Miminko málo přibírá. Když odmítá příkrm, je možné, že jí kojení stačí?

madamas
10. lis 2021

Ahoj. Nedávno jsem tu řešila že mě nejde kojení, dokrmuji a kojení jde do kopru. Nicméně jsem se nakonec ,, kousla" a začala jsem plně kojit. Kojím po menších dávkách, ale na požádání, i když naše doktorka vyžaduje režim krmení po 3,5 - 3h. U nás to ale nefunguje, malá se nenapije nikdy tak aby 3h vydržela. Včera na tříměsíční prohlídce problém, málo přibírá. Po narození měla 2100g, nyní má 4050g. Motoricky je v pořádku, je veselá, nepláče. Mudr nám napsala dokrm jelikož je podezření na ABKM tak speciální mléko. Malá ale dokrm naprosto odmítá, zkusila jsem i Sunar jestli to není tou chutí a ne. Dříve s dokrmem problém neměla, teď jo vůbec nechce. Je možné že jí tedy kojení stačí? Jaké můžou nastat problémy když mi bude tak málo přibírat?

madamas
autor
17. lis 2021

@katule1990 tady je vidět jak široká je ta hranice mezi normální - špatné. Vaše lékařka je se vším ok, naše lékařka by v tom viděla velký problém. To píšu bez ironie, to je prostě tak. Jinak nejsem prvorodička, syn se narodil ještě menší než dcera, nicméně byl téměř nekojený, z porodnice jsem si tehdy ,,přivezla" režim 15min.prso, dokrmit, tři hodiny nic. Ve třech měsících byl plně na um, přibýval krásně, Vojtovka byla, tam tedy opravdu oprávněně. Teď jsem to chtěla jinak, prostě kojit ale taky je to špatně. U syna ,,kartáč" že jsme tomu kojení moc nedali a teď u dcery ,,kartáč" že kojím za každou cenu.

katule1990
17. lis 2021

@madamas To je právě to, že doktorka to třeba i myslí dobře - radši dejme UM, ať máme jistotu, že netrpí hlady. Když už má UM, tak dobrý, ale mateřský by teda měl lepší. Možná ji ani nedochází, jak takový rady na mámu působí. Hodně problémů se děje tím, že se miminkům snažíme vnutit nějaký režim krmení, přitom každý dítě je jiný a režim si obvykle nastaví sami. Samozřejmě ale musí (ať už míň, nebo víc) přibývat a prospívat, tzn. úměrně se psychomotiricky vyvíjet a být spokojení. Já si opravdu myslím, že u vás problém není, že dceři mléko stačí, jen nebude přibývat na 50. percentil, bude prostě drobnější. Mně syn nepřibýval vůbec a první měsíc brečel hlady, to samozřejmě v pořádku není. Ale když dítě přibývá a je spokojené, tak veřím, že je vše, jak má být. Ještě mě napadlo, že můžeš zkusit napsat do zdejší laktační poradny, taky jsem tam kdysi psala a paní mi přijde velmi rozumná, chápající a podporující 🙂.

madamas
autor
18. lis 2021

@katule1990 malá právě hlady netrpí, naopak příkrm odmítá, vypouští z pusy. Chutí to není, protože než jsme se rozkojily tak s jakýmkoliv příkrmem problém neměla a vypila jej. Teď jí teda dokrmuji tím ,,vykrmovacím" mlékem co nám doktorka napsala a probíhá to tak, že ji to po troškách stříkám stříkačkou dozadu do pusy a u toho ji bavím, protože jinak si to nevezme. Včera js ji i vážila a na jedno kojení vypije v průměru 75ml. Pak jí tedy ještě pár ml stříknu a dvě a půl hodiny nepotřebuje už pít.

madamas
autor
18. lis 2021

@neomenia prosím, mohla bych se ještě dotázat do jakého věku se očekává váhový přírůstek 150 -300g týdně? Do kdy se podle toho mohu orientovat, resp. v jakém věku miminka se dá očekávat že příbytky se budou z hlediska normálního vývoje snižovat?

neomenia
18. lis 2021
madamas
autor
19. lis 2021

Tak příkrm u nás katastrofa, v úterý jsem nasadila to infatrini, včera jsem začala pozorovat že malou bolí bříško, i když tyto stavy už máme několik týdnů za sebou. Dnes už nebyla její pravidelná ranní stolice, u prsa si cucne a pláč. Takže tento dokrm vysazuji a vrátím se k ABKM mléku av úterý se uvidí. Mám strach z té hospitalizace, sama doktorka říkala že je nemocnice plná děti s respiračními nemoci, bojím se že tam ještě něco chytneme😟

jittuli
3. pro 2021

@madamas ahoj, můžu se zeptat jak jste dopadli na další kontrole? Všechno co píšeš je přesně můj případ - dcera při narození 2,25kg (narozena teda v 39tt, právě pro nedostatečnou váhu CS) a teď ve 12t má zhruba 3,8kg, tento měsíc přibývá max 100g týdně (už skoro dva týdny má rýmu a od té doby pije méně než dřív, aspoň podle počůraných plenek to tak vypadá), ale je spokojená, rozhodně nebrečí hlady. I ten průběh dne máme stejný - pije menší dávky častěji, a spíš se rozčiluje když už chce usínat a z prsa stále teče mléko..

