požehnaně a stále se rozrůstají dál. Nevím, co s nima, asi pak budu rozdávat kolem 100 dýní na Helloween 😀

Poradíte? Slyšela jsem, že se např. z nich dělá marmeláda, zaváří se s rumem, snad i nějaká buchta??? Dík.

vanusak
autor
12. črc 2008

Aschin, děkuju za tipy. Byla bych raději, kdyby to nakonec nebyla ta sladká a mohla bych jí používat stejně jako cuketu naslano. Právě ale tu kandovanou dýni s rumem jsem mívala u babičky a mohli jsme prasknout, jak to bylo dobrý! Ta "máslová" dýně je taky oranžová? Která je která vlastně barvou? Na tu okrasnou to naštěstí nevypadá...

aschin
13. črc 2008

ahoj, ony jsou skoro vsechny oranzovy, maslova je takova smetanove bila, ale videla jsem uz i zelenou. Me byla hodne inspiraci knizka Dyne z edice Coz takhle dat si....od Zapalene kucharky http://www.zapalena-kucharka.cz/ jsou tam i ruzny druhy dyni popsany.... Jo a sladkou dyni muzes pouzivat i do slanych jidel. Je to dost univerzalni a tim padem uzasny.

kuky8
14. črc 2008

Ahojte, od kedy môžem dať malému červenú dyňu?
Papáme už všetkú zeleninu a kaše, od budúceho týždňa ideme na ovocie...
...teraz rozmýšľam - však dyňa je zelenina,že? 😕 😀

aschin
14. črc 2008

Ahoj kuky, dyne je v prikrmech od ukonceneho 4.mesice, tak bych se toho nebala 😉

vanusak
autor
15. črc 2008

Tak takhle vypadají plody po pár dnech... Vypadá to dobře, okrasné to nejspíš nejsou, bude to snad k jídlu, hurá! 😀

A nejvíc je tam těch smetanových... http://vanusak.rajce.idnes.cz/Dyne/#100_3186.JPG

andrea78
15. črc 2008

je to jedlé, okrasné vyzerajú inak 😉

no také som ešte nemala (ako sú tie tvoje) 🙂

vanusak
autor
22. črc 2008

Tak jsme zase povyrostly... Při jaké velikosti je mám zkusit sebrat? Teď ta největší je cca 30cm do šířky. Mám ještě vydržet? A co mám zkusit uvařit napoprvé, osmažit jako řízek?
http://vanusak.rajce.idnes.cz/Dyne/#100_3197.JPG

andrea78
22. črc 2008

ja by som to už riskla, pozri recepty z cukiny, tam si vyberieš, urobíš z toho čokoľvek

ťažko povedať, pri akej veľkosti zberať, ak netušíme, čo je to za potvora a aké to vlastne dorastá...možno je to už teraz "dospelá" veľkosť....možno to narastie na 10kg...netuším

vanusak
autor
31. črc 2008

Tak jsem ji dneska řízla, bude z ní cuketový nákyp (jako sekaná/bramborák do plechu) a buchta jako perník. To je klasika, co dělám z cukety, tak uvidíme... Z dalších zkusím něco jako kompot a džem.
http://vanusak.rajce.idnes.cz/Dyne/#25_tak_jsem...

vanusak
autor
5. srp 2008

Jsem vyzkoušela všechno. Buchta, dýňový "cukeťák" na plech s uzeným masem a džem s jablky s citronovým aroma - všechno vynikající! Myslím, že si poradím i s těma dalšíma, zatím strouhám do mrazáku a pak budu jenom postupně vytahovat. Taky se chystám na ten kompot ala ananas s rumem. Zjistila jsem, že je plno zajímavých receptů, stačí přidat slané věci, koření a hodí se k masu, jako příloha nebo i jako hlavní jídlo anebo cukr, skořici a je nasladko třeba i jako štrúdl. Dokonce existuje dýňové zelí (podobné kedlubnovému) - všechno vyzkouším.

