Dítě sbírá všechna smítka z podlahy a dává si je do pusy. Je to normální?

veronyque
8. srp 2019

Ahoj holky, mám téměř 11 měsíční dceru, která se převážnou část dne baví tím, že leze po podlaze a hledá vlasy, smítka apod., které si následně cpe do pusy. Je to normální? Dělaly to i vaše děti? Ptala jsem se kamarádek a žádná se s tím nesetkala. Když se ji snažím nějak zabavit, aby se věnovala něčemu jinému, hledá vlasy a smítka na mně, a když nic nenajde, začne mi trhat vlasy a dává si je do pusy. Pokud nenajde nic na podlaze, začne otrhávat deky, vlákna z pohovky apod. Jsem z toho nešťastná. Většinu dne trávím úklidem a už tu začínáme mít sterilní prostředí. Budu ráda za jakékoliv rady a zkušenosti.

adelka951
8. srp 2019

Mám to u třetího syna, je mu skoro rok a začíná se to lepšit od té doby, co mu dávám jídlo do ruky (ovoce, zelenina, maso, pečivo), už pochopil, že jahoda je lepší než tráva nebo kámen, ale hlídat ho musíme pořád.

kubesol
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
miba10
8. srp 2019

Jo dceři je 20 měsíců a chvílemi ji to ještě drží, ale už je to lepší. 😁

adelka951
8. srp 2019

@kubesol tak to je u nás třeba problém, protože dudlík nepoužíváme.

biedronka10
8. srp 2019

To muzes bejt rada za vlasy a smitka....... Moje spraskala uz plostici, merunku i s peckou, uhryzla kus celofanu z okurky, okousala casopis s jedovatou barvou, vychlastala pro madsi celou lahvicku espumisanu (plasili jsme a valili na pohotovost, ale vse v pohode) olizla herkules, olizala si ruce od hliny na zahradce, sezrala granule kralikovi...... Mam pokracovat? A ne, nejsem socialni matka, co se o sve deti nezajima..... Jen se nestiham na prdeli otocit, to poznas, az bude mit tva dcerka kolem dvou let

sudylichozrout
8. srp 2019

@veronyque timhle jsem se bavila ve skolce misto spani. Delali jsme v tom hromadne zavody a v tom nasem pidiveku se pak bavili tim, ze nam visi bobky na provazcich 🙂

codal
8. srp 2019

Dcera deset měsíců taky sbira kde co a zkouší to jíst.. pokud to není jedovaté nebo vyloženě nechutné, tak to moc neřeším, je to normální🙂..

zuzita15
8. srp 2019

Moje skoro roční holčička je na tom dost podobně 🤣 Dneska spořádala trávu, kapesník, trochu kamínků, u našich někde vylovila semínko od melounu...

astyna88
8. srp 2019

můj malý synovec jedl i pavouky, umlátil je a snědl 😀 ted mu bylo už 23 let a je normální 😀 nicméně, děti prostě zkoumají chutí, orální období....

anguly
8. srp 2019

Noo... můj syn (1,5 roku) zase hrozně ohlodává cca od 10 měsíců postýlku, ale příšerným způsobem, že mu tahám z pusy třísky... Ptala jsem se pediatra a říkal, že se s tím moc udělat nedá... Jen ho zabavit, aby ho to nelákalo (ale při dvou dětech to nejde stoprocentně uhlídat)... Snad je šance, že z toho vyroste... Taky už jsem zoufalá, protože začíná hlodat i např. poličky.

Taky jsme měli období, kdy jedl drobečky, to ho přešlo... Ale ty vlasy jsou nebezpečný, mohl by se udělat v žaludku chuchvalec.. Vím, že nám o tom kdysi ve škole vyprávěla profesorka, že je to psychiatrická diagnóza, že nemocný pořád jí vlasy, nebo třeba sní kus koberce... Ale u takovýhodle mrněte to může být jen, že to zkoumá pusinkou... Ale, že si i trhá vlasy, když už nic jinýho... to je fakt masakr. To už mi normální nepřijde.

Co křupky nebo tak něco? Nezabírá, že by jedla něco jedlejšího?

kuttu
8. srp 2019

@veronyque Moje dělá uplne to same,porad ji neco lovim z pusy...

prejeta_zaba
8. srp 2019

A co je na tom špatnýho? Procvičí si jemnou motoriku a holt u toho dá do pusy 3 drobky, na to ještě nikdy nikdo neumřel. Přijde mi to teda lepší, než aby dítě sedělo jak pecka s dudlem v puse a čekalo, co mu samo spadne do klína.

muhehehe
8. srp 2019

pardon že nepřispěji zkušeností, moje děti cpaly do pusy jen takové běžné věci (drobné části hraček a tak... ale nechává mne to naprosto chladnou... zkuste si spolknout lego, není to tak jednoduché... a když.. tak co...)... ale co tu čtu, to je boží 🙂 Bobky na provázcích, umlácení pavouci... ještě že moje děcka neumí číst, tolik úžasné inspirace tady :D

jarmarca
8. srp 2019

Z lavicky sloupnuta vyzvejkana zvejkacka je asi nejvetsi hnus, co zatim mela🤢 proti tomu jsou vlastni drobky vlastne super...a to ji porad hlidam🙈

veronyque
autor
8. srp 2019

Všem děkuji za reakce a ujištění, že máme "normální" dítě 😀 Vlasy a smítka jsou u nás na každodenním pořádku. Občas si to ale zpestří i něčím jiným, např. mrtvým broukem (to jsem stihla v poslední vteřině zasáhnout), pojídáním kapesníků, okusováním papíru z leporela, olizováním antibakteriálního gelu a jednou snědla i kus alobalu (to jsem ji donutila vyzvracet). Bylo toho tolik, že na všechno si už ani nevzpomenu. Teď už za ní každý den doslova lezu a hlídám, co kde sní. Nejvíc mě trápí ty vlasy. Projde to zažívacím traktem? Zkusím jí připravit nějaké ovoce a zeleninu, které by mohla po celý den zobat. Snad to trochu pomůže. Dříve to šlo částečně řešit dudlíkem, ale v poslední době ho odmítá. Děsím se, co všechno bude schopná sníst venku. Zatím nechodí, takže tam to řešit nemusíme. Problémem je také chození na návštěvy. Sedět dcera nevydrží a jakmile leze po podlaze, je doslova jako vysavač 😀 Hostitelé se pak cítí trapně a omlouvají se, že nemají dostatečně uklizeno 🙈

adelinda89
8. srp 2019

Uplne cela moje mala. Taky vidi a sebere kazde smitko, vlasy apod. 3x denne fakt vysavat nebudu 😂 ale oci ma jako ostriz.

odula
9. srp 2019

Hele....dej pozor abys neměla na podlaze jed proti mravencum , stilnox nebo baterecky atd . Drobky, vlasy, pucky z dek, dokonce i drobný kuličky po starších dětech.... pche.... pohoda. Neřeš. Víš proč jsou hračky z drobnyma castma nedoporucovany pro děti do 3 let? ;) takže ještě cca 23 měsíců - a bude klid :D a je to úplně normální. ;)

odula
9. srp 2019

@veronyque jo jenom - moje kamarádka lékařka říká že děti si musí imunitu "sesbirat ". Určitě nenechat zpucovat každej bordel ale - kašli na sterilní prostředí. Standardně čistý bohatě stačí ;)

kuttu
9. srp 2019

@veronyque Bud v klidu,delaji to temer vsechny deti a vsechny ziji,manzela dcera jedla ze zeme vajgly,mouchy,moje uz okusila hlinu z kytky,jetel na koupalisti,moje vlasy tez...procvici si motoriku,ty deti prostě vse zkoumaji ústy...ono je to prejde...

biedronka10
9. srp 2019

Jo jeste jsem zapomnela...... Moje expertka je jeste fikana v homlesactvi.... Kdyz jsme s deckama klusali na nakup (sama s nima do obchodu nelezu, to bych nedala, takze musim s manzelem) tak vyuzila nestrezene chvile 3 sekund presneji nestrezeneho casu a zvedla pred obchodakem pohozenou flasku s vodou otevrenou a peone se z ni napila..... Paradicka, ve me se honily certi a ona se sklebila jak nas oba dobehla

