Šijete někdo látkové plenky? Podělte se o zkušenosti

dasap
26. únor 2007

ahoj maminky, na webu latkoveplenky.cz jsem našla návody na šití plínek i kalhotek, docela mě to nadchlo, jsem takový domácí kutil Tim 😀 Mám chuť se do toho pustit, ale mímo ještě není na světě, tak nemám na čem testovat. Proto se chci zeptat, jestli jste některá něco šila a nepodělila byste se o své zkušenosti.

miquel
6. čer 2007

jó šňůrka, to jsem ani nezkoušela, protože když dám prckvi zavazvaču tak než mu stačím dát vrchní gaťky tak má ty šňůry většinu rozvázané 😀
jinak pro inspiraci mrkněte na http://www.zlaticko.cz/index.php?page=detail&ko...
ty pletené knoflíkáče se mi docela líbí
běžně prodáváné suché zipi jsou fakt na prd zato knoflíky jsou věčné 🙂

eva265
6. čer 2007

ty na zlaticku vypadaji nadherne a jsou i levne. skoda ze maji jen L. ale ty v navodech jsou taky pekne.

sage
11. čer 2007

tak som tiež skúsila ušiť jednu kalhotkovú plienku, flanelovú, podľa toho návodu z latkovychplen.cz. trochu som upravila strih podľa plienok, čo šila miquel. sedí celkom dobre, mohla by trochu lepšie tesniť okolo nožičiek. ináč som spokojná. savé jadro som dala predsalen donútra, druhú urobím s vkladačkami. dávam do alba.
miquel, ty si robila strih podľa Haipadaipa, alebo podľa toho na latkovych plenach?

miquel
11. čer 2007

sage: ta plenka je moc roztomilá zvlášť ve spojení s těmi pruhovanými baby legs 😀
ten střih - já jsem si obkreslila plenku HD i zlatíčko - oni jsou dost podobné teda prdelková část jen ve předu je HD dost úzká a zlatíčko má takový divný "uši" tak jsem udělala kompromis a udělala ho podle flísáčků, když mrkneš na ten anglickej odkaz na látkovkách tak je to dost podobné plence " fitted with Velcro" - škoda že tam nemají ty střihy ke stažení 😢
jak jsem koukala na ty fotky tak ta tvoje plínka je dost podobná té mojí
když tak napiš jak jsi s ní spokojená já se zatím přikláním k plence bez savého jádra, protože když do ní vložím jednu čč tak se mi zdá že nasaje více než ta se savým jádrem
jinak já jsem dneska doháčkovala vkládací plenečku, doufám, že se osvědčí protože prcek se začal plazit po břiše a tak mi po půl hodině provlhnou jak flísáčky tak i vlňáčky ☹ já ho doma v igelitovejch kalhotkách mít nechci 😖

sage
12. čer 2007

ano, myslím že obidva tie strihy - aj môj aj tvoj - sú veľmi podobné tomu "fitted with velcro", mne tiež tie uši vpredu pripadali zbytočne dlhé. Mne sa teda ten strih z látkoviek zdá trochu veľký. Keď som si to vytlačila, ten kontrolný štvorček čo má mať 5,1x5,1cm mal iba 4,8x4,8cm, ale od oka sa mi zdalo, že takto ten strih bude dobrý. A veruže ešte o chlp menší keby bol, nič by sa nestalo. Oni píšu že veľkosť 62-74, tak podľa toho čo mi vyšlo je to skôr tá 74-ka. Malá má teraz 68cm a 6kilo, teda je dosť štíhla, silnejšiemu miminku by asi sadli perfektne.
A všimla som si, že aj ty si plienku zošila z rubu a vyvrátila. Mne sa to teda zdá oveľa lepšie ako to zošívanie entlovacím stehom po líci.
Keď si šila to vkladacie savé jadro, ako si riešila úchyt tej vkladačky -urobila si v kalhotkovej plienke na to nejakú kapsu vpredu a vzadu alebo záchytný pruh ?

miquel
12. čer 2007

tak to náš teda pěknýho hubeňoura 😀 my měli v 6 měsících 9 kilo 😝
já ten střih z látkovech netiskla tak nevím , ale HD je stejně velká jako zlatíčko L což je na 9-14 kg, tím že tam nejsou suchý zipy tak se ty cípy dají dát přes sebe a ta plenka hezky těsní okolo nožiček i menšímu mimču
možná bys mohla ještě našít měkou část sucháče na vnější část toho jednoho cípu a tak bys je pak mohla dát přes sebe a líp by ti to těsnilo než ti do ní malá doroste 😉
entlem po líci jsem sešívala flísáčky, protože se netřepí a vypadá to docela dobře ale u flanelu nebo froté mi to přijde jako hloupost, protože po čase by se to určitě začalo třepit , takže hezky sešít po rubu a obrátit
teď nevím jaké savé jádro myslíš, to co jsem všívala dovnitř plenky ? no to jsem nejdřív sešila všechny vrstvy k sobě entlem a pak jsem ho přišila k vnitřní části plenky normálně rovným stehem kolem dokola

sage
12. čer 2007

miquel, myslím ty si písala že viac ti vyhovuje keď savé jadro vkladáš, než keď je všité. tak som myslela že si jednu plienku urobila so savým jadrom in (tak ako píšeš, aj ja som to tak robila) a druhú s vkladacím - ale to som asi pochopila blbo.
ten sucháč zhora jednej bočnej klapky som našila už ráno, vcelku to pomohlo. rozhodne bude tá plienka sedieť lepšie keď tak kilečko priberieme.

