Na kolik dnů dovolené mám nárok mezi MD a RD?

hraaasek
25. dub 2017

Dobrý den!
Vím, že mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou budu mít nárok na to, abych si v práci vybrala řádnou dovolenou. Našla jsem si na netu vzor písemné žádosti, kterou bych měla doručit zaměstnavateli. A v tom vzoru žadatel přesně ví, na kolik dnů dovolené má nárok. A uvádí tam tedy např. žádám o dovolenou v termínu od XX.YY. 2017 do XX.YY. 2017 . Není tu mezi vámi nějaká účetní, která by to dovedla vypočítat pro mne?
Já mám jako pedagog nárok na 40 dnů dovolené za rok (plus mi zbylo 1,5 dne dovolené z loňska, ale to se už asi ani nepočítá). 9.1.2017 jsem nastoupila na nemocenskou (rizikové těhotenství) a pak hned 31.3. na mateřskou dovolenou. Mateřskou dovolenou vím, že mám tedy od 31. 3. 2017 do 12. 10. 2017. A vím, že mateřská se počítá jako odpracované dny, kdežto nemocenská ne. Čili můj nárok na dovolenou se asi vypočítává z jednoho lednového týdne a té mateřské. Všechny kalkulačky na internetu vypočítají nárokovanou dovolenou, když tam zadáte celé odpracované měsíce. A to já takhle jednoduché nemám :( PS: a ještě s koncem roku 2017 mi končí pracovní smlouva. Ale to asi nehraje roli.

fyii
25. dub 2017

@hraaasek me to po poslani zadosti normalne vypocitala ucetni a napsala presne od kdy do kdy bude cerpana a kdy zacina rodicovska. Pak uz jen poslali proplacenou dovolenou na ucet. Pokud jsi zamestnanec tak ti to urcite uctarna spocita sama zkus si zavolat urcite ti poradi.

hraaasek
autor
26. dub 2017

Diky,asi to tak udelam. I kdyz u nas je takova dost marna ucetni a dochazi jen jednou za cas,ale snad to z ni dostanu 🙂 tu delku dovolene je asi dulezite vedet,aby si clovek vcas zazadal o zacatek rodicovske,ze?

hariska
26. dub 2017

Kdyby ti nekončila smlouva, tak bys měla nárok na výměru za celý rok, ale záleží, kdy ta smlouva končí. Potom se počítá 1/12 výměry podle počtu měsíců.

nijij
26. dub 2017

Myslím že máš narok na celoroční dovolenou čili 40 dní. Dovolena se kratí když jsi déle než 100 dní na PN což si nejpíše nebyla.
A psala jsdm včera žadost
Žádám o čerpání dovolené
Ja ..................... Žádám o vybraní dovolené za rok 2016 tj. xx dní a za rok 2017 xxx dní. Po skončení mateřské dovolené tj. Xx.xx. 2017 a nastupem na rodičovskou dovolenou.
Dále oznamuji že na RD si vybírám do 3 let věku dítěte xx.xx. 2020

zmrzka89
26. dub 2017

@hraaasek podle mě to je uplně jedno - můžeš brát najednou i tu dovolenou i rodičák - teda tak mi to řekli na pracáku, že jim je jedno, jestli mi něco budou posílat z práce, ať si tam prostě napíšu odkdy chci ten rodičák - takže já si ho napsala hned a jeden měsíc budu bohatší 😀

blaablaablaa
26. dub 2017

Pokud máš smlouvu na dobu neurčitou, tak se ti nárok krátit nebude, musela bys zameškáš na neschopence 100'pracovních dní. Napiš, že žádáš o čerpání řádné dovolené za rok 2016 a rok 2017 v délce 41,5 dne od xxx a následné poskytnutí bezprostředně navazující rodičovské dovolené do xxx. Zároveň v té době už můžeš čerpat rodičovský příspěvek. RP = peníze od ÚP, RD = volno v práci poskytnuté zaměstnavatelem - tyhle dvě věci spolu nesouvisí 🙂

hraaasek
autor
26. dub 2017

@hariska Smlouva mi končí přímo 31.12.2017

hraaasek
autor
26. dub 2017

@blaablaablaa Na dobu neurčitou právě smlouvu nemám.

