• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Malá mateřská, po porodu se srovná s rodičákem?

12. září 2011 
Ahoj všem,
měla bych takový dotaz - vzhledem k nízkému ofic.platu mi vychází velmi malá mateřská. Již jsem se dozvěděla, že jakmile na ni nastoupím (teď v pátek), tak budu dostávat částku, která mi náleží právě z tohoto platu, ale ode dne by se částka měla srovnat s výší rodičovského příspěvku, tedy do těch 7600,- Mám nárok na rodičák o délce 3 let. Chci se tedy zeptat - papír od gynekologa s mateřskou odnesu zaměstnavateli a jakmile porodím, tak co? Musím jít někde zažádat o dorovnání té částky nebo již někdy předtím? Nikde jsme nezjistila, co udělat pro to, abych tedy ode dne porodu dostávala těch 7600,-
Předem velmi děkuji za odpověď.
P.
11. črc 2011 ve 21:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pajoslava ode dne porodu si zažádáš rovnou taky o rodičák a budou ti z úradu práce doplácet to co chybí....musíš k tomu doložit z OSSZ potvrzení ohledně výše tvé mateřské - tiskopis se jmenuje : Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku - tam ti vyplní kolik máš mateřské na den a na úp ti pak vždycky dopočítají kolik ti za měsíc doplatí :slight_smile: P
11. črc 2011 ve 21:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Takže po porodu musím zajít na OSSZ, tak od nich vyžádat to Potvrzení o nároku na dávky a s tím zajít na úřad práce a zažádat o rodičák, pochopila jsem správně? No to jsou složitosti, jsem zvědavá, jak to po porodu zvládnu :grinning:
11. črc 2011 ve 22:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pajoslava rodičák ti vyplácí uřád v místě bydliště ,tak si o to zažádáš tam...mateřská ti bude chodit v místě zaměstnání a uřád z trvalého bydliště ti to dorovná, taky jsem to tak měla. Oni ti poradí...a na tom papíře musíš vypsat na jak dlouho rodičák chceš, neboj není to nic těžkýho :slight_smile:
11. črc 2011 ve 22:59  •  1 dítě  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
No snad to pujde tak lehce... Bydlim totiz v Ostrave, trvale bydliste mam v Hranicich a tim padem OSSZ v Prerove, takze paradni kombinace na dojezd :-/
13. črc 2011 v 09:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pajoslava ten papír ohledně potvrzené mateřské si můžeš poslat poštou - osobně nikam nemusíš - a pošli si ho tam hned, po vyplacení první mateřské ,nemusíš cekat po porodu - posíláš to na OSSz dle sídla tvého zaměstnavatele.
O rodičák žádáš dle místa tvého trvalého bydliště - ale klidně to tam taky potom můžeš poslat poštou....není to nic složitého, neboj :slight_smile:
13. črc 2011 ve 12:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@vojtisek2007 Takze kdyz mam zamestnavatele v Ostrave, sidlo firmy ma v Silherovicich, tak to mam poslat nekde na OSSZ tady. A tam poslu jako co? At mi poslou potvrzeni o vysi materske? A to pak poslu na Urad prace v trvalem bydlisti, takze do Hranic?
13. črc 2011 ve 21:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pajoslava zavolej si do práce, ať ti řeknou adresu OSSZ kam spadají (šilheřovice by měli patřit pod Ostravu) - tam pošleš ten tikoskopis: Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. Až ti ho vrátí (zase poštou) tak si k tomu vyplníš ještě Žádost o rodičovský příspěvek a pošlet na úřad práce, odbor státní sociální podpory dle místa tvého trvalého pobytu - takže do Hranic, jestli tam je úřad práce (nebo budeš spadat tedy pod Přerovský úřad práce)
14. črc 2011 v 06:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@vojtisek2007 Děkuji moc!!!! Snad to celé zvládnu :wink:
14. črc 2011 v 09:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@vojtisek2007 Prosim prosim, da se ten formular stahnout nekde z netu, nebo si pro nej musim zajit nekde na socialku? Hledam hledam, ale nemuzu ho najit :frowning2:
15. črc 2011 v 08:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Uz jsem to nasla, tak nic, dekujiiii :wink:
15. črc 2011 v 08:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@vojtisek2007 Prosim prosim :slight_smile: Uz jsem zaslala to potvrzeni o naroku na davky a dnes mi prisel zpet. S tou zadosti o rodicak to na urad prace do Hranic muzu poslat hned a nebo az po porodu? Asi az po, kdyz se tam vyplnuje jeho jmeno a r.c, ze? Jinak v tom potvrzeni mi zaskrtli, ze mam narok od 15.7.2011 do 26.1.2012.. neni to nejak kratko? To pak uz je jen ten rodicak? Ja myslela, ze to je do 9 mesicu ditete.

