Vrátili jste někdo dítě z 1. třídy do školky?

micka1
15. pro 2014

Dobrý den, mám dotaz. Vrátili jste někdo dítě z 1.třídy do školky??? Syn má 7 let je v první třídě. Má problémy s psaním. Strašně škrábe ve čtení se mu někdy pletou písmenka. Po dohodě s p. učitelkou jsme se rozhodly že návštívíme pedagogicko psychologickou poradnu. K jedné p. psycholožce už chodíme nějakou dobu. Po hodinovém zkoupání p. psycholožkou padla otázka jestli syna vrátit do školky. Má problém s grafomotorikou. Zatím jsem to odmítla tak nás poslala k další psycholožce co se zabývá grafomotorikou. Ten den co jsem tam byli tak měl syn nějaký špatný den už od rána. Byl nevrlý, hodně zlobil a u psychložky byl strašně nervozní. Podle toho jaký měl taky dopadnul další test psychložkou. Aniž by ho pořádně znala tak si hned udělala závěr že je prostě není zralý na školu. Tak nevím co s ním. Mě se nezdá že by na tom byl tak špatně a musel do školky. Kromě psaní si myslím že školu zvládá dobře. Kromě jedné 3 má samé jedničky. Podle p. učitelky není takový ousider aby musel zpět do školky.

micka1
autor
20. pro 2014

@madre1 ano jsem rozvedeni pět let. Já jsem znovu vdaná a mám právě ještě dvě dcery. Jedna má 3 roky a druhá má 5 měsíců. Manžel se Honzíkovi dost věnuje. Chodí spoĺu na ryby, jezdí spolu na kole a celá rodina se věnujeme hasičům. Manžel je rozhodčí na dětských hasičských soutěžích tak od jara trávíme každou neděli na závodech. Syn taky závodí. Vztah Honzíka s jeho otcem si myslím že není ok. Honzík k němu sice jezdí každých 14 dní, ale někdy se zatne a vůbec k němu nechce. Toho musíme nechat a až chce tak si sám zavolá aby si pro něho přijel.

lensta
28. pro 2014

@micka1 zkoušela jsem dočíst vše a mám pocit, že to nikdo nepsal... v tuto dobu (leden) už se do MŠ děti nevrací, "vrací se" děti v září, říjnu ale po půl roce už ne, navíc nepředpokládám, že by v MŠ měli volné místo (pokud jim někdo nevypadl) a ředitel školy už také nemá možnost "vrátit" dítě.

Podobnou situaci teď řeším také (s maminkou v MŠ, která nedala na rady a dceru dala do první třídy) a vypadá to tak, že pravděpodobně holčička dochodí první třídu a pak ji bude opakovat (ale u ní není problém pouze s grafomotorikou)
doporučuji soustředit se na procvičování ruky: (grafomot. listya i obyčejné malování)

micka1
autor
29. pro 2014

@lensta mě právě řekli v PPP že do konce ledna ho vrátit můžeme. Jak jsem psala podle p.učitelky to navrácení do školky není a ani si nemyslí že by musel opakovat třidu. Těsně před vánocemi jsem si vyzvedla zprávu z PPP a tak ji zanesu přečíst učitelce a uvidíme jak se domluvíme na dalším postupu. Jinak si podle známek vede dobře. Má jenom jednu 3 z matematiky, ale jinak samé jedničky. Ze psaní teda nemá ještě ani jednu známku. Tak snad se to zlepší. doma se snažím s ním hodně cvičit. Kreslí rád dokonce měl obrázek z družiny v soutěži. Věci které vyrábí má pěkné. Bude navštěvovat kurz grafomotoriky. Tak uvidím co bude dál.

merunkova
29. pro 2014

@micka1 A nemůže mít syn poruchu psaní či čtení? http://www.novinky.cz/zena/deti/124580-jak-bojo... ..... rozhodně bych ho kvůli tomu nevracela a radši bych změnila psychologa.Mám sama špatnou zkušenost s mnoha doktory, ale pak, když člověk najde dobrého, tak to za to stojí. A mnohdy stačí i svůj vlastní pohled na věc, něco si najít o té problematice a věřit dítěti. Oni páni doktoři taky nejsou vševědoucí a mnohdy nadělají víc škody než užitku.

