Jak oslovuje vaše 1. dítě partnera, s kterým máte druhé?

astra11
26. srp 2014

Ahoj všem maminkám, které máte druhé děcko s partnerem, a první dítě z jiného vztahu.
Zajímalo by mě, jak vaše první dítě oslovuje Vašeho partnera. Tati? Strejdo? jeho jménem ?
Narážím na problém, že moje první dítě chce oslovovat mého partnera s kterým mám druhé, oslovením "tati", ale tomu se to nelíbí, protože se bojí, že jeho původní dvě děti by žárlili nebo má vůči nim prostě pocit křivdy, že s nimi už není a že jim možná rozbil rozvodem rodinu atd. Jsou v tom prostě takovéto věci.
Vůči mému dítěti to pociťuji jako smutné, resp. ono je z toho smutné i když navenek to tak nevypadá. Biologický tatínek prvního dítěte je v dobrém vztahu s ním, ale holt moje děcko by chtělo oslovovat mého přítele také tati, aby mělo asi pocit, že je pevně v rodinném svazku , navíc, když sourozenec (druhé dítě), bude v budoucnu mého přítele "tati" přirozeně oslovovat.

Jak to máte prosím vy? Já jsem z toho špatná, bojím se o city mého prvního dítěte, že cítí křivdu nebo aby se necítilo odstrčené. Partner se k němu chová dobře a vycházejí spolu v dobrém.

Děkuji moc, Ast.

karlajasmine
29. srp 2014

Necetla jsem celou diskuzi, ale myslim si, ze v tomto je snad uplne jasny, ze by se melo respektovat prani ditete. Pokud dite chce nevlastnimu tatovi rikat ''tati'', nechapu, proc by s tim mel byt kdokoliv problem.. nevlastni tatinek by to snad mel brat jako poctu (at uz ma vlastni deti nebo ne). A rict diteti, ze mu nemuze rikat 'tati', ale ze mu musi rikat 'strejdo' nebo nejak jinak, mi prijde fakt smutny. Pokud se tatinek svym vlastnim detem venuje, tak nevidim duvod, proc by to melo vadit ani jim.

Prijde mi, ze tvuj pritel ma proste vycitky vuci svym vlastnim detem, ale za tohle tvoje dite z 1.vztahu nemuze, takze vycitky ohledne vlastnich deti si musi tvuj pritel resit sam, ale co se tyce tveho ditete, tvuj pritel se rozhodl, ze s vami bude zit, a mel by tedy tu roli ''tatinka'' naplno prijmout i pro tvoje prvni dite.

tarra27
29. srp 2014

za mě je to na děcku...pokud chce a samo přijde,zda může říkat tati, at klidně tati říká a přesně jak tu někdo psal, že by to měla být pocta....a vůbec pokud s váma počítá do budoucna a má vás rád....pokud by mi chlap řekl, že nechce a dítě by chtělo, asi by mě to zklamalo i urazilo....jako kdyby mému dítěti dával najevo, běž ode mě dál....kolikrát jsou vztahy napjaté a decka noveho chlapa nechtějí, tak by si lidi měli považovat, když přijde a řekne, zda může být oslovován táta....a brát to jako důvěru dítěte vůči němu....a svým dětem to vysvětlit, že holt patří do rodiny, s tatínkem svým nežijou, nevychází...tak prostě říkají tati i jemu....

a zase naopak, pokud dítě chce říkat strejdo nebo jménem, at říká...nutit by se nemělo....

morgan
29. srp 2014

@tarra27 no ale tady jde právě o to, že tohle děcko tátu má a normálně se s ním stýká.

Asi by bylo dobrý, aby se k tomu prostě vyjádřil i biologickej táta (myslím, že do toho rozhodně má co mluvit) a s dcerou si o tom promluvil. Pokud by i on souhlasil, tak nakonec by to asi partner měl přijmout, ale nějak si neumím představit, že by s tím bio táta souhlasil...

