Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

maximka33
21. srp 2012

@weri1 taky jsme řešili bouchání do nás, vysvětluji, že mě to bolí, že jeho by to taky bolelo, a směřuji, kde může bouchat 🙂 někdy to jen zkouší, někdy si fakt chce vybít energii.
jinak holky, stále sleduji, jak to funguje, s malým komunikujeme už hodně dobře, snažím se hlídat "styl". na dovolené jsem sledovala známé, co mají 5 letého synka, a chudák taky byl vystaven mnoha příkazům a tak... i když jsou obecně rodiče daleko klidnější než my.. cítila jsem, jak jsem se pod příkazy cítila trochu ponížená.. daleko víc teď sleduji, co rodiče říkají ddětem a jak. a snažím se opravovat i manžela. když řekne nedělej to! tak mu říkám, radši mu můžeš vysvětlit, proč to nemá dělat. zdá se, že na moji hru přistoupil 🙂 jeho totiž nedokopu, aby si tu skvělou knihu přečetl.
jinak s chválením, snažím se to taky převést na pozitivní popis a emoci, určitě máš radost, jsi spokojený 🙂 ale samo že ujedu a řeknu že je šikulka 🙂
@lusy82 s tím samotným škrábáním neporadím, zase asi vysvětlovat. ale ráno, jak na něj vyjedeš, určitě neuškodí mu to zase vysvětlit, že ses lekla, bolelo to, nechtěla jsi, omlouváš se. já se malému omlouvám už od mala, protože se taky občas neudržím a řeknu či uddělám něco, čeho pak lituji.

weri1
21. srp 2012

@maximka33 manžel ten mě vyslechne, jako snaží se , ale z druhé strany mi připadá, že má tendenci hodně zakazovat....pořád ho opravuji a on už to bere asi jako otravování ☹ nebo nevím....musím mu to vysvětlit někdy v nějaké dobré chvilce 🙂

maximka33
21. srp 2012

@weri1 to máš pravdu, my jsme se na tom taky ještě nedomluvili... nějak není čas. a těžko můžu shrnout závěry obsáhlé knihy do pár vět.. no ale tuší, o co se snažím. snad se chytí jako s tím látkováním, prostě sledoval a naučil se to. mimochodem taková forma komunikace je vhodná všude, v práci s kamarády.. pořád se něco učím. zjistila jsem, že moje kolegyně vychovává děti v podobném stylu, aniž by o RABR slyšela. vždycky jsem si říkala, v čem to je, že to funguje, no a už to vím, je TO V PŘÍSTUPU 🙂

bubelko
21. srp 2012

@blandik ani nie preto, ze na to doma nie je zvyknuty. o to mi nejde. skor o to, ako vysvetlit dietatu, ze nieco skutocne nesmie a naopak, ukazat mu, ze aj ono moze niekomu povedat, ze dotycny nieco nesmie. ono cim je starsi narazam na viac situacii, kde on potrebuje dat prikaz druhej strane.
napr. sme lukasovi nedavno vysvetlovali, ze nikto sa ho nesmie dotykat na urcitych miestach. jedine tato, ak kontroluje alebo ujo doktor, ale len za nasej pritomnosti. tiez v spielgruppe ich ucili riesit konflikty stylom povedat nahlas prestan! cize dat prikaz protistrane. to iste som videla tiez v relacii o sebeobrane deti - dat ruku pred seba a razne a nahlas povedat nie! stop! prestat!
ide mi skor o to, ako vysvetlit dietatu opodstatnenost a princip zakazov ako takych. toto som totiz v rabr nenasla. nasla som ako popisat situaciu, pocity, ale su situacie, kedy je naozaj zakaz opodstatneny - vid tu sebaobranu. tam s vysvetlenim, ze ti to vadi nepochodis. ale s raznym nie mas aspon sancu - vacsinou si to totiz vsimne okolie - a pri kriciacich detoch su ludia vsimavejsi.
neviem, ci som sa dobre vyjadrila.

