Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

xuxie
14. srp 2012

@tital Martínek zčásti trénuje svou "rozervanou máti" 🙂
Má i chaos, i ze mně (jak píše @irenka), už ho to asi se mnou taky úplně nebaví, jak furt skuhrám, nic se mnou není...ale jsem ráda, že jsem 😉

PS: Noťas mi taky padá, takže zcela chápu a když se člověk rozepíše, tak už se mu po druhé do toho fakt nechce - "nejlepší" je to, když píšu nějaký recept, to je pak "radost".

tital
autor
14. srp 2012

@xuxie Zkus znovu obnovit myslenku, ze nekam vyjedes bez Martinka a bez muze. Nebo oni at jedou a ty zustan v klidu doma. Pro me byla obrovska zkusenost ta nemocnice. Ale popravde, spat jsem tam zacala asi az 4 noc a cist az 6 den hospitalizace 😢 Driv to proste neslo, nervy, premysleni, jiny nemocnicni rezim....
Ted to mam, po navratu domu, nastaveno jinak a tak chlapci odjizdi na pul vikendu k Babicce. Na jednu stranu se silene tesim, ze tu budu sama, na druhou se bojim, ze se mi bude styskat a v neposledni rade, mam domluvenou kamaradku, jdeme na generalni uklid pred prichodem mimi....

carmonka
14. srp 2012

Holky, mě přišlo, že pár měsíců před porodem jsem se s malým furt rvala, běhala za ním atd. A po porodu mi přišlo, že se nějak uklidnil a začal být tak nějak samostatnější . A to jsem ho do toho nijak netlačila - kromě toho zdrhání, tím mě teda štval. Takže hlavy vzhůru, nějak to dopadne! 😉
Jo a zajímalo by mě, jak se má Veronica, snad už je to lepší, moc bych jí to přála.

xuxie
14. srp 2012

@tital Já bych je někam poslala, ale oni maximálně na dvě hodinky o víkendu na hřiště :-/
Já už se holka, nějak sama někam jet bojím, když mě chytnou ty křeče, tak se fakt nehnu, natož to je ještě dojet odněkud domů, už jsem se smířila s tím, že mám utrum ☹
Teď o víkendu přijedou naši, strašně se těším (až se bojím, že do toho zas něco přijde 😔 ). Jsem je viděla o Vánocích a uvidím zas vůbec nevím kdy, tatínkovi je 70, má léčenou rakovinu a to, že jede vlakem celou noc je pro něj chudáka výkon olympionika. Tak jestli to klapne, tak to bude místo těch lázní 🙂

xuxie
14. srp 2012

@carmonka Věřím a doufám v něco podobného 🙂 Naše máma z legrace říkala, když jsem si stěžovala, že ještě si potřebuje užít maminku pokud jí má jenom sám pro sebe 😉

Teda, ale dneska zas peklo, už jsem nebyla daleko od toho, že mu nařežu ☹

tital
autor
14. srp 2012

@xuxie ☹ To je smutne. Ja mam rodice 30 minut autem. Ted co mame Bertika tu byvaji jednou do tydne. Kdyz hlidali tak tata vozil mamku denne a jeste jezdili za mnou na Kladno.
To si rodice poradne uzij ! Urcite to vyjde.

xuxie
14. srp 2012

@tital Drž palce 🙂
Budeme slavit Loupežníkovo dvouletiny, chystám se na vlastnoruční marcipánový dort sr zvířátky (doufám, že se neupeču s ním), tak hlavně ať jsme zdraví - až to dopadne a budou fotky, udělám chlubící fotoblog 😎

tital
autor
14. srp 2012

@xuxie Drzim 🙂, budu na Tebe myslet s hadrem v ruce... mnooo..... mozna budu vic myslet na ten dortik, kterym se cpete 😀

Taky se jeste pochlubim. V poledne uz Bertik uleha bez revu druhy den. Vecer uz je to vyrazne lepsi, ale jeste ne hladke. Dnes ukladani asi 10 min, s jednim mym vracenim do pokojicku. Uz hystericky nejeci, ale porad zkousi volat mami. V kazdem pripade na dnesek spal nonstop 10 hodin sam ve svem pokojicku. Prisel do loznice az rano v sest.... moc moc si taky drzime palce, aby se toto "preuceni" opravdu povedlo.

imzadi
14. srp 2012

@tital
@xuxie tak ja dnes kubovi uz narezat musela...to uz fakt neslo, co predvadel....des ☹ jinak Bertik je sikulka!!! Uvidis bude ok...a co nocnik u vas?? A co Martinek provadel???

