Pendler a OSVČ v ČR. Jak to je, poradíte, prosím?

jana_89
4. kvě 2020

Ahoj, prosím nemáte zkušenost, radu a nebo nevíte jak to je a jak to mám udělat?
Jsem OSVČ v ČR a nechci to ukončit, stále živnost jede. Od února jezdím do nemecka na zkrácený. Jsme automaticky v Německu pojistena. Zatím si platím v ČR zdravotní i sociální a v Německu taky, kde mi to platí zaměstnavatel. Nevím jestli to tak je správně, všichni říkají, že nemůžu platit na obou stranách, účetní zase řekl, že jako OSVČ bych měla radši. Nikdo pořádně neví co semnou. Já se v tom vůbec nevyznám. Do toho jsem teď otěhotněla, tak nevím kam spadam jestli pod Německo nebo pod ČR. Účetní co dělá daně říkala, že bych si nejdřív měla určit co je hlavní a co vedlejší, ale to já taky tomu nerozumím. Neví někdo kde z tohohle východisko? Teď mě straší, že mi tu práci doktorka nedoporučuje, ale kvůli německé pojišťovně po mě prý izou chtít si najít německého doktora a to nechci. V práci by mi prý pro mou doktorku dali papíry a ona by mi potvrdila a já bych šla na 100 procent domu a pojišťovna by mě platila. Ale já už to mám vše zamotana nevím co a jak kde co. Nemáte někdo pdoovnou zkušenost. Neřešil jste někdo. Nevíte jak si s tím pořád, když jsem v tomhle úplně neschopná a když mluvím s účetní po telefonu tak si polovinu věci nepamatuju co řekne
to potvrdila a šla bych v Německu na rizikové a na pojmůžou chtít abych si našla německého le

kytkata
4. kvě 2020

@jana_89 Zavolej si na svoji příslušnou OSSZ ,kde jsi vedena jako OSVČ ,tam by ti měli podat informace,ke kterým právním předpisům spadáš,zda sem do ČR,nebo do zahraničí . Ptej se na pracovnice ,kteří v rámci OSVČ zpracovávají tuto problematiku a to určování k pravím předpisům v rámci EU,případně formulář A1,ty by ti mely tyto informace osvetlit ,vysvetli jim svoji situaci .. ,že si zde OSVČ ,ale v zahraničí máš zaměstnavatele . Domnívám se,ze zaměstnání má přednost ,takže by si měla být pojištěna pouze v zahraničí a vše si řešit tam,ale úplně jistá si tím nejsem. ;)