@lusy82 osobne deti pochvalim. snazim sa vyhybat niektorym slovnym kombinaciam, ale bez pochvaly mi to pride strasne puste. myslim vztah s dietatom. take prazdne, nepravdive. ale tiez poviem na nieco, ze sa mi nepaci. teda nie sama od seba, ale ked pride a opyta sa, ci sa mi to paci - poviem ano alebo nie. zaroven sa vsak snazim vysvetlit, ze to vsak nie je podstatne, ci sa to paci mne, ale musi sa to pacit jemu - auto, obrazok, to co postavil, farba, oblecenie. aj ked tam zatial este trocha "podvadzam" - vyberiem par kuskov a z tych dam vybrat jemu. 😉
a tiez doma ked navarim, tak sa opytam, ci im to chutilo - ale ani nie preto, ze potrebujem pocut pochvalu, ale aby som vedela, ci sa mi oplati skusat to este raz. hlavne pri novych receptoch - niektore su skratka pekne na obrazku, ale chut nic moc. obcas sa stane, ze muz zahlasi, no jedle, ale uz znova nemusis 😀

maximka33
21. srp 2012

@bubelko myslím, že i v RABR je možnost říct důrazné NE a DOST, to používám často. nebo to se mi nelíbí, nechci.

blandik
21. srp 2012

@lusy82 - no já myslím, že to je o našem nastavení, o našem zvyku, že když se nám něco líbí, tak to máme potřebu říct nahlas..já to beru jako s kritkou - když "nemám" opodstatněné právo říkat - tohle se mi nelíbí, jak se chováš..tak nemám ani u kladného chování právo říkat - to jsi nakreslil krásně..Osobně používám jen to, že když mi pomůže - podrží dveře, pospíší si, dá mi prostor, když telefonuji, tak mu řeknu - že mu děkuji, že mi to moc pomohlo, že mi podržel dveře, měla jsem těžkou tašku atd. Ale pokud se jedná o jeho výtvory, to, co zvládne, chování vůči ostatním - tak to nekomentuju. Ale jak jsem psala, tak hodně ženských tady používá tu pozit. zpětnou vazbu..
K tomu škrábání - my měli tohle u spaní po obědě, plácal a skákal po nás, bylo to spíše z takové nějaké bezmoci, to jsem poznala až později.nemohl třeba dlouho usnout, a tak to tak ventiloval...čím prudší reakce, tím jeho útoky byly silnější..je to těžké v tom věku se s nimi domluvit...

blandik
21. srp 2012

@bubelko - a vy řešíte spíše to, že máš pocit, že Lukáš by se nebránil? Jak on to vnímá? Já myslím, že vysvětlit, že on něco skutečně nesmí nebo že někdo jiný něco zase nesmí vůči němu - že to má vždy důvod, proč se něco nesmí - parkování - problémy s dopravou. Osahávání - nemá na to nikdo právo, když se to druhému nelíbí, každý o svém těle rozhoduje jen a jen sám a to je důvod toho, že někdo druhý nesmí...a stejně tak, když to nesmí ten druhý, tak ani Lukáš nesmí parkovat tam, kde je zákaz, dotýkat se druhého určitým způsobem..je to vzájemné..myslím, že ve spielgruppe může klidně říkat i svoje - to mi vadí, nepřeju si to...pro mě to má více méně stejnou sílu jako přestaň, nebo NE, tam si myslím, že je to na něm..ono ve spielgruppe použijí rozkaz, když vlastně na ně rozkazy sypou celý den...
Opodstatněnost a princip zákazů - společnost si vytvořila pravidla tak, aby mohla fungovat, aby doprava mohla probíhat hladce, aby nikomu nebylo ubližováno (viz policajti, kriminálníci, tresty) - a tak společnost vytvořila určitá pravidla, i doma máme pravidla, ve spielgruppe mají pravidla a stejně tak jsou pravidla mezi lidmi a jsou tady policajti, aby dohlíželi na dodržování pravidel..
Já nějak věřím, že právě děti z partnerského prostředí jsou schopné vnímat to, co už je za hranicí - když my samy je silou nenutíme k věcem - se mýt, oblíkat, nemlátíme je hlava nehlava, věnujeme jim pozornost, když chtějí něco říct..atd..tak zrovna tyto děti by mohly vnímat nevhodné a přeshraniční chování okolí citlivěji a umět se bránit...běžně se děti nutí, aby se pomazlily s babičkou, aby si nechaly líbit nespravedlnost a sarkastické útoky, jak tyto pak mají poznat, že někdo druhý už zašel za hranici? J

