Co když přijdu o práci než otěhotním/během těhotenství?

1velrybka
23. srp 2012

Ahoj holky, chceme se začít snažit o miminko, práci mám, ale je to teď takové nejisté a bojím se, abych o práci nepřišla. Jak to je tedy potom s mateřskou, případně rodičákem nebo prostě obecně s financemi? Na internetu se píše něco o 270 dnech placení nemocenského za poslední dva roky, potom o ochranné lhůtě 180 dní do porodu. Mám v tom zmatek a nerozumím tomu. Jak by to tedy bylo, kdybych přišla o práci a) než otěhotním, b) během těhotenství - to by asi taky záleželo, kdy by to bylo, že? Navíc je více než pravděpodobné, že cca polovinu těhotenství budu na rizikovém. A rizikové je vlastně nemocenská, jestli to dobře chápu. Omlouvám se za hloupé dotazy, připadám si v tomhle směru jak negramotná.

gwen84
31. srp 2012

@lucypuky No je pravda, že ženy v evidenci ÚP nemají nárok na mateřskou, ale pobírají hned od porodu rodičovský příspěvek. Ale stále platí, že pokud nastoupíš na mateřskou v ochranné lhůtě, která činí 180 dní od data ukončení pracovního poměru, nárok na PPM máš. Že jsi byla mezitím na pracáku by nemělo vadit. Ale radši se poptej na OSSZ, aby ti to potvrdil někdo opravdu zasvědcený 😉 Jinak většina holek tohle řeší nemocenskou (tj. rizikové těhotenství), už proto, že nemusí pravidelně docházet na ÚP, když práci stejně nehledají.

j.a.n.i
31. srp 2012

@gwen84 Nic takového, že ženy v evidenci nemají nárok na mateřskou neplatí, to jen vzniklo zjednodušováním... v podmínkách nároku registrace na P nijak nefiguruje.

lucypuky
31. srp 2012

@gwen84 moc děkuji za radu 🙂 pokud se to povede tak jak doufame a naše snaženi vyjde tak uričte to budu řešit i ja nemocenskou než nastoupim na mateřskou 🙂 ješte jednou děkuji

gwen84
31. srp 2012

@j.a.n.i možná, ale pro přiznání mateřské musí žena splnit 2 podmínky - musí být nemocensky pojištěná aspoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech a současně musí být buď v zaměstnaneckém poměru nebo nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě. Tak se aspoň vyjádřil odborník v časopise Maminka 🙂

2hanah
31. srp 2012

@1velrybka Těch 180 dní by mělo znamenat, že pokud stihnete nastoupit na mateřskou v těchto 180 dnech od propuštění, máte od bývalého zaměstnavatele nárok na mateřskou a potom klasický rodičák. Pokud byste byla vedená na ÚP, nedostanete peněžitou pomoc v mateřství - mateřskou, ale jen rodičák a nevím, jak to teď jde, ale před tím, když jsme mohly vybírat, jestli budem doma dva, tři nebo čtyři roky a nezaměstnané musely být automaticky čtyři roky, tak to šlo udělat tak, že se mateřská přepsala na jeden den na zaměstatného manžela, který tu dobu mateřské zkrátil ze čtyř na dva roky - taky kvůli penězům, a pak jsem na tyto tři roky nastoupila na rodičák zpět já, dá to obíhání, ale myslím, že by to tak šlo udělat i teď, pokud byste si tu finanční částku jako nezaměstaná nemohla rozvrhnout na jak dlouho chcete. Nebojte, spousta ženských to vždycky nějak zvládla. A pokud se Vám nechce zbytečně ztrácet čas obíháním úřadů jen kvůli dotazu, stačí zavolat na pracák a oni Vám dají příslušný odkaz na povolaného člověka a telefonní číslo nebo Vám přímo odpoví, je to také jejich práce a já to tak často řeším.