ešte sa chcem s pýtať z akého flisu si šila tie flisáčky - kúpila si v metráži ? alebo z nejakej flisovej deky ? tie flisy, čo som videla u nás v metrovom textile boli fakt hrozné, také riedke a umelé, brr.

miquel
12. čer 2007

já jsem ty flísáčky ušila ze svých starých tepláků. ten flís jsem na ně kupovala asi někdy v obchodě ale je to už dost dávno a je fakt že už jsem teď takovej silnej nikde neviděla 😖 , jestli budu šít ještě jedny asi se mrknu do nějakýho sekáče po nějaký mikině na ty moje hokusy pokusy je metráže škoda 😉

s tím savý jádrem mimo plenku to jsem ještě neuskutečnila, protože ta plenka s jádrem uvnitř zatím moc nefunguje a schne i v těhle vedrech skoro dva dny 😒
no ta plenka bez jádra + čč funguje dobře tak pořád váhám jak ty zbývající plenky ušiju , mám látku asi ještě na tři kousky

sage
13. čer 2007

keď ti plenka s čc funguje dobre, načo by si sa párala s vkladacím savým jadrom. Ja ušijem ešte jednu do ktorej dám len nejaké symbolické 3-4 vrstvy, a tiež do nej budem dávať zložený malý uteráčik. tá čc ti tam drží dobre, neposúva sa?

sage
13. čer 2007

miquel, a z akej vlny presne si háčkovala tú vložku ?

miquel
14. čer 2007

no mě ani nevadí šití toho savého jádra, to je chvilka , ale spíš doba schnutí, protože bydlíme ve 100 let starým domě a na podzim a v zimě mi i čč schnou 24 hodin takže tyhle plenky bych sušila snad týden 😒
čč v ní drží dobře ono je to froté tak trochu elastické takže prcka hezky obejme i když se furt mrská plenka uvnitř se nehne 😀

na tu vložku jsem použila vlnu Exklusive od Vlnapu , zrovna jsem impregnovala vlňáčky tak jsem jí rovnou strčila do lanolinvé kůry takže nevím jak by fungovala bez ní , ale takhle se mi to zdá docela dobrý , ještě mi vlňáčky neprovlhly na bodičko 🙂

kili
14. čer 2007

bude to asi dosť trápna otázka 😅 , ale ako zistím, že látka je flis?

v.kucabka
15. čer 2007

Ahoj, připojuju se s otázkou ke KILI, chystám se nějaký kaťata a plínky ušít, ale taky nevím jak poznat flís? Našla jsem mikinu po manželovi, myslela jsem že je to flís, ale na cedulce je napsaná bavlna 😕 A to jsem si doteď myslela, že bavlnu poznám 😀
Je flís úplně ,,nepromokavý"? Ještě mám mikinu z polyesteru, taky jsem myslela, že je flísová, ale už si nejsem jistá ničím 🙂

eva265
15. čer 2007

No ja jsem si do ted myslela, ze fleece poznam a nejak jsem o tom nepremyslela... Nevim, jestli je vic druhu fleecu, ale ja ho vzdy videla z polyesteru. Koukala jsem se schvalne na fleecovou mikinu Alpine Pro a nejakou deku kupovanou jako fleecovou, a vsude je napsano slozeni 100% polyester.
S tim nepromokanim nemam zatim prakticke zkusenosti. Kdyz jsem ale zkousela dat na kus fleecu hodne mokry kapesnik a zatizila jsem to, tak fleece byl jakoby suchy a dalsi suchy kapesnik polozeny pod fleecem navhl. Jsem zvedava, jak to bude fungovat s kalhotkami.

miquel
15. čer 2007

tak to je docela zapelitá otázka 😅
no já nejsem textilní expert tak jsem mrkla na svoji flísovou mikinu a je tam 100% polyester, ale nejdůležitější je struktura látky, flís je takový jakoby chlupatý , těžko se to vysvětluje je lepší to vidět , když tak mrkněte třeba na http://www.mamaja.cz/scripts/podrobnosti.php?ID... , když si ty kalhotky zvětšíte je to tam docela hezky vidět 🙂
nevím jestli flís musí být vždy 100% polyester , protože já mám např. několik froté plen a některé jsou jen bavlněné a některé mají různý podíl PAD a PES a přitom je to pořád froté, protože to má takové ty "smyčky"
no doufám že jsem to trochu objasnila 😝
flís není nepromkavý ale vodoodpudivý, když není pod tlakem tak vlhkost nepropustí , my flísové kalhotky používáme na noc i den jen do autosedačky se neosvědčily no a teď když se prcek začal plazit tak mi párkrát provlhly , ale to jsem vyřešila vlněnou vložkou

sage
16. čer 2007

flis (fleece) je hrubý mäkký materiál, akoby chlpatý, ale netvoria ho malinké sľučky ako froté, ale akoby také krátke tenké jemné vatové vlásky zlepené do chumáčikov (na tej fotke dala link miquel to dobre vidno). nový flis vyzerá s trochou fantázie ako taká jemnulinká zostrihnutá srsť, viackrát opratý môže trochu zožmolkovatieť. väčšinou sa vyrába z polyesterových vláken, ale existuje aj vlnený, nylonový, bavlnený. na plienkové kalhotky sa dáva PES.
Tých PES flisov je obrovské množstvo druhov, značiek aj kvalít. Najčastejšie značky čo idú na podšívky do napremokavých bund sú Polarfleece, Polarplus, Polarlite, Polartec, BiPolar, Trevira, Thermovelours, Capilene, Synchilla...
Slovo flis teda nepopisuje z akého vlákna je to vyrobené, ale iba to, že sa jedná o hrubú mäkkú a ľahkú látku pletenú určitou technikou a vyčesanú tak, aby mala tie "chlpy".
Nie každá polyesterová látka je flis.
A zasa niektoré "flisy" z metráže napríklad sú nechutné riedke a premokavé.
Takže keď sa vám nejaká látka na pohľad zdá, že by to mohol byť flis, tak ju otestujte na nepremokavosť, tak jak popisuje eva265 - keď nepremoká (relatívne, lebo každý flis po zaťažení premokne) tak sa to dá použiť.

dasap
autor
16. čer 2007

mě se jako nepromokavá podložka zatím osvědčuje stará deka larisa, co jsme měli jako děti my. vypadá to jako fleece, ale taky nevím jestli je to fleece🙂 každopádně když mám malou bez plínek a počurá mi ručník nebo plínku, tak deka zůstane suchá, zavlhla jen párkrát při opravdu velký kalamitě🙂
jinak ze starší a trochu prořídlé larisy nebo nějaké podobné deky mám ušitou odpocovací deku na koně a funguje tak, že když jí hodím na zpoceného nebo mokrého koně, za nějakou chvíli je kůň pod dekou suchý, deka zespod suchá a navrchu je jakoby orosená. Tak myslím že to je to stejné jak psala Eva, že flís zůstal suchý a kapesník pod ním přebral tu vlhkost. Čili dítě v suchu a postel mokrá 😀

v.kucabka
19. čer 2007

SAGE jsi jednička 😀 Přebornice na látky!
Samozřejmě děkuju i Miquel a Dasap 🙂 Obcházím sekáče a hledám vhodnou mikinu, kdyžtak rozstříhám doma manželovi 😉 Tak jsem na to zvědavá, co vytvořím.

eva265
19. čer 2007

Tak mi přišla ta vlna ze zlaticka. Krásně voní po ovcích a má nádhernou přírodní barvu. Zkusila jsem z ní uplést vložku a udělat s ní stejný pokus na nepromokavost jako s fleecem. Kapesník pod vlnou i vlna samotná byly mírně navlhlé, ale opravdu jen mírně. Kapesník byl mnohem suší, než když jsem ho dala pod fleece (fleecu jsem ale dávala 2 vrstvy, protože prodávané kalhotky jsou 2 vrstvé).

sage
19. čer 2007

oho, kucabko, díky za poklonu - moja babička látkam výborne rozumela, bola taký krajčír-samouk a ja som od malička s ňou šila, takže už ako škôlkárka som vedela, čo je popelín, žoržet, kepr, glot... niekedy sa to hodí 🙂 .

evi, úplne si ma navnadila, idem okamžite objednávať vlnu na ten obdĺžnik pod plienku. akú si mala spotrebu na jednu tú vložku a na akých ihliciach?

eva265
19. čer 2007

Pletla jsem na 3,5 (na obale doporucuji 3,5-4). Obdelnik meri zhruba 15x30 cm a vazi asi 3 dkg (ale hodne utahuju). Ta vlna voni uplne jako ovecky.

lenasss
21. lis 2013

Tak já si šila skoro celou plenkovou výbavu na druhé dítko a teď jsem se do toho pustila zase.Mám doma spoustu látek a nové plenky jsou krásné 😅

crawler
28. lis 2013

Děvčata kukněte na diskuzi šijeme latkove plienky ....skoro každá z nás tam začínala na plenkách😉 když budete pročítat, tak dostanete odpověď snad na vše😉