Příkrmy od 4. měsíce?

zrzinda
12. bře 2023

Pekny den, maminky. Prosím, kdy jste začínali s prikrmy? Všude jsem četla, ze pokud je miminko plně kojene, má se začínat v 6.měsících. Teď na čtyřměsíční kontrole mi pediatricka rekla, ať začneme už teď pomalu. Prý kvůli nějakému imunologickemu (??) oknu, je to možné?

j.a.n.i
12. bře 2023

@zrzinda Nehrotila bych to ani tak, ani tak. U prvniho jsem zacinala až po 6 mesici, nemel o jine jidlo vůbec zajem a jeste nekdy v 8 mesicich snedl cca pul te mini sklenicky. Druha kolem 4 mesice malo pribirala, tak jsme zkusili prikrm hned a na prvni pokud snedla celou a jeste koukala, co by kde upadlo. Takže jo, muzes zkusit neco nabidnout, pokud chces a uvidis.

cuuza
12. bře 2023

Nehrotit, nabízet ve chvíli, kdy má mimčo zájem.

fouskovi
12. bře 2023

@zrzinda zkoušet nabízet miminko sní max 2-3 lžičky ale pokud nejeví zájem klidně počkat okolo toho pátého až šestého měsíce

mysh_me
12. bře 2023

Ja jsem s plne kojenou zacala taky uz od 4.mesice, chtela jsem pozdeji, ale doporucila mi to pediatricka. Mala pribirala spis mene a byla zvedava a vse ji zajimalo, tak dr rikala at vyzkousime zacit drive, ze by ji to mohlo prospet. Jidlo ji zajimalo a meli jsme spoustu casu zavadet ruzne veci pomalu a postupne. Pribirani to teda nijak neovlivnilo, je to proste drobna zizalka doted 😀 ale ani nebyl zadny problem. Je to na tvem zvazeni, jestli uz ti na to dite prijde zrale a tak.
Imunologicke okno je do nejakeho 7. mesice tusim, a podle teto teorie dite snaze prijima potraviny a alergeny kterym je v teto dobe vystavene (nema na ne negativni reakci). Urcite to nefunguje 100% kazdemu, ale neni ani od veci to vyzkouset. Ja jsem chtela aby zkusila v tom okne pokud mozno lepek a mleko (ve forme kase urcene pro dany vek samozrejme), a snazila jsem se davat co nejrozmanitejsi stravu, ale nemusi to byt vsespasne…

j.a.n.i
12. bře 2023

@fouskovi Jak které 😁

emillyhk
12. bře 2023

@zrzinda Syn byl sice na UM, ale chtěla jsem začít před ukončeným 6. měsícem. Nakonec jsme začali ve 4,5 měsících, protože od 4 měsíců sledoval každého, kdo jedl a otevíral pusu, že chce taky. Takže to "okno" je sice fajn, ale řídila bych se dítětem 😉

mamora
12. bře 2023

@zrzinda
Taky jsem na radu doktorky začala u syna s příkrmy ve čtyřech měsících. Do šestého měsíce měl zařazeno tři jídla denně: přesnídávku s jogurtem a piškoty, masozel. oběd a mléčnou kaši. Plus MM před spaním a po probuzení. Teď v devíti měsících už je to dobré, ale jeden čas jsem byla špatná z toho jak málo mléka vypije. Hodně brzo snědl trochu jídla a už to nechtěl zapít mlékem, takže jsem mu dávala plnou porci oběda. Takhle zpětně bych na to asi nešla tak rychle. Každý den k obědu bych střídala masozel. příkrmy, přesnídávky nebo kaše. Ne všechno v jeden den, aby měl více porcí mléka. Ale na druhou stranu syn sní všechno a na nic neměl alergickou reakci, což s tím nemusí souviset

zmrzlinka
12. bře 2023

@zrzinda zkus pár lžiček a uvidíš .Když mu to bude chutnat,tak proč ne.Pred 35 lety se ovocné šťávy dávali už po šestinedělí.

mysh_me
12. bře 2023

@zmrzlinka to ale neni zrovna dobry argument 🤦🏻‍♀️ Tehdy se ve vyzive deti pachalo hodne chyb a ted kdyz jsou vyvracene tak je davat za vzor? Docela kontraproduktivni

zmrzlinka
12. bře 2023

@mysh_me nedavam to za vzor.Spiš ,že se to každým novým vyskumem mění.....

veroniqess
12. bře 2023

Teď s druhým synem jsem začala v pěti měsících, ale šnečím tempem, pár lžiček zeleniny denně, když nebyl dobrý den, nebo se nehodilo, tak jsme prostě vynechali. V šesti měsících už se snažím být maličko důslednější, abych do 7 měsíců vyzkoušela alergeny žloutek, lepek a rybu. Ale jinak jedeme pořád pomalinku. Asi brzy zkusime přidat svačinku, ale nehrnu se, do roka jen ochutnávají.