lucypuky
31. srp 2012

@2hanah a nezamestnana znamena i to když mi skončila smlouva a jsem v ochranni lhute 180 dnu na rizikovým než pujdu na materskou? To by byl taky připad toho že jsi nemužu vybrat delku mateřský ? Děkuji 🙂

mates22
1. zář 2012

@lucypuky pokud ti skončila smlouva, tak budeš sice nezaměstnaná, ale když nastoupíš na mateřskou do 180 dní od skončení PP (ale pozor, na MD můžeš nastoupit až 6 týdnů před porodem, nemůžeš si vybírat těch 6-8 týdnů - s tím počítej!!!!!!!!!!!!), budeš normálně pobírat mateřskou a můžeš si i vybrat délku rodičovské dovolené za stejných podmínek, jako bys stále byla zaměstnaná. Pokud budeš na nemocenské, zdravotní pojištění za tebe bude platit stát, jen musíš nahlásit na pojišťovnu, že ti skončil PP a jsi na nemocenské (to by měl udělat zaměstnavatel, ne vždy to tak je) a pak až budeš na MD tak zase nahlásit, že nastupuješ na MD a následně RD. Sociální ti nikdo platit nebude, to bys musela sama.

j.a.n.i
1. zář 2012

@gwen84 To ano, ale to se nijak nevylučuje s tím, aby byla 178 dní na UP 🙂

j.a.n.i
1. zář 2012

@2hanah No, ale tohle právě není pravda, žena může být klidně vedená na UP a pokud stihne tu ochrannou lhůtu, tak normálně nárok na mateřskou má. Tedy např. pokud ženě skončí PP a bude 4 měsíce na UP, tak pak může normálně nastoupit na PPM a nárok má.

j.a.n.i
1. zář 2012

@mates22 To taky není pravda, že by si člověk po ukončení pracovního poměru nemohl vybrat kdy chce nastoupit na mateřskou, může si vybírat úplně stejně jako kdokoliv jiný a dokonce se to často využívá, pokud je ochranná lhůta na hraně.

2hanah
1. zář 2012

@j.a.n.i Ale přesně tohle jsem psala, zakladatelka se ptala, co znamená ta ochraná lhůta, tak jsem jí to vysvětlila, jestli jsou v tom nějaké nové změny nebo zákony, to nevím a nehádala jsem se, ale předtím ta ochraná lhůta fungovala takhle.

2hanah
1. zář 2012

@lucypuky Tak to už si netroufám říct, ale myslím, že ne, že se to vztahuje jen na mateřskou a rizikové znamená neschopenku. A kdy si máte smlouvu v zaměstnání prodlužovat?

mates22
1. zář 2012

@j.a.n.i tak možná se to změnilo, ale před dvěma lety mi bylo v právní poradně řečeno toto - já po tom nepátrala, jestli to je a nebo není pravda, bylo mi to jedno, vyšlo by mi to i kdybych šla ma mateřskou v den porodu 😀

lucypuky
2. zář 2012

@2hanah Ja mam smlouvu do dubna a zamestnavatel mi ji určite prodlouženi ale kdyby byla tehotna tak asi ne ...Ale vidim že jsou možnosti i když to neprodlouži moc děkuji konečne jsem se v tom zorientovala 🙂 akuat mne ješte zmatlo že na materske a rodičovske si musim platit socialni sama to jsem nevědela

2hanah
2. zář 2012

@lucypuky A to je nějaká novinka??? To jsem ještě neslyšela, že si sama matka musí platit sociální a zdravotní.

kettm
2. zář 2012

Holky a těch 180 dní je pracovních nebo včetně sobot a nedělí? 😕 Já se v tom opravdu nevyznám a všude slyším něco jiného☹

lucypuky
2. zář 2012

@2hanah noo ja jsem to taky neslyšela. To psala právě nahoře mates22 že zdravotni byl platil stát ale že socialni bych si musela psat sama. Mrkni na tu odpověď je to psáno trochu víš.

j.a.n.i
2. zář 2012

@lucypuky Na mateřské, rodičovské, ani při pobírání rodičáku se zdravotní ani sociální platit nemusí, péče o dítě do 4 let se započítává jako náhradní doma na důchod.

j.a.n.i
2. zář 2012

@kettm Ano, těch 180 dní je kalendářních, tj. včetně sobot, nedělí a svátků, prostě necelého půl roku.