veronyque
autor
9. srp 2019

Holky, díky za uklidnění. Nikdy jsem si nevšimla, že by to nějaké dítě dělalo taky. Ale brala jsem to tak, že naše malá musí holt všechno víc zkoumat, a k dětem takové chování patří. Pak mě ale na to začaly upozorňovat kamarádky a rodina. Prý to normální není, a ať s tím něco dělám. Co s tím mám ale dělat? Vysvětluju jí, že je to fuj, a do pusy to nepatří, ale je mi jasné, že v 11 měsících je to marné. A lézt za ní taky věčně nemůžu. Navíc se nám v lednu rodina rozroste, tak už na to nebude ani čas. Můžu jen doufat, že ji to brzy přijde 🙂

veruuu_kubesovic
9. srp 2019

no hrůůůza a já ještě syna pochválím, že je šikovný na jemnou motoriku, že to dokáže těma prstíkama vzít...

konidana
9. srp 2019

@veronyque cca v tomto věku dcerka už chodila a venku sbírala a dávala do pusy všechny vajgly v dosahu. Byla ho schopna najít behem par minut a par metrů mezi vystoupenim z auta a barakem😅

luciebx
9. srp 2019

@veronyque malá má rok a půl a deka to furt. I když ne do pusy v parku sbírá kde co a háže do koše. Taky nechutný. Ale co. Neboj. Normální to je.

anguly
9. srp 2019

@veronyque To že děti v tomdle věku snědí všelijakou prasárnu, to normální je.
... Ale ty vlasy jí fakt pokud možno nedovolujte... Když si sem tam zpestří drobečky vlasem, tak se svět nezboří, ale pokud by je jedla ve větším množství a delší dobu, tak vlasy můžou udělat trichobezoár a zacpat žaludek nebo střevo... (ale je to docela vzácný, tak snad brzy vaše holčička pochopí, že jsou lepší věci k jídlu 😉)

veronyque
autor
9. srp 2019

Díky holky.
@anguly Ty vlasy jsou fakt ve velkém a nejvíc mě dostává, že když nemůže žádný najít, přijde ke mně a pár mi jich vytrhne a rovnou je cpe do pusy. Zkusím se na to zeptat pediatry na roční prohlídce.

koki88
29. čer 2023

@veronyque ahojky také se musím zapojit do konverzace. A to jsem si myslela, že to dělá jen naše dcera. Bude mít v červenci 2 roky a ještě jsem jí to nedokázala odnaučit. Kouše krabici od kostek, papír,noviny, letáky a to když se nedívám. Když jsme na procházce sbírá vajgly, klacíky, peří a nejvíc kamínky. Je to mazec. Neznám nikoho ve svém okolí co by to jejich dítě dělalo. Mám ještě skoro ročního syna a jsem zvědavá,zda to také bude dělat. Tolikrát dostala a nic nepomáhá. Samozřejmě jí to říkáme stále dokola,ale prostě každý den stejné.

miryp
29. čer 2023

Hurá maminko, máte zdravé miminko 😀 Je to opravdu normální, nemusíš se bát, že by to značilo nějakou psychickou nemoc 🙂
Náš syn třeba chodil kocourovi vyjídat jeho kapsičky. Je od narození potravinový multialergik a fakt v tomto období stále ještě trpěl velkými reakcemi a bylo mu každou chvíli blbě. Takže já v hysterii, že jednak jedl s kocourem z jedné misky a dvak, že mu bude pekelně blbě a sousedi nás už udají na OSPOD. No světe div se, po těch kočičích kapsičkách mu nikdy nic nebylo. Byly chvíle, kdy jsem si říkala, zda ho cíleně na kočičí jídlo nepřevedu 😅

xnikolan
29. čer 2023

Nás starší to nedělal, neochutnal snad nikdy ani písek, mladší má pořád něco v puse ze začátku jsem z toho byla na prášky, teď už mě to nechává chladnou, okolo roku to bylo nejhorší, teď je to o něco lepší, ale pořád sbírá a ochutnává, kde co, teď je mu 17 měsíců. Nedávno se mu povedlo nabrat do kelímku písek a nasypat si to všechno do pusy, jako vytahovalo se to špatně, něco se mi povedlo, něco prostě snědl. Moje teta jedla jako malá slepičince, teď je jí 50 a je to zdravá ženská 🙂

koki88
29. čer 2023

@xnikolan ty kuřince mi něco připomínají, spíš někoho 😄😄😄 mě 🥴🥴🥴🥴