madamas
autor
5. pro 2021

@jittuli ahoj, malá přibrala trochu více, sice to prý není ideální ale vzhledem k naší genetice to prý ještě může pediatrička tolerovat. Nicméně stále bojujeme o každý gram, malá UM stále odmítá.. příští týden bude mít 4m tak začneme pomalu s jídlem.. já a tím až takový problém nemám, ale od pediatričky máme neustále ,, nůž na krku".

jittuli
5. pro 2021

@madamas to věřím, je to na palici 😣 nejvíc se bojím, že takový nejedlík bude stále a budeme pak bojovat i o každou lžičku 🙈

katule1990
5. pro 2021

@madamas Já bych se fakt nebála, důležitý je, že přibírá a je spokojená. Na příkrmy ve 4 m mi přijde u kojených dětí moc brzo, stejně je to ze začátku jen zelenina a z tý nepřiberou. Nám syn taky přibíral hodně málo, s příkrmy jsme začali v 5,5 měsících a přibírat stejně víc nezačal a to jí od začátku krásně, sní toho opravdu hodně, pak jsem mu už začala dělat ty příkrmy i tučnější a výživnější (do každého jídla máslo nebo jiný tuk, tučnější druhy masa, kysaná smetana, avokádo, smetanový jogurt...), jí jak zjednanej a stejně v roce vážil jen 7,4 kg. Myslím, že je to prostě genetika. A to my jsme oba vysocí, já skoro 1,8 m a muž 1,9 m.

levandule_k
6. pro 2021

@katule1990 Jsem si tvého syna představila v pubertě, kdy vyjí půlku ledničky a stejně bude samá ruku, samá noha a ty je poznamenáš, tebe je jednouší šatit než živit 🙂

madamas
autor
6. pro 2021

@katule1990
@jittuli Holky je to boj, když to člověk počítá na gramy, to co miminko přibere. Malá měla taky minulý týden rýmu takže zase nic moc, zítra jdeme na 4m prohlídku tak mám hrůzu co zase bude. Malá má nyní 4350g🙈 Syn byl do 3m částečně na UM a pak už plně na UM a přibírál krásně. Já se s tím příkrmem už smířila, jen ať něco nabere, ale malá odmítá, zkoušela jsem i cévku po prsu a to vedlo jen k tomu že ji to rozčílilo a už v tu chvíli nechtěla ani prso. Právě LP z mamily radí v takovém případě zařadit už od 4m vysokokalorické příkrmy.

madamas
autor
6. pro 2021

@levandule_k s tím vyžíráním lednice..tak to měl manžel do nedávna. Noční nájezdy na lednici, furt něco v puse kdykoliv se mihnul v kuchyni - a trvale 63 Kg (na výšku 170cm). Sportovec, samá šlacha, žádný tuk. Teď teda přibral na 65 Kg tak si dělá legraci že to v životě neměl, že už taťkovatí 😀 Je mu 45 let.

jittuli
6. pro 2021

@madamas taky si myslím, že by to u nás s Um dopadlo stejně, to prostě vidím, že ona více nechce. Ve středu jdeme na 3m kontrolu tak uvidím jak se k tomu postaví naše doktorka. Nejhorší jak všude čtu že děti s nízkou porodní vahou nabírají velmi rychle 🙈 kdyby měla ve 2 m 5 kg a pak zpomalila na 100g týdně tak jsem v klidu.
S tou genetikou by to taky mohlo být, tatínek je přesně ten typ co do 18 let vyjídal lednici a byl samá ruka samá noha.

katule1990
6. pro 2021

@levandule_k To je mi jasný, že se přesně stane 😂. My jsme byli oba s mužem stejní, snědli jsme cokoliv a byli samá ruka, samá noha. Manželovi to zůstalo dodnes, mně bohužel ne 😅.

@madamas Můj syn vážil v tuhle dobu stejně a to je to kluk, ti by měli být větší. Moc si neumím představit, jaké dáte vysokokalorické příkrmy taky brzo, ale je to samozřejmě na vás. Třeba to zabere, ale u nás, jak už jsem psala, stejně nezačal víc přibývat.