bubelko
21. srp 2012

@blandik no my momentalne riesime kopec veci.
dopravu - kedze chodi do skolky sam. musi ist cez hlavnu cestu cez prechod, tak riesime prikazy, zakazi - musi sa pozriet dolava, doprava a az potom prejt. skratka - musi nieco bez ohladu na to, ci to chce alebo nie. tak isto - musi rano vstat nacas, aby sa stihol najest (uz jeden krat nestihol) a isiel na cas do skolky. momentalne musi skutocne vela veci - aj napriek tomu, ci ich chce.
ono my sme ho nikdy nenutili maznat sa s babkou ci dedkom, travit cas s niekym, s kym nechcel. on ma silne vyvinute socialne vnimanie na svoj vek. on sa velmi stara o to, co jonas, brani ho aj vtedy kedy mal branit seba.
on ho miestami naozaj "tyra". a lukas mu vysvetluje, doprosuje sa a nic. jonas jednym uchom dnu, druhym von. nakoniec v lukasovi vyhori poistka a trafi ho - prvym co ma v ruke, po ruke, rukou - na posledy po hlave. na jednej strane - spravodlivo - snazil sa do poslednej kvapky svojej trpezlivosti, na druhej - po hlave nie je zrovna to prave orechove.
nema problem branit sa v skolke ci mimo domu - povie nie, prestan a ak nefunguje, ide za autoritou (ucitelkou, matkou kamarata, kde je...), ma problem doma. s bratom. vcera ho mladsi brat zhodil z lavicky na stolicku tak, ze ma odrateho pol boka.
jonas ma pomaly 3 roky a vsetky snahy o vysvetlovanie koncia v prazdne. 100x mu clovek povie, ze ked udrie, ze to boli (a fakt to boli), ze nech udrie do gauca, tam moze. nic. to ho nebavi. gauc totiz nereaguje. on provokuje reakciu - nielen doma, vsade. aj vonku. co som si vsimla na ihrisku - ak mu dieta nevrati uder, pokracuje. ak mu vrati - respektuje ho, da mu pokoj. ak zasiahnem - ze ho zhatam kym udrie - skusi to o chvilu znvova a caka, co bude.
naposledy som lukasa nechala s jonasom sa pobit - naozaj pobit - pobili sa v inej izbe, vykricali na seba - vratili sa o chvilu ako najvacsi priatelia.
taktiez - ked som zareagovala nerabr - vratila mu uder - prestal ma udierat do chrbta.
ono nie je to dennodenne, stale prevazuju bezproblemove dni. ale cim je jonas starsi, tychto akcnych dni pribuda a mojej trpezlivosti ubuda 😖

reruna
23. srp 2012

@bubelko vysvětlit zákazy a příkazy - já to vidím podobně, jak psala blandik, ve společnosti jsou prostě pravidla, aby společnost fungovala, dopravní značky mají taky důvod - ten bych dala a pokud bude neustálé proč, proč, proč, tak když už nevíš, zeptej se jeho - proč si myslí, že to tak je a co by se stalo, kdyby to třeba on porušil - porazí ho auto, dostane pokutu atd. Jinak osobně si myslím, že je ještě malý na to, aby chodil sám, ale to je možná jen můj přehnaně úzkostlivý pohled, my jsme chodili sami do školy (tedy od 6,5 roku), ale školu máme 5 minut od domu a nepřecházeli jsme jedinou cestu a chodila jsem se ségrou, která je o 4 roky starší.
Jinak myslím, že děti, které znají přirozené hranice z domu, tak nemají problém přijmout obecné hranice života dané společnosti.
Co se týká té sebeobrany, tak s Míšou jsme to probírali taky mockrát - že může říct - dost, nedělej mi to, bolí mě to atd. když to nefunguje, tak utéct, odstrčit, volat paní učitelku, doma mě. Aby věděl, že má více strategií, jak se bránit, on měl totiž tendeci si nechat všechno líbit. No a Lukáš, to bude asi jiná kapitola, tak bude spíš problém, aby neplácal a nekousal děti.
@betelgeuzz já většinou taky řeším nejdřív ublíženého a potom agresora, ale teda u toho agresora mi to pochopení prostě nejde, většinou na Lukiho nakřičím, že bráchovi ublížil a že to se nedělá, to je asi špatně, ale mě to prostě nejde, když kousne Míšu do krve, tak se mi příčí říct Lukimu s pochopením, že měl asi důvod ho kousnout, to prostě nejde, tak jak se všichni uklidníme - protože to je vždy scéna půlhodinového pláče oběti a stejně tak i agresora - ten zase řve, že jsem mu vynadala, tak třeba potom řeknu Lukimu, že chápu, že se zlobí na Míšu, že mu třeba nepůjčil hračku, ale že nesmí kousnout, ale musí poprosit, počkat, říct to atd. Doteď jsem ho omlouvala, že ještě není zralý, aby řešil konflikty jinak, než fyzicky - i když třeba Míša to nedělal, to je povaha - ale budou mu 3 roky a už by to měl zvládat lépe.

