Asistent pedagoga, co to obnáší?

pavlina276
21. čer 2016

Holky, prosím poraďte, chytla mně ředitelka v naší MŠ a nabídla mi, jestli bych od září nechtěla u nich dělat asistentku pedagoga nějakému chlapci s kochleárním implantátem. Končí mi RD a práci zatím nemám, takže bych měla jistotu, ale můžete mi objasnit co to obnáší a kolik je tak mzda? Dík moc.

veritanas
21. čer 2016

A smím se zeptat, jak ti to mohli nabídnout? Ty máš odpovídající vzdělání? Speciální pedagogiku nebo nějaké zkušenosti s dětmi se specifickými potřebami? TAhle práce rozhodně není jednoduchá a je nutná celkem velká příprava, pokud chceš chlapci skutečně pomoct a být tam k něčemu..Pokud tam chceš být na ozdobu...

pavlina276
autor
21. čer 2016

@veritanas prostě mně dnes ředitelka oslovila, říkala, že není potřeba ani ped. minimum (což jsem se jí ptala), že stačí jen maturita...prostě chlapci pomáhat a tak + pomáhat učitelce. Nevím co to obnáší, proto se ptám, ráda bych jí dala odpověď.

zmrzka89
21. čer 2016

@veritanas dneska se asistenti pedagoga berou i z pracáku, jen si udělají kurz. Myslím, že kdyby jí to nemohli nabídnout, tak jí to nenabízí...
Co já vím, tak pokud není vystudovaná speciální pedagogika, tak je potřeba si udělat kurz, zrovna pracák na nějaké takové posílá, nebo vyšle ředitelka, nebo si budete muset sehnat sama. Na takovém kurzu se toho člověk moc nedoví, pro práci s chlapcem s kochleárním implantátem bych něco načetla a rozhodně je potřeba zjistit, na jaké je úrovni - jak dlouho implantát má, jak mluví atd. a pokusila bych se domluvit s nějakou speciální školou (bývají ve velkých městech) na exkurzi, abyste se podívala, jak se s takovými dětmi pracuje, co jim dělá obtíže atd. I když se jedná jen o MŠ...

sarinecka30
21. čer 2016

ano je potřeba kurz 🙂,stojí kolem 6000kč já jsem si ho udělala letos a od září nastupuji jako asistent pedagoga 🙂,jukni se na stránky pedagogicko psychologické poradny u Vás v kraji a mají tam i kurzy 🙂

kika_21
21. čer 2016

@veritanas Já bych se zajímala hlavně o toho chlapečka-jak slyší, jak komunikuje-jsi tam jako taková spojka mezi ním a paní učitelkou-máš vlastně fungovat tak, abys mu pomohla zvládnout vše a fungovat jako by byl bez zdravotního omezení.Podotýkám, že mám kurz pracovníka v sociálních službách-nejsem asistent pedagoga.

petra_r_
21. čer 2016

@pavlina276 Pracuji jako asistent pedagoga, mzda záleží na platové třídě a na uvazku. Já jsem na ZŠ na prvním stupni a zde je uvázek 0,5 a v 7 platové třídě to děla kolem 6000 hrubého. Ve školce by uvazek mohl byt vyšší, ale nedokážu to posoudit. Také podle postižení jsi zařazena do třídy, prvně jsem byla v 6. nyní jsem už v 7 a myslím si, že rozmezí je od 4.-8. platové třídy. Já k tomu mám vychovatelství, které mám vystudované formou CŽV, takže nevím, zda je k tomu potřeba nějaké minimum, ale kamarádka si dodělávala víkendový kurz, v tom bych neviděla takový problém. Jinak je potřeba něco si o tomto postižení zjistit, je fajn, když si s dítětem sednete, mám chlapce s kterým mám velmi krásný vztah. Kdybys chtěla cokoli vědět, klidně mi napiš 🙂

veritanas
21. čer 2016

já se jenom divím, že Ti to nabídla prostě takhle z placu...když evidentně moc toho o tom nevíš, ani o chlapečkovi, ani o kochleárním implantátu...co vím /jsem středoškolská učitelka, ale samozřejmě mám zkoušku i ze specky a dělala jsem asistenta pedagoga/ u nás holky na fakultě se o tohle zajímaly mnohem hlouběji a byly na to přímo semináře a zkoušky..Za sebe nemám moc ráda tyhle kurzy na profese, kdy se pedagogům fušuje do řemesla..🙂 ale tím neříkám, že autorku nějak zrazuju nebo chci být nepříjemná...pokud bych ti mohla poradit, tak si myslím, že platově to nebude žádná hitparáda, takže pokud k tomu nemáš vztah nic jednoduchého to nebude...Než se rozhodneš tak raději něco načti a pozeptej se na chlapečka a jeho postižení (i když by ti vlastně neměl nikdo podat žádné informace, když nejsi ped. pracovník)...

