I hrozné matky umí vařit. Šup sem s receptíkmi!

kaleilah
5. pro 2009

Dětem cpeme párky, sem tam čokošku...a ještě máme plno různých kalorických bomb 😀 😀 😀 Tak hrozné ženy, šup sem s receptíky, aby jsme se v tom neztratily 😀

arietiska
8. pro 2009

esssi: Výborný, tak krém určitě vyzkouším! 🙂 Doufám, že se mně nezgrcne jako většina krémů ... 😀 Mysím, že tentokrém dělá i tchýně, dnes o nějakým vařeným zrovna mluvila.
Možná by se doněj dalo dát i kakao a dla by se poižít an rohlíčky? Ztuhne hodně??? Dal by se pak na rohlíčku namočit do čokolády???

esssi
9. pro 2009

arti já nevhim, ale myslím, že jo , vzhledem k tomu, že ta mamča tam psala, že ztuhne pěkně, to by mělo jít..už se třesu, až ho taky vyzkouším 🙂

esssi
9. pro 2009

Děvčátka, máte někdo recept na falešnej marcipán?

vinka
9. pro 2009

Essi daj si www.tortyodmamy.sk a tam ich máš kopec. 😉
No dnes som zas bola super mama na chvílu.Lebo som urobila na obed dukátove buchty.Joj ale som bola synom vychválena do nebies. 😀 😀

lenkavano
9. pro 2009

vinka tak nám napiš receptík 😉
kal co receptíky od babičky?asi nemáš čas vid? 😉

adulik144
9. pro 2009

Ahoj dievcata spravne som pochopila, že papiňák je tlakový hrniec? 😅

kaleilah
autor
9. pro 2009

adu, jo jo 😀

vinka
9. pro 2009

Adulik ano papinák je tlakový hrniec.
Lenkavo načo mám napísať recept na dukátove buchtičky? 😕

esssi
9. pro 2009

Tak marcipán dopadl celkem dobře, jen jsem na zkoušku vyrobila jablíčko a až pak ho obarvila potr.barvivem, mám takový v zrníčkách, ale to nebylo asi ouplně vončo, ptž mi ta barva ten povrch rozblemcala, tak buďto musím zbytek použít neobarvenej neb vyřešit to barvení jinak, nevím jak, hustější barva, dát to s vodou, co se dává do těsta...

kaleilah
autor
9. pro 2009

esssi já barvim už těsto, mám barvy kovandovy. Na povrch jsou nejlepší gelovky 😉

esssi
9. pro 2009

kal tyhle barvy mám taky...jako kovandojc...kolik tak zrníček do toho?
btw tady ten rcpt:

Nepravý marcipán II.

Ingredience:
200 g práškového cukru, 200 g sušeného mléka, 1 lžička medu, 1 lžička oleje, pár kapek tresti - nejlépe vanilkové, event. breton, voda

Postup přípravy: Na vále zpracujeme sušené mléko, cukr, olej, med, tresť a opatrně trošku vody. Pokud je těsto řídké, přidáme cukr nebo suš. mléko. Vyválíme tužší hmotu. Část můžeme přibarvit kapkou rozpuštěného bretonu.
Z této hmoty tvořím např. růže a lístky na dort, nebo je natlačuju do výlisků od bonboniér, nebo do formiček vysypaných práškovým cukrem, atd. Dá se z ní modelovat prakticky cokoliv. Tvary vyklepnuté z formiček se dají barvit štětečkem namočeným v hodně hustém roztoku bretonu a téměř dosucha otřeném (např. šupiny rybiček, apod...)

esssi
9. pro 2009

Tak už jsem na to barvení přišla, pár zrníček do hmoty a patlat, až se to v tom rozleze a má to stejnorodou barvu 🙂

lenkavano
9. pro 2009

vinka no tak nám ho nepiš no 😒

jonatanka
10. pro 2009

Cesto: 500 g hladkej múky * 3 dl mlieka * 20 g droždia * 50 g cukru * 1 vajce * štipka soli * 1 dcl oleja * olej na potieranie _____ Krém: 8 dcl mlieka * 2 PL kryštálového cukru * vanilkový cukor * zlatý klas

POSTUP PŘÍPRAVY

Múku preosejeme, rozdrobíme droždie, klepneme vajíčko, štipka soli + cukor, olej a teplé mliečko - z toho všetkého si vymiesime cestíčko.