bubelko
23. srp 2012

@reruna no ono to je vlastne odporucane skolkou, aby chodili sami. skratka prve dva tyzdne rodicia mozu ist s detmi, ale potom by uz nemali. ako nie je to zakazane. a v podstate preto maju aj to skolenie s poliacajtom - aby im to vysvetlila "autorita". a lukas chodi sam hrdo - nikdy sa nedoprosuje, ze pod so mnou. urobil to raz a to som isla. cize ide dobrovolne. a ide ich cela kopa, takze uplne sam vlastne nikdy nejde 🙂 a hlavne to ma kusok - 200-300m.

no vas luki je nieco ako nas jonas. tiez si myslim, ze ako 3-rocny by uz niektore spory mohol zvladat bez toho, aby rovno udrel. a tiez mam problem vyjadrit pochopenie, ked zhodi lukasa z lavicky na sotlicku a ten si pritom odrie pol boka alebo ho ovali drevenou kolajnicou doprostred cela a podobne 😉
a reaguje luki na to, ked mu nieco vysvetlujes? pretoze jonas jednym uchom dnu a druhym von ☹

reruna
23. srp 2012

@bubelko no vidíš, jiný kraj.... aspoň budou děti samostatnější a když jich chodí celá banda spolu, tak tím lépe, i to školení je dobré a podle mě si brzy zvykne, a přestane se ptát, protože to vezme jako dané - pravidla provozu, značky atd. Na druhou stranu tento dětský pohled není špatný, my dospělí bereme často různé zákony automaticky a přitom by neškodilo se někdy zeptat, proč to tak vlastně je a ne jen slepě poslouchat
Lukáš poslouchá vysvětlování, když si jen tak povídáme, to mi přikyvuje, slibuje, opakuje po mě, co by měl raději udělat místo bouchání, kousání, bezprostředně po nějakém "činu" neposlouchá, protože řve. Poslední dobou je to docela vyhrocené a já se uchyluju k vyloženě nerabr praktikám - vyhrožuju a funguje to, jenže dlouhodobě ne bohužel

betelgeuzz
23. srp 2012

@lusy82 to je dobrý nápad s tím Byl jednou jeden život. nevíš, jak se ten díl jmenuje, nebo jestli má nějaké číslo, zkouším to nají, ale nedaří se.
K tomu chválení, zaujala mě formulace z knížky Osvobození rodiče, osvobozené děti. Místo, abych řekla: "jsem na tebe pyšná, že dokážeš...", je lepší říct: "určitě jsi na sebe pyšná/ý, že dokážeš..."
@blandik @lusy82 s ptaním se, jestli ostatním chutná, já se neptám proto, abych slyšela pochvalu, ale proto, že chci slyšet, jestli to ostatním chutná takhle, nebo to mám příště zkusit jinak. Každý má přece jiné chutě a to, že to takhle chutná mně, neznamená, že i ostatním.

m.i.r.i
23. srp 2012

My sme kupili Bol raz jeden zivot uz pred par mesiacmi, ale este som to malemu nepustala..nejako som mala pocit, ze by to este nepochopil...ma 2.5 roka...pozeraju to uz vase deticky a chapu o co tam ide? Lebo ja som ten serial milovala a myslim, ze je super..krasne spravene a poucne..a cibri to nielen vedomosti ale aj detsku predstavivost..