Jinak doufam, ze az se nam ty druhe ditka vyrodi, ze bude cas sem psat...nejak me desi ze tady ted oxidujem defakto jen my tehule 😅

irenka
14. srp 2012

Holky nejste tu sami.. jsem tu taky... :D
A to nejsem těhule... :D

@xuxie
At se oslava povede a zkus si taky někdy odpočinout.. ha ha ha vid?
Dej pak fotku jak se povedl dort s marcipánem, já marcipán miluju... ale netroufla jsem si na něj ještě .
ted jsem ráda že stihnu uvařit.
Ani dnes opět spadla na hlavičku, stle někam leze,přemýšlím o helmě pro batolata.

@tital
Dufám že se šetříš a budeš šetřit... hlavně při tom úklidu. 🙂
Pozdravuj Bertíka a pupíka.

@imzadi
u nás je to snad každý den. Alespon jedno plácnutí přes ručičku nebo přes zadek. nejsem zastáncem těl. trestů ale tohle jinak nejde. když kope do psa a ubližuje tak se mu to jinak vysvětlit nedá. ☹

xuxie
14. srp 2012

@tital
Bertík je hvězda, jen tak dál 🙂

@irenka
Irenko, hezky piš, ať mám naději, že se dvojmateřství dá přežít " v pohodě" i v počátcích (taky by mě zajímalo, co Veronica, snad už líp)

@imzadi
Nočník nehrozí 🙂 On v podstatě vyváděl celý den, strašně se vzteká, se vším tříská a fakt hodně řve, úplně nesmyslně - no a poslední kapka byla situace, jak jsme jeli nakoupit (do Galerie Butovice) a slíbila jsem, že půjdeme na písek, dělat bábovky (je tam hřiště). Potřebovala jsem ho naložit do auta, v garážích naložit do kočárku, koupit si kafe a jemu vodu a dojít na to hřiště. No konečná: řev, křik, nenechal si ani za nic vysvětlit, že k tomu abychom mohli na to hřiště, musí vytrpět všechny tyto činnosti a vydržet snad celou půlhodinu. Fakt nešel naložit do toho auta, utíkal mi na silnici, mě to břicho dneska bolelo jak ďas...měla jsem neuvěřitelnou chuť mu nařezat, případně ho polít vodou, ať se sklikdní...uff ☹ Když jsem ho násilím narvala do sedačky, tak jsem si musela na chvilku dřepnout, jak mě chytla záda - a to se lekl, viděl, že už je zle, přestal řvát a začal mama, mama,malá a natahoval ty paciny, že mě pohladí...tak jsem roztála, vypusinkovali jsme se a další scéna byla až za 10 minut v garážích - no Bohnice 🙂

Krásnou dobrou 🙂

veronnica
14. srp 2012

@carmonka Ahoj holky, musela jsem se jit mrknout, jak se mate, i kdyz priznavam, ze s obema devcaty jsem rada, ze si dvakrat denne vycistim zuby a ze nechodim uplne jako strasidlo. Kdovijak lepsi to u nas neni, ale to je hodne tim, ze Viky v noci porad vstava po 2-3 hodinach a to uz ji budou 4 mesice. Ja jsem z toho hodne unavena, a kdyz rano v sedm poradne zabere, prijde Tyna :( Tim padem pak nic nezvladam, jak jsem unavena, tak me vsechno vic nervuje, nemam silu. Na druhou stranu Tyna skoncila sama od sebe s plinama (2 roky a 4 mesice), konecne! a Viky je pres den hodna, place jen kdyz chce jist, spat nebo si povidat. A ja jsem zase dosahla uspechu v tom, ze jsem se donutila dvakrat tydne cvicit doma, coz mi pomaha nejen fyzicky, na zada a tak, ale hlavne na hlavu 🙂 Jinak je to ale blazinec, doma mame vecne bordel jako v tanku, vecer padam na hubu a spoustu veci proste nestiham. Jeste ze si tchyne vezme obcas Tynu na par dni k sobe. Jo a Tyna je na Viky moc hodna, to jsem vubec necekala. No, uz se nemuzu dockat, az budou mit holky stejny rezim, uz zase hubnu, at delam, co delam :( A jedna pres zadek je u nas pomerne bezna vec, jak jsou dve, musela jsem zacit byt prisnejsi. Holky, drzte se a vy tehotny, uzivejte posledniho odpocinku a hlavne se predem nedeste, nema to cenu, stejne je to pak uuuplne jiny, nez clovek cekal ...

