Výše mateřské-příspěvku při ÚP, na co mám nárok?

romaneckaabc
19. bře 2015

Ahojky s přítelem planujeme miminko, ale jsem na úřadu práce, ale za poslední rok ,dva jsem odpracovala na smlouvu asi 5 měsíců. Přítel vydělá tak 14 500,- čistého, jsme v podnájmu, kdy nájem je 8500 vč.energií. Zajímá mě na co mám nárok a výše příspěvku, mateřské nebo jak to udělat?Nedat přítele do rodného listu? Jaké mi poskytnou peněžní prostředky? Samozdřejmě si hledám práci na HPP, ale zatím nic, no. :( Děkuju za odpovědi, strašně moc 🙂 Snažíme se už strašně dlouho a pořád nic a já nemůžu čekat na dobu, kdy mě někdo zaměstná, snad pochopíte 🙂

xpila
19. bře 2015

@romaneckaabc Na mateřskou nárok nemáš, jelikož nemáš odpracováno. Ode dne porodu budeš mít nárok na rodičovský příspěvek a jelikož je přítel zaměstnaný (musí být ale i ke dni porodu), tak si můžeš volit jeho měsíční výši. Celková částka je pro všechny 220 tisíc, maximální měsíční 11500 Kč.
Pokud nebudeš mít jiný příjem, tak budete mít nárok i na porodné (počítá se příjem obou rodičů).
A k tomu, že bys nedala přítele do rodného listu kvůli pár tisícům, se radši nebudu vyjadřovat.

romaneckaabc
autor
19. bře 2015

A můžu si zvolit dobu třeba 3 let??? Jj,to by mi stejně asi ani nedovolil ho tam nepsat, ale zajímalo mě, jaký je tam rozdíl 🙂

xpila
19. bře 2015

@romaneckaabc Volíš si výši měsíčního příspěvku a ten se pak rozpočítá na daný počet měsíců. Takže pokud chceš na 3 roky, tj. 220000/36 = 6111 Kč.

romaneckaabc
autor
19. bře 2015

A kdybych byla zaměstnaná těch 270 dni a měla cca 14 000 hrubého, to by kolik činily moje veškeré peníze za měsíc? Prominte, že se tak ptám, ale nikdy jsem se o to nezajímala, ale ted už to vcelku hoří :/

xpila
19. bře 2015

@romaneckaabc To bys nejdřív měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Ta by v tvém případě byla cca 9690 Kč. Pobírá se celkem 28 týdnů a nastupuje se na ni 8-6 týdnů před plánovaným porodem.
Poté bys teprve začala brát rodičovský příspěvek.

romaneckaabc
autor
19. bře 2015

Takže 28 týdnů cca 9690, a pak těch 6111 3 roky? Chápu to správně?

xpila
19. bře 2015

@romaneckaabc Ano, nicméně to bys pobírala celkově déle než 3 roky.

katkapolo
19. srp 2016

Dobrý den, chci se zeptat, když má známa odpracovaných 6 měsíců v práci a hrubý příjem 13000,-. Tak kdyby teď otěhotněla a šla až do porodu na neschopenku jaký by byl její měsíční příjem jako mateřská? Děkuji za odpovědi 😊

verka2014
11. lis 2016

dobry den mam dve deti jedne jsou 2 roky a druhy je mesic na co mam všechno nárok a mateřskou mam na 3 roky