jonas17
23. srp 2012

@m.i.r.i ja som mojej zapla minule tú časť o zuboch, ale žiaden záujem...asi je to fakt pre staršie deti, alebo možno niektoré sú už v tomto veku rozumnejšie, vnímavejšie, moja doteraz rozprávky a vlastne telku nepozerala, tak nejak nereaguje ani na Život...akurát ju zaujal Spievankovo, Bambuľka a Máša a medved....

m.i.r.i
23. srp 2012

@jonas17 no nas tiez moc nie je na telku..u nas ide tiez Masa a potom Krtko..inak skoro nic..ked mu pustim cez vikend Vcielku Maju napriklad, tak vydrzi pri tom asi 2 minuty...preto sa mi ten Zivot zda mozno az tak od 3 rokov vyssie

lusy82
23. srp 2012

@betelgeuzz Je to 14.díl Ústa a zuby.
Já mu tohle taky říkm, snažím se ho nechválit, ale někdy to fakt nejde. A hlavně mi spíš šlo o to, že v sobě držím emoce. NA mluví o tom, že bysme je neměli před dídětem skrývat, teda ty negativní, ale pozitivní máme...?

blandik
23. srp 2012

@betelgeuzz - já se taky někdy zeptám, jestli jim chutná..ale technicky moc nevidím rozdíl mezi - líbí se ti ten obrázek a chutná ti to? Obojí je dotaz na výsledek činnosti druhého..takže se snažím mluvit za sebe -tohle mi dnes chutná a Miška se třeba přidá.

blandik
23. srp 2012

@jonas17 - náš viděl poprvé Byl jednou jeden život ve třech a půl letech, a to ho to bavilo..ve dvou a půl letech by z toho byl tumpachový..kolem toho tříapůltého ho už zajímala kostra, svaly, orgány, už o tom měl povědomí, ve dvou a půl letech asi moc ne a navíc ty díly jsou dost verbálně "náročné"..jinak mě se to taky líbí, jen jsem si uvědomila, jak tam pořád ukazují boj mezi tělem a bacily, jak bacily jsou nositeli všeho toho negativního chování, a je tam dost komandování, jako na vojně..trošku se mi to neposlouchala dobře, místy.

m.i.r.i
24. srp 2012

@blandik no aj ja to tak vidim, ze nejaky ten rocik este s tymto serialom pockam..ked ho to aj sameho zacne zaujimat..asi aj v skolke sa zacnu nieco ucit o ludskom tele..nas je zvedavec, zacne sa iste vypytovat
a s tym mas tiez pravdu co sa tyka toho komandovanie a bojovania..ja som tiez trosku citliva na "rozpravky" a pribehy pre deti, dozieraju ma aj niektore pesnicky a knizky...ale uz som si povedala, ze to nemozem asi az takto selektovat, lebo asi by mali aj deti poznat "dobro" a "zlo" a nejako vediet aj co je to "zomriet", "ublizit" ale naozaj k tomu nemam 100% vyhraneny postoj..som skor zmatana.
uz len basnicka slimak vystrc rozky - konretne: "A ked nevystrcis, podpalim ti dom a ty zhoris v nom" 😲
alebo pesnicka Kohutik Jaraby: " Polames laliu, potom ta zabiju..a ked ta zabiju, tak ta pochovaju atd.." 😲
varila mysicka kasicku( jedna z verzii): " A tomu malemu nic nedala...a tak prasiatko zaklala" 😲
Nas maly pozera v telke len Krtka a Masa a Medved- ale uz tam som zacala pozerat na to, ze krtko je tiez niekedy zakerny, robi naschvaly, vysmieva sa- aj ked je to vacsinou poucne a neskodne..a Masa robi neplechu stale, stale hneva, zuri, provokuje.- aj ked tiez nakoniec je to poucne a mile...ked si maly minule na Youtube vsimol Tom a Jerry, tak som mu to pustila..a sa mu to paci, je to akcne...ale to uz mne sa nepaci, ved tam sa len nahanaju, biju a este ako? prebodnu, rozpotlia, uvaria... 😉 si hovorim, ze on este 2.5 rocny nevie uplne co je realita a co fikcia, ci to nebude brat tak, ze vezmem aj ja nejaku palicu a tresk kamarata po hlave ako Jerry Toma...minule povedal, ze ked spadne, tak mu vypadaju vsetky zuby, tak ako Tomovi 😲 Tak som sa uz zlakla, ze boze, koniec Tom a Jerry...ale uz neviem ani vybrat co ma pozerat potom...
Kamaratka vylucila napriklad aj rozpravky o Cervenej Ciapocke, Tri Prasiatka, O Kozliatkach a podobne, lebo tam je vsade zly vlk, po druhe vzdy zozerie alebo chce zozrat prasiatka, kozliatka, Cervenu Ciapocku a staru mamu...rozpraraju mu brucho, ci pride horar s puskou a striela na vlka...nas tieto rozpravky pozna, zatial iba hovori, ze vlk je zly lebo chce spapat prasiatka...ale nevidim nejaky iny vplyv..vravim si, ze hadam aspon vie rozlisit kto je dobry a zly..lebo niekedy ked spravi nieco zle, tak povie, ze je zly ako vlk 🙂 je to tazke...na jednej strane ho chcem tiez uchranit od takychto veci..na druhej strane ako potom bude zit v tomto svete a zvlast teraz ked ide do skolky a to sa len este vsetko zacne...Transformeri, Pokemoni a co ja viem co...ani to nepoznam este, my nemame kablovku ani starsich surodencov, co by ho takymto niecim pocastovali uz...ale asi sa nevyhneme...

