Jídelníček ročního dítěte?

smallinka
13. říj 2015

Prosím o Vaše zkušenosti, jak vypadá takový jídelníček? Nejenom co dáváte ale také konzistence, mix nebo kousky? zajímá mě i maso, jestli stále mixujete. Ovoce? Dáváte stále mixované jako přesnídávku? Děkuji

konidana
13. říj 2015

Tak moje roční děti jedly vše jako my, jen méně nebo vůbec kořeněné a případně nakrájené na kousky.

scruffy
13. říj 2015

Tak záleží i na tom, jestli má zuby, ale já se snažila už tak od 8 měsíců, když ještě malá zuby neměla, už ovoce nemixovat, jen pomačkat, případně nadrobno nákrajet, stejně tak maso a zeleninu. Jídelníček má zhruba takto: snídaně: ovoce, oběd: maso nebo vajíčko, zelenina a příloha, svačina: bílý jogurt s něčím (dětské sušenky, ovoce, arašídová pasta..), chleba s máslem a sýrem, šunkou nebo pomazánkou, lučinou..večeře: mléčná kaše, večer pak má ještě Sunar a k ránu kojím.

barimar
13. říj 2015

tak můj roční chlapeček má 8 zubů, takže už nic nemixuju, max.nasekám nudličky do polévky, maso taky na malé kousky, ale jinak už pěkně vše pokouše. U ovoce sundávám slupky, takže třeba jablíčka oloupu. Jídlo už má prakticky stejné jako mi dospělí, když je něco kořeněné, tak před dochucením odeberu do malého hrnce. Nejí samozřejmě ořechy, tropické ovoce(kromě banánů) také zatím nedávám,
jidelníček máme asi takový: snídaně 8:00 - jogurt nebo lipánek - rohlík, rohlík - lučina-dět.šunka nebo sýr, svačinka 10:00: nějaké ovoce nebo nějaké dět.sušenky, křupky. oběd: 11:30 - polévka:vývar(ten má nejradši), ale papá všechny,další - maso, vajíčko, příloha, zelenina, omáčky, 12:00 spánek, 15:30 svačinka - přesnídavka, piškoty, termix, rohlík s něčím, ovoce, 19:00 večer - kaše, krupice....19:30 spánek + 250ml sunar

car_olina
13. říj 2015

Jsem za toto téma ráda. Mám 11mesicniho synka a řeším to samé. Zatím mu jídlo vařím podle kuchařky Anabel Karmel a mixuji. Od roka bych chtěla, aby se jeho jídlo co nejvíce podobalo našemu, nicméně mu dělají jeste problémy kousky, takze to bude pomalejší.
Ráda bych, aby měl 5 porcí denně, to dodržujeme poctivě. A z toho ráno mlíčko a odpolední svačina - bílý jogurt a na noc má kaši. Tato tři jídlo v zásadě neměníme. Koukám, že to teda není asi moc obvyklé... Nebo ano?? 🙂
Jestli máte tipy na obědy, taky budu ráda, když se o nich dozvím. 🙂

barimar
13. říj 2015

@car_olina já už bych přestala tedy mixovat, jak se má naučit papat, když má pořád kaši? začněte (tedy jestli můžu radit) místo mixování vše pasírovat vidličkou, aby tak už zůstaly malé kousky, nebo dejte rohlík, kousek jablka bez šlupky ať se s tím popere, samozřejmě dítě hlídejte, možná se začne dávit, tak vytáhněte jídlo z pusinky a nechte jej pokračovat...toť moje rada

celaskon87
13. říj 2015

Ahoj, já mám dnes 11 měsíčního syna. Ráno má UM, k svačině většinou ovoce nebo ovoce s bílým jogurtem nebo ovocnou přesnídávku, k obědu má maso se zeleninou a přílohou, jednou týdně se snažím místo masa dát žloutek. Odpoledne je svačina podobná té dopolední, snažím se ale o obměnu, aby neměl totéž. Někdy mu dávám místo toho UM. K večeři má kaši a kousek pečiva, co "vyloudí" od naší večeře. Na noc má poté UM. Zhruba 3x týdně má oběd ze skleničky. Co se týče konzistence, ovoce rozmačkávám vidličkou, maso a žloutek většinou nakrájím na velmi drobno nebo pomixuji, snažím se ho zvykat na kousky. Má zatím pouze 4 zuby.

