Jak naučit 15měsíční dítě samo usnout?

karlajasmine
29. led 2017

Ahoj, treba nekdo poradi 🙂
Mam temer 15ti mesicniho syna, ktereho uspavam primarne houpanim (drzim ho v naruci, mame pustenou hudbu a chodim s nim po pokoji dokud neusne, pak polozim do postylky).
Problem je v tom, ze jsem tehotna (6tt) a houpani uz moc nedavam. Pred tehotenstvim to bylo v pohode, ale syn vazi 12kg, uz se mi zacina zvetsovat brisko, pobolivat zada, navalovat, a hlavne motat hlava. Ted jsem ho uspavala a v jednu chvili s nim malem spadla, protoze se mi zamotala hlava.
Uz nekojim.
V noci je to relativne v pohode, to kdyz se vzbudi, tak staci pohoupat chvilicku nebo zazpivat pisnicku.
Pres den jeste prinejhorsim usne venku v kocarku nebo v autosedacce, ale radeji vyuzivam jeho spanek na odpocinek nebo domaci prace, a beru ho ven radeji kdyz je vzhuru, muzeme si povidat, neco si ukazovat, venku muze chodit a hrat si...
V kocarku ale doma neusne a vecer pred spanim uz vubec ne.

Snazim se ho naucit, aby usnul v posteli vedle me, kdyz tam lezime s medvidkama, ale dela s medvidkama strasny blbosti, hraje si, zveda se a chodi po posteli a pada, snazi se z postele slezt a utect, seda si... no proste ze by si lehl vedle me a lezel, to vubec neexistuje. Kdyz s nim takhle lezim dlouho, tak pak uz zacne pobrekavat a dozadovat se toho, abych ho zvedla.

Dalsi problem je ten, ze kdyz uz usne v mem naruci, musim ho polozit do postylky... a to uz ted zacina byt s tim minibriskem problem, protoze postylku ma nizko (aby nevylezl), tak vubec nevim, jak ho tam dam, az budu mit vetsi bricho?

Vim, ze se vsechno nejak udela, ale treba ma nekdo nejaky napad 🙂. Nechat vybrecet neprichazi v uvahu, tak to ani neradte... a prosim zadny rady typu ''Proto jsem naucila svoje dite spat od narozeni od 7 do 7 v postylce s dudlikem...'' :D takovy ''rady'' mi jsou k nicemu a hlavne kazde dite je jine...

Diky!

lucizal
29. led 2017

Ja takhle syna uspavala az do dvou let. Je fakt,ze Vam komplikuje situaci rostouci brisko - ale - co takhle ho uspavat na mici? Misto chozeni hopsat - takhle jsem uspavala ja....To je jedine,co me napada,ze by mohlo situaci pomoct. Syn ma dnes 28 mesicu a uz usina tak,ze staci,kdyz lezim vedle neho,ale to az kdyz jsme mu poridili velkou postel. Nemate u postylky stahovaci bocnici? Ze byste i stahla,pak ho dala do postylky a nemusela se ohybat pres hranu....

karlajasmine
autor
29. led 2017

@lucizal Stahovaci bocnici mame, ale da se stahnout jenom malinko, tak to bohuzel moc nepomaha ;( Mic bych mohla zkusit. Jako uplne prinejhorsim proste bude muset usinat vedle me a budu ho muset nejak objimat a utesovat.. takhle se naucil usinat v autosedacce - nechtel tam usinat, ale kdyz jsme jeli na delsi cestu, tak proste nemel na vyber, tak chvili protestoval a nakonec usnul.. ted uz usina v autosedacce uplne v klidu. A s tim prendavanim do postylky me napadlo mu pak dat na zem matraci, ze by spal tam a nemel kam spadnout.. hned po probuzeni bych za nim bezela, aby nikde nic nevyvedl.. no uvidime.. Ono kdyz neni zbyti, tak vsechno nejak pujde 🙂 Ten mic neni spatny napad.

