• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Po ukonč. MD zaměstn. upírá právo na čerpání řádné dov.

31. října 2014 
@j.a.n.i Mohu poprosit o radu? Přu se s naší mzdovou účetní na kolik dní dovolené mám nárok. Takže, nárok je 20/rok. Na výplatnici březen 2011 mám napsáno nárok 4,5 dne za rok 2010 a 20 dní za rok 2011.Od 28.3.2011 - 13.10.2011 jsem byla neschopnece. Od 14.10.2011 - 26.4 2012 čerpám MD. Účetní tvrdí, že mám nárok pouze na 36,5 dne,ale mě se to zdá málo. Za rok 2012 je to 20 dní, za rok 2011 by mělo být krácení za neschopnost (spočítala jsem že jsem neodpracovala 142 dní) což by mělo být krácení o 3/12 to je 5 dní, jestli se nepletu? No a pak ta dovolená za rok 2010 4,5 dne takže mi vychází 20+15+4,5 je 39,5 a ne 36,5.Kde je pravda? Díky
14. bře 2012 v 18:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
@andilekanitka No, 20 za rok 2012 je jasných, ale je otázkou zda máš zameškané dny správně, protože pokud by jich bylo o 1 méně, tak bych za rok 2011 měla nárok na 16,5 dne a pak by součet vycházel. Jak je to s těmi 4,5 dny já totiž nevím, v ZP je psáno, že pokud nevyčerpáš dovolenou ani do konce dalšího roku, tak propadá... toto neplatí v případě RD, ale ty jsi na RD ještě nebyla, byla si pouze na MD a o té se ZP nezmiňuje, takže ti těch 4,5 možná fakt propadlo.
14. bře 2012 v 19:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i já jsem někde četla, že pokud člověk nemá možnost vyčerpat starou dovolenou, tak taky nepropadá, tak nevím jestli je to pravda

(4) §218 Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci
14. bře 2012 v 19:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
@andilekanitka Jojo, je to pravda :slight_smile: to je novelizace od začátku letošního roku, kterou jsem zazdila :pensive: to staré znění tam právě zmiňovalo pouze RD, takže podle nového dovolená nepropadá ani při neschopence nebo MD :slight_smile:
Akorát je ale tedy otázka, když se jedná o dovolenou z roku 2010 a měla podle staré úpravy propadnout na konci roku 2011, jestli na ní můžeme aplikovat úpravu platnou od začátku 2012...
14. bře 2012 ve 20:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
MOhu se zeptat? Když jsem na mateřské dovolené od 30.09.2011 cca do 14.4.2012 to mám nárok na dovolenou i za rok 2012? Když pak nenastoupím do práce, ale začnu pobírat rodičovský příspěvek? Díky za odpověď..
14. bře 2012 ve 21:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@na_aty Ano, máš a když ji vybereš hned po tom 14.4. tak máš nárok na celou.
14. bře 2012 ve 23:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Moc moc děkuji, já mám z loňska 26 dní (měla jsem mít 30, ale pokrátili mi ji z toho důvodu, že jsem byla od 8.4.2011 na neschopence a 30.09.2011 jsem nastoupila na MD(, takže pokud dobře počítám, měla bych nárok na 55 dní dovolene?? :slight_smile:
14. bře 2012 ve 23:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i mohu se zeptat, jak je to s dovolenou po MD, kdyz jsem na ni nastupovala primo z predchozi RD? Proplaci se a nebo je moznost si ji vybrat napr. po skonceni RD s ditkem? diky za odpoved
14. bře 2012 ve 23:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
Příspěvek byl smazaný adminem, protože nesplňoval pravidla fóra. Důvod: “Nežádoucí reklama. ”
15. bře 2012 v 09:50 • marlenpok
@jancaroul Dovolená se neproplácí, vždy se čerpá a to buď v návaznosti na MD nebo pak po RD, ale je výhodnější to čerpání hned po MD, pokud ti nehrozí výpověď.
15. bře 2012 v 10:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
@marlenpok Za rok 2011 vznikne nárok na celou, ale bude se krátit, spočítej, kolik pracovních dní si zameškala v roce 2011. Za rok 2012 budeš mít nárok na celou, protože čerpání staré dovolené se zaky počítá jako práce, takže tím získáš ty potřebné 4 dny.
15. bře 2012 v 11:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
Příspěvek byl smazaný adminem, protože nesplňoval pravidla fóra. Důvod: “Nežádoucí reklama. ”
15. bře 2012 v 11:23 • marlenpok
@marlenpok Nene, jen o 4/12, počítá se pak pouze celých 21 dní, ten zbytek už ne :slight_smile:
15. bře 2012 ve 12:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Moc děkuji za odpověď, ale já jsem asi blbá :stuck_out_tongue_closed_eyes: -potřebuji to vysvětlit polopaticky. To že jí budu čerpat, vlastně bude znamenat, že za ní dostanu peníze ne? :wink: A na rodičovskou dovolenou mám nastoupit až po čerpání té dovolené a nebo v návaznosti na MD?
15. bře 2012 ve 13:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jancaroul Ano, to že ji budeš čerpat znamená že za ni dostaneš penízky, akorát pokud ti to čerpání vyjde do víc kalendářních měsíců, tak je dