Přípravná třída, neboli nulťáček na ZŠ

kikimaruska
16. led 2014

Posledních cca.5 let vznikly na mnoha školách přípravné třídy tzv. Nulťáčky určené dětem s odkladem a dětem v posledním roce před nástupem do školy, kdy toto dítko ještě není zralé a připravené na školu, ale přípravná třída mu pomůže v mnoha věcech, například na režim školy, probíhá zde výuka ve specializované třídě s omezeným počtem dětí. Není to ani školka, ani škola. Syn dostane odklad, jelikož neslňuje dost věcí, které by prvnáček měl umět a nultá třída by mu i dle doporučení naší neuroložky a dalších odborníků rozhodně prospěla, hlavně na to, aby si zvykl na školní režim atp. , ale přitom byl pod dohledem učitelky. Je toho více, co chci probrat -včera jsme byli na zápisu a dnes sem volala do PPP, takže maminky co máte předškoláčka s odkladem a uvažujete o nultém ročníku, přijďte sem... 😉

kikimaruska
autor
17. led 2014

Opravdu nikdo?

pepibubu
10. únor 2014

@kikimaruska MARU, chvíli jsem tam dělala, nakonec jsem musela kvůli zástupkyni odejít, ale o tom jindy a jinde. Nulák probíhá tak, že dopoledne se děti "učí" - sedí v klasických lavicích, ale třeba dělají uvolňovací cviky na ruku, učí se básničky apod - neboli víceméně školka, ale sedí v lavicích a mají pocit, že jsou ve velké škole. Odpoledne mají klasickou družinu. Tam jsou taky lavice, ale už nemusejí být v řadách jako ve škole, já je měla třeba do velkého U abych je měla kolem sebe. S tím, že tam si povídáme na aktuální témata, třeba dopravní výchova, tolerance, kreslíme obrázky, vystřihujeme, pohybové hry, říkadla....

kikimaruska
autor
14. únor 2014

@pepibubu děkuji za první reakci 🙂 . Naše nultá třída je řešena jak píšeš(snad nevadí tykání..?), lavice tam mají v řadách vždy 4 u sebe na jedné polovině třídy, je to takřka plnohodnotná třída a druhá polovina je s kobercem víceméně herna jako ve školce, vzadu mají sociální zázemí (ručníčky, umyvadlo...). Dívala sem se do materiálů, co vše se během roku učí a co dělají za projekty, mluvila sem přes hodinu s paní učitelkou, která tuto třídu učí. Popravdě sem z toho byla nadšená, moc se mi to líbilo a synkovi se to také zamlouvalo. Ted ještě stále čekáme na PPP a konečné vyjádření, zda nás přijmou nebo ne. Pokud ano, ráda si vyměním příp.další zkušennosti atp.a snad se přidají i další maminky...

kikimaruska
autor
28. únor 2014

Tak aktuálně...dalo mi to zabrat, ale máme hotovou zprávu z psychologie, i máme hotovou zprávu z SPC. Donesla sem to hned obratem řediteli ZŠ, kam půjdeme a napíše nám jak rozhodnutí o odkladu, tak přijetí do přípravné třídy 🙂 .Ještě sem dostala pochvalu, že sem uplně první, kdo má v pořádku všechny podklady a že je vidět, že se zajímám. Ted se ještě musí počkat, na schválení třídy magistrátem města (prý se musí zatím schvalovat každý rok), ale připravují se do budoucna na ministestvu školství změny týkající se právě přípravných tříd a konečných ročníků MŠ. Jinak stále doufám, zda se tu najde aspoň jedna maminka přípravňáčka ???? 🙂

ludva
5. bře 2014

@pepibubu Ahoj a ty osobně, doporučila bys nulťáček? Náš Matěj půjde k zápisu až za rok, ale tak trošku už sonduju dopředu. Je letňátko....

pepibubu
5. bře 2014

@ludva Hele to záleží na spoustě věcech. Jak udrží pozornost, jak vládne tužkou, jestli není přehnaně lítostivý když se mu třeba nedaří.... Tam co jsem dělala, byl jeden chlapec i jenom proto, že se nedostal do školky dřív než jen na ten poslední rok, a nebyl prý sžitý s kolektivem... Další holčička tam byla prý pro extrémní lítostivost (jak jsem ji stihla poznat, než jsem odešla, tak to byla pěkně vyčůraná mrcha, která uronila slzu když potřebovala, jinak pěkně škodolibá)

Takže zvaž tyhle aspekty.