vanusak
autor
17. srp 2008

Opravdu mi sem nikdo nepřiodí nějaký odzkoušený recept?
Dýně už se rozrůstají a mohutní...
Ta dnešní už je rozmixovaná v mrazáku:
http://vanusak.rajce.idnes.cz/Dyne/#26.JPG

vojtisek2007
19. srp 2008

VANUSAK - můj děda byl přímo ukázkovej pěstitel dýní - přesně jak píšeš z počátku, rozhodil semínka na kompostu (on tomu říkal hnůj) a dýně sami rostli a rostli - akorát když už pak byli větší, tak je podkládal kusem linolea - aby odspodu nezačali hnít - běžně je nechával dorůst 25-30kg - byli to fakt obři - pak jsme je zavařovali na kompot - s ananasovou trestí - takže jsme pak měli ananas, nebo se z toho dělala taková čalamáda s česnekem a tak a to se pak dávalo pod maso, taky moc dobrý - přesný recepty nevím, ale jestli o ně budeš stát - zavolám tetě, ta je stopro bude mít....dýním zdar 😀

verusamarusa
19. srp 2008

ahoj vanusak....tak tato dyne je vyborna zavarena ako ananas, ale recept budem musiet zohnat od mojej mamy ak nezabudnem.Mama je byvala cukrarka a jeden cas (este za komancov) ked bol zajedno ananas drahy a za druhe podpultovy ...tak tuto dynu zavarala na sposob ananasu,fakt moc dobre skoro na nerozoznanie od praveho ak este chces tak recept zozeniem

vanusak
autor
19. srp 2008

Holky, to bych fakt ráda! Sice jsem na netu už pár receptů alá anannasový kompot našla, ale pořád to není takový pravý ořechový a jakoby spíš - "ananas" naložený v rumu...

verusamarusa
20. srp 2008

vanusak-ok takze zajtra vecer ho tu budes mat,rano ideme k nasim tak preskumam maminu knihu s jej receptami a dodam ho hned jak sa bude vecer dat 😀

verusamarusa
21. srp 2008

venusak- mam ten ananas a okrem neho aj dzem

TEKVICOVY KOMPOT - ANANAS

Pokrajame tekvicu na uhladne kocecky a dame varit do vody s kyselinou citronovou. Na dva litre vody ide jedna lyzicka kyselky a varime asi tak 10 minut. Ked tekvica zmakne tak ju vyberieme a este teplu supsneme do poharikov do ktorych sme si dali-do kazdeho- 1 platok citrona , jeden klincek , maly ulomok skorice a teraz....10 kvapiek ananasovej aromy a 5 kvapiek citronovej aromy...miesto ananasovej sa moze dat aj pomarancova aroma.
NALEV: na 1 kg cukru ide 0.5 l vody a 1 a 1/2 lyzice kyselky citronovej. Povarit zaliat tekvicu v poharikoch,zavriet a sterilizovat.
Sterilizovanie: 80*C...30-40 minut
90*C...15-20 minut
100*C...8-15 minut

TEKVICOVY DZEM
tekvicu nakrajat na kocky . Na 1/2 kila tekvice ratame 1/4 kg cukru ktorym kocky posypeme a pridame postruhanu koru z jedneho citrona.Osladenu tekvicu prikrijeme a nechame 24 hodin stat na chladnom mieste,aby pustila stavu. Potom stavu zlejeme a prevarime no a pocas varu pridame nas5 tekvicu a za staleho miesania varime az kym sa tekvica nerozvari.Pred koncom nasypeme pomocku pri konzervovani aby sa nahodou nesplesnivel pocas zimy 🙂 Horuci davame do poharikov ,zatvorime a bud sterilizujeme alebo tie co uz mate skusenosti len dalte hore drdy alebo zabalte do deky. No ako ste zvyknute z dzemami zaobchadzat. ja osobne aj dzem sterilizujem .... 😀

vanusak
autor
21. srp 2008

Verusamarusa - vďaka 😉
Zítra sem dám recept na džem, který jsem vyzkoušela a moc nám chutná.

ivushka
22. srp 2008

Ahoj,
ja tieto dyne milujem, aj dvojickam strasne chutia. Vraj su vhodne aj na prve prikrmy..

Moj najoblubenejsi recept je najjednoduchsi: po vybrati zrniecok nakrajas dynu na mesiaciky, poukladas na plech a das zapiect, kym chytia hnedkastu korku (odporucam papier na pecenie, blbo sa to umyva). Mozes aj so supkou, aj ked je tvrda, zazracne zmakne. A toto mozes jest same alebo ako prilohu ku kuriatku (vhodne aj na delenu stravu 😀 )

Dalsi recept: ocistis, nakrajas na kocky a uvaris v osolenej vode. Ked to zmakne, rozmixujes to na hladky krem a vmiesas sladku smotanu. Hotovo. Je z toho vyborna polievka!