@jittuli Nemusí to tak být, že to rychle doženou. Taky jsem to četla, ale četla jsem i hodně komentářů, že to dítě "nedohnalo" ani ve 3 letech a pořád bylo drobný. Záleží podle mě hlavně na tý genetice (pokud dítě nestojí na váze a nebrečí hlady, samozřejmě). U nás se taky žádný dohánění nekoná, přestože sní vše, na co přijde. Porodní váha 2,1 kg, v roce 7,34 kg 🙂.

madamas
autor
6. pro 2021

@katule1990 zatím ty příkrmy ,, studuji" jak by to mělo probíhat. Na stránkách Mamily je to popsáno tak, že dítě je schopno od 4m stravu přijímat, že je to pro něj mnohem přirozenější než dokrm UM. Mělo by to probíhat tak, že jídlo (zelenina) se zakápne kvalitním nejlépe panenským olejem a vícekrát za den se podá dítěti na prstu a pak se hned kojí. Je to tedy pro mě nové a úplně jiné než jsem to dělala se synem, ten ale problém s váhou problém neměl.

katule1990
6. pro 2021

@madamas Jasný, tak UM bych taky už nedokrmovala, kor když ho nechce. Já jsem taky dávala do té vařené zeleniny trošku kvalitního oleje. Syn mi teda od prvního příkrmu snědl celou mističku, hrozně mu to chutnalo a nechtěl jen trošku, krmila jsem normálně dětskou lžičkou (doporučuju koupit dlouhou, ta malá, krátká je hrozně na prd).Uvidíte, jak to půjde, ale já bych klidně zatím počkala, nemyslím si, že po tomhle nějak přibere, má to prostě nejspíš daný geneticky. Já jsem měla normální PV (3,3 kg) a v roce jen 7,6 kg a to jsem po staru dostávala minimálně od půl roku sladký piškoty, pribináky, kaše a podobně.

madamas
autor
6. pro 2021

@katule1990 ona právě se někdy tváří že by si ještě dala, i když kojím na požádání, tak někdy se u prsa rozčiluje a rve si do pusy ruce, což jsem se dočetla že může být i slabým tokem mléka, tak se snažím navyšovat co to dá. No, mám pocit že celý její dosavadní život řešíme jen to jídlo, aby přibrala apod. Chtěla jsem se vyhnout UM což se vlastně povedlo, ale zpětně vidím že se synem na UM to bylo podstatně jednodušší. Pak že je pohodlnější kojit🙈 Už se těším až jí budu moct dát do ruky rohlík a na svačinu přesnidávku😀

jittuli
6. pro 2021

@katule1990 ta varianta sní na co přijde a stejně je drobek by byla super. Mě děsí, že do ní budu muset tlačit jídlo ještě ve 3 letech. Vážím počůrané plenky a čurá teď míň jak před měsícem 🙈 jak píše
@madamas neřeším celé tři měsíce nic jiného než to jak pije a jak přibírá. Btw ty mamila stránky jsem vyměnila za směr “přirozené kojení” (skupina na fb “podpora kojeni”) a to mi dost ulevilo. Když jsem sledovala přisátí, pauzy v bradě, tom mléka apod. Tak jsem byla vystresovaná podstatně více.

katule1990
6. pro 2021

@madamas Naprosto tě chápu. Někde jsem četla, že největší omyl byl čekat, že kojení znamená dát dítěti prso a je to. My jsme si taky vytrpěli. Syn první měsíc nepřibýval a pořád brečel, další celý měsíc jsem ho krmila po 3 hodinách odsátým mlíkem přes stříkačku, protože neměl sílu si vytáhnout dost mlíka. V mezičase byl pořád na prsu, jedna bradavka mě šíleně bolela. Do toho jsme měli covid a pak jsem byla na operaci v celkový narkóze. Pak měl syn často krev ve stolici a řešila jsem dietu kvůli podezření na ABKM, což nepomohlo. No, jsem ráda, že je to za náma a jí už jako člověk 😅. Jinak hladově vypadá syn doteď. Potom, co sní kotel kaše s ovocem, že mu to leze i ušima, tak řve, když odnáším mističku a natahuje se po ní. Jíst před ním se nedá. Doma máme všechno okousaný, jak kdybysme měli myši (ohlodaný pěnový puzzle, knížky, hračky...všechno) 😂.
@jittuli Já bych nic nevážila, akorát to stresuje. Důležitý je, že přibývá a prospívá, nemusí to být prostě na 50. percentilu nebo víc. Ale chápu, já dodnes syna vážím každou středu a mám na to tabulku 😅. Věřím, že zpětně uvidíš, že stres byl zbytečný, každý dítě holt není baculatý miminko. Máme vyžličku, ale je spokojená, tak co 😅. A toho tlačení jídla se taky neboj, u nás se syn naopak na příkrm vrhnul a pak už ho prso moc nezajímalo. Kojím teda ještě teď ve 13 m, ale už jen na uspání, měsíce předtím jsem kojila už jen na uspání a v noci + jsem mu 1x denně dělala ke svačině kaši z odsátýho mlíka, aby do sebe nějaký mlíko vůbec dostal. Jinak jí od začátku příkrmy jak ďas 😅. Sní fakt úplně vše, co mu nandám - kaše, jogurty, kysanou smetanu, všechny druhy masa, zeleniny, rybu, brambory, těstoviny, rýži, quinou, bulgur...

