Čerpat x proplatit řádnou dovolenou po MD?

adau
4. zář 2018

Ženy prosím, určitě budete někdo vědět. Jsem na RD a teď v září půjdu na novou MD, chápu správně, že

2018 (leden - srpen) rodičovská, září - prosinec mateřská, tedy 60 "odpracovaných dnů", vznikne nárok na dovolenou, ale tou rodičovskou se pokrátí.........?

2019 (leden - březen) mateřská, tedy 60 "odpracovaných dnů", vznikne nárok na celou dovolenou, pokud ji budu čerpat a na rodičovskou nastoupím až po řádné dovolené. Pokud půjdu z mateřské na rodičovskou rovnou, a dovolenou si nechám proplatit, pokrátí se mi...........?

Ovšem, během řádné dovolené mě můžou vyhodit
- jak je to s výpovědní dobou 2 měsíce, když dovolená trvá 5 týdnů a pak rovnou rodičovská? To se "přeruší" a doběhne po skončení RD?
- náleží mi normálně odstupné?
- budu si moct zvolit výši rodičáku, když budu nezaměstnaná/ve výpovědní lhůtě? Nebo budu muset rovnou na 4 roky?

Jak je to případně nedejbože s podporou v nezaměstnanosti pokud
- mě vyrazí během řádné dovolené před rodičovskou
- mě vyrazí po rodičovské, když bych se měla vracet do práce

Moje dilema je teda co s dovolenou za rok 2019, čerpat x proplatit. S prvním dítětem jsem čerpala, to jsem měla jakous takous jistotu, ale pak se ve firmě udály velké změny, fúze.....

Díky!

lenoulinkaa
4. zář 2018

@adau s dovolenou za rok 2018 bude krácení za rodicovskou dovolenou. Za rok 2019 bude nárok celý. Dovolená se čerpá. Proplaci se pouze při výstupu. Výpověď bys dostat mohla, ale byla by to prasarna od zaměstnavatele. Rodičovský příspěvek si můžeš volit do výše ppm. Pokud bys šla na pracak po rodičovské dovolené, tak bys dostala minimum. Pokud po řádné dovolené, tak z výdělku, co je uvedeny naformuláři pro up, co vystavuje zaměstnavatel a odstupné podle odpracovanych let.

priefi
5. zář 2018

Dovolena se proplaci jen a pouze pri ukonceni pracovniho pomeru, pokud mas aktivni pracovni smlouvu, automaticky dovolenou cerpas. Doporucuji ji vybrat pred nastupem na rd, protoze jinak rd by Ti ji zkratila 😉

priefi
5. zář 2018

@lenoulinkaa vypoved behem rd a md je dle zp zakazana, takze vypoved se urco konat nebude. Jedina skulina, kdy zamestnavatel muze zamestnance vyhodit (maloktery zamestnavatel to vi) je prave behem cerpani radne dovolone, na kterou vznikne narok diky md 😉 ale toto je jen klicka, neznam nikoho, kdo by to udelal 😉

priefi
5. zář 2018

@adau a k tomu naroku, za rok 2018 mas narok na dovcu za kalendarni rok, kraceni bude 1/12 dovci za 100 neodpracovanych pracovnich dni a pak za kazdych dalsich 21 neodpracovanych pracovnich dni dalsi 1/12, takze ta redukce nebude az tak velka. Za rok 2019 budes mit narok na plnou dovcu, pokud ji budes cerpat po md, pokud pozdeji, plati stejna redukce jako viz vyse

adau
autor
5. zář 2018

@lenoulinkaa
@priefi Díky, ona je to pro mě po těch změnách vlastně uplně "cizí" firma, právě proto nedokážu odhadnout, jestli jsou nebo nejsou schopni prasáran 🙈 z mých tehdejších kolegů už tam vlastně nikdo není, takže výpověď se na 99% konat bude 😀

teď mi jde jen o to, jestli je nějaký rozdíl v následcích, mezi výpovědí během řádné dovolené (před RD, a jestli se teda výpovědní doba přeruší nástupem na RD a doběhne po skončení RD) a výpovědí po skončení RD, když bych se měla do práce normálně vrátit.

lenoulinkaa
5. zář 2018

@priefi já vím, že je zakázána. Ja reagovala na to období v době čerpání řádné dovolené.