veritanas
21. čer 2016

@pavlina276 Popravdě mi přijde, že tebou chce ředitelka zaplácnout nějakou díru v kolektivu za celkem minimální peníze, protože ve školství jsou tabulky platové, dle vzdělání a pokud máš jen maturitu...tak to nebude stát za moc...na to, abys to mohla mít jako HPP

irinka
21. čer 2016

A nemáš náhodou dělat osobního asistenta?

pavlina276
autor
21. čer 2016

@zmrzka89
@sarinecka30
@kika_21
@petra_r_
@veritanas
díky za rady a info
@irinka na mně prostě dneska ředitelka vybafla, nikdy jsem si s ní extra nepovídala, jen tam vozím děti do MŠ. Jaké prý mám vzdělání a jestli bych tam nechtěla chlapečkovi pomáhat, být při ruce jemu i učitelce, že peníze extra nejsou, ale vyšla by vstříc s odvozem dětí do mš a zš,atd. V září nějaký kurz, jak s chlapečkem komunikovat a fungovat ( slyší - není potřeba znaková řeč). Vůbec nevím proč jsem jí napadla já, vrtá mi to v hlavě. Už jsem byla na několika pohovorech, ale vždy se zeptají na děti a jestli máme hlídání a pak zavolají, že bohužel, ikdyž předpoklady k práci jsem mám dle požadavků ideální☹ Možná je to i osobní asistent, byla jsem z nabídky celkem vedle....

kika_21
21. čer 2016

@pavlina276 Třeba se jí líbí, jak se chováš ke svým dětem.

irinka
21. čer 2016

@pavlina276 Jako ať tak nebo tak, šla bych do toho. Já jsem se taky ucházela o místo asistentky ve školce, ale nakonec mi nabídli učitelku, takže jsme vzala to, ale kdyby ne, šla bych i do asistentky. Jako určitě to neni extra placná práce, tohle se prostě musí dělat srdíčkem 🙂

nelam
21. čer 2016

Dnes opravdu staci stredni skola + kurz. A souhlasim s @veritanas ,je to opravdu smutne,ze dnes je odbornik na pedagogiku pomalu kazdy,komu dite vychodilo prvni tridu... Ale to je jen obecne povzdechnut.
Penize za to jsou opravdu smesne a reditelce se vyplati vzit asistentku s maturitou a kurzem, protoze spada do nizsi platove tabulky.
Jinak slibovanou inkluzi se maji penize asistentum zvednout,ale pry se to tyka tech asistentu,o ktere se zazada po 1.9., tedy v realu tem,co nastoupi od ledna ci pristi rok (cas vyrizeni je v kazdem kraji jiny).

drakenn
21. čer 2016

A jake mas vzdelani?

pavlina276
autor
21. čer 2016

@kika_21 díky 😉
@irinka já se jí chci zítra zeptat na bližší informace, ale trochu mi odrazují ty peníze, před rd jsem měla dnešní "průměrný" plat a teď padnout na cca 8tis. S třemi dětmi mi to přijde málo☹ manžel taky není manažer☹ .....

pavlina276
autor
21. čer 2016

@drakenn VOŠ ochrana přírody a ekologie 😀

rousse
21. čer 2016

@veritanas no.... já si rozhodně myslím, že to, že má někdo papír na pedagogiku, z něj profíka neudělá. Znám víc holek, které se vyučily např. prodavačkou smíšeného zboží a skončily jako asistenka pedagoga u hluchoslepých dětí a dělaly to velmi dobře. A znám i dost vystudovaných pedagogů, kteří to prostě dělat nemohli a po čase místo asistenta museli opustit. V praxi to chodí tak, že asistent pedagoga opravdu není dreamjob, o který by se lidé prali - náročnost versus finanční "ohodnocení" - je to velká nepřímá úměra. Takže vím, že se to většinou řeší právě dodatečně nějakým rekvalifikačním kurzem a rozhodně bych to dopředu neodsuzovala.
@pavlina276 o požadovaném vzdělání už tu holky psaly. Počítejte s tím, že je to náročná práce za hodně málo peněz - opravdu to musí dělat člověk, který k tomu má vztah a baví ho to.

veritanas
21. čer 2016

@rousse no..já jsem tu dopředu deklamovala, že autorku nijak nezrazuju, ani neodsuzuju..a pedagogickou praxi znám velmi dobře..vím,jak to chodí..🙂) prakticky jsem řekla to, co ty..

drakenn
21. čer 2016

Dekuji za odpoved

mummy88
21. čer 2016

na asistenta pedagoga (k jednomu dítěti) stačí jen SŠ. Něco jiného je školní asistent, ten už potřebuje vzdělání a kurz. Jinak u nás asistentka chodí na dopo k jednomu dítěti, ale samozřejmě se neubrání a věnuje se i ostatním, pomáhá učitelce (ale není to náplní její práce, jen dobrá vůle). Ona se stará hlavně o to jedno dítě. Ale finančně teda nic moc :-/ Jestli ten pracák nebude lepší 🙂

mummy88
21. čer 2016

doplnění: sš ti stačí když byla pedagogického směru. Jinak musí být k jakékoliv jiné kurz. viz zákon o ped. pracovnících.