beruska24.9.
14. srp 2012

holky, co už máte školkáčky, jaké botičky do třídy ve školce??
původně jsem chtěla sandálky (pokud by je mohla mít), je na ně zvyklá z domova, ale dost teď řešíme finanční stránku, takže to si dovolit nemůžeme. a klasické bačkůrky mi moc vhodné nepřijdou.
ach jo, jsem (nejen) z té školky už na cvokhaus.
jdu zalehnout, sotva se držím při vědomí. stejně toho zase moc nenaspím, jestli bude další ´´veselá´´ noc.
dobrou!

imzadi
15. srp 2012

@irenka jo tak o tom bouchani mi povidej...kuba neumi udelat mala a porad jen vsechno a vsechny mydli ☹
@xuxie tak koukam vesela story 😀 na tech butovicich bychom se mohli nekdy potkat...my tu neli vcera kamaradku s 14m holcickou, porad ji bral hracky, spis vyrval z ruky, vztekal se kdyz se houpala v jeho houpacce, bouchal do ni i do me kamaradky, vyleze si na gauc vedle ni a schvalne ji kopne...ja uz nevedela co delat, ukazovala jsrm, vysvetlovala, rvala, placala...a nic z toho 😝

@beruska24.9. Co zkusit befado botky?? Mam s nimi dobrou zkusenost, super cena!
@veronnica nedesit se nejde 😀 kor kdyz sdilime spis jen ty horsi zazitky 😝

tital
autor
15. srp 2012

@xuxie Ty musis bydlet nekde kousicek od nas ?! 🙂 My jsme na Stodulkach. Do galerie obcas taky na nakup zavitame. Ze je tam hriste ani nevim....

imzadi - u nas nocnik nic moc. Babicky trenovaly, ja na to "kaslu" nejak nejsem schopna. Pritom ted je skvela prilezitost. Bertik na to netrpi, ale ted ma osklive olisany zadecek, a asi to i dost stipe. Uz druhy den to lecime kde cim, tak porad dokola vysvetluju, ze kdyz bude bobek do nocniku, ze zadecek nebude stipat... no, ale moc na to nedba. Kdyz ve spravnou chvili vysadim, tak se vycura, ale to je tak vsechno. Sam si urcite nerika.

tital
autor
15. srp 2012

@imzadi
@xuxie
@irenka
Holky, co pristi tyden, nejak v druhe polovine (ja mam v prvni pulce samy kontroly - Motol, gynda, monitor...) zkusit nejaky sraz ? Nejake fajn hriste - kde je stin, slunce, pisek, nejake houpacky a idealne restauracka, nebo moznost koupit kafe ? 🙂))
Napada me Ladronka, ale tam neni stin, kdyz bude parak, tak je tam neprijemne, nehlede na to, ze je tam opravdu hodne lidi... ale jak to treba vypada na tom hristi u Galerie Nove Butovice ?

veronnica
15. srp 2012

@imzadi Jsou u svetle chvilky, hned jak nejaka prijde, slibuju, ze ji sem napisu 🙂 Treba je super, jak Tyna uz Viky bere jako ze patri k nam, ze rodina jsme my 4 🙂 A nebo ze ji obcas zabavi tim, ze si pred ni hraje, mala na ni kouka a ja muzu aspon na zachod nebo dat pradlo do pracky 🙂
@tital Na sraz vam rozhodne doporucuju Krouzky na Vltave, obri mega hriste vsech vekovych urovni, vnitrni herna, kdyby prselo, u ni hned stoly s obsluhou, restaurace s detskym menu a i s moznosti prikrmu, prebalovak ... zatim jsem nenasla, co by tam bylo spatne 🙂

beruska24.9.
15. srp 2012

@imzadi - na ty jsem narazila na nějaké diskuzi na jiném fóru, i jsem si uložila odkaz, ale nechce se mi je kupovat přes net. netuším, jak odpovídá velikost dle jiných značek botek a jak budou sedět na nožce.
jen se mi zatím nepodařilo najít prodejnu, kde bych je mohla vyzkoušet (někde poblíž).
děkuji za Tvou zkušenost!