ludva
5. bře 2014

@pepibubu díky, uvidíme za rok 🙂

pepibubu
5. bře 2014

@ludva Rozhodně to neber jako automatiku - je narozenej v létě, tak nulťák... Třeba ho nebude vůbec potřebovat...

ludva
5. bře 2014

@pepibubu neboj, já to tak neberu. Ale soušky v MŠ se tváří, že letní dítě do školy nepatří. Nad nulťákem jsem zatím moc nepřemýšlela, Matěj je zvídavé dítko, ale živoučké, jenže to se zřejmě nezmění ani odkladem. Nechám tomu čas, za rok zkusíme PPP a uvidíme. Zřejmě to bude další Jirka Oliva 😀 U nás je nulťák při ZŠ, kam patříme obvodem a tam ho dát nechci. Chtěla jsem znát názor někoho z druhé strany barikády, protože školka praská ve šveh, to je jasný, tak doporučuje nulťák, aby měla o dušičku míň a škola je to samé v bleďe modrém, že... 😲

pepibubu
5. bře 2014

@ludva jojo, Pepča je rozený 22/8 tak si to asi umím představit.... Taky mi přijde, že my jsme se učili držet tužku až ve škole, tak nevím, proč ho s tím musíme mordovat my teď doma

me79
5. bře 2014

@kikimaruska jsem z praxe, prvni třída mi prošla pod rukama uz 2krat. Prvnacci mají cele prvni pololetí, aby si zvykli na školní režim a kolektiv. Měla jsem vzdy více či méně zralé deticky a do Vánoc se vzdy všechny srovnaly. Pocházím ze skoky s alternativním programem a dnes se k tomu přiklání hodne skol - to jak říkáš lavice po 4, koberec, velky prostor pro deti na pohyb ve třídě. Což hodne umožňuje neustálým dětem rychle se přizpůsobit školními prostředí. Nemam zkušenost s dětmi z nulté třídy, ale pravda je, ze většině dětem odklad a tedy i další rok ve školce pomohl dozrat. Nevím, zda bych 'zatezovala' dítě nultou třídou. Spíše bych mu nechala užít si jeste školku. Ale to si spis nech poradit od psycholozku, která tvé dítě zná 🙂

pepibubu
5. bře 2014

@me79 hele třeba našemu Pepovi řekli, že by mu rok ve školce vyloženě ublížil... že ten nulťák, že jich je tam málo, hlavně je to ve škole (pro pocit dítěte, že do té velké školy opravdu chodí, má tu tašku atd...)

me79
5. bře 2014

@pepibubu pokud ti to takhle řekli, tak bych asi neváhala. Možna bych si jen zjistila, zda pak daji nekteré deti z nulté třídy i do 1.tridy spolu. Ono zvykat si 2krat za sebou na uplne novy kolektiv taky moc sebejistote deticek nepomůže . Přeju malému klidný vstup do 'velké skoly' . At se mu tam líbí a Tobe děla jen samou radost 🙂

kikimaruska
autor
5. bře 2014

Děkuji za reakce. Psychologický posudek samozřejmě máme a nultáček dle dr.je velmi vhodný, takže já neváhám. Naše skolka mu nedá už skoro nic a s režimem máme dost problém i s dalšími věcmi, které jsou rozepsané podrobně v té zprávě, to sem otevřeně psát nechci. Jinak co vím první třída u nás ve škole, dost mamin i s normálně zdravými vyspělými dětmi mělo na podzim trochu problémy, že děti třeba nezvládaly rychlost učiva...za nás se abeceda a číst muselo umět do konce první třídy a tady pomalu v listopadu byly přes pulku abecedy a nejedno dítko prostě nestíhalo a už se v tom jen topilo, dvě dokonce poslali na přezkoumání do PPP a vrátila se do školky a toho se nechci tedy dožít. U nás jsou první třídy normální třídy s režimem školy, jen nultá třída je vybavena tak jak píšeš
@me79 ....nějaké alternativní programy tu co vím nejsou.
@pepibubu s tvým názorem také souhlasím, další aspekt, proč nulák určitě ano mj.k těm dalším důvodům, které nám psycholog i na SPC vypsali... 😉. Pokud bys měla zájem, můžeme si o tom pohovořit více v SZ (tvé zkusšennosti s dětmi s určitým problémem nebo nedokonalostí (rozebrat ten náš posudek),když si nulťáček vedla...

pepibubu
6. bře 2014

@kikimaruska Chceš-li, klidně napiš, kdyžtak se zeptám i těch holčin co tam jsou, já byla "jen" na odpolední družině

kikimaruska
autor
6. bře 2014

@pepibubu děkuji, písnu SZ 😉