OBRÁZKOVÝ POSTUP S VEĽKÝMI OBRÁZKAMI

tu máme cesto a dáme ho kysnúť
keď krásne nakysne šup s ním na dosku a rozdelíme, u mna to bolo na 11 častí. Každú časť si ušúľame, šúlanec si prenesieme na plech, potrieme olejom, pridáme ďalší šúlanec, olej a tak pokračujeme až zaplníme plech. Necháme ešte pekne podkysnúť.
A teraz finta, ktorú som obkukala niekde z netu. Vezmeme si obracačku - Cesto: 500 g hladkej múky * 3 dl mlieka * 20 g droždia * 50 g cukru * 1 vajce * štipka soli * 1 dcl oleja * olej na potieranie _____ Krém: 8 dcl mlieka * 2 PL kryštálového cukru * vanilkový cukor * zlatý klas

POSTUP PŘÍPRAVY

Múku preosejeme, rozdrobíme droždie, klepneme vajíčko, štipka soli + cukor, olej a teplé mliečko - z toho všetkého si vymiesime cestíčko.

OBRÁZKOVÝ POSTUP S VEĽKÝMI OBRÁZKAMI

tu máme cesto a dáme ho kysnúť
keď krásne nakysne šup s ním na dosku a rozdelíme, u mna to bolo na 11 častí. Každú časť si ušúľame, šúlanec si prenesieme na plech, potrieme olejom, pridáme ďalší šúlanec, olej a tak pokračujeme až zaplníme plech. Necháme ešte pekne podkysnúť.
A teraz finta, ktorú som obkukala niekde z netu. Vezmeme si obracačku - podberák 🙂)) a poprekrajujeme šúlance.
Šup s tým do rúry a upečieme do krááásnučko červena. Medzitým si dáme variť 7 dcl mlieka s vanilkovým a kryštálovým cukrom a vo zvyšnom deci si rozhabarkujeme zlatý klas, do vriaceho mlieka vlejeme rozhabarkovaný zlatý klas a uvaríme riedky krém. Ale ako sa javí krému bude mááááálo, čiže ho bude treba dorobiť 🙂)) ... fotečka upečených dukatiek
dobrú chuť

kaleilah
autor
10. pro 2009

PAŘÍŠSKÉ ROHLÍČKY:
Těsto: 3 vejce, 30dkg mletých vlašských ořechů, 30 dkg cukru moučka, 3 lžíce hl.mouky
umíchat, těsto dát do zdobícího sáčku a tvarovat rohlíčky na pečící papír

Krém: 3 vejce, 120gr cukr krupice, 3gr???? kakaa (ZÍTRA SE ZEPTÁM JESTLI JE TO SPRÁVNĚ 😅)
šlehat nad párou, po vychladnutí zašlehat kostku másla

rohlíčky spíš sušíme než pečeme, při mírné teplotě asi 15 minut. lepíme dva k sobě krémem, pak máčíme v čokoládě, buď rohy, nebo celej vrch, různě...


ŘEZY V KOKOSU:
15dkg Hery
35dkg cukru moučka
50dkg plhr. mouky
3 vejce
1 prdopeč
asi 1/4 l.mléka

tuk, cukr, žloutky utřít, postupně přidat mouku, nakonec sníh. Když je hmota hustá, přiléváme mléko. Rozetřít na vymazaný a vysypaný plech - je to jako piškot. Po vychladnutí krájíme na malé kostky, asi 2x2cm, napíchneme na špejli, máčíme v šokoládě a obalujeme v kokosu s moučk. cukrem

PLNĚNÉ OŘECHY
34 dkg hladké mouky
25 dkg másla
15 dkg mletých vlašáků
20 dkg cukru moučka

Nápln: 12dkg cukru moučka
3gr kakaa
2dcl mléka
12 dkg másla
5gr mletých oříšků

V hrnku převaříme mléko s cukrem, ořechy a a kakaem, po vychladnutí přidáme máslo, plníme ořechy.
Pozor, něco je v gramech, něco v dkg-zeptám se jestli je to opravdu správně!!!

arietiska
11. pro 2009

Zázvorky po mé prababičce:
200g hl. mouky, 200g mouč. cukru, 3 žloutky, 1 vejce, 1 lžička zázvoru /rovná stačí/
žloutky+vejce a cukr třít alespoň půl hodiny, pak přidat mouku, zázvor a vypracovat těsto. Ihned vyválet, vykrájet a naskládat na plech kde zázvorky necháme přes noc odpočinout. Teď mně kámoška říkala, že její maminka je dokonce i otáčela, aby oschly z obou stran, jsou pak nadýchanější. Asi zkusím ...