kituska20
29. led 2017

Ahoj🙂 já uspávala teda kojením do 18m pak jsem odstavila (byla jsem taky těhotná a noční vstávání už jsem nezvládala) začala jsem ji plácat po zadečku. Ze začátku boj, možná bych přizvala taťku aby si našli nejaký způsob. Má velkou postýlku přisunutou vedle nás takže jsme si četly knížku pak dostala napít a pak jsem řekla hají a přikryla a ležela vedle ní a lehce plácala po zadečku. Teď už stačí jen si vedle ní lehnout. Když se vzbudí v noci stačí říct ať spinká.

kituska20
29. led 2017

@karlajasmine zkuste koupit už velkou postýlku🙂 máme z Ikea a je nenahraditelná. Kdy chce ráno přeleze ke mě ale celou noc spinká u sebe. Spadnout nemá kam. Z jedné strany má zeď a z druhé naší postel🙂

karlajasmine
autor
29. led 2017

@kituska20 s tou velkou postylkou to neni spatny napad.. k nam do loznice by se nevesla (syna si vetsinou v noci beru k sobe do postele), ale na to denni spani ve svem pokojicku + vecerni ukladani by to slo nejak udelat, aby nemel kam spadnout .. promyslim to🙂

kituska20
29. led 2017

@karlajasmine my máme teda taky omezený prostory ale dcera v postýlce nechtěla spát nikdy a bočnice dolů nešla. Tak lepší než se mačkat na jedné takhle má svůj prostor a přesto jsem vždycky na blízku abych reagovala na její volání.
Až se narodil miminko bude z druhé strany v postýlce bez bočnice.

panickatlamicka
29. led 2017

Ja bych zrusila postylku a poridila mu ,,velkou" postel a prirazila v loznici k manzelske , nebo nechala spat u sebe. Uspavat asi budes ,,muset" jeste dlouho, je prilis maly, aby mu nevadilo usinat samotnemu. kor kdyz ma prijit do rodiny ,,vetrelec", to bude teprve toco. 😀. Jestli to dobre chapu, neni az tak problem to uspavani, ale zpusob. Zkusila jsi treba ho dat vedld sebe a lehnout si s tim, at ,,si dela co chce"? To by utekl z loznice? Jeste me napadlo vice se soustredit nz fazi pred uspavanim nez nauspavani samotne: aromatrrapiu, vychazky, zadne rusive elementy a to ani pres den (tv bych vypla cca 2 hodiny pred ukladanim do pelisku). Asi jsem moc neporadila, ale verim, ze sse to nejak ,,udela".

panickatlamicka
29. led 2017

Jo aha ted docitam, ze velka postylka by se nevesla. no pokud ma prijit mimi, tak nejspis bude pokojicek starsiho slouzit jen jako hernicka. 😀 @karlajasmine

nellilie
29. led 2017

Tak koukám, že nejenom my máme problem taky máme 15 měs. synka a čekáme další přírůstek, jenže kojíme a v noci spí u nás a jak se trochu probere tak bez přisátí by bečel a nespal... Asi budeme muset pomalu odnaučovat, jinak nevím, navíc je to závislák na mně a k tatínkovi moc ne... Já jsem taky závislá na prckovi, takže asi budu muset začít sama u sebe jinak s tím nehneme a v porodnici se zblázním strachy co se doma neděje;)

kvakuska
29. led 2017

@karlajasmine radím přenechat uspávání tatínkovi, a nejlíp tak, že je necháš večer doma samotné, aby si sami spolu našli způsob který jim bude vyhovovat ... děti mají někdy maminku omotanou kolem prstu a vyžadují od ní jisté rituály, přitom třeba s tatínkem se překvapivě dokáží dohodnout na úplně jiné, a mnohem přijatelnější alternativě ... přítomnost maminky při vytváření těchto "dohod" bývá spíš kontraproduktivní 😉