§ 20
Asistent pedagoga

(1) Asistent pedagoga, který vykonává přímou pedagogickou činnost ve třídě, ve které se vzdělávají děti nebo žáci se speciálními vzdělávacími potřebami 18), nebo ve škole zajišťující vzdělávání dětí a žáků formou individuální integrace19), získává odbornou kvalifikaci

a) vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd,

b) vysokoškolským vzděláním získaným studiem jiného akreditovaného studijního programu než podle písmene a) a
1. vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na pedagogiku,
2. studiem pedagogiky, nebo
3. absolvováním vzdělávacího programu pro asistenty pedagoga uskutečňovaného vysokou školou nebo zařízením pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (dále jen „studium pro asistenty pedagoga“),

c) vyšším odborným vzděláním získaným ukončením akreditovaného vzdělávacího programu vyšší odborné školy v oboru vzdělání s pedagogickým zaměřením,

d) vyšším odborným vzděláním získaným ukončením jiného akreditovaného vzdělávacího programu než podle písmene c) a
1. vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na pedagogiku,
2. studiem pedagogiky, nebo
3. studiem pro asistenty pedagoga,

e) středním vzděláním s maturitní zkouškou získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání v oboru vzdělání s pedagogickým zaměřením, nebo

f) středním vzděláním s maturitní zkouškou získaným ukončením jiného vzdělávacího programu středního vzdělávání než podle písmene e) a
1. vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na pedagogiku,
2. studiem pedagogiky, nebo
3. studiem pro asistenty pedagoga.

(2) Asistent pedagoga, který vykonává přímou pedagogickou činnost spočívající v pomocných výchovných pracích ve škole, ve školském zařízení pro zájmové vzdělávání, ve školském výchovném a ubytovacím zařízení, ve školském zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, nebo ve školském zařízení pro preventivně výchovnou péči, získává odbornou kvalifikaci

a) vzděláním podle odstavce 1,

b) středním vzděláním s výučním listem získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání a studiem pedagogiky,

c) středním vzděláním získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu asistentů pedagoga,

d) středním vzděláním získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání a
1. studiem pedagogiky, nebo
2. studiem pro asistenty pedagoga, nebo

e) základním vzděláním a studiem pro asistenty pedagoga.

irinka
21. čer 2016

@pavlina276 Jasné, ono to není platově ohodnoceno, já peníze řešit nemusím, takže jsem to vzala jednak proto, že mě ta práce baví, ale i kvůli malému, protože budou volné víkendy a prázdniny, navíc to mám kousek od baráku a při cestě má malý školku.

jbzirafa
21. čer 2016

taky koukám jak puk a divím se, že to tak jednoduché, dělat asistenta a celkem nic k tomu nepotřebovat, ono to bude asi těmi penězi, kdo je studovaný, tak kouká po lepším ohodnocení (ne, že by se ve školství nějak předali) sama mám jednak stř. pedagogickou školu a jednak neslyšícího dvouletého syna, no a nevím, jestli bych si na asistenta hned teď troufla. nepopírám, že vzdělání nezaručuje profesionalitu, musí na to být prostě buňky (ne mít rád děti..) .určitě doporučuji sehnat co nejvíce informací o kurzu, od ředitelky, co by obnášela ta práce s konkrétním dítětem (jak a včem pomáhat, aby to bylo účelné). taky mne napadá, že za asistenta školy dostanou víc peněz (nevím přesně, jak to funguje), může se taky stát že budete ve finále pomáhat uplně jiným dětem s jinými věcmi a chlapec nebude vůbec potřebovat vaši asistenci. jednání paní ředitelky mi přijde trochu zajímavé, já bych nejprve na jejím místě hledala v řadách lidí, kteří o problematice něco vědí. tím nechci říct nic proti vám osobně

kika_21
21. čer 2016

@jbzirafa Jelikož jsem už pár postižených dětí zažila, kdybych byla ředitelka, koukala bych hlavně po někom se srdcem na pravém místě-ne po tom studovaném-jakože zakl. studovaná je-který jak říkáš kouká na peníze. Ale i tak doufám, že učitelky koukají nejdříve na děti. Až pak na peníze.V MŠ záleží hlavně na tom, aby se děti cítily dobře-všechny.Ambice-o ty jde snad až na ZŠ- a také to není všechno. Když to vezmu zeširoka, kdo by těm studovaným pekl chleba-kdyby koukal jen na peníze, pekařů by moc nebylo.Asi máš synka ráda a to je základ i pro učitele-odborné znalosti se získají lehčeji, než vztah k dětem, pokud ho někdo nemá.