sari_nka
29. pro 2014

Návrat do MS lze realizovat do 31.1., samozřejmé se to doporucuje když už tak co nejdřív (pracuju v PPP)

lensta
29. pro 2014

@sari_nka
@micka1

jsem ráda, že se ozval někdo z PPP, chybí mi vazba a nechci dělat zle, ale mně bylo řečeno (učitelkou ZŠ) že o "odchodu-vrácení" rozhoduje ředitel školy a navíc tedy po 30.9. mají školky naplněnou kapacitu, vypisuje se matrika a podle přihlášených dětí se dostávají peníze, pokud to jde, v MŠ není místo.
@micka1 jen jsem vás chtěla uklidnit, že vrácení do MŠ není jediné řešení 🙂 a přeji, ať se syn co nejdřív "zlepší"

@sari_nka - budu ráda za reakci i objasnění(zda máte zkušenost s návratem do MŠ po pololetí, já znám jen návrat během října a bohužel to je stále ten stejný problém, že do 1. tříd jsou brány všechny děti - ale to není tématem této diskuze...)

sari_nka
29. pro 2014

Rozhoduje o tom opravdu ředitel školy, chce k tomu většinou posudek z poradny ale muže to dělat sam. Lze to do konce pololetí, doporucuje se to když už tak co nejdříve, nebývá to dobré pro psychiku dítěte (hned na začátku se ve škole setká s neúspěchem a musi dělat krok zpět). Jsou i případy děti, kdy to je fakt nutné a přispěje to ale dle me k tomu duvody musí byt fakt vážné. S místy v MŠ je to těžké, místo bývá jen např. pokud se někdo přestěhuje, onemocní, nezvládá MŠ a tak podobně.

micka1
autor
30. pro 2014

@sari_nka já si právě myslím že pro syna by to byl krok zpět. On je jinak šikovný a učenlivý kluk, ale bohužel to psaní má nejde. Že bude mít problémy to jsem věděla, ale že to bude až tak jsem nečekala. Chodím do PPP spíše tak pro radu jak s ním pracovat když se vzteká a nechce jít ke svému otci. Právě kvůli tomu jsem s ním byla v březnu tak p. psycholožka mě přemluvila že mu udělá test zralosti. Nějaké nedostatky v grafomotrice tam byli. Na její doporučení jsem cvičili. Dohodli jsem že pokud nebude lepší tak test udělá ještě v květnu. Podle p. učitelky ve školce se hodně zlepšil tak jsem od dalšího testu upustila. Ve školce už se nudil a nechtěl tam chodit že nic nového nenaučí. když si vybírá nějakou knížku tak je to pokaždé nějaké encyklopedie kterou pak čteme místo pohádek. Mé dost široký přehled o zvířetech, vesmíru a rybaření. Tak mě příjde že složíté věci pochopí rychleji než podle mě takové jednoduché jak je psaní.

adrianka1712
6. led 2015

Ahojte maminky. Mám podobný problém so synom. Bojím sa, žeby mohol v 1. triede prepadnúť. Je skoro už pol roka v škole a čítanie mu ide velmi slabo, písanie ešte horšie a matematika len tak tak. Chcem sa opýtať, kedy nechávajú učitelky dieta opakovať prvý ročník ? Čo všetko MUSí vedieť dieta, ktoré ide do 2. ročníku. A dá sa prepadnúť aj na pol roka ? Jako sa tu píše, napr. do školky ?? Ďakujem.

adrianka1712
6. led 2015

Ešte dodávam k predošlému príspevku... Syn vie všetky velké tiskací písmenká (učia sa genetickou metodou), pozná niektoré malé tiskací i psací, z matematiky vie sčítavať a odčítavať do 10, písať vie tiskacími písmenkami.

nonacek
6. led 2015

@micka1 mela jsem podobný problém syna my vrátili , ale ne do školky,ale do nultého ročníku ,tak zvána přípravka na školu😉😉

sisstin
6. led 2015

@adrianka1712 no já nevím, já pracuju v první třídě jako asistent pedagoga a teprve sčítáme do 8, čtení začínáme a půlce třídy to teda vůbec nejde atd. 😕 propadnout dítě může až na konci roku, většinou v pololetí se dává max. jedna velká dvojka...u nás se ted bude vracet do školky jedna holčička, ale tam opravdu vědomosti jsou nulové, je ze školy fyzicky unavená atd.