Druhý den péct asi na 220 asi 5 minut a pak snížit na 180 ... nechat asi 14 dní ležet v chladu v plechové krabičce nejlépe.

simlenka
17. pro 2009

BURTGULAS 😀 ingredience: cibule,burty nebo tocenak,brambory,tuk,sl.paprika,majoranka,kmin,sul a pepr. na rozpalenem tuku obdelame cibulku,pridam burty a brambory,koreni,lehce podliju a dusim. burtu davam asi jednu tretinu toho kolik davam brambor,podlit jen malo a radsi casteji a casto michat,kdyz se nepodlejva moc,neni potreba pak zahustovat a zahusti se sam tema bramborama. jo a brambory i burty nakrajet na maly kosticky,tak je to nejlepsi 🙂 a z myho popisu je jasny jakej mam na psani talent - asi sepisu nejakou kucharku!!!

jonatanka
20. pro 2009

POTŘEBNÉ PŘÍSADY
zltkove rezy :
250 g práškového cukru, 1 Hera, 160 g hladkej múky, 250 g mletých orechov, 5 vajec, 1 balíček vanilkového cukru, 200 g práškového cukru – na polevu

POSTUP PŘÍPRAVY

Heru vymiešame s cukrom, pridáme orechy, múku a sneh z 5-tich bielkov. Cesto pečieme 15 minút pri teplote 200 stupňov. Na teplý koláč nalejeme polevu, vymiešanú z 5-ich žĺtkov a cukru. Vrch zákusku môžeme ozdobiť orieškom alebo pokvapkať roztopenou čokoládou.

Tento koláč sa pečie bez prášku do pečiva a keďže je dosť sladký,tak do cesta sa nemusí dávať až toľko cukru lebo poleva je čistý žĺtok s cukrom.Je NEODOLATEĽNÝ.
Mňam...

lenkavano
28. pro 2009

Holandské řízky

ingredience:mleté maso ochucené,nastrouhaný sýr,vejce,strouhanka,mléko ,hl.mouka,voda.

postup:do mleté zamícháte strouhaný sýr,přidáte trochu strouhanky kvůli konzistenci,vejce a utvoříte bochánky karboše né moc tenký ani placatý.
hladkou mouku rozmícháte s vodou na kašičku a karboše hned v kašičce obalíte a ihned dáváte na rozpálený tuk a pečete.
nejlepší jsou s brkaší.dobrou chut 😎 🙂

monkula
11. led 2010

Lasagne:
Mäsová omáčka:
Na studenú panvicu nalejeme olivový olej a necháme ho rozohriať, na horúci olej nasypeme nahrubo nakrájané dve mrkvy a dva bobkové listy, keĎ mrkva obelie, pridáme nadrobno nasekané dva strúčiky cesnaku, keď začne cesnak voňať, pridáme mleté mäso a pražíme aspoň 20 minút, mäso stále miešame, aby sa rozdrobilo. Na opečené mäso nalejeme trochu worchestrovej a sójovej omáčky, hodíme kocku masoxu, zamiešame. keď sa bujón rozpustí, pridáme paradajky v konzerve, krájané a paradajkový pretlak. Všetko necháme prevrieť..
Ak mäso pri pražení pustí šťavu, šťavu odlejeme, múso sa musí pražiť takmer na sucho. na záver pridáme čerstvú bazalku, nemusí byť.
Bešamel:
Maslo, asi 200 g rozpustíme a nasypeme doň múku, proste si spravíme zásmažku - jíšku, zalejeme trochou mlieka a vsypeme nahrubo nastrúhaný eidam, asi 250 g, ak je to husté, prilejeme mlieko, konzistencia by mala byť ako omáčka.
Cestoviny na lasagne vhodíme do vriacej vody s olejom, necháme povariť asi tri minúty a ihneď vhodíme do studenej vody s olejom.
Vrstvenie:
Formu vymažeme maslom a na dno dáme mäsovú omáčku, polejeme bešamelom a pokladieme na kúsky nakrájanými cestovinami, zase mäso, bešamel... Poslednú vrstvu tvoria cestoviny, na nich bešamel, Povrch posypeme strúhaným eidamom a parmezánom. Dáme zapiecť , pečieme, kým povrch nezhnedne...