jipe
29. led 2017

@karlajasmine od roka spí v pokojíčku ve velké posteli, do nějakých 14 měsíců jse uspávala na rukách,pak nejdřív večer a později i po obědě přešla na usínání v posteli. Ležím u něj, broukám mu, hladím po zádech, spánku, obočí, až usne. Večer je to v pohodě, střídají se teda období, kdy to jde rychle a kdy to trvá, dělá u toho gymnastická cvičení, vrtí se, pusinkuje mě, žvaní,.., ale nakonec usne. Po obědě už jsme byli ve fázi, kdy usínal sám, pstila jsem mu písničky a odešla, za 20 minut jsem ho šla přikrýt, pak najednou zlom a skákal dvě hodiny po posteli, zdrhal za náma a začala jsem zas uspávat na rukách. Aktuálně mám stejný problém jako ty, bude se muset opět naučit usínat v posteli. Dneska po obědě nespal vůbec :(, jsem zvědavá, co přinese zítřek, na zrušení poledního spánku je tedy brzo (18m), navíc ho fakt potřebuje, když spí málo, je unavený a protivný. Asi zkusím zatáhnout žaluzky. Já bych ho tam i chvilku řvát nechala, ale on si slejzá a jde si otevřít dveře 🙂 Vedle postele mám nafukovací matraci, aby se mu nic nestalo, když spadne

mialagia
29. led 2017

@karlajasmine teda to je síla, že to dáváš a navíc těhotná..obdivuji..12kg takhle nosit..naše malá 15m má jen 10kg a stejně tedy nevím..já můžu jen doporučit jako holky tu postýlku dát k manželské posteli..máme sundanou bočnici tkž leží vedle mě..plyšáky jsem musela odstranit, aby jí právě nerušili..takže jí položím a chvíli dám ruku na hrudníček nebo ručičku a hladim event.zpívam a někdy chvíli i pláče a rozčiluje se, ale fakt to rychle vzdá(cca20vteřin..) nebo jí necham chvíli mrcasit..až se zklidní a usne..ještě dodam, že spí ve spacáčku, tkž má sníženou možnost pohybu, nejde jí např. vstát..takhle už pár měsíců uspávam večer i přes den když jsme doma..i když ještě kojim, často už neusne i když dřív jsme tak uspávali..jako třeba přes den by se víc hodilo kdyby spala sama v postýlce, že bych něco udělala, ale taky nevím jak to udělat..🙂

jipe
29. led 2017

@kvakuska u nás s tatínkem řev, jak lev, když nejsem doma, zabírá mu jediné - vzít ho k televizi a na to ho fakt učit nehodlám

hanih
29. led 2017

@karlajasmine Ja asi moc neporadim, resim s patnactimesicni dcerou stejny problem jen s tim rozdilem, ze me zatim netlaci nove tehotenstvi. Jen bych chtela varovat pred metodou nechat s tatinkem vecer doma samotne. Samozrejme za zkousku to stoji, ale odesla bych treba jen na oko, aby si ditko myslelo, ze jsem pryc, a pak se nepozorovane vratila nekam do vedlejsi mistnosti, abych byla po ruce, kdyby doslo na nejhorsi. U nas tahle situace probehla neplanovane pred mesicem, kdy jsem musela akutne pres noc do nemocnice a uspavat musel tatinek. Dcera hned na zacatku uspavani dostala hysterak, kricela, ze chce mamu, plakala. Muz se mohl na hlavu stavet, nic nezabiralo. Mala rvala celou noc, obcas mezi tim unavou usinala, ale za chvili se zas s placem budila a volala mamu. Od te doby uplynul mesic a jeste se z toho nedostala, musi byt neustale u me, nenecha se ani pohlidat od babicek. Takze klidne zkusit, ale byt nablizku, kdyby se to zvrtlo jako u nas. :(

kvakuska
29. led 2017

@hanih no pokud maminka odejde jen jako a při prvních potížích se najednou ukáže, tak to celé nemá smysl, protože dítě si tak zafixuje jedině to, že když bude opravdu hodně řvát a hodně vyvádět, tak že si maminku vyřve ... a ono každé těhotné ženě se může stát, že bude muset neplánovaně do nemocnice ... za mě je důležité také to, aby maminka dítěti už třeba od předchozího večera dítěti občas připomínala, že nebude večer doma a že bude uspávat tatínek ... samozřejmě předpokládám že dítě je normálně na tatínka zvyklé a tatínek se běžně zapojuje do činností s dítětem ...