micka1
autor
6. led 2015

@nonacek u nsá právě nultý ročník není.

micka1
autor
6. led 2015

najednu stranu chtějí v PPP abych Honzíka vrátila do školky, ale do papíru nenapsali že by mohl mít individuální plán. Tak nevím. Přece pokud by na tom fakt tak blbě tak mě mohli navrhnout abych se dohodla s učitelkou a Honzík měl individuální plán. Má napsané akorát že mu má dát učitelka více času na kontrolu. Máme mít rodičák se jsem domluvené s učitelkou že se dohodneme co a jak. V pondělí mu jdu domluvit grafomotorický kurz tak uvidíme jak to zvládne. Včera napsa úplně vzorovou úlohu v písance. Dnes to teda pěkně zkazil, ale co už. Mávla jsem na tím rukou a jenom jsem ho upozornila co má špatně.

micka1
autor
6. led 2015

včera donesl 1 z diktátu a má hvězdičku v písance u jednoho řádku. Někdy se prostě dobrý a z toho je to katatrofa.
Stejné je to i s přípravou do školy. Někdy děláme úlohy v klidu a v pohodě. Uděl vše co mu řeknu a z toho se zatne a vzteká se a nechce nic dělat. Tak ho musím nechat až se zklidní a po malých dávkám píše a čteme. Takže někdy nám příprava zabere hodinu a z toho i 3 hodiny. ☹

sisstin
6. led 2015

@micka1 vrácení do školky je podle mě kravina největší, pokud má fakt grafomotoriku tak blbou, že je to dysgrafie, tak má mít úlevy. Ofiko to asi nejde, protože o IVP se musí žádat na začátku školního roku... 😉 😉 ale příprava do školy hodinu a déle je mazec, naše děti mají úkoly fakt tak na pět minut...v písance dva řádky, nebo přečíst dva řádky ve slabikáři, vypočítat třeba sloupeček šesti příkladů apod.

merunkova
6. led 2015

@micka1 No, ale jak by mu pomohlo vrácení do školky v tom, že by se naučil za ten rok líp psát krasopis a číst? Nijak.Podle mě je to blbost, jestli můžeš, dej na svůj pohled a ne jen na nějakou psycholožku, která dítě skoro vůbec nezná.Už jsem se setkala kolikrát s jejich negativním postojem u nějakého dítěte a neprojevilo se pak nic z toho, co o něm říkaly.Špatné psaní a čtení nevidím jako důvod k vrácení, to bych spíš přisuzovala nějaké poruše učení a to mu v tom vrácení do školky nepomůže. Do školy nechodí zas tak dlouho, musí si zvyknout.Vidím to u sebe - někdy mám dobrý den, někdy mi vše trvá dlouho.A u mého syna je to jakbysmet - je prvňák.A nechápu, proč by dítě po 3 měsících chození do školy mělo krasopisně psát jak kniha.Věřím, že syn potřebuje spíš podpořit a povzbudit.Určitě to zvládnete.

adrianka1712
6. led 2015

@sisstin noo, oni sa učia už do 20, ale moj syn vie len do 10. Velké písmenká už vie všetky, aj napísať aj prečítať, ale keď pred prázdninami 3 týždne marodoval, začali sa učiť už aj malé psací a v tom je teraz syn dosť pozadu. S čítaním je to horšie, ale niekedy nevie dané slovo prečítať len preto, že ho nepozná (nevie ešte dobre po česky ). Neviem prečo, ale začala som sa báť toho, že syna nechajú opakovať ročník, nedajbože aby nám nedoporučili školku. 😕 Známky nedostáva, sú hodnotení ústne. A má asi len jedno hodnotenie týždenne, a aj to například z telocviku, takže niesom moc v obraze, čo mu v škole ide a čo nie. Bojím sa, že nedostáva hodnotenia práve preto, že mu to nejde a pani učielka mu nechce dávať negatívne hodnotenia. 😔

sisstin
6. led 2015

@adrianka1712 ty jo, do 20? To jsem netušila, že můžou být v osnovách takový rozdíly 😕 pokud není čeština rodný jazyk jeho, tak jako to oni musí respektovat a měl by mít v čj úlevy 😉 jinak ústní hodnocení by mělo podávat právě ještě lepší obraz o znalostech než hodnocení známkou 😕

