Psychosomatické nemoci, co je za tím?

lynks
7. bře 2012

Když doktoři na nic nepřijdou, ale Vás něco pořád trápí - buď ekzém , který jste dosud neměla, nebo bolest zad, závratě.. začala jste přemýšlet, že je na vině vaše psychikaí? Hledám zkušenosti, příběhy, někoho, kdo to vníma podobně.

Začala jsem po porodu trpět bolestí zad, která se projevuje jenom někdy, před rokem se mi na pravé ruce udělal ekzém a žádná mast si s ním neporadila, dokonce se šíří dál. Jak se podívat do sebe a zkusit napravit to, na co mě projevy těla upozorňují?

lister
20. led 2022

Dobrý den, jelikož psychosomatika a její náhled na nemoci je zajímavé a diskuze tady nějak odumřela, ráda bych ji znovu rozproudila. Jsem lékař, co se zabývá psychosomatikou a pokud by byl dotaz na psychosomatiku nemocí a somatizaci jako takovou, je možno provést rámcové poradenství. Psychosomatická onemocnění jsou velmi komplikovaná, kde se na nich podílí složka tělesná, psychická , sociální i spirituální. Jen z psychické nepohody nebo stresu nemoc nikd ynevznikne. vždy je k tomu potřeba více faktorů, které spolupůsobí. a ty jsou většinou velmi individuální, jak jako každý člověk je individuální a jinak prožívá svůj život, vztahy i emoce. Proto nelze paušálně odpovídat na původ onemocnění u kterého lze uvažovat o psychosomatickém původu způsobem příznak - nemoc. A nelze ani vždy použít tolik hojně využívaná lidová řčení. Duše je moc komplikovaná a o těle se dozvídáme každý den toho víc. Tak jako o tělesném tuku. Do 90tých let se myslelo, že tuk je energie, estetický problém a termoizolace. A šmytec. Dnes víme, že tuk je vlastně hormonální tkáň, která produkuje více než 20 hormonů a jiných biologicky aktivních látek. Stejně tak se dnes mluví o mikrobiomu střeva a střevním mozku. Vše se vším souvisí.

orisek56
20. led 2022

@lister dobrý den, již 2, 5 měsíce trpím problémy od porodu a lítám od čerta k ďáblu. Nyní si zarizuji i různá second opinion vyšetření. Určitě se ráda "příručím"

lister
20. led 2022

@orisek56 rozumím tomu tak, že jste čerstvá maminka a máte obtíže a sama si zařizujete nějaká specifická vyšetření? Porod není žádná procházka růžovou zahradou pro tělo aje to obrovská změna v životě každé ženy. Jak po fyzické stránce - změny co se dějí v těle, i po psychické stránce - změna životní role z dívky resp. ženy na další roli - matku. Příchod dítěte do rodiny zatíží nejen ženu, ale celou rodinu a partnerský vztah.Najednou vedle partnerského vztahu vzniká vztah nový, rodičovský. To vše je velkým psychickým náporem a ještě ve spojitosti s péčí o dítě, může vyústit v obtíže funkčního charakteru, které nemusí mít korelaci ve vyšetřeních laboratorních a zobrazovacích. Pokud tedy uvažujete tímto směrem, zkuste se zamyslet zda by kořeny vašich obtíží nemohly být uzazeny někde v tomto časovém rozmezí.

orisek56
20. led 2022

@lister no změny z dívky na matku ne, tohle byl můj už třetí porod, jsem trojnásobná matka, a vztah s manželem máme více než harmonický a pomáhá mi jak může, tam problém nebude. Ano zarizuji si vyšetření už na vlastni pěst. Protože trpím zvladnimi zdravotními problémy, mimo jiné i závratěmi a motam se už 2,5 měsíce. Lékaři mne nejdříve měli snahu pomoci, ted už moc ne. Neuroložkane objednala k psychiatrovi, takže měsíc a půl užívám AD v domnění, že to prestane, obtíže ale pokračují. Kdo ví, kde je problém. Une to bylo těžší v tom že jsem hned 3 týdny po porodu podstoupila lumbální punkci, protože mi v krvi objevili bolerie,když jsem s obitzemi skoncila na urgentu. A ta mi bohužel na 10 dní rozjela těžký postpunkcni syndrom, který mne odrovnal mimo fungování úplně. A protože jsem 2 měsíce byla ležák a vše zařizoval manžel a staral se o děti i k práci a mne vodil na záchod, tak to mi samozřejmě psychický nepřidalo. Pak i strach z horších nemoci. Nyní jsem ve vzduchoprázdnu...kromě závratí mám ušní a oční problémy a potřebují hlubší prohlídku, někde t bude zánět...a protože místní očni a ušní nemá potřebu nechci více podnikat, snažím se zajistit jinde. Ono nepřidalo mi ani chování některých lékařů. Například ušní lékař mi místo prohlídky otevřel ntb, najel na internet a se škodolibým smíchem mi oznámí že mám určitě laktační psychózu a napsal mi to do zprávy, načež další lékaři to pojali jako holý fakt..odcházela jsem z ušního s pláčem a ponížením...protože přece v šestinedělí si ženská vždy vymýšlí..a tak moje duše, která měla do té doby pojem o profesionalitě lékařů trochu jiný úhel pohledu, dostala značnou trhlinu a frustraci.

lister
20. led 2022

@orisek56 Chápu vaše zklamání u lékařů. Bohužel, někdy to tak je, že potíže jsou bagatelizovány a neempaticky hodnoceny. Antidepresiva mají nástup 3týdny až 8 týdnu, tak ještě zkuste vytrvat. Nicméně asi neodstraní vaše potíže, jen mohou ovlivnit vaše rozpoložení tak, abyste mohla pátrat po jejich příčině. V jedné větě píšete, že si myslíte, že máte zánět. Z čeho na to usuzujete? A pak se zkuste zamyslet co vše se odehrálo ve vašem osobním životě kolem těhotenství a porodu. Bylo to spontáníí gravidita, bezproblémové těhotenství, porod? A co v rodinném zázemí, nějaké významné, nejen negativní, události v této době? Co v širších vztazích? V psychosomatice se pátrá u každého jedince individuálně, protože jeho život je naprosto jedinečný. A opravdu s e"pátrá". Dávají se do souvisu události, které vyplouvají na povrch a kterých vazbu na obtíže případně na první pohled není znát. Někdy se na ně přijde mezi řečí, když se popisují životní významné události, nebo se mohou objevit tam, kde nemocný vlastně žádný nesoulad nebo zátěž nepoci´tuje, prostě si toho není vědom a tak to nevnímá. To je taky přirozené. Nicméně z toho všeho co popisujete, pokud jsou nálezy negativní, lze usuzovat na funkční poruchy, které se ale odehrávají v mozku. Podobně jako s tinitem psychosomatického původu, uši jsou zdravé, a "zvuk" si vyrábí mozek. Často proto, aby odvedl pozornost od jiných myšlenek, pocitů, které člověk podvědomě vnímá jako ohrožující, ALE není si jich vědom. Je takovou obranou strategií. Něco podobného by to mohlo být i u vás. Ale protože Vás neznám, opravdu je to rada v obecné rovině.

orisek56
20. led 2022

@lister já Vám to více rozepisu ve zprávě večer

lister
21. led 2022

@orisek56 Klidně napište.

lister
21. led 2022

@orisek56 Klidně napište. 👍