mialagia
29. led 2017

@kvakuska tak ale pokud by zase mělo dítě plakat celou noc tak to asi není ok..já si myslím že to bude asi zásadní právě kolik času tatínek tráví s dítětem a jak je na něj zvyklé..u nás tatínek teda uspával ztm jen přes den a vpoho..přijela jsem a spinkali spolu jak andělíčci🙂

hanih
29. led 2017

@kvakuska Ja nerikam pribehnout uz pri prvnim zaplakani, ale pokud by se z toho stal fakt zoufaly plac nebo hysterak. Jako to, co mi manzel popisoval, bych dobrovolne malou nenechala. Ona si nevyrvavala cilene moji pozornost, ona byla zoufala a vydesena. A to tatinek normalne funguje, zapojuje se a je na nej zvykla. Rikat ji den predem, ze zitra uspava tatinek jsem bohuzel nezvladla, bylo to fakt narychlo, ale moc neverim tomu, ze by to melo u dcery nejaky efekt. Jako je mi jasne, ze je treba dite pripravit i na to, ze mama jako tehotna bude muset treba do nemocnice a bude se starat tata, ale udelala bych to nejak jemneji, nez nechat ze dne na den uspavat tatu. Treba by mohli nejakou dobu uspavat oba a pak by mama postupne odchazela. Jasne, jsou deti u kterych to jde, ale pak jsou i takove, jako to moje, ktere to proste neda. A kdyz vidim jeste ted, po mesici, tu paniku, kdyz vidi, ze jdu od ni... Fakt bych ji to dobrovolne takhle sokem nedelala.

muhehehe
29. led 2017

@karlajasmine obávám se že bez metod typu ,,nechat vyřvat" (já to nepodporuju! aby to tak nevyznělo) nebo nějakých podobných drsňáren to asi moc nepůjde.. tohle člověk podle mne neurychlí, pokud chce být k dítěti citlivý. Mám podobně starou holčičku (16 m) a podobně velké břicho🙂) (14tt). Taky jsme uspávali takhle jako vy, poměrně dlouho (na střídačku já a manžel). Nějak si to sedlo samo, dceru jsme dávali do postýlky čím dál tím méně ,,vytuhnutou", teď už ji (tedy pokud je její spací čas- ten večer dodržujeme pořád stejný) můžeme dát do postýlky ,,zaživa" a dobrý, usne sama. I přes den. Ale nedovedu si představit, jak bychom to měli provést, abychom tenhle vývoj urychlili.. fakt nijak... prostě si to v klídku sedlo.. samo. Nejdřív to bylo tak, že se po položení do postýlky, když nebyla vytuhlá, třeba mrskala, začala fňukat... měli jsme zaplou chůvičku, tak jsme hned přiskočili, pochovali.. zmizelo pak i tohle. Obávám se, že kdybychom to nějak lámali, ztratila by důvěru a horko těžko bychom to vraceli alespoň zpět... já bych si na tvém místě zkusila trochu fyzicky ulevit, v rámci možností - víc zapojit tatínka (u nás s tím třeba problém není, jsme v čemkoliv zastupitelní.. ale nevím, co tvůj prcek, jak to má), jinou postýlku do které se ti bude lépe ukládat, a tak... a prostě vydržet, dokud se to přirozeně neupraví. Aby prďola neztratil důvěru, nezačal se bát že ho necháte samotného v postýlce a opustíte a nenastaly vám nějaký pekelný noci... Podle mne se vám takové ,,netlačení na pilu" vrátí, mrňous bude víc v klidu, i později, je to dobrá příprava na příchod nového člena rodiny... nerodíš pozítří, máte ještě fůru času, do té doby se to jistě vyřeší i samo.