salikova
6. led 2015

@micka1 A co ti napsali do doporučení? Rozepsali se nějak? SPíš než s PPP bych to njedřív řešila s paní učitelkou. POkud má problémy jen s jednou věcí, zavání to nějakou dysgrafiíí apod. Na škole by měli mít speciálního pedagoga... Myslím, že ten je daleko vhodnější než psychologové z PPP, kteří mají k praxi se školou strašně daleko. Já osobně nemám moc dobré zkušenosti s PPP - do zprávy většinou napíšou to, co si myslí, že dítěti je a doporučení jsou spíš takové obecné - jakoby opsané z učebnice:P Speciální pedagog ve škole (nemusí to být přímo jeho učitel) by měl s dítětem pracovat, docházet k němu na speciální hodiny, s třídní učitelkou vytvořit individuální plán, apod. ;)

salikova
6. led 2015

@micka1 Aha.. teď čtu další zprávy🙂 .. A není spíš třeba jen vynervovaný? Když to má někdy dobře a někdy ne, tak mi to příjde spíš ovlivněné momentální psychickou pohodou než že by to byla nějaká "vada" ...

adrianka1712
6. led 2015

@sisstin to ústne hodnotenie sa mi zdá lepšie jako známky, ale naša pani učitelka je velmi stručná. Posledné hodnotenie z češtiny má : CHVÁLIM PSANÍ. Ale keď sa s ňou stretnem osobne, rozpráva len o tom, jako syn vela vecí nevie a jako zaostáva 😒

lenkavd
6. led 2015

@sisstin proč by měl mít v čj úlevy? Když chce cizinec studovat českou školu tak snad má umět česky ne? Nějak úlevy jaksi nechápu.... Jak by k tomu přišli ostatní?...
@micka1 já bych ho do školky rozhodně nevracela, za mne není důvod 😉

sisstin
6. led 2015

@lenkavd tusim, ze dle skolskyho zakona maji deti cizincu spesl vzdelavaci podminky 😉

sisstin
6. led 2015

@adrianka1712 tak to je pak spatny slovni hodnoceni 😒

sisstin
6. led 2015

@lenkavd a dite za to nemuze, ze se jeho rodice prestehuji, demotivovat prvnacka spatnou znamkou za to, ze jeste nema stopro osvojeny jazyk mi prijde teda mimo misu dost 😉

adrianka1712
6. led 2015

@lenkavd keď dieta žije 4 roky na Slovensku a tým pádom vie len po slovensky, nemožu od neho v škole očakávat, že bude učivo sypať po česky. Aj keď by vraj mal mať nejaké úlevy, v našom prípade som nespozorovala, žeby robili pri synovi nejaké výnimky alebo čo. Akurát, že berú ohlad na to, že rozpráva pol na pol česky a slovensky, a nechcú od neho, aby sa nejak nasilu snažil všetko hovoriť česky. Ale to mi príde prirodzené.

micka1
autor
7. led 2015

@sisstin Honzík si udělá jeden úkol pak si chvilku pohraje a děláme další. Když má dobrý den tak jsme hotovy za půl hodiny. Většinou v mezi čase hrajeme nějakou hru zaměřenou na slova, slabiky nebo počítání.

micka1
autor
7. led 2015

@salikova no právě napsali v PPP jenom tak všeobecně jak s ním dělat, ale jinak nic. Právě hodnocení se mě nelíbí a myslím že když ho tam hodinu a půl zkoušejí co umí a co neumí tak mě to příjde šílení doba a ani se nedivím že ke konci dělal chyby. ke speiálnímu pedagogovi bude docházet . U nás vde škole není tak ho budu vozit do města. Příští týden se mám jít domluvit co a jak. měl by tam docházet na grafomotoriku.

helca33
23. led 2015

@madre1 Ahoj záleží jak objektivní paní učitelky taky jsou.Když jsem se já ptala učitelek ze školky jak to hodnotí tak bez mrknutí oka řekli jo v pohodě a to stejné učitelky u zápisu.Až jsem na konci třetí třídy po mnoha trápeních zašla do poradny tak mi řekla že měla mít odklad o rok i klidně dva.Když jsem se ptala ve škole jak je možné že ji vzali tak se mi přiznali že měli moc málo prvňáčků tak si řekli že to nějak zvládne. !!!