jittuli
6. pro 2021

@katule1990 ať už jsme v té vaší fázi a na tohle období můžeme jen vzpomínat 🙏 u nás to ještě komplikuje fakt že se ještě nesměje, takže to že je spokojená beru spíš podle toho že je v klidu a neřve 😀 kdyby se na mě smála od rána do večera byla bych určitě taky víc v klidu.
Jo a ty začátky máme taky dost podobné - 3 týdny se neuměla přisát vůbec, pak další tři týdny kombinace prso a stříkačka protože u toho víc spala jak jedla a až teda od 6ti týdnů jen kojím, ale technika buhvijaka dobra taky není, prso jí musím do pusy dávat pořád 🙈

katule1990
6. pro 2021

@jittuli Je to boj, ale to zvládnete, s příkrmy snad půjde všechno líp 🙂. Jo a to, že je v klidu a neřve je podle mě hlavní ukazatel spokojenosti 😂. Oni vlastně jinak dát najevo nespokojenost ani neumí, takže když neřve, tak je spoko 😀.

madamas
autor
7. pro 2021

@katule1990
@jittuli tak dnes paní doktorka jen řekla že si něco přibrala, že si přibírá svým tempem...tak bude snad zase chvíli klídek 🙂

jittuli
7. pro 2021

@madamas super, a přibrala tento měsíc těch 400g? My jdem zítra na 3m a podle váhy doma to bude za měsíc tak 350g 🙈

madamas
autor
10. pro 2021

@jittuli u nás tak těch 350-400 no.. žádná sláva ale lepší než nic🙈 Jak stě dopadli na kontrole?

jittuli
10. pro 2021

@madamas doktorka to vůbec neřešila 🙏 řekla že si prostě jede svým tempem, které odpovídá té počáteční nízké váze. Docela mě to uklidnilo, ale stejně bych radši 1kg za měsíc 😅 hodil by se nějaký růstový spurt 😀 Dnes třeba celý den spí a zase moc nepije 🙈

jittuli
11. pro 2021

@madamas teď mi došlo, že jsi mi psala před 2m i k mému (psala jsem ho jako anonymní) příspěvku “miminko se nepřisává” 😀 to je vtipný, že máme ten příběh vlastně stejný už od začátku. A ještě mě napadá - jak je na tom tvoje malá psychomotoricky? Naše totiž nic moc a já pořád zvažuju, jestli to nemůže být tím jak málo příbírá 🙈

madamas
autor
12. pro 2021

@jittuli Tak to je dobré, to už si ani nepamatuji 🙈 alespoň si můžeme sdílet pokroky☺️ Psychomotoricky je ok, chodíme na rehabilitace a cvičíme, ale z toho důvodu že malá výrazně upřednostňovala jednu stranu, cvičením se to zlepšilo a už zapojuje i tu ,, línou" stranu ale ještě to není 100% . Jinak pase koníky, začíná uchopovat předměty na bříšku a celkově začíná být na tom bříšku aktivnější. Zatím se nepřetáčí, ale fyzio to bere tak, že je vlastně o ty tři týdny co se narodila dříve mladší takže prý je to v pořádku.

jittuli
6. led 2022

@madamas ahoj, jak jste pokročily tento měsíc? U nás opět velký špatný 🙈🙈 tak max 300g. Začala jsi dávat nějaké ty příkrmy? Na to jediné se upínám že může trochu pomoct 🙏

madamas
autor
7. led 2022

@jittuli ahoj. Malá má právě dnes 5m a cca 4 800g. Příští týden jdeme do rizikové poradny tak mám z toho celkem strach protože za těch pár dní to aspoň na 5 Kg nevýrazném🙈 Přibírá si stabilně cca 100g týdně, víc prostě nedáme, naše pediatra už asi ,,rezignovala" 😆 nicméně jsme na vážení dlouho nebyli. Jinak je spokojená, usměvavá, nepláče, je veselá.. Začala jsem chvíli po 4m přikrmovat klasicky zeleninou, ale co si budem povídat, z toho nepřibere, mléko je mnohem tučnější než těch pár lžic. Přemýšlím že přidám ještě kaši, ale nechci to zase úplně hrotit, snažím se teď upřednostňovat to kojení. Já jsem přišla na to že přes tu stovku týdně to prostě nedá, že je to asi její standart. Uvidím co mi na to řeknou příští týden.