hraaasek
autor
26. dub 2017

Moc díky všem! Nevěděla jsem,že rodičovský příspěvek můžu už čerpat i současně ve chvíli, kdy si budu vybírat tu "řádnou dovolenou". To hodně věcí ulehčuje.

blaablaablaa
26. dub 2017

@hraaasek jestli smlouva končí 31. 12. 2017, tak nárok máš, protože se bere v potaz kalendářní rok. Pokud za kalendářní rok, po který trvá pracovní poměr, odpracuješ alespoň 60 dní (do výkonu práce se počítá mateřsk pár dovolená, takže se vejdeš), tak vzniká nárok na dovolenou v plné výši.

blaablaablaa
26. dub 2017

§ 212

(1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.

hraaasek
autor
26. dub 2017

@blaablaablaa Jj, to já vím, že nárok mám. Ale byla jsem na neschopence od 9.1. do 30.3., což je čas, ze kterého mi dovolená nenaskakuje. A pak jsem si nebyla jistá, jestli se to nekrátí ještě i nějak víc. Např. od 13. 10. si začnu dovolenou vybírat. Tak asi nemůžu čekat, že dostanu i dovolenou za listopad nebo prosinec, ne? Zkrátka mi to přijde hrozně složité.

blaablaablaa
26. dub 2017

@hraaasek dovolená by se ti krátila, kdybys byla na neschopence 100 a více pracovních dní. A to jsi nebyla. Stačí 60 odpracovaných dnů (i MD se počítá jako výkon práce) a naskočí ti nárok na CELOU dovolenou, kterou můžeš vybrat hned po skončení MD. Zbytečně v tom hledáš složitosti 🙂

ojo
26. dub 2017

@hraaasek zbytečně si tím nezatěžuj hlavu 🙂 budeš mít nárok na plnou dovolenou bez krácení, jak už tu někdo psal, jen pošli účetní před konem MD dopis:

Žádost o čerpání dovolené

Žádám o čerpání řádné dovolené bezprostředně navazující po skončení mateřské dovolené, podle zákoníku práce § 217 odst. 5 a to ode dne ………………….(den hned po skončení MD). Po vyčerpání řádné dovolené žádám o nástup na rodičovskou dovolenou do věku 3 let dítěte.

Tu poslední větu, že žádáš o rod. dovolenou můžeš vypustit, pokud ti nehodlají prodloužit smlouvu a skončíš pracovní poměr....

hraaasek
autor
26. dub 2017

@blaablaablaa Pokud je to skutečně takto, tak to bych byla moc ráda. Ale ještě nikdy před tím jsem neslyšla tu podmínku o 100 dnech na neschopence. Všude jsem se dočetla, že pracovní neschopnost se nebere jako odpracované dny. A dovolená za ni tudíž nenáleží. No uvidím, co mi řekne ta naše účetní.

blaablaablaa
26. dub 2017

§ 223

(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

blaablaablaa
26. dub 2017

@hraaasek tohle je ono - ty máš neschopenku, ale ne kvůli pracovnímu úrazu, ale předpokládám rizikové těhotenství. Takže by se to mohlo krátit, kdybys přesáhla těch 100 dní

ojo
26. dub 2017

@hraaasek nárok na dovolenou máš díky mateřské, která se počítá za odpracovanou dobu...pokud mateřská trvá v daném roce více jak 60dní, je nárok na plnou dovolenou, což samozřejmě splňuješ

console
11. lis 2019

Ahoj holky, prosím o radu...od srpna 2019 jsem na rizikovém, za rok 2019 jsem vyčerpala 12 dní dovo...na nemocenské budu až do porodu v březnu 2020, čili konec mateřské cca září 2020. Pak tedy zažádám o proplacení jak zbytku dovo 2019, tak celou 2020, je to tak? Vím, že jsem během čerpání dovo vystavena riziku, že mohu dostat výpověď. Kdybych ji dostala, tak zřejmě jedině s odstupným, je to tak? Nebo za co by mě mohli vyrazit takhle, když tam vlastně nejsem🙂. Moc díky za rady!!!!