Dovolená za kalendářní rok po mateřské dovolené. Mám na ni nárok?

bucifalek
7. únor 2020

Nemáte prosím někdo zkušenost s nárokem na dovolenou za kalendářní rok po mateřské dovolené, pokud jsem na MD nastoupila 7.8.2019, končí mi 18.2.2020.. (v rámci MD za leden je to 23 pracovních dní, za únor 12 dní, dále čerpání dovolené 25 dní ještě za rok 2019 - celkem 60 dní). Myslela jsem si, že pokud budu mít v r. 2020 odpracováno 60 dní, vzniká mi nárok na dovolenou i za rok 2020, mzdová účetní mi tvrdí, že nemám nárok. Je to skutečně tak? Děkuji za rady.

jatva
Autor odpověď smazal
Zobraz
zuzita15
7. únor 2020

@bucifalek vznika. Mne mzdova ucetni rekla, ze vznika po MD vzdy bez ohledu na odpracovane dny. Byla jsem loni v podobne situaci jako ty, akorat mi MD koncila 27.2., i s dovolenou jsem dala taky 60 dni a normalne mi proplatili celou dovolenou za 2019, resp jsem ji cerpala. (To posledni pisu, kdyby nahodou info, ze vznika vzdy, nebylo pravdive 😉 - nejsem mzdovka, takze jen prodavam, jak jsem koupila). Cerpani dovolene se v kadem pripade bere jako odpracovane dny.

jatva
7. únor 2020

napisala som kravinu na zaciatku. Par 348 za odpracovany cas sa berie aj dovolena, takze by si mala mat narok na celu.

jarmarca
7. únor 2020

Ja to mela podobne napocitane - MD od 1.8., pak cela dovolena 2018, to mi dalo pres 60 dni a dostala jsem plnou dovolenou i za 2019. Na toto existuji dva ruzne vyklady prislusnych paragrafu a tim padem dva ruzne vypocty a pry zalezi na zamestnavateli, ktereho se bude drzet, oboji je pry spravne🤷‍♀️

jarmarca
7. únor 2020

Teda me to dalo asi 58 dni, s pomernou casti za 2019 mi to dalo 60 a tak jsem dostala i celou 2019...a na tohle jsou dva ruzny nazory;)

bucifalek
autor
7. únor 2020

@jarmarca 2 různé výklady? Já četla, že den svátku a dovolené se vždy považuje za odpracovaný den..

Ta řádná dovolená se čerpá vždy po skončení MD souběžně s RD nebo mezi MD a RD?

jarmarca
7. únor 2020

@bucifalek 2 ruzne vyklady jsou na to, kdyz to da 60 dni az s pomernou casti dovolene za novy rok...muj vykojenej mozek uz nefunguje;)) tobe by to melo dat, ja nastupovala na md 1.8., ty az 7.8., to je tech par dni co me chybelo.
Cerpa se MD, pak radna dovolena a pak az nasleduje RD.

bucifalek
autor
7. únor 2020

@jarmarca tak mzdovka mi říkala, že dovolenou budu čerpat souběžně s RD, ne že nastoupím na RD po vyčerpání dovolené.. tak jestli v tom není ten problém?

motylcice29
7. únor 2020

@bucifalek ještě mě napadá, jsi si jistá, ze za minuly rok opravdu vznikne 25 dni dovolené? Ty jsi žádnou necerpala, nebo nastupujes po RD?

bucifalek
autor
7. únor 2020

@motylcice29 já měla k čerpání 29 dnů.. 3 jsem čerpala a myslela jsem, že mi zbylo 26, mzdovka mi sdělila, že jen 25, ale i tak by mi to mělo dát 60 dní

motylcice29
7. únor 2020

@bucifalek tak koukni do vyplatnice a uvidíš, tam to musí být uvedeno. A ještě jednou, celou dobu predtim jsi normálně pracovala? Žádná dlouhodobá absence?

bucifalek
autor
7. únor 2020

@motylcice29 pracovala jsem až do nástupu na MD, žádná neschopnost.. výplatnice jsme měli v elektronické podobě a já si je nepostahovala (pracuji pro firmu ještě na dohodu a myslela jsem, že přístupy budu mít stejné a nemám, takže se k nim nyní nedostanu). Každopádně těch 25 dní mi potvrdila a s nimi by mi to 60 dát mělo.

motylcice29
7. únor 2020

@bucifalek já jsem se to snažila rychle přepočítat a za mě by to taky mělo vyjít. 7.8 nástup na MD, ta vychází do 18.2 a pokud opravdu mas 25 dnů z minulého roku, tak to vyjde. Asi bych ještě jednou zasla za účetní a probrala to s ni, mohla se jen splést.

jarmarca
7. únor 2020

@bucifalek nemuzes mit dve dovoleny soubezne🙂 muzes cerpat rodicovsky prispevek, to jo, takze ti pujdou penize za proplacenou dovolenou a rodicak, kdyz si o nej pozadas...ale rodicovskou dovolenou ti daji az po vycerpani radne dovolene🙂
Takze treba myslela to??🙂

jarmarca
7. únor 2020

@bucifalek jestli ona ti totiz tu dovolenou nechce jen proplatit, tim padem bys ji necerpala a nedali by ti ty dny...coz ale ona nemuze... Dala jsi ji uz papir ze chces cerpat dovolenou?