Alebo: nakrajas na kocky a "uvaris" nad parou. Zase mozes supky nechat, uplne zmaknu. A tiez ako priloha alebo samostatne na dzobkanie.

A moja mamus vie z toho robit uuuuzasny kolac, ale recept neviem, mozno nabuduce napisem, ak nezabudnem 😉

😵

vanusak
autor
29. srp 2008

Tak já samozřejmě zapomněla na ten recept na džem. Je to spíš takové pyré, ale třeba s bílým jogurtem je supr (a vlastně chutná úplně jako náplň z jablečného závinu) 😉

Dýňový krém s jablky:

2 kg dýně – čistá dužnina, drobné kostičky
1 kg jablek – oloupaných, nahrubo nastrouhaných
1/4 l jablečného džusu
1/2 bal. mleté skořice (stačí ale i míň)
2 bal Želírovacího cukru 3:1 Dr.Oetker
2 lžičky kyseliny citrónové Dr.Oetker
2 PL rumu
2 bal badyánových hvězdiček (celých - na ozdobu sklenice)

1. Připravíme si ovoce – jablka oloupeme a nahrubo nastrouháme, dužninu dýně nakrájíme na drobné kostičky anebo taky nahrubo nastrouháme. Kousky dýně i nastrouhaná jablka dáme do hrnce, zalijeme džusem a poprášíme skořicí. Necháme na mírném ohni za občasného míchání (!) dusit pod pokličkou, dokud hmota nezměkne – několikrát ovoce promícháme ruční metlou, aby se hmota více rozmělnila.
2. Odstavíme z plotny a dobře vmícháme rum a želírovací cukr 3:1. Pak vrátíme džem na sporák, přivedeme k varu a za stálého míchání (!) vaříme tak 5 minut.
3. Nalijeme do předem připravených sklenic – vymytých, s pevnými víčky. Ke stěně sklenic dáme špejlí badyánovou hvězdičku a sklenice uzavřeme. Necháme vychladnout.
TIP: Aby se džem déle nekazil, je dobré víčka a uzávěry sklenic otřít čistým hadříkem namočeným v rumu.

Zkoušela jsem s aroma citron a pomeranč - oboje moc dobré. Do toho s aroma pomerančovým jsem místo džusu vymačkala asi 3 pomeranče a fakt mňamka.

vanusak
autor
29. srp 2008

Jo - Ivushka - děkuju za tipy. 😉

kangaroo
30. srp 2008

ahojky, ja som tiež dúfala v hojnú úrodu hokkaido tekvičiek, no tých je len pár a okrem toho tam mám ešte dva druhy zmutovaných ☹ tekvíc a jedna z nich vyzerá presne tak ako na tých tvojich foto, ja som už z nej robila placky, ako zemiakové, pridala som to do polievky, tá moja bola taká dosť tvrdá, tvrdšia ako hokkaido, nemáš to aj ty nejakého hokkaidového mutanta? 😀 😝

irca1
8. říj 2008

ahojte, ja som prvú oranžovú tekvicu dostala ako dar, že si ju mám vydlabať. len zo zaujímavosti som si na internete pozrela, čo to je vlastne zač a našla som kopec informácií, aká je tekvica zdravá. tak sa začalo moje 'oranžové' obdobie. zbieram recepty, kupujem dyne a skúšam. členom mojej rodiny zatiaľ všetko chutilo. minule som našla recept na cookies, tie sú úplne skvelé, každý kto ochutnal ich teraz vyrába 🙂 keby ste niekto mali dobrý recept na slanú variáciu, bolo by to super.
prikladám recept, ak vyskúšate, dajte vedieť, či chutili.
už som ich piekla z tekvice hokkaido, z maslového orecha a z tej klasickej - 'strašidelnej', vždy dobré

Pumpkin Cookies

4 šálky múky (2.5 hladkej, 1,5 polohrubej)
2 šálky ovsených vločiek
2 čl sódy bikarbóny
2 čl skorice
1 čl soli
1,5 šálky margarínu (1 šálka stačí pri zníženej dávke cukru)
1 šálka cukru (biely vynechávam)
2 šálky hnedého cukru
1 vajce
1 čl vanilky (dala som 1 vanilkový cukor)
1 konzerva tekvice (=asi 2 šálky takej upečenej v trúbe 🙂
1 šálka nasekanej cokolady (=200 g várovej)

rúru predhriať na 180 stupňov
zmiešať suché ingrediencie okrem cukru, odlozit nabok
vymiešať maragrín, cukor a hnedy cukor, pridat vajíčko a vanilku
striedavo pridávať zmiešané suchotiny a tekvicu
zamiešať čokoládu
naukladať veľké lyžice cesta na mierne vymastený plech
piecť na 180 stupnoch 30 minút

irca1
20. říj 2008

Ahoj Vanusak,
ak sa sem pozries este kym sa pustim do vyroby bude to super. Potrebujem tvoju radu k tomu receptu na dynovy krem s jablky, mame teraz dost jablk, tak by som vyskusala. Neviem, kedy tam davas tu kyselinu citronovu. A aku to ma mat konzistenciu? Hustu, ze sa da natierat, alebo ako detska vyziva? NA co to potom pouzivas? Mozem tym napr. naplnit palacinky? Dik

vanusak
autor
26. říj 2008

Irca1, kyselinu citronovou tam dávám až ke konci, až když tam dávám ten želírovací cukr. Chvilku povařím, zkusím lžičkou na talířek dát trošku hmoty a jestli za chvilku po vychladnutí ztuhne, je to akorát. Když ne, přidám ještě lžičku. Hmota je konzistencí asi jako výživa, jak říkáš. Po naplnění do sklenic je dám vzhůru nohama víčkem dolů, nechám vychladit a do rána je to krásně tuhé, prostě jako marmeláda. Použití je všestranné - jako džem, my to nejradši s bílým jogurtem anebo na chleba i palačinky.

chromozom
27. říj 2008

Irca, mas aj nejaky receptik na taky liaty kolac z hokaidovej tekvice?

ivushka
29. říj 2008

Ahojte,
tu je jednoduchy a vyborny (ale NAZOAJ vyborny 😀 ) kolac z tekvice:

800 g postruhanej tekvice
600 g praskoveho cukru
600 g polohrubej muky
2 dcl oleja
3 vajicka
1 PL kakaa
prasok do peciva
marhulovy alebo pomarancovy dzem
150 g cokolady na varenie
150 g masla

1. Postruhanu tekvicu, cukor, muku, olej, vajicka, kakao a prasok do peciva dokladne premiesame.
2. Cesto vylejeme na vymasteny a mukou vysypany plech. Pecieme v rure pri 180 stupnoch.
3. Po vychladnuti na kolac nanesieme jemnu vrstvu dzemu. Cokoladu s maslom roztopime nad parou a rovnomerne rozotrieme po povrchu.

😵

irca1
30. říj 2008

ahojte,
vanusak ten recept je super, je to fakt vyborne 🙂 , zatial mam za sebou jablkovy variant, nikto neveri, ze je tam dyne, mala som 16 malych poharov a dva su za tyzden prec. nastastie nebolo to ani nejak pracne, tak o tyzden - dva idem aj na pomarancovu verziu 😀
hormon, ten kolac, co tam dala ivushka poznam bez dzemu len s cokoladou a je naozaj dobry, tak ho skus. tiez vyskusam verziu s dzemom. je dost syty, ten moj sa serviruje studeny s trochou pochutkovej smotany.

vanusak
autor
3. lis 2008

Irca1 - tak to jsem ráda, že chutná 😉
Já tam snad minule ani celý 1 kilo jablek nedávala, asi jen 0,5 kg, k tomu 2,5 kg dýně. A s tím aroma - ono to ve výsledku zas až tak moc cítit není, když tam dáš třeba to pomerančové, zkus minimalizovat kyselinu citronovou, jinak je to hodně cítit zase - prostě citronově 😀

erinka83
20. srp 2009

Obnovuji diskuzi... 🙂 Dají se z dýně nějak upotřebit i semínka?? Je mi líto ke vyhodit, když v obchodě stojí takový prachy😀

peppapig
22. srp 2009

Ja delam z dyne rissotto mnam, poku ma nekdo zajem napisu jednoduchy receptik 🙂