Roční dítě bez MM a UM

mari220118
8. únor 2019

Zdravím maminky, mam roční dceru musela jsem přestat kojit. Je to čtvrtý den. Malá ale bohužel nevzala žádné UM a to jsem ji ho nabízela skoro měsíc všemi možnými způsoby. Vím, že v roce už by ho nepotřebovala, ale kámen úrazu je, že mi nechce a nikdy nechtěla skoro jíst. Jedla by jen trochu ovoce, chlebik s máslem a krupky. Doufám, že se rozjí a vím, že hned nemůžu chtít, aby snědla půl prasete. Ale nechce ani skoro pít. Denně do ní dostanu 150ml vody max. a nic, co není voda nechce. Mám logicky strach, aby nehubla a nebyla dehydrovana. Nemáte ze zkušenosti nějakou radu, jak do ní dostat víc tekutin, jídlo a hlavne mléčné výrobky. Nic kromě trochu Holandie do ní nedostanu. Kaše nesnáší. Děkuji.

sudylichozrout
8. únor 2019

@mari220118 ahoja, ona neji ani masozeleninove prikrmy? Rocni dite uz by melo mit normalni obed, slozeny z masa, zeleniny a prilohy. Starsi dcerka zacala v roce odmitat UM, tak jsem ji ho nedavala, ale mela jinak plnohodnotnou stravu, vcetne obeda a detskeho caje.
Domluv se s pediatrem, ale mela by mit uz normalne denni jidelnicek. Snidani, svacinu, obed, svacinu, veceri. A pitny rezim. Aby ti nezacala hubnout. Mladsi desetimesicni ma rezim snidane - UM, svacina - ovoce ci jogurt, obed - masozelprikrm, svacina - UM, vecere - kase, v noci 1x UM. Plus flaka s vodou ci cajem.

mari220118
autor
8. únor 2019

@sudylichozrout ona si něco dá, hlad ji asi donutil. Masozelen. prikzmu sní jen pár lžiček, raději ji to co máme my, nejlépe z mého talíře, tak to tak děláme, nechám ji ať si bere a vařím tak aby to mohla, ale pořád to je spíš ochutnavani a nenahradí to cele jedno jídlo. :(. Je pravda, že na té tuhé stravě moc nikdy nedala, tak teď ji tak 5x víc. Možná jen zbytečně panikarim a když celý den něco ochutnáva, i když jen dvě tři sousta, tak je trochu najedena. Zatím kadila každý den, jen málo cura. Za pediatrem určitě půjdu, ale než to začne řešit, tak bych chtěla vědět nějaky "fígl" aby ji začalo bavit jist a pít. Třeba by se chytla sama. Je jinak stále hravá a veselá, jen trochu mrzutejsi a unavenejsi.

bayt
8. únor 2019

@mari220118 A kolik teda třeba odhadem denně sní?
Můj roční sní ráno třeba jen padesát gramů kaše, v poledne klidně jen sto gramů jídla a večer to samé. A je schopný s tím existovat. Když mu udělám šťávů z čerstvýho ovoce, tak se rád napije, ale fakt tak symbolicky tři doušky sem, tři doušky tam. Já bych ani těch 150 ml do něj nedostala, ale je kojený. Tudíž si myslím, že tekutin má asi dost? Můžeš zkusit i polívky.

mundi
8. únor 2019

@mari220118 ahoj 🙂 Můj syn mi taky jedl strašně málo, moc nepřibíral, pediatrička mi poradila, abych nedávala nic kromě vody mezi jídly a když jídlo nechce tak nenutit, no dát až další chod a jíst pravidelně. Zabralo to, za pár dní se krásně rozjedl. Takže teď máme jídelníček: 7:00 snídaně - kaše s přesnidávkou nebo strouhaným ovocem, 9:00 svačina - bílý jogurt, 12:00 oběd - masozeleninový s přílohou nebo luštěniny, 15:00 svačina - 1/2 banánu + 1/2 avokáda, 18:00 večeře - pár kousků pečiva s lučinou, nebo nějaké placky, lívance plus pár pohankových křupek. Mezi jídly jenom voda. Časy si přispůsobím podle toho kdy vstáváme a denního programu. S pitím jsme taky bojovali - je kojený, dudlík nikdy neměl, takže z klasické láhve mu to nešlo, nakonec se asi za den naučil pít z tohodle hrnečku: https://www.nejbaby.cz/p/juniorsky-netekouci-hr... Teda nenapije se úplně sám, já mu hrnek držím a pije. Zezačátku mi pil málo, tak jsem dělala řídký příkrmy a ty mu i chutnají víc jako husté. A často vodu nabízet. Dávat pít jenom čistou vodu, žádné sladké sirupy, džusy. Skus jinou kaši jakou děláš - třeba pohankovou - chutná po oříškách. Kaše dělám doma, nekupuji. Třeba ovesnou - zalít jemné ovesné vločky teplým plnotučným mlékem, nechat odstát, přidám kokos (pěkně to osladí), nastrouhám 1/2 jabka + nakrájím 1/2 banánu nebo mandarinky. Když je hustá, tak ji nechce, řídká mu moc chutná. Držím palce 🙂

mundi
8. únor 2019

@mari220118 jo a jím vždy se synem 🙂

kittyy17
8. únor 2019

@mari220118 neboj se, hladem neumře. Sestřenice to měla stejně, v roce přestala kojit a umělé dcerka nechtěla. Za pár měsíců se krásně roznesla, teď má pět let a je z ní pěkná slečna...
Zkus pribinaky, tvarohacky