verusky
29. led 2017

ja bych snad doporucila misto medvidku vzit knizky. vecer uz roziham jen lampu a cteme, pak zhasnout. dcera chce bohuzel rucicku, syn je zavislak a vedle me. ale s obema to nejak jde, brzy usinaji 🙂 kdyz jsem byla tehotna, zacala jsem pri unave zkraje tehotenstvi (plus kojeni, mala 8 mesicu) uspavat primo na me ruce na manzelskem lozi. myslim, ze me to dost zachranilo. ona za chvili usnula a ja casto spala s ni. v te dobe mi bylo tak nejak vsechno jedno, hlavne at spi a ja odpocivam 🙂

karlajasmine
autor
30. led 2017

Diky vsem za rady 🙂

Napsani prispevku me nakoplo k tomu, abych s tim zacala neco delat.. tak jsme s malym vcera lezeli ve tme na posteli s pustenou relaxacni hudbou, dokud neusnul (cca 50min to trvalo..).. Akorat se pak nenechal presunout do postylky, tak jsem si ho musela rovnou vzit k sobe do postele.

Takze to vyresime tak, jak navrhovala @kituska20, koupime velkou postel, kterou dame do jeho pokojicku ke zdi a z druhe strany jednoluzko, na kterem ted spi tatinek... tam si lehnu na 'uspavani' s nim, pak tam zustane, a pokud tam v noci nebude chtit spat s tatinkem, tak si ho vezmu k sobe do loznice do postele. S miminkem pak uvidime, na to je jeste casu dost, ale pokud bude zvykly alespon castecne spat u tatinka, bude to fajn.

Manzel uspavat vecer nemuze, maly chyta hysteraky a zabira jen televize (jak nekdo psal vyse), ale v noci u nej obcas byt chce, kdyz se v noci vzbudi.. tak snad casem.

jipe
30. led 2017

@karlajasmine tak u nás to dnes po obědě trvalo cca hodinu, nejdřív skákal po posteli a děsná sranda, pak si namlel, tak řev, pak už vydržel ležet a vrtěl se tak dlouho, až usnul. Na to, že vypadal celé dopoledne děsně unavený, tak nic moc. Doufám, že to bude zítra lepší a bez karambolů. Jinak v noci od cca 9 měsíců akceptuje jen mě. Když manžel dělal noční a nepřehazoval si na víkend režim, tek jsem chtěla, at mu chodí podávat dudlík on a neprošlo to :( Jinak manžel, když je doma, tak se mu věnuje hodně, prcek víc řve, když odcházím manžel, než já, ale v noci prostě neexistuje nikdo jiný, než máma

verusky
30. led 2017

jen rada pro maminky- tatinka co nejvic ukolovat, rozdelit prace, povinnosti, ci sluzby, protoze s narozenim dalsiho mimina se nezvetsi zatez o 100%, ale o 150%... skloubit rezimy atpod... tak at je dopredu dohodnuto aspon neco a je to pro chlapa prirozena vec...

jipe
30. led 2017

@verusky no ono chlap často dělá montáž, kdy je od pondělí do pátku mimo domov :( Když je doma, tak bych řekla, že kolem málého pomáhá fakt nat nadstandartně, jen ty noci jsou problém

karlajasmine
autor
30. led 2017

@verusky jj, to naštěstí u nás funguje, tatínek je zlatej.. Jenom na to uspavani ho malej nechce, ale třeba koupání je výhradně tatinkova starost.

jarmy_
30. led 2017

Naše malá měla 9měsíců když jsem kvůli druhému těhotenství přišla o mléko a tím pádem i o metodu uspavani. Vyřešili jsme to tak, že jsme si lehli do postele, já i chlap, malá mezi nás, a zpívali jsme. Oba dva. Postupem času stačilo když jsem tam byla jen já. Teď usíná pritulena u mě a pije z flašky, usíná do pár minut. Nutno podotknout, že je od narození s námi v posteli, tak jako mladší bráška. 🙂

stastnablcha
31. led 2017

jaj presne viem co pises a skusala som vsetko, 2 deti v pohode, ale tretie, nanho neplatilo nic. teraz je uz prvacka, ale stale ma problemy so zaspavanim a lezie mi do poslele aj teraz..