berenika39
24. srp 2012

@m.i.r.i vůbec netuším, jak se tomuhle vyhnout. jsem z toho nervozní, protože nemám moc ráda situace, kdy "jsem neschopná". A to ted nastalo.
Nikdy, fakt nikdy bych sama od sebe nepustila petrovi dobrovolně nějkou tuhle "akčárnu". Ovšem: má šestiletého bratrance, bohužel absolutního závisláka na podobných zvěrstvech, a k tomu druhý týden ve školce a: umí pustit telku a najít na ní 13 (na té stanici to dávají), neomylně ví, kolik je hodin, nějaká intuice 😀 😀 😀 (ne, pozná to podle toho, že zrovna vstáváme a chytáme se ráno na cestu nebo se motám kolem večeře 😀 ), poprosí, jestli se může dívat a pustí si to. během krátké doby stačil poznat všechny ty janky, obdivuje je, parduje, napodobuje, pamatuje si všechny ty anglické názvy a ve školce jsou v partě vždycky každý někdo a další den se střídají. Vstává spajdlmen a spát chodí pikačůůůůůůůůů.
Alternativy má dost, čas před obrazovkou netráví žádný, celé léto nejsme doma, max večer, kolem večeře. Když mu nabídnu - ještě než si vzpomene - nějakou lákavku, okamžitě vytuší, že je to finta, aby nebyla pohádka v televizi. Momentálně úplně opustil malování, hodně jsme hráli večer pexeso, loto, bavčil ho miniluk, a nic.....mile na mě koukne, řekne mamčooo, já se chci radši koukat na pohádkuuuuuuu.
Tak jak to děláte vy?

reruna
24. srp 2012

@berenika39 my se díváme na dvd, někdy na animáčka, já to až tak moc neřeším, když tam nejsou zrovna pokémoni, bakugani a podobné nesmysly, tak je nechám se dívat, co si budem povídat, aspoň je chvíli klid večer, když chystám večeři. Ale teď čtu knížku Líný rodič a autor je hodně proti televizi a počítačům a dokonce i proti pohádkám, prý jsou to právě pohádky, které děti naučí, co je "dobro" a "zlo" a často tam je "zlo" dost atraktivní☹

betelgeuzz
24. srp 2012

@lusy82 díky, už mám staženo
@blandik já v tom rozdíl cítím. Někdy se i zeptám, jestli jí chutná jabko, hruška a to jsem nevařila, prostě mě zajímá, jestli ji ta věc chutná a ne ocenění mě.
@m.i.r.i co to máte za básničky/písničky 😲 😀 Asi i u nás by se našly takové drastické, ale nic se mi nevybavuje. Tom a Jerry mi taky příjde drsný, tohle doma pouštět nebudem. U nás jedou pohádky: Mickyho klubík, Malá princezna, Timmy Time, Matýsek a Jája, Angelina balerína (to by kluka asi nechytlo, ale třeba Bořek stavitel taky není špatný) - to jsou pěkné pohádky, žádné násilí, občas mě teda zatahá za ucho nějaká neRABR komunikace, ale tomu se asi vyhnout nedá.
@berenika39 co mu radši pustit něco z DVD?