Jinak je jasný, že pokud bio táta nefunguje, tak by nový partner mě roli otce přijmout se vším všudy, teda i s oslovením..

somalicats
29. srp 2014

@astra11 Mojí starší dceři je 11, mého současného partnera zná od svých 8 let. Doteď ho oslovovala "strejdo", teď po narození mladší jsme se domlouvali, že mu bude říkat křestním jménem. Svého biologického otce má moc ráda, vycházejí spolu výborně, a sama prohlásila, že tatínek je jen jeden, takže nikomu jinému "tati" říkat nebude. A já to respektuju, nevidím důvod, proč by tomu mělo být jinak.
Zkusila bych si, být Vámi, promluvit s Vaším starším potomkem, proč to tak chce a zjistit, jestli v tom je skutečně nějaký pocit odstrčenosti (a to i ze strany biologického otce, nechce se mi moc věřit, že pokud by spolu vycházeli skutečně výborně, tak bude tolik stát o oslovení "tati" u někoho, kdo není jejím otcem). Jinak ale spíš souhlasím s těmi, co psaly, že by to pro nevlastního otce měla být spíš pocta.

danfal
14. zář 2014

@astra11 To jestli se bude cítit odstrčený, vůbec nesouvisí s oslovením partnera. Pro nás třeba slovo táta nic neznamená. Je to strašné, ale je to tak. Od bývalého muže jsem odcházela, když malému byly dva roky. Sice svého biootce oslovuje tati, ale klidně by takto říkal komukoliv jinému, proto říkám, že není důležité oslovení, ale vztah mezi nimi. Já bych malému řekla, že tatínka má jenom jednoho, a proto by nebylo fér, aby říkal tati někomu jinému.

escapelle
14. zář 2014

Mojí dceři je 5.5.Partnerovi říká jménem,ale když mluví o rodině jsme máma M. a táta T.několikrát se ptala,jestli mu může říkat tati, i když je táta nevlastní.tak jsme jí vysvětlili že táta nemusí být vždy vlastní.že táta je ten,kdo se o nás stará a má nás rád a to přeci T.je,takžepokud bude chtít,může mu říkat tati.myslím si,že začne až se jí v říjnu narodí brácha a oslovení "táta"se u nás bude běžně používat,protože teď ho nikdo nepoužívá a ona to vůbec nezná protože bio otce si nepamutuje.
Kdyby mi partner řekl,že si to nepřeje,bylo by mi to hodně líto a upřímně nevím,jestli bych s ním dokázala dál být.Také má dvě dcery a prostě jim vysvětlil že to,že žije s náma,budeme mít dítě a moje dcera mu říká tati neznamená,že by je měl mít rád míň nebo jejich táta už nebýt.
taky mě potěšilo že když jsem mu řekla,že budu po svatbě používat obě přijmení,aby se dcera jediná nejmenovala jinak a my tři stejně,aby jí to nebylo líto,tak mi řekl,že se samozřejmě budeme jmenovat stejně všichni,že dá jméno i jí.hrozně si ho za to vážím.
pro někoho to třeba důležité není,táta nebo Pepa,ale pro mě to důležité je.po tom,co se pořád ptala kdy už bude mít tatínka,proč ho nemá,chtěla ho od ježíška apod. by tátu uviděla v mém partnerovi a nesměla by mu tak říkat?to by mě fakt hrozně mrzelo.

miluvb
15. zář 2014

kdyz jsem zacinala s mim partnerem tak synovi byly necele dva a dceri necely rok. kdyz zacala mluvit tak mu rikala tati ale memu otci se to nepacilo a tak mu do dneska rikal tata ales.

gaska_mat
15. pro 2014

@astra11 Ahoj, vyřešili jste to nějak? Chápu, že ti to je líto kvůli dítěti. Kdybych byla v situaci tvého partnera, dovolila bych tvému dítěti, ať si samo zvolí, jak mě bude oslovovat.

gaska_mat
15. pro 2014

Jinak moje osobní situace - jsem nevlastní máma dvou kluků, 11 a 15, ve střídavé péči- už 6 let. Kluci mi říkají jménem, ale svému tátovi taky. Máme s mužem 3letého syna, ten mi taky občas řekne jménem, podle bráchů, a chce po mně, abych říkala "Honza" místo "táta" 😀 .