motylcice29
7. únor 2020

@jarmarca proplatit dovolenou lze pouze při ukonceni pracovního poměru, jinak se vždycky čerpá. To by účetní měla vědět 😉

jarmarca
7. únor 2020

@motylcice29 presne tak🙂 ale mzdovky jsou nekdy mrchy a zkousi toho hodne na zamestnance🙈😂

bucifalek
autor
7. únor 2020

@jarmarca
@motylcice29

Tak jsem na to ještě koukala.. skutečně mi sděluje, že mezi MD a RD můžu čerpat 25 dni dovolené, že za rok 2020 nemám nárok, jelikož jsem neodpracovala alespoň 60 dní.. zkusím jí ještě zavolat v pondělí, bylo by mi líto o to přijít.

bucifalek
autor
7. únor 2020

@motylcice29
@jarmarca

Bere se za odpracovaný i svátek, že ano? 1.1.2020.. podle paragrafu 348 ano..

jarmarca
8. únor 2020

@bucifalek no priznam se ze uplne nevim, dva roky doma delaji svy😂🙈 kazdopadne i kdyby ne, dava ti to 59 dni plus pomerna cast dovoleny za 2020 a s tou ti to da pres tech 60 dni...a to jsou ty dva ruzny vyklady zakona, jak jsme psala na zacatku🙂
Nejsem mzdovka, jen jsem ji obcas zastupovala a tyhle “speky” jsem radsi neresila🙈😉

lenoulinkaa
8. únor 2020

no já teda nevím.. ale ppm do 18. 2 plus 25 dní z 2019 je do 24. 3.
Leden 23 dní, únor 20, březen 17. tj. 60? jestli počítám správně. Měla bys mít i nárok 2020 celých 25 dní.

lenoulinkaa
8. únor 2020

a i kdyby si to počítala jen z PPM, tak bys měla mít nárok minimálně na 1/12 z roku 2020

bucifalek
autor
8. únor 2020

@jarmarca
@lenoulinkaa
taky si říkám, že i kdybych nesplnila 60 dní, mám nárok na 1/12 za každých 21 odpracovaných dní.. jen za MD v roce 2020 tedy 2 dny + asi 2 dny z červené dovolené ? A jak říkáte - pokud bych měla v r. 2020 odpracováno 35 dní v rámci MD, 25 dní v rámci čerpání dovolené za r. 2019 a vznikla by mi poměrná část dovolené za r. 2020, tak jsem prostě více jak 60 dní v tomto roce "odpracovala".
Buď to špatně spočítali nebo neví, že je čerpání dovolené považováno za odpracovaný den, což mi přijde u velké společnosti divné..

jarmarca
8. únor 2020

@bucifalek a tak jestli je to velka spolecnost, nemate tam pravnika?? Nebo mzdovka vedouci? Tyhle dohady jsou vzdycky neprijemny, ale napis si to na papir a urco tam dojdi🙂

priefi
9. únor 2020

@bucifalek zkus písemně toto, co jsem před rokem radila napsat jedné mamince

po skonceni materske dovolene, na kterou jsem nastoupila dne xx.xx.xxxx, zadam o cerpani radne dovolene na ktetou mam narok na zaklade § 212 odst. 1, § 216 odst. 2 a § 217 odst. 5 zakona c. 262/2006 Sb., zakonik prace tak, aby navazovala na materskou dovolenou. Nasledne po vycerpani radne dovolene, zadam o cerpani rodicovske dovolene do veku x let ditete.

Ať ví, kde to má hledat, když neví 😉

bucifalek
autor
9. únor 2020

@priefi v tomhle problém nebude.. toto asi ještě ví - 25 dní z minulého roku mi mezi MD a RD čerpat umožní.. jen mi psala, že letos nesplňuji 60 dní (nezapočítává mi zřejmě za odpracované dny čerpáné dovolené a den svátku)

jinak měla jsem 26 dní z minulého roku (25 za r.2019 a 1 den ještě nevyčerpaný z 2018) - píše že čerpat mohu 25, to bude asi tím, že ten den z r.2018 jsem musela vyčerpat nejpozději do konce 2018, jinak propadá, že?

bucifalek
autor
10. únor 2020

@jarmarca
@motylcice29

tak jsem volala na inspektorát práce, prý se dovolená za odpracovaný den skutečně nepovažuje, podle par. 348 je sice uvedeno, že dovolená je považována za výkon práce, ale prý jen pro pojištění, nikoliv pro nárok na dovolenou..

Pro nárok na dovolenou je prý podstatná odpracovaná směna... takže mám smůlu..

bucifalek
autor
10. únor 2020

https://ppropo.mpsv.cz/X2Dovolenazaodpracovanedny

zde jsem našla příručku MPSV pro personalisty a další a tam je tedy pro změnu přesně uvedeno co si myslím já a co mi tu píšete vy.. tak se v tom pak vyznejte a něčeho se dovolejte.. 🙂

jarmarca
10. únor 2020

@bucifalek no, ja si taky myslim ze pak s tou pomernou casti za 2020 ti to da 60 a mela bys dostat celou...ale co mas delat ti neporadim, na tom inspektoratu ses neptala??

motylcice29
10. únor 2020

@bucifalek to je zvláštní....ja jsem byla presne v Tvé situaci na jaře 2017 MD + dovca a “odpracovala” jsem 60 dni a vznikla mi dovca. I se mzdovou učení jsme to řešily, aby mi to vyšlo. Jediné, ze by se ta tu dobu něco změnilo.....🙈