monkula
11. led 2010

tie mrkvy majú byť nastrúhané 😝 😀

No a túto omáčku môžeme použiť aj na špagety, alebo iné cestoviny.

monkula
11. led 2010

Vynikajúce chilli con carne, odskúšané 😉
http://adrianpetras.blog.sme.sk/c/134521/Chilli...

arietiska
11. led 2010

http://www.srecepty.cz/recept/besamelova-omacka .... besamelová omáčka podrobně 😀 ... Lasaně a omáčka vyzkoušená! Oblizovala jsem se! Jen pro tatary jako jsem já. Nepředvařené lasaně neházet do hrnce hormadně, jdou pak dost blbě odlepit od sebe. 🙂 Tak prý nejlépe koupit ihned předvařené, či nepředvařené jednu po druhé namáčet do vřelé vody a skládat na plech! 🙂

arietiska
17. led 2010

Pomazánka rybičková:

Cibule /může být a nemusí, když je pro děti nebo nemilovníky cibule/, 1x sardinky /v oleji nebo rajčatové majdě, je to jedno, oboje dobré/, cca 4 tavené sýry /používám ty nejlevnější/, cca 1/2 pomazánkového másla, 1-2 vajíčka na tvrdo /strouhám na hrubým struhadle/, 1 vrchovatá lžička plnotučné hořtice. Může se i ochutit na drobno nakrájenou kyselou okurkou nebo paprikou čerstvou ... ingredience dle chuti ...

P: Všechno pěkně rozmatlat. Já používám ruční mixér /i na bramborovou kaši/.

Porce max. pro 4 lidi k večeři .. pro víc hladovců zdvojnásobte 🙂

Poznámka: když místo rybiček použijete třeba maso ve vlastní šťávě, nebo zbytek masa od oběda vznikne další moc dobrá pomazánka. Možno použít paštiku, krůtí maso s vejci jak se prodává, nebo jen nakrájet salám, více vajíček a nechat tak atd. atd. atd. 😉

arietiska
17. led 2010

Olej z rybiček vylejvám nemusí se úplně, ale obsah plechovky by byl moc. Spíš vylívám celej nebo schovám v lednici do vody na těstoviny! 😉

kaleilah
autor
20. led 2010

VEPŘOVÝ V MRKVI
cibuli osmahnout do růžova, pokrájet na kostky plec, přidat k cibuli, až se maso zatáhne tak podlejt vodou a dusit-dělám nejradši v papińáku. Když je maso skoro měkký, tak přidám mrkev nakrájenou na kolečka, kořenim jen solí, pepřem, drceným kmínem a vařim do měkka. zahušťuju šlehačkou na šlehání, když je to málo tak rozkvrdlám trochu mouky ve smetaně na vaření. k tomu jsou nejlepší brambory 😉

arietiska
22. led 2010

Bebe Biskvit ... sušenky BEBE světlé /3 balení/

Krém: 3dcl vody, 1x vanilkový cukr a 1x vanilkový pudink ... uvařit, nechat vychladnout.
celé máslo /zkouším Heru, pak dám vědět jestli je to moc rozdíl/, 5 lžic cukru, 1 vejce /nedala jsem, přijde mně to zbytečný a nezdravý/ ... rozmixovat, přidat vychlazený pudink. Rozdělit na dvě části a jednu obarvit kakaem.

Slepujeme Bebe sušenky na střídačku /bílý krém, tmavý krém/, na alobalu. Jakmile slepíte 2 balení sušenek, ze všech stran potřít krémem a obalit v kokose. Udělat ještě jednu nohavičku ze sušenek, aby se doplácal krém, zabalit nohavice do alobalu a dát do chladna na 24h odpočinou!

arietiska
22. led 2010

Krájet šikmo!