car_olina
13. říj 2015

@barimar rozhodně uvítám každou radu! 🙂 Trochu to jídlo upřesním, aby to nevypadalo, že dostává jen tekutou stravu. Bez problému kouše křupky, v jídle má kousky velikosti hrášku (vadí mu to, ale taky chutná, takže to nakonec přežmoulá) a hrozny kouše bez slupky. Jsem ve fázi, kdy i já se snažím vymýšlet jiná jídla a vlastně podle čeho se řídím jsou kupované příkrmy. Sice mám navařeno dopředu, nicméně pokud jí venku, koupím příkrm a řekla bych, že konzistenci mám dost podobnou. Myslíte, že stačí? Nebo bych mela uz trochu "přitvrdit"? 🙂

mat_ova
13. říj 2015

Já mám čerstvě ročního - nemixuji asi od sedmi měsíců. Mixovanou stravu měl měsíc, pak jen mačkanou vidličkou (vyrostl mu první zub). Pak mi začal bojkotovat lžičku, ale nudličky zeleniny v ruce pěkně ožužlal. Takže jsem začala jídlo jen krájet a on ho zobal rukama, teď se učí používat lžičku či vidličku. Mixované teda občas pořád dostane, ale zavařené, ne cíleně mixované čertvé.

Co se týče jídelníčku, jíme spolu - jen když mám já sladké, tak on má něco jiného. Ráno kolem páté kojím a pak ještě do sedmi spí. Kolem osmé snídáme - oba pečivo s něčím (šunka, sýr, máslo, lučina, bylinky...) nebo ovoce - oboje krájím na kostičky či hranolky. Dopoledne většinou bílý jogurt s ovocem nebo domácí přesnídávka nebo čerstvé ovoce. Na oběd zelenina, přílohy, maso /nejsem moc masová a jíme spolu, takže maso denně určitě nemá - nekořením, dokořením si až na talíři jen svou porci/. Odpoledne někdy zbytky od oběda, jindy ovoce, jindy chleba, jak kdy. A večer kojím, ale pomalu chci zavést na večeři kaši a kojení až na noc před usnutím, protože začal usínat až kolem osmé, takže se kojí v sedm, neusne, a pak v osm znovu kdy usíná.

smallinka
autor
13. říj 2015

Tak děkuji za názory a zkušenosti, některé se dost liší. Ale vesměs je to podobné. Já zatím teda pečivo nějak pravidelně nedávám, podle mě teda není ani nijak potřeba.....ale také pomalu začnu, ale teda šunka to mi přijde dost slané na takové malé dítě ☹ ale asi to záleží na každém. S těmi kousky, holky se mi na to také moc netváří, ale je potřeba je to učit. Ano ovoce začínám také už, že oloupu povařím a kdyžtak pomačkám vidličkou...aby to nebyla prostě kaše. Maso na kousky to teda nemělo úspěch zatím vůbec....šlo to hned ven. Mám dvojčátka, tak to mám trochu složitější, jedí zároveň, ale jedna je větší jedlík, druhá hodně vybírá. Tak se snažím to sladit, abych ještě nedělala každé zvlášť jídelníček. Ráno máme UM kolem 6 hodiny, pak ještě spíme. Kolem půl 9 h máme kaši (dávám ráno, na večer mi přijde dost těžká) - vločky nebo jáhly s banánem. Pak obědváme, dělám domácí: zelenina + maso (vejce 1x týdně klasika). Po obědě máme ovoce, no a navečer jogurt - do teď byl samotný, teď ale frfňáme tak tam přidávám ovoce nebo to zhustím jáhlovou kaší trochu a baští o sto šest 😉 večer máme UM. Pečivo znají od rodičů, když jim trochu dají, také brzy bude třeba s lučinou 😉 ale nějak na to nespěchám. Děkuji všem!

car_olina
13. říj 2015

@smallinka Jak tedy budete řešit to maso? Rozmačkat to dost dobře nejde a namlít je zase moc. Navíc já teda nenameluj jednu porci masa. Jak tedy na maso?

sedmiteckas
13. říj 2015

Nad ránem kolem 4 hod. a pak ještě ráno UM, asi 150 ml, ale ne vždy vypije, pak si se mnou vezme kaši (dělám např.ovesné vločky namočené a povařené v obyčejném mléce, to už občas dávám), dceři do toho dám rozmixované ovoce, pak dopoledne třeba ještě chleba s obyč máslem nebo Lučinou, oběd maso-zeleninový, sní mi i větší kousky, mixovat nemusím už, ale maso na malinkaté kousky, jí hodně teď už to, co my, ale ne vše, ještě to sleduji (máme 14 měs), odpoledne ovoce s bílým jogurtem, kaše, jak-kdy jak co, občas se mi "napere" rohlíkem, chlebem, to miluje. Poslední jídlo je zase UM.
Pokud můžu doporučit stránky, ze kterých se inspiruji, je to blog Máma v kuchyni (nezadala jsem kvůli reklamě přesnou adresu). Zadejte si do vyhledávače.