tital
autor
15. srp 2012

@veronnica Uz jsem o Krouzkach nekolikrat slysela, ale nejak se mi nepodarilo dostat se tam. Tak bych to chtelo jeste pred porodem, natrenovat 😉 Diky za tip. Jezdis tam take ? S obema detma ? Pridas se k nam ?

xuxie
15. srp 2012

@tital
@imzadi
@irenka
Ta Galerie je fajnova, je to na metru, je tam hřiště vzadu, oplocené, u bruslařské dráhy - odpoledne zčásti sluníčko, zčásti stín. V Galerii je Tchibo a záchodky a veškeré zázemí 😉
My můžeme víceméně kterékoliv odpoledne, býváme tam tak od čtyř do šesti a moc rádi se srazíme 🙂

Další alternativa pro Prahu 5 a 6, ale to je spíš na auto je obora Hvězda, resp. hřiště ve stínu s krásným dřevěným hrochem, skluzavkou, lesíkem kolem - u letohrádku. V Letohrádku je kavárna a toalety. Nevýhodou je, že není oploceno, často tam chodí i docela velké děti a není tam písek - páč by tam čůrali pejsci 🙂

xuxie
15. srp 2012

Kroužky jsou taky moc příjemné, jenom je potřeba mít štěstí (a už je to větší výlet, pouze na auto), aby tam to hřiště pro malé děti neokupovala hlídací agentura. Minule jich tam bylo 5 dospělých s 30ti kousky v reflexních vestičkách od roka do pěti, vyhrávala k tomu muzika jak na Matějské a náš mladý měl z toho hrůzu 🙂

xuxie
15. srp 2012

@veronnica Ahoj, jsem moc ráda, že jsi se ozvala a že válčíte se ctí 🙂
U nás bude to samé, podle toho co píšeš, tak máme i podobný "režim". Martin vstává v sedm a do 5ti měsíců spal v noci max 2 hodiny od začátku kojení po začátek dalšího...pak spokojeně usínal ráno kolem půl osmé, až muž odjel do práce, tak jsme ještě dospali i hodinku...no a to teď samosebou nepůjde, protože tady bude potřeba ranní servis pro juniora...

Ale ok, máš pravdu, děsit se předem nemá smysl.

Držte se holky a přeji, ať se ti co nejrychleji sejdou ve spaní, aby jsi měla chvilku klid.

xuxie
15. srp 2012

@beruska24.9. Ahojky, Martínek chodí jenom do jesliček, ale přezuvky má normálně sandálky s patičkou od Deichmanna, stály asi 300, podívejte se tam, jestli máš možnost. Na bačkůrky mi hází bobek, ty nechce ani vidět ož půl roku :-/

xuxie
15. srp 2012

@tital Si myslím, že vzdušnou čarou budeme od sebe tak do 5km 🙂
My bydlíme na Bílé Hoře, u Ladronky a naproti Hvězdě. A předtím jsme bydleli v Nových Butovicích, jak tam staví Skanska, u pekáren.