nocinoci
15. pro 2014

můj první syn má svého tátu se kterým je v kontaktu prakticky denně ... takže tátu má ... a mého partnera zná od svých 2 let (je mu skoro 10 let) a já se rozhodla, že nechci, aby mu říkal strejdo (strejdů má spoustu ale můj partner je jen jeden) a tak mu říká stejně jako já. Svému muži odjakživa říkám jeho přezdívkou, ne jménem a můj syn mu říká stejně. Je pravda, že často mu řekne tati a jeho táta vlastní to hůř nese, ale i přes to, že jsem se mu snažila vysvětlit, že tátu přeci má (na prosbu jeho otce vlastního) tak malej to odkýval, ale i tak často mému muži táto řekne. Řekne mu tak sám od sebe a já dobře vím, že i přesto můj syn má opravdu jasno kdo je jeho skutečný táta. Takže když mu občas řekne táto, já to neřeším. Ale naučený ode mne je na stejné oslovení jaké říkám manželovi já. Dcerka mu říká táto a já se synem jeho přezdívkou. A myslím že se to zvládá naprosto perfektně .. jediný kdo s tím mívá problém je okolí a to mě vážně nezajímá .. 😉

polaks
15. pro 2014

@astra11 Váš syn má 7 už by mylsím mal pochopiť,že otca má len jedného.A ak sa sním stretáva a majú dobrý vzťah,tak by nemal iného chlapa oslovovať tati. Myslím,že by to potom mohlo ovplyvniť aj jeho vzťah k biootcovi,mohol by sa tiež cítiť zle,že jeho syn oslovuje aj iného chlapa tati...hmmm,iné by bolo,ak by sa biootec o dieťa nezaujímal,to by som chápala,že by váš syn chcel oslovovať partnera tati. Mám bratranca,ktorý síce vie kto je jeho Biootec,ale keďže sa o neho nikdy nezaujímal,tak začal matkyneho partnera volať otec.Môj strejda to prijal bezproblémovo a stará sa o neho ako o vlastného,nikdy,mu nedal pocítiť,že by nebol jeho.
A potom prípad môjho brata,je z mamineho prvého manželstva,môj otec ho nikdy neprijal za svojeho,aj napriek tomu,že biootec môjho brata sa nikdy o neho nestaral ,takže môj brat nakoniec nemal žiadneho otca.
Ak si váš partner chce od vašeho syna držať odstup len v tej rovine oslovenia,tak to asi budete musieť rešpektovať.Sú chlapi,ktorým nerobí problém privlastniť si cudzie dieťa,no sú chlapi,ktorí to nedokážu nikdy!
Takže ak sa partner o vašeho syna stará,len nechce aby ho oslovoval tati,tak to berte tak ako to je,lebo verte mohlo by to byť aj horšie!

toga25
15. pro 2014

My to máme naopak, přítel už jeno dítko má a spolu máme našeho. Jeho syn mi říká teto a vyhovuje to všem. Jednu dobu mi říkal, že by chtěl, abych byla jeho maminka, ale vysvětlila jsem mu že tatínka i maminku má jen jednu a že by ji to určitě mrzelo. Tak to pochopil. Pak řekl příteli, že strejdovi (od matky tehdy přítel) říká tati (to si ale vymýšlel) a teda přítel se na to 2x netvářil... nebylo mu to příjemné... záleží jak to berete, pokud to vyhovuje všem, tak problém nevidím. Ale tady to není příjemné tvému muži a navíc tatínek funguje dobře jak jsem pochopila... Prostě bych mu vysvětlila, že tatínka má jednoho a pokud bude tvému říkat jménem nebo strejdo, nic to nemění na faktu že ho máte všichni rádi. Vysvětlit mu že nezáleží, jak koho oslovuje, ale jaký vztah k němu ten dotyčný má... Na druhou stranu, když si vemeš partnerovy dvě děti, jim by to taky mohlo přijít líto, že oni mají jednoho tatínka a tvůj syn dva... Je to složité, ale myslím, že to dětem plete hlavu. Když jsou malé, měly by vědět, kdo je maminka, kdo tatínek a jak důležitou úlohu v jeho životě hrajou. Ale můj názor. Jiná věc by byla, kdyby se jeho tatínek o něj nestaral a nvídal by se s ním 🙂