mat_ova
13. říj 2015

@car_olina já maso připravuju ve větším a nasekám ho v sekáčku nadrobno a zamrazím v kostičkovači na led.

smallinka
autor
13. říj 2015

@car_olina Hele já uvařím 1-2 prsa (mám přece jenom dvojitou dávku pro dvě), uvařím to a pokrájím na opravdu velmi malé kousíčky a zkusíme....je pravda, že jsem zkoušela asi před cca měsícem, tak třeba už to bude chtít. Jinak máme dole 4 zoubky a nahoře taky tak nějak...

car_olina
13. říj 2015

@mat_ova Dobrej nápad! 🙂
@smallinka Dominik má nahoře, dva dole. Zítra to rovnou vyzkousim. Kdyby to neklaplo, budu muset k tipu @mat_ova. 🙂 🙂
Díky za rady!

smallinka
autor
13. říj 2015

@car_olina Tak dneska jsem si dělala pro sebe kuřecí řízky 😀 hodně křehký jsou a tak jsem zkusila dát holkám ochutnat bez strouhanky a dožadovaly ještě, takže už to krásně požvejkaj 😉 Je pravda teda že se rozpadají na jazyku 🙂 pač jsem je naložila do jogurtu. Tak hezkej večer 😎

car_olina
13. říj 2015

@smallinka Náhoda! Také jsem dnes delala řízky, ale dost si je solím, takže to jsem mu nedala, ale sám si "přišel" a sahal mi na brambory, tak jsem ho nechala. Takže kusy brambor klaply. Jsou tedy, samozřejmě, měkké, ale někde se začít musi. Maso az příště! 🙂 I já přeji hezký večer. 🙂

zuzapra
13. říj 2015

Pokuď uvaříš maso pěkně do měkka, stačí ho pak nožem jemně pokrájet. Malá má 11 měs., má jen dva zoubky dole, ale protože je už druhé dítě, všechno vidí u brášky, takže jí naprosto všechno. Kouše sama i okurky nakrájené na plátky, krajíc chleba (vůbec nekrájím na kostičky), ona si s tím poradí. Banán si drží sama a kouše. Párkrát to zkus, mimčo se to naučí.

barimar
13. říj 2015

@car_olina já taky venku používala kupované příkrmy, nevidím v tom nic špatného, ba naopak si myslím, že jsou lepší jak kupovaná zelenina v zimě. Záleží kolik má zubů, ale pokud už má 4 nahoře a nějaké dole, tak už by mohl pěkně kousat. Roční dítě by mělo mít už pevnou stravu, takže bych přitvrdila 🙂 ale je to asi na každé mamince...mám v okolí několik případů, že maminky mixují i ve dvou letech 🙂
Hlavně Vám se uleví, že dítěti můžete dát více věcí i venku až bude pěkně kousat 🙂

car_olina
13. říj 2015

@zuzapra Banán je super, to byla jedna z prvních věcí, co zvládl sám. Mám dojem, že mu nedělá problém to kousat, ale polykat. Dneska jsem ho skoro mikroskopicky sledovala, kdyz jedl jogurt s borůvkama. Mohl se po tom utlouct. Ale v jistých fázích se začal dávit. Syslí si to do škraní a nepolyká to! :D

car_olina
13. říj 2015

@barimar Co kupujete za příkrmy? Rozhodně souhlasím, nic extra špatného na nich nevidim. Jen mě zajímá, jakou značku používáte? A na doporučení nebo to neřešíte? 🙂

barimar
13. říj 2015

teď už jsme je sice dlouho neměli a už ani asi mít nebudeme ..většinou jsem kupovala ty dražší, třeba značku Hipp - ty mi přišli chuťově nejlepší, dokonce bych je snědla i já 🙂 a nejsou moc mixované, jsou tam větší kousky....ale občas jsme měli i hamánka, ale ten mi teda nejede :D

zuzapra
13. říj 2015

@car_olina a když počkáte až tu jednu lžičku spolkne.?. Já bych určitě začla už jen mačkat tou vidličkou. Určitě zachvilku přijde jak na to. Nebo povař jablíčka s troškou skořice a vanil.cukrem, dávej mu kousky, rozpadnou se mu v pusince,ale bude si zvykat na kousky.
A když si kousne chlebíčka?