penelope87
20. únor 2017

@karlajasmine V 15 měsících už je to těžší naučit dítě, aby usínalo samo a spalo celou noc, ale rozhodně to není neřešitelné. (Hlavně je to dáno tím, že si zvyklo, že ho houpeš apod.) Můj 13 měsíční syn sám začal spát celou noc ve 4 měsících.
U tebe bude třeba provést drobnou převýchovu, ale pokud vydržíš, bude to trvat jen dva tři dny. (Pokud tě o spánku zajímá víc, rozhodně doporučuju přečíst si knihu Spánek, sen a dítě - tam je všechno.) A teď k samotné metodě: Je třeba, aby měl nějaký uspávací rituál - koupání, klidné uložení do postýlky, kde není příliš mnoho podnětů k rozptýlení (není dobré, aby tam byla spousta hraček, stačí jeden oblíbený plyšák). Je důležité, aby tam nesvítilo světlo (nebo třeba jen lehce z vedlejší místnosti) a aby tam byl klid a ticho. Zásadní je neuspávat - nehoupat, nekolíbat, nelehat si k němu, nepouštět hudbu. Nesmí vzniknout škodlivá asociace: jídlo=spánek, hudba=spánek apod. Uklidni ho přáním dobré noci, ujisti ho, že jsi vedle a kdyby se něco dělo, tak přijdeš, ale že mu věříš, že dokáže usnout sám. Pak odejdi. Pokud bude křičet - vrať se za 5 minut, ale ne dřív. Neber ho do náruče, nekonejši ho, jen mu znovu klidným hlasem řekni, že je všechno v pořádku a popřej dobrou noc. Další interval - v případě křiku - je 10 minut, pak 15 minut atd. Druhý den ale začínáš už intervalem 10 minut (15 - 20 - 25 a dál), další den 15 minut. Uvidíš, že během několika dní se to spraví a on nebude křičet vůbec a naučí se sám spát.
Pokud se probudí v noci - opět dodržet interval (jít k němu, až pokud křičí 5, respektive víc minut), než k němu vůbec půjdeš, nebrat do náruče, nehoupat a pokud není třeba ho přebalit (že je třeba hodně počůraný), a je skutečně vzhůru (malé děti mívají často noční děsy, kdy ve skutečnosti spí, i když to na první pohled vypadá, že ne) - opět ho jen ujisti, že jsi tady, a že má jít zase spát. Naučí se propojovat spánkové cykly.
Poradila jsem to své sestře, které neusínala a nespala 10 měsíční holčička, a od třetího dne usíná sama a spí celou noc.
Doufám, že je to takhle srozumitelné. Když tak se ptej.

kajalka
20. únor 2017

@penelope87 Ty ještě nemáš dítě, což? Kdybys ho měla a zkusila tuhle šílenou metodu, rvalo by ti srdce, kdyby dítě řvalo. Musela bys potřít veškeré mateřské instinkty. Jediné, co dítě naučíš je, že ignoruješ jeho potřeby. Samozřejmě, že začne spát, protože bude vědět, že nikdo nepřijde, když volá. Kdyby volalo "maminko, prosím, pojď ke mně, bojím se", taky budeš stát čtvrthoďku za dveřmi? Pro dítě je křik a pláč jediným komunikačním prostředkem, když je v jakékoliv nepohodě a tím, že to záměrně ignoruješ, dítě vystavuješ takovému stresu, jako by prožívalo v ohrožení života.

panickatlamicka
20. únor 2017

@kajalka pani ma dite.Jinak souhlas, chtela jsem reagovat podobne.

kajalka
20. únor 2017

@panickatlamicka Jo vidíš, to už mi mozek nepobral 😀