Dekujiii
26. srp 2011 v 11:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pajoslava ahoj, délka mateřské je správně - 28týdnů, vzhledem k tomu, že doplácet ti budou až od porodu a vyplňuješ tam jméno dítěte a musíš k tomu přiložit jeho rodný list, tak to budeš posílat až po porodu :slight_smile: a o rodičák budeš žádat ode dne porodu, když se narodí toho 7.září, tak od 7.
26. srp 2011 ve 12:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte holky, potřebovala bych, prosím, poradit. Jsem od ledna na ÚP. Teď bych měla možnost jít pracovat, ale na poloviční úvazek a na dobu určitou. Plánujeme rodinu. Chápu to tak dobře, že tedy kdybych šla na mateřskou tak bych dostala i PPM, ta se ale bude vypočítavat jak z toho polovičního platu? To pak nějak sociálka dorovnávala? A na rodičovský příspěvek by to nemělo mít žádný vliv, když teď uzákonili, že si pak každá může vybrat na kolik let chce být s dítětem doma, takže 3 roky bych pobírala 7000? A co se stane po uplynutí konce smlouvy na dobu určitou tedy v zari pristiho roku, to bych pak byla vedena jako nezamestnana, ale na rodicovske? Děkuji
6. zář 2011 v 17:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jessicaa Ano, pokud ti vznikne nárok na mateřskou (mít 270 dní odpracovaných za poslední 2 roky a ke dni nástupu být buď zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě) tak PPM mít budeš a počítala by se z polovičního platu. Rodičovský příspěvek by sis pak mohla (pokud ten návrh projde, ještě není schválen) až do výše 7600,-
6. zář 2011 ve 20:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj, prosím vás ten tiskopis "Potvrzení nároku na dávky" jde někde stáhnout? Hledám, ale zatím marně, nebo kam si pro něj mám dojít? A až ho budu mít, tak ho vyplním, pošlo na naši OSSZ, tam to potvrdí, pošlou zpět a já s tím dodu na sociálku, je to tak?
7. zář 2011 v 08:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
@aemmi všechny tyhle formuláře jdou stáhnout na www.mpsv.cz - záložka státní sociální podpora - elektronické formuláře....zkusím dát odkaz, ale většinou nefunguje, nevím proč, jinak osobně si ho můžeš vyzvednou na úřadě práce, odbor státní sociální podpory....a postup je přesně jak jsi psala.
V levém sloupci si vybereš tiskopis, můžeš si ho rovnou i vyplnit a vytisknou, nebo vytisknout nevyplněný.....

https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome
7. zář 2011 v 08:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 děkuju moc za odpověd, ještě se zaptám, je to tento? "Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku"
7. zář 2011 v 08:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
7. zář 2011 v 10:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 Prosím tě, co všechno mám já vyplnit v tom formuláři? Je mi jasný, že A, B ne, když se dítě nenarodilo a C. mám vyplnit já, nebo oni?
12. zář 2011 ve 12:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
@aemmi C ti vyplní oni, ale nejsem si jistá , jestli ti to vyplní už teď, možná bude lepší až se mimi narodí to tam poslat rovnou i s jeho rodným listem - který tam stejně budeš muset doložit, aby ti nezastavili mateřskou....
12. zář 2011 ve 14:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek