Můžu si vybrat dovolenou v době mezi RD a MD?

petronelka20
27. črc 2014

Ahoj holky,

mám dotaz. Mám rodičák na 2 roky, končí mi 2.9.,čekáme druhé mimčo a na mateřskou mám nastoupit buď 30.9. nebo 14.10. a zajímá mě, zda si můžu vybrat část dovolené od 3.9. do 29.9., abych nemusela na nemocenskou nebo mi nárok na dovolenou vzniká až po čerpání MD?

Děkuji za odpověď 🙂

luciesofi
27. črc 2014

@petronelka20 nárok na řádnou dovolenou vzniká až tim, ze jsi na mateřské..

petronelka20
autor
27. črc 2014

Děkuji za odpověď 🙂

j.a.n.i
27. črc 2014

@petronelka20 Hlavně není podstatné, na jak dlouho máš rodičák, ale na jak dlouho si v práci nahlásila rodičovskou dovolenou, to jsou 2 rozdílné věci. A na nemocenskou rozhodně nemusíš, i pokud bys v práci nahlásila jen 2 roky (písemně), tak to můžeš bez problémů o ten měsíc prodloužit.

j.a.n.i
27. črc 2014

@luciesofi A jinak tedy doplním, že po dohodě se zaměstnavatelem to možné je, protože dovolenou lze čerpat i před jejím vznikem, pokud se dá předpokládat, že do konce roku nárok vznikne, což je v tomto případě splněno.

amelienne
28. črc 2014

Holky, a kdyz mam termin v rijnu, na MD nastupuju zacatkem zari, vznika narok na dovolenou i za neodprac. mesice v roce? Nebo se dovolena dopocita do zari? Dekuji.

petronelka20
autor
28. črc 2014

@j.a.n.i Dekuji, hodilo by se mi prave spis to vycerpani dovolene nez neschopenka, do prace nenastoupim, delam ve fabrice a tam to pro tehotne opravdu neni. Skocim si do prace a zkusim se jich zeptat, uvidim, co mi reknou. O prodlouzeni jsem nepremyslela, jelikoz bych pak byla ten mesic bez prijmu a zbytedne bych musela vysedavat na socialce a menit delku.

j.a.n.i
28. črc 2014

@petronelka20 Žádnou délku bys na sociálně měnit nemusela, pleteš si pojmy, délka RD nemá se sociálkou nic společného, to je pouze mezi tebou a zaměstnavatelem, ono tedy stejně pokud si v práci nenhlásila, že chceš už teď do práce vracet, tak ti RD trvá dále a na neschopenku ani nemáš nárok.

petronelka20
autor
28. črc 2014

@j.a.n.i Na sociálce jsem stanovila délku RD, podle toho se vypočítala výší rodičáku. Dala jsem si jí a dva roy a kdybych to chtěla prodloužit o měsíc, tak bych tam musela jít a změnit to. Teď to tedy není sociálka, ale pracák, ono to vyjde ale nastejno.

petronelka20
autor
28. črc 2014

Jinak v práci jsem délku RD hlásila, tak snad to peronální, co ji nakonec vyhodili zaevidovala.

j.a.n.i
28. črc 2014

@petronelka20 Ale délka RD se nestanovuje na sociálce (ani na UP) ta se řeší pouze a jedině v práci.