car_olina
13. říj 2015

HIPP a Hami kupujeme my. Taky jsem si kolikrát říkala - trochu posolit, opepřit a dalo by se to. :D
Značky jsme dostaly na doporučení od doktorky. Díky za odpověď. 🙂

zuzapra
13. říj 2015

@barimar souhlasím,mám stejný nazor na značku příkrmů. My jsme zůstali u Hippu,chuťově výborný. Hamánek se nedá jíst. To vše jen ale v začátcích. Teď jen vařím.

car_olina
13. říj 2015

@zuzapra Chleba a ostatní pečivo mu nedáváme vůbec, prakticky ho nejíme ani my. Nevyhledává me lepek. K té lžičce - to já bych i počkala! Jenže on otevírá a huláká, že chce další! 😀 Hromadí si tam jen ty kousínky, který nejsou ani vidět a dela, že je tam nemá a dožaduje se dalšího sousta. Někdy, matka nedaje dalšího sousta okamžitě, začne plakat. Do téhle stavu ho samozřejmě nechci dostat, takze krmim, podle jeho tempa a proste čekám, az si to v ty pusine srovná. Na konec to bud sní nebo přebytečné kousky pomalu a provokativně "vymlýnkuje" ven.

car_olina
13. říj 2015

@zuzapro Na zítra už mám v plánu jen mačkat. Jsem na něj zvědavá. 🙂

zuzapra
13. říj 2015

Možná né hned, ale zachvilku si s tím poradí. Přejeme dobrou chuť.

smallinka
autor
14. říj 2015

@barimar Nějak mi to nedá, ale jak můžete vědět, že je v zimě lepší kupovat zeleninové skleničky než čerstvá zelenina. Není to jen proto, že nemáte práci s příkrmy? Skleničky podle mě není dobré dávat dítěti pořád, koupila jsem ze zvědavosti první mrkev a chutná to jinak než normální domácí mrkev - je to sladší. Dítě si na to může lehce zvyknout a pak nemusí jíst domácí stravu. Mám doma skleničku v zásobě, když třeba zrovna dojde moje vlastní a já narychlo nic nemám. Ale kupuji pouze české Hami protože jsem zkusila nějakou německou značku, no ty vogo to bylo okořeněný - prý pro děti od 6.měsíců - podle chutí spíš bych řekla od 6ti let. Chutnalo to jako když si koupíte Dobrý hostinec na dovolenou. Pak jsem četla, co všechno tam je, sůl a koření. Hami je v pohodě, příkrm je opravdu celkem planý, ale pepř tam dali. Podle mě zase dobré výjimečně, ale pořád určitě ne. Domácí je domácí, tak jak to platí se vším. Pouze zase můj pohled na věc.

mat_ova
14. říj 2015

Kupovaná zelenina v supermarketu asi opravdu není výhra, ale složení skleniček pro tak malé děti mě někdy docela udivuje. A jsou zeleniny, které jsou v zimě fajn, protože se standartně na zimu uskladňují (primárně kořenová zelenina)
Já teda nekupuji ani zeleninu v zimě, ani skleničky. Malý za celý rok neochutnal kupnou skleničku a to jíme venku několikrát týdně. Vždy jsem nakoupila na trhách hromadu ovoce a zeleniny a zavařovala...takže mám zásobu jak ovocných, tak zeleninových jídel + maso a zeleninu v mrazáku.

barimar
14. říj 2015

@smallinka protože v zimě je zelenina plná pesticidů a různých hnojiv a pod., domácí zeleninu v zimě jistě nemáte, takže musíte kupovat. Já také netvrdím, že příkrmy kupované jsou lepší než vařené, pouze jsem psala, že na nich nevidím nic špatného, když koupíte kvalitní a je občas! Já jsem samozřejmě si doma vařila svoje, mám na zahradě všechnu zeleninu, takže to nebyl problém, jen tedy v zimě.
Kupovaný příkrm jsme měli jen na cesty nebo když jsme byli někde mimo domov.
A jen mimochodem v Hami pracovala moje teta a říkala, že tak v čistém prostředí neuvaříte ani doma. Oblečený měli takový oblek, síťku na hlavě, rukavice...vše se hned čistí, každý nůž apod. ´...zeleninu mají od farmářů a dělají kontrolní testy na ty pesticidy... takže si myslím, že je to opravu hlídané.