kittyy17
8. únor 2019

@mari220118 můj mladší se nenaji když má hlad, má to tak od narození. Je protivný, uřvaný, ale jídlo do něj nedostanu. Pak mu násilím strčím lžičku do pusy, on zjistí že to vlastně chce, a sežere to jedním dechem, a úplně na něm vidím, jak mu doslova stoupne graf spokojenosti. A někdy se stane, že to jídlo do něj nedostanu, a on radši usne... Všichni ho chválí jak je krásně rostly a že mu chutná, a jen já vím, kolik je za tím práce... Doufám že z toho vyroste, teď má dva roky a už je to trošičku lepší..
Řeším jídlo tak, že dávám včas, v tříhodinových intervalech, než začne být z hladu protivný, to je ochoten jíst

krachken
8. únor 2019

S jídlem moc neporadím, mě malá začala okolo roku jíst víc sama od sebe, předtím taky jen ochutnávala. Ale chutnaly jí přesnídávky v kapsičce - asi ji to hlavně bavilo 🤷‍♀️ a na pití jsem jí koupila láhev s brčkem od aventu a to ji taky hlavně bavilo, ale rozpila se díky ní krásně 🙂 tak bych to zkusila a kdyby malýho bavily ty kapsičky, tak se dají koupit že si je sama naplníš čím chceš.

ariadna12
8. únor 2019

@mari220118 napadlo mne zkusit jinou lahev ci savicku/brcko, vyzkouset jich vic, nebo zkusit netekouci ucici hrnek, prubezne nabizet furt piti. Taky treba zkusit banan na kolecka, zespodu potreny jogurtem. Jist tak, ze nejdriv jim (jako) jen ja, dite nic a zkusit, jestli nebude chtit ochutnat, a pak jist spolu. Nenutit, jen treba letmo nabizet.

ariadna12
8. únor 2019

Jeste mne napadlo dat k jidlu to, co vezme do ruky, nebo zkouset detskou lzicku/vidlicku (kulatejsi hroty), at si dite samo nabira ci napichuje. Co treba kureci masicko a zapecene brambory se smetanou a vejcem?

mari220118
autor
8. únor 2019

Ahoj maminky, děkuji moc za rady. Tak po dnešku si připadám trochu jako hystericka matka 🙂. Snad to nezakriknu, ale malá asi pochopila, že se bude basti. Ráno dala jen pár kuliček hrozna a 4 malé kostičky chleba s máslem a 45% eidamem. Odpoledne se mnou rajskou a vřetena. Nedej teda bůh, aby si do pusy dala maso, ale snědla toho dost....a pak se rozjela. Skoro dvě ovocné presnidavky, ty co si může vysat sama a k večeři zase rajskou. Ještě zobla kousek mandarinky a jablíčka. Tak ještě do jídelníčku dostat víc zeleniny a ml. výrobků a je to. Starost mi pořád dělá to pití. Dnes opět sotva 150ml., ale koupila jsem malý cappy juice a nalila tam vodu a hrneček 360°, ani z jednoho se neumí napít, ale baví ji to. Tak věřím, že se rozpije.

kittyy17
8. únor 2019

@mari220118 zkus láhev s brčkem, a pití teplé. Oba kluci nechtěli studenou vodu, chtěli vlažnou až teplou

dayella
8. únor 2019

Mě se obě děti rozpily na granulovaném čaji Sunarek. Je tam nějak dvě lžičky na 100 ml, já dávala 1 lžičku na 200 ml, aby to nebyla jen čistá voda, jak se rozpili z flašky, začala jsem dávat jen vodu. Kluci mi ale pijou všechno naštěstí. Taky ani jeden nechtěli flašku typu dudlík, ale silikonový netekoucí spíše oválný náhubek. A taky jsem měla rozdělené flašky, např. zelená na mléko, průhledná na vodu. Teď pijí z netekoucích flašek od Kubík water myslím.

vanilkacka
8. únor 2019

Syn je od 13 měsícu nekojeny a UM nechtěl. Kaše, bílý jogurty, kapsičky ovocné nechce. Ale chutná mu kaše s mlékem od Nestlé nebo Hame v takové malé krabičce. Pije to z flašky před spaním, když třeba jedl málo klasického jídla. A jinak je dobre najít jídlo, co má ráda,jak jsi psala třeba o té rajské. Já třeba pořád dokola dělám rostenou s knedlíkem, rýži moc nechce. A chutnají mu i samotné těstoviny nebo jen se špenátem a smetanou. Maso a mrkev do něho dostanu ve formě kuřecího vývaru. Kupuju kuřata z farmy.

kittyy17
9. únor 2019

U nás je oblíbené jídlo vepřové kousky s hraskem a mrkví, dá se k tomu udělat kuskus, brambory i rýže. Z hovězího dělám rostenou a rajskou, kuře pečené nebo řízky, a jednou týdně rybí prsty. Občas minikarbenatky. V podstatě nic jiného nevařím, držím se osvědčených jídel. Kluci nemají rádi novinky. A hlavně, skoro všechno se dá zamrazit 😂😎

kittyy17
9. únor 2019

Dřív jsem z rybich prstů sloupla tu smazenou strouhanku, teď když je krize a nechce jíst kvůli zubům, je rybí prst se strouhankou jediná možnost...

konidana
11. únor 2019

@mari220118 jídlo bude v pohodě. Z tekutin bych davala hodně vodnate ovoce jako meloun, salat.okurky, rajčata, presnidavky redit vodou... ono se to casem srovna🙂