Látkové nebo jednorázové pleny?

helinkaaa
24. srp 2018

Chtěla bych se zeptat jaký máte názor na používání látkových a jednorázových plenek? Co je lepší, výhodnější, nějaké zkušenosti?
Děkuji

zelenaesmolda
25. srp 2018

@silwiin proc chces jit hnedka do prace?ta neutece ale ty chvile stravene s miminkem uz nevratis 🙂

felinegrace
25. srp 2018

@silwiin Veganské by mělo být olivové mýdlo (ale ještě nemám vyzkoušeno jestli funguje jako žlučové) Pokud jednorázovky tak se přimlouvám za Babylove Nature Eko z DM drogerie 🙂

silwiin
25. srp 2018

@zelenaesmolda protoze diky tomuhle po... statu bych jako osvc nemela ani na najem na bydleni, u pres to ze si platim pripojisteni, protoze si pres tri roky buduju firmu a klientelu, a protoze o to nehodlam prijit? A nastesti mam moznost mit mimino u sebe i v praci, navic i manzel ma tu samou moznost🙂 takze nevidim duvod proc se vzdavat kariery uplne, omezim to sice na nutne minimum, ale zavrit uplne nemuzu a nechci🙂 nastesti se muzeme stridat a kdyz bude mit muz nebo babicka dite na cely den dvakrat do tydne, tak proc to nevyuzit🙂

@felinegrace jednorazovky uz nejaky mam, vetsinou sity rucne, vkladaci jsou myslim z bambusu, ale znacku uz nevim...:( to olivovy zkusim, snad bude stejne dobry🙂

zelenaesmolda
25. srp 2018

@silwiin jo tak to dava smysl pokud budujes firmu a mas hlidani tak aspon castecne se vratit do prace

silwiin
25. srp 2018

@zelenaesmolda joo, jen tak pro udrzovani formy🙂 mimco je samozrejme top, ale semtam si zajit na hodinku dve do prace neuskodi, navic kdyz tam muze byt se mnou🙂

zelenaesmolda
25. srp 2018

@silwiin no pokud nejsi hornik tak neuskodi :D

verusa110
20. říj 2018

@helinkaaa Tak já byla přesvědčena, že budu používat látkové...Mám je doma a připravené k používání...Bohužel jsem nebyla připravena na předčasný porod, a nakoupila jsem svrchňáčky pouze vel. 1, nikoliv novorozenecké...Tak ještě tak měsíc musíme zůstat na látkových, než nám ty kalhotky budou dobré...A pak hurá na látkové...Protože když vidím, jak rychle ty jednorázovky mizí...No hrůza...A mi je líto nechat malou v mokrém jen proto, abych ušetřila...

bayt
20. říj 2018

@helinkaaa Já bych v životě do látkových nešla. Přijde mi, že má i tak starostí dost a ještě abych někde nechala odmočit pleny, prala, žehlila a já nevím co. Jednorázovky jsou fakt neuvěřitelně pohodlné.

bayt
20. říj 2018

Navíc dnes se dělají už i ekologické jednorázovky.

uzivatelkapetra
20. říj 2018

@bayt není třeba odmáčet,žehlit a já nevím co. Já obden vyperu,hodím do sušičky a mám klid.
Žádná věda ta látka není, jen to třeba neodsuzovat dokud si to člověk neosahá.

bayt
20. říj 2018

@uzivatelkapetra No a kam dáváš ty poonděný plíny v mezičase? Navíc já třeba tak často prát nechci, stačí mi vyprat jednou týdně...A hádám že do toho dítě zabalit chce taky trochu kumšt a čas ne? Navíc jsme pořád někde pryč...

verusa110
20. říj 2018

@bayt To už není, co to bývalo...Není těžké to dítě přebalit...A pleny v "mezičase" skladuješ do kyblíku...Jsou na to už i speciální kyblíky, které nepouští zápach...Nic těžkého...Navíc...Nemusíš stále myslet na to, jestli máš doma dost plen, jestli ti náhodou nedochází a podobně...

uzivatelkapetra
20. říj 2018

@bayt na hrubý odpad se dávají separačky, které vyhazuji, plenky mám v kyblíku s víkem, jsou tam na sucho(malý má skoro 6 týdnů a zatím teda kýbl nesmrdí) a cca obden peru.
A do čtvercové plenky se mi to napoprvé totálně nepovedlo, od druhého pokusu už to jde dobře, pak mám sintačky od bubugau, ty jsou naprosto super i na manipulaci a pak mám vícevrstvé a s těma se mi teda vůbec nepracuje dobře.
Jsem ráda, že jsem to zkusila. Na noc dávám jednorázovky a i tak je toho odpadu strašné množství, že dávat je na 100% by mě asi morálně zabilo🙂

verusa110
20. říj 2018

@uzivatelkapetra Tak to já mám bambusové extrasavé gaga´s pleny a na cesty, aby mělo mrně trošku pocit sucha, uhlíkové...Manipulace naprosto v pohodě...Jen zatím nemůžu dávat (je malinká-2kg a já mám pouze svrchňačky 1. velikost, tak jsou nám velké), mám vyzkoušené u neteře...

bayt
20. říj 2018

@uzivatelkapetra můžeš mít eko plenky a dávat je na kompost :D

bayt
20. říj 2018

@verusa110 Jo to by pro mě byla jediná výhoda, že vlastně to nikdy "nedojde" 🙂

verusa110
20. říj 2018

@bayt Asi by mě to také odradilo, kdyby se to stále muselo vyvařovat, žehlit a podobně...Ale jak jsem již psala...Dnes už to je o něčem jiném...Ty bambusové vkládací pleny jsou skoro jak jednorázovky, jen je člověk musí hodit do pračky, tu zapnout a pak to pověsit...Já jich mám docela dost, takže stačí co 3 dny...

sarkoc
20. říj 2018

Já měla první dceru na jednorázovkách a během těch tří let, co ted čekáme druhou, se snažíme žít trochu líp, víc v souladu s přírodou, a ty plíny jsou tak nějak hlavní, co je potřeba změnit mi přijde (když je dítě samozřejmě)..objednala jsem teda dva balíky eko jednorázovek, do porodnice a pak domů než se to tak nějak naučím nebo kdybych nevychytala kdy vyprat a neuschlo to atd, ale jinak už se na to látkování strašně těším...úplně se kochám těma krásnýma plenkama, co jsem naobjednala, takové vzory na jednorázovkách prostě nejsou. Navíc přirozeně široké vázání dětem taky určitě neuškodí...práce navíc se nebojím, znám spoustu maminek co látkuje a říkají, že je to třeba hodina práce navíc za dva dny, tak to nejspíš zvládnu...A stejně tak já už se pak rozhodně nevrátím ke klasickým tampónům, případně vložkám, a budu hledat ekologičtější a zdravější řešení pro sebe 🙂

astyna88
20. říj 2018

Je videt,ze by se hodila osveta,co latkovky vlastne obnasi. Me treba zarazi,ze si jeste nekdo mysli,ze se vyvaruji,zehli aa skladuji na mokro. Ale to bude hlavne tim,ze ti lide se o ne nezajimaji,nezjistuji info a nepocitaji. Dam priklad z opacneho pohledu: jsme treti den v nemocnici,vzala jsem 8 jednorazovek dada plenky na den a nestaci to. Syn cura obr davky, do toho kvuli lekum zac vic kakat. Kdyz si spocitam to mnozstvi odpadu,je to fakt desive.

sarkoc
20. říj 2018

@astyna88 já ted třeba lituju zpětně, že jsem do nich nešla už u první dcery...fakt mě to příšerně mrzí, kor když ted vím, že bych je využila minimálně na dvě děti...já o tom tehdy uvažovala, našla jsem si nějaké stránky o tom, a přišlo mi to neuvěřiteně složité teoreticky :D Úplně mi z toho šla hlava kolem - kalhotkovky, vše v jednom, vkládačky, separačky, svrchnáky, vlňáky...přišlo mi to fakt strašná věda, tak jsem to blbec víc neřešila a nakoupila jednorázovky...jako byla jsem s nimi spokojená, bylo to jednoduché a rychlé, dcerka z toho naštěstí žádné problémy neměla, ale ty igelitky odpadu mě celou dobu strašně iritovaly...teď jsem se poptala třech kamarádek, které vím, že látkují už druhé dítě...zeptala jsem se na to, co by doporučily nakoupit a kolik čeho je optimální... když přebalovaly, tak jsem jim asistovala, a pochopila jsem, že jsem z toho dělala fakt zbytečnou vědu :D