jbzirafa
21. čer 2016

@kika_21 myslím že názor máme podobný, samozřejmě jde o blaho a spokojenost dětí, a učitelské povolání není rozhodně o penězích, to je jedno z těch povolání, které musíte dělat proto, že vás baví. to jistě ví i autorka diskuse, logicky se ptá, kolik si vydělá, aby uživila rodinu..
nechápu trochu přirovnání s tím pekařem. já bych osobně hledala na dodávání chleba vyučeného pekaře a ne rekvalifikovaného zahradníka 🙂 jinak zeširoka jsem také toho názoru, že vysokou školu zvládne kdekdo, patent na rozum mu to nezajistí a v mnoha profesích se mi zdá dokonce zbytečná. ale to je jiné téma. jen mne prostě zaujal nápad paní ředitelky. možná dělá vstřícný krok kvuli autorce diskuse, ví, že by byla nezaměstnaná a mohla by se na tu práci hodit... protože neznám podrobnosti, nehodnotím.

pavlina276
autor
22. čer 2016

@sarinecka30
@petra_r_
@mummy88
@irinka
@kika_21 holky, tak buď jsem blázen já nebo ředitelka.
Dnes jsem tam byla a zeptala se tedy na to, kdy bych se s chlapečkem poznala, nějaký ten kurz: tak prý přijde asistentka z ranné péče a pak ještě někdo a rodiče koncem prázdnin + se zeptala i na plat. Bylo mi řečeno, že bych byla cca v 7 platové třídě, tak okolo 14tis. za celý úvazek a byl by to asistent pedagoga.....to mi nepřijde málo, tak teď kde je pravda. Zřizovatelem školky je město, není soukromá. Mám z toho hlavu v pejru😀 Já našla asistenta v tabulkách za 10tis i jsem jí to říkala a ona tvrdila toto....

kika_21
22. čer 2016

@pavlina276 Tak jestli jsi to našla, tak to bylo asi od ředitelky myšleno jako hrubá mzda-ne? Ten chlapeček byl asi v péči centra ranné péče, dokud nechodil do školky-resp. ranná péče pomáhala rodině s péčí o syna.To je dobré-znají ho a něco by Ti k té práci řekli. Já mám dětí 5 a jsem povoláním veterinární sestra, mám také rekvalifikaci-pouze-jako pracovník v soc. službách. Byla jsem na praxi a než jsem někam nastoupila, šla jsem na současnou MD. Za sebe bych to brala-na veterině jsem končila ve 21 h nebo 22h,pokud byla denní nebo odpolední-tady bych dělala to, co by mne bavilo a ještě bych měla šanci být aspoň u večeře s dětmi doma.Peníze velké z toho nikdy nebudou, záleží ne tom, zda člověk dá přednost tomu, mít více času, dělat, co by ho bavilo, nemá velké ambice-to nemám už dnes já,nebo si třeba dovede představit práci lépe placenou, ale mít času méně-to není zrovna teď o veterině-tam bylo času málo a peněz také-ale práce super-prostě dobře to zvážit-děti snášejí změny většinou hůře. Takže do toho jít s tím, že už tam zůstanu aspoň dokud tam bude ten chlapeček.To je můj názor. 😉

pavlina276
autor
22. čer 2016

@kika_21 no mně to přijde jako "dost peněz" z toho co tu bylo nastíněno (čekala jsem cca 10hrubého) ona taky mluvila v hrubém: cca teda 14tis). Chlapeček tam má nastoupit od září, mně tam má nastoupit nejmladší dcera taky od 1.9(rd mi končí 31.8), přijde mi to jako moc velké štěstí, pro mně 🙂 Zatím na 1/2 úvazek, což by bylo super, než by si ta moje taky zvykla a od cca října na plný (tedy 7hod.). Mám jí napsat žádost, že bych ráda byla zaměstnaná jako ped. asistent. a vše dořešíme...Samozřejmě, já nejsem žádná manažerka co se honí za penězi a tohle mi přijde super a cca 14hubého mi nepřijde málo - tady mají prodavačky tak 12tis. a mají ranní a odpolední směnu + jim s dětmi nikdo vstříc nevyjde☹

kika_21
22. čer 2016

@pavlina276 Ano, mně to také připadá super, třeba i na pár let, než najdeš práci v oboru a než budou děti samostatnější.

pavlina276
autor
22. čer 2016

@kika_21 právě, je to tak super, že je mi to až divný 😀 pořád v tom hledám nějaký háček 😀 hezký den a díky za rady