carmonka
15. srp 2012

Ahoj holky, taky bysme se přidali, ale příští týden tu nebudem. Ale vždycky někdo nemůže 🙂 Ty Butovice mě překvapily, taky tam někdy jezdíme, ale o hřišti nevím. Kde tam přesně je, já jsem si bruslařské dráhy nevšimla? Ale jezdíme tam do Sloníkova, to je prima herna. Akorát v současný době mě štve, že se tam platí vstup už za děti od 3 měsíců. To tam pak leží v kočárku a člověk lítá za starším. Ale jinak je to tam moc fajn. Kroužky máme taky moc rádi, ale časem mi přijde, že se to tam pořád zdražuje. Teď už tam nesmí děti konzumovat nic zvenku (ani příkrmy, ani pití), vše se musí koupit tam. Platí se i symbolický poplatek za vstup do herny a jídlo taky není nejlevnější. Takže, pokud tam jdeme, tak většinou tam necháme minimálně 500,-. Ale vaří tam dobře a kvalitně a dobrou hodinu si děti vydrží hrát a dospělí můžou vykecávat, což je na takovéhle srazíky super. Jo a o víkendu doporučuju rezervovat stůl, aby bylo zaručeno výhodné místo s výhledem na děti.
Jo a na Praze 5 máme ještě rádi hřiště v Kinského zahradě, to je dole u zastávky Švandovo divadlo.. Taky docela ujde hřiště u Smíchovské pláže a je tam i kavárna. Já tam byla nedávno dopoledne a byla bohužel zavřená - ale odpoleden ji prý otvíraj. Jo a hezký je taky Dětský ostrov. A na Ladronce je ještě jedno hřiště, které je ve stínu a nebývá tam tak narváno - akorát to kafčo si tam nedáte. A to já ráda 🙂

carmonka
15. srp 2012

Jo a přiodám naši zkušenost s odplenkováním. Mě to malej pořád bojkotoval, nočník prostě nechtěl. A já na to prděla, říkala jsem si, že to přijde samo. Pak se blížil porod a to jsem se na to úplně vykašlala. Kolem dvou let jsem začala být nervózní, protože pořád straěně nechtěl a ty dvoje pleny jsou opruz. No a před 3 týdny jsem jela ke kamarádce na pár dní. Tam jsem ho nechala lítat nahatýho a on si teprve uvědomil, že čurá a co to je. A taky trousil bobky 😀 Po týdnu mi přišlo, že to asi vzdám, ale doma se to obrátilo. Vypozorovala jsem, že když je dole nahatej, sám si dojde. Jinak s ním chodím na velkej záchod a čurá vestoje. Protestuje minimálně. Takže po 3 týdnech je přes den bez plen a to i na spaní!!! Akorát na velkou to zatím vůbec nedává - nějak mu to nevadí. Ale to přijde. A neřekne si - ale i tak mi to připadá super. Stálo mě to v podstatě minimum energie. Jsou mu dva roky a 3 měsíce. Asi jsem mohla začít i dřív, ale já nějak neměla na ty věčný loužičky a dohadování se.

carmonka
15. srp 2012

Jo a ty Befado bačkůrky jsme taky měli - jsou takové "skoro" kotníčkové. A snadno se nazouvají - u těch sandálků bude asi učitelky prudit to zapínání. Ony se snaží to děti naučit co nejdřív samostatně a ty sandálky jsou těžký. Taky jsme měli kotníčkový bačkůrky Superfit - ale ty stojí kolem 500,- to už je na bačkůrky dost.

carmonka
15. srp 2012

@veronnica Jsem ráda, že ses ozvala 🙂 Ale musí to být očistec. To spaní je nejdůležitější a bez toho je všechno na h... Mě se malá začala budit bez probiotických kapek tak jednou za hodinu i půlhodinu - hrůza. Teď je má znovu a po 3 dnech se budí "jen" 3x. Tak doufám, že se to ještě trochu zlepší. Snad už máš vybráno a bude to jen lepší. To já se začínám trochu bát, co přijde... 😕

beruska24.9.
15. srp 2012

@xuxie - kouknout můžu, až nějak pojedeme. tady při troše štěstí můžu potkat běhat lišku, ale boty fakt ne 😀
doma nosí sandálky, momentálně takové ty ´´sportovní´´ co mají 2 sucháče přes nárt a jeden vzadu přes patu (že by santé??) obouvat je zvládá. ona všechny sandálky zvládala už dlouho obouvat. spíš si ještě někdy splete, která bota je na kterou nohu 😎

beruska24.9.
15. srp 2012

@carmonka - viz. výš

a ostatní, pokud ještě někdo psal o sandálkách. nestíhám dočítat, reaguji většinou jen na upozornění nebo když si náhodou všimnu nebo mě něco v té rychlosti (u konce diskuze) zaujme 😉