Odstupné po rodičovské dovolené.

pribylovapetra
17. zář 2019

Dobrý den. Snad se najde někdo kdo by mi dokázal poradit.
V současné době jsem na rodičovské dovolené, která mi končí 7.10.2019. Bohužel se nemůžu vrátit na své původní místo, protože původní zaměstnavatel je v insolvenci. Ovšem ta ještě není nijak uzavřená. Od 22.9.2019 mám možnost nastoupit na nové pracovní místo v jiné firmě. A můj dotaz se týká toho, jak mám nyní postupovat. Je nějaká možnost rozvázat pracovní poměr s původním zaměstnavatelem dohodou tak, aby mi případně vznikl nárok na odstupné (byla jsem zaměstnaná od roku 2004). Musela bych zaměstnavateli v tom případě dát nějakým způsobem vědět, že ukončuji rodičovskou dovolenou dřív? Jak by mělo být ukončení pracovního poměru formulováno - může tam být důvod organizační změny? Děkuji

swetlusska
17. zář 2019

Můžete mít i 2 zaměstnání na plný úvazek najednou. Takže dokud se nevyřeší insolvence a odstupné, rozhodně bych návrh na ukončení pracovní smlouvy nepodávala. Tím totiž přijdete o možnost odstupného.

pribylovapetra
autor
17. zář 2019

@swetlusska diky. Ale v novem zamestnani budou chtit zapoctovy list a ten asi nedostanu kdyz nebudu mit ukonceny původní pracovní poměr.

martaskaaa
17. zář 2019

Já si myslím, že pokud s ukončením zaměstnání přijdete vy, tak mít nárok na odstupné nebudete. Protože jakoby odcházíte dobrovolne do jiného zaměstnání. Nárok na odstupné je v případě, že je překážka na straně zaměstnavatele (nemá pro vás místo apod) a tím, že je v insolvenci a on vám nemůže dát práci není vaše chyba, takže byste na odstupné měla mít nárok. Druhá věc je ta, že pokud je v insolvenci, z čeho vám vůbec to odstupné vyplatí, žejo. Doufám, že nepíšu blbosti 😀

martt
17. zář 2019

@pribylovapetra Pokud podáte výpověď sama, tak ztratíte nárok na odstupné. Pokud by vám zaměstnavatel dal rozvázání pracovního poměru dohodou, tak to ale v té výpovědi musí být zanešené, že vám vyplatí 2 měsíční odstupné. Jinak také nemáte nárok. Protože do téhleté výpovědi se nemusí udávat důvod, proč jste se dohodli na ukončení. V tom případě bych počkala, až vám dá klasickou výpověď, kde nárok mít budete.

pribylovapetra
autor
29. zář 2019

Tak jen kdyby to nekoho zajimalo. Pracovní poměr jde rozvazat dohodou a pokud se do dohody uvede duvod nadbytecnost (nebo jeden z tech důvodů co jsou v zákoníku prace u výpovědi) a napise se tam ze je narok na odstupné, tak to jde. A člověk pak neni blokovány tou výpovědní dobou kdyz chce zacit pracovat jinde.

martt
29. zář 2019

@pribylovapetra To máte pravdu. Jenže do výpovědi dohodou, také ten důvod psát nemusíte. A jak už jsem psala, nevěřím, že by zaměstnavatel dobrovolně napsal do výpovědi tenhle důvod
, aby musel platit odstupné. Když je v insolvenci.

mimi1004
29. zář 2019

@pribylovapetra Jenže tu nadbytečnost musí dát zaměstnavatel a ne zaměstnanec!

martaskaaa
29. zář 2019

Přesně tak, ta výpověď musí přijít ze strany zaměstnavatele a musí v ní zaznít, že je to z nadbytečnosti apod. U dohody se důvod psát nemusí a tím pádem odstupné padá. A taky si nemyslím, že by sám s tím přišel, logicky nikdo nechce platit odstupné, ještě k tomu když ta firma je v pr...
Ale podle mě nemusite čekat na nic, vždyť najednou jdou vykonavat dvě práce, ne?