lucie_j
20. říj 2018

@sarkoc Souhlas, látkuji už v kuse přes 3 roky - mám 2 děti a nic na tom není, zabere mi to za 2 dny 30 min. Separační mi víc vyhovují fleesové bamboolik, bobeček se vyklepne do WC, přešudlam žlučovým mýdlem a hodím do kýble k plenkám. Jestli chceš používat ekologické věci i pro sebe, mám v bazaru super látkové vložky do podprsenky.

sarkoc
20. říj 2018

@lucie_j Díky...já musím nejdřív projít, co mi tu zbylo od první dcery, protože to jsem ty jednorázovky zavrahla po pár týdnech a nakoupila látkové už tehdy...ale pokud usoudím, že potřebuji dokoupit, určitě mrknu 🙂

lotosek
20. říj 2018

Dávám látkovky na den, když jsme doma. Na cesty a na noc jednoráz. Za tu poloprázdnou popelnici, co nám vyvážejí jednou za dva týdny, mi to stojí. Ovšem máme nově kombinovanou pračku se sušičkou, bez toho bych do toho nešla, nám tady nic neschne. Výbavu jsem koupila tady na bazárku za výhodnou cenu z druhé ruky. Stěžují si na látkovky akorát babičky - paradoxně, že to přebalování vnoučete je pro ně složitější než pemprsky.

bayt
20. říj 2018

@astyna88 tak ja treba nezehlim nic, mam susicku, vim ze pleny nejsou jako kdysi, ale i tak to dost holek zehli.....prace navic to proste je, to se neda vymluvit

lucie_j
20. říj 2018

@sarkoc Nabízím jen ty látkové vložky do podprsenky, plenky ještě používáme.

sarkoc
20. říj 2018

@lucie_j j, pochopila jsem to, já to asi špatně napsala...myslela jsem, že jednorázovek vložek do podprdy jsem se rychle zbavila a přešla na látkový 🙂 Naopak plenky jsem u první dcery měla bohužel jednorázovky, jak jsem psala o pár příspěvků výš 🙂

verusa110
20. říj 2018

@bayt Jak se to vezme...Zase odpadá starost s nakupováním jednorázovek...Nemusím myslet, jestli nedocházejí...Navíc...Neumím si představit, že ty vkládačky od gaga budu žehlit...Dokonce je to, mám takový pocit, i "zakázané" od výrobce...Tak nevím, no...

lucie_j
20. říj 2018

Určitě se nesmí zehlit

verusa110
20. říj 2018

@lucie_j jj, přesně tak...A pokud vím, tak by se neměly ani sušit v sušičce...Pokud tedy člověk nemá ty obyčejné čtvercové...

pavla555
21. říj 2018

Ja chtela trosku usetrit prirodu a tak jsem koupila par textilnich. Ta pece o ne je fakt v pohode....hodis jen do pracky (teda jako bez hovinek...☺), ale na cesty ze urco budu pouzivat jednorazovky. Textilni, ja mela GaGa pleny toho moc nepoberou (brzo protecou) a dite podle me rozhodne neni v suchu. U prvniho jsem je obcas pouzila, ale u druhyho uz vubec (teda jen, ze jsem davala tu plenu pres jednorazovku kvuli kyclim - to je zas super rychle siroke baleni ☺ ). Nejhorsi je, ze se pampersky strasne zhorsily a I pleny z Lidlu (ty jsem dost pouzivala, ted mi tam prisly dobry jen pro ty nejmensi novorozenata) asi jim to vyrabi taky P&G. No a ted se chystam vyzkouset Kolorky. Jsou teda drahy 😵🙈, ale prej jsou deti v suchu, neprotecou a nesmrdi. Tak jsem zvedava.