blandik
24. srp 2012

@m.i.r.i - jsem taky velmi citlivá na pohádky a jejich obsah..už jsme si prošli obdobím - youtube, tedy u nás to bylo hodně o autech, traktorech..ale strašně mi vadilo, že se na té pravé straně zobrazovala nabídka dalších a dalších..pak jsme to nějak utli, naštěstí to měl tak dva a půl a stačil zapomenout..pohádky typu perníková chal, karkulka, kůzlata..taky mi vadí, nebo lépe řečeno vadily, teď už ani tak ne..jakoby to rostlo s dítětem a jeho chápáním..asi to člověk cítí, že jeho "citlivost" už není taková ..jako dvouletý se bál mnoha scén v krtkovi, (a k tomu krtkovi - hlavně ti starší se mi nelíbí, tam je ten krtek nositelem dětských vlastností, ty nové díly - s těmi už nemám vůbec problém, vlastně to je jedna z mála, kde nemám problém - asi i proto, že tam nemluví..). JInak klasické pohádky moc nečtu, když už tak je přeříkávám, protože kolikrát mi tam chybí nějaká podstata, proč co a jak..MOc s tím pojmem dobro a zlo neoperuji, to právě vypouštím, spíše tvrdím, že každý se někdy zachová dobře a někdy nesprávně..dobrý a zlý mi připadá moc permanentní, já vím, že to ty dětí údajně dle psychologů potřebují..ale nejde mi to přes pusu..
@reruna - moc by mě zajímalo, jestli můžeš napsat více, co tam píše o těch pohádkách..proč je nechce, co si o tom myslí...
JInak k té tv a pohádkám - ve školce nám říkali, že je na dětech neskutečně vidět v pondělí, jak jen přehrávají pohádky, jak to trvá minimálně to pondělí než se zbaví toho vlivu...

@berenika39 - dovedu si představit ten tvůj pocit bezmoci, mě to taky děsilo, ty vlnovité fascinace čímkoliv na dvd..a ten počet hodin strávený před obrazovkou..a to bylo dvd, nedostali jsme se krom večerníčku k tomu ,že by zjistil, že v tv jsou i jiné pohádky..a teď nám už asi třetí měsíc nejde tv, prostě nefunguje..a já jsem šťastná, přestal přehrával role z aut, z byl jeden život..někdy mám strach, že ho držím mimo realitu, ale na druhou stranu minimálně další rok chci být bez tv, protže s miminkem a Miškou doma a zimou na krku by to vedlo k tomu, že bychom tv, dvd řešili od ráno do večera..Na druhou stranu ho nemůžeš odstřihnout od tv úplně..můžeš to nechat plynout, nebo mu dát pravidlo, omezit dobu, omezit jen na určitý jeden seriál...Hm, jsem zvědavá na rady ostatních, protože bych fakt nevěděla..navíc to má ve školce..

blandik
24. srp 2012

@betelgeuzz - ale jo, co by ne, taky to někdy použiji, jen to nějak moc nepoužívám při svých výtvorech - mě třeba zatahá za ucho, když se manžel zeptá Mišky, jestli se mu líbilo, jak jezdil na waveboardu, nebo jestli se mu líbí ty lišty, co udělal..jakoby když se člověk zeptá na hodnocení své práce, kdy já beru, že nepotřebuji slyšet hodnocení na mé výtvory a nemám "právo" hodnotit výtvory druhých..

berenika39
24. srp 2012

@betelgeuzz před měsícem jsem objednala originální levný dvd - asi sedm - český hraný filmy, má to rád - kouká o víkendovém dlouhém cestování v autě. At žijí duchové, jak vytrhnout velrybě stoličku, Princezna ze mlejna, Bílý Bim, Černé ucho, klasika....ale doma v tý televize jsem mimo. Ví, že tam jsou ty prevíti☹.
No uvidím, nechám tomu čas, ono to zase třeba trochu přejde. A budu hledat, co v tý době dávají jinýho, jestli se mi ho nepodaří nějak přesvědčit🙂 Co to jen jde, vracíme se z venku až na koupání, a jídlo, ale...nechci zimu 🙄

betelgeuzz
24. srp 2012

@berenika39 a co zrušit ten kanál, na kterém to jde, nebo ho přeladit na nějakou 99 😅 Trochu podlé, ale účel světí prostředky

m.i.r.i
24. srp 2012

@berenika39 no presne tohto sa aj ja obavam..skolka zacina o par dni..ach jaj...

@betelgeuzz my tiez ficime len na DVD pripadne tej Masi cez Youtube...doteraz nemame kablovku, takze ja ani tie co si vymenovala nepoznam...zatial nepozna ani Vlacik Tomas, co vidime na kazdom druhom roku na trickach ci v hrackarstvach a asi to bude nejake pre deti chytlava rozpravka predpokladam..my to tiez riesime len na DVD..ked bol maly( od 1 roku) tak sme mu postali na 15-20 minut vecer Baby Einstein DVD..to je uzasne a to sa mu tam pacili tie manusky a pekna klasicka hudba..neskor zacal opakovat aj anglicke slovicka..uplne krasne babatkovske..to bolo jedine co pozeral asi do 2 rokov..vtedy sme skusili krtka..tak teraz je krtkovske obdobie + mi kamosky poradili Masu..ako som pisala, tak som mu par krat skusila v sobotu zapnut telku, STV1, kde chodi Vcielka Maja, to sa mi tie zda celkom mile, ale to je asi na neho vela, lebo to je dlhe, vela tam rozpravaju a malo akcne..este tomu asi nerozumie...Disney rozpravky zatial moc nepozerame, lebo tiez neviem vyselektovat co vlastne...asi 2x som mu pustila Dumbo, ten lietajuci slonik, ale slo to skor ako pozadie ked sme sa hrali...lebo kazda rozpravka sa mi zda kruta alebo nevhodna..nemozem si pomoct...taky Levi kral - uf, ako mu tam zabiju otca a tie bitky..juuj nie...alebo Bambi - tam mu mamka uhori niekde v lese....mozno tak Shrek? Tam je asi dost malo nasilia, skor len pesnicky a tak..

@reruna ono s tym sa da aj suhlasit..my sme mavali stale telku vypnutu..aj teraz sa snazime vzdy ked je pri nas maly nemat zapnutu...az neskor aspon nieco malo sme mu pustali...
ja len prave nad tym sa zamyslam, ci to deti prave potrebuju aby vedeli rozlisit "dobro" a "zlo" aj ked je to tiez relativne, co je naozaj dobre a co zle..alebo to prave skodi a navadza robit to "zlo"
Ci izolovanim od takychto veci ho nepripravim vlastne na zivot v tomto svete a odrazu bude pozerat preco mu niekto ublizuje alebo je niekto "zly" a bude to prave horsie..alebo je dobre ak to naozaj vobec nepozna...

m.i.r.i
24. srp 2012

@berenika39 mna tiez napadlo - zrusit Kablovku 😀

berenika39
24. srp 2012

@blandik no píšeš to přesně. varianta, že já nechci aby na to koukal, pro měnení řešení. bavíme se o tom, ptala jsem se, co se mu na tom líbí: no mami, prosím tě, copak ty to nevidíš, jak dělají bleskový útok??? 😀 😀 . a jsem v koncích. ne, já to nevidím, ale on jo - a je tím fascinovaný.
Ted už prostě mám omezený vliv na to, s čím se setká. Bohužel.
U nás docela funguje ten od tebe porazený mobil (děkuji), už jsme to ted moc nepoužívali, ale zase to monžá zkusím. Prostě si ho nařídí, na dvě pohádky, zapípá, jdem dělat něco jiného.

berenika39
24. srp 2012

@betelgeuzz jéééé tak to mě nenapadlo, přehodit kanál jde snadno, na to by vlastně nemusel ještě přijít!!!!
to udělám. alespon na nějakou dobu. není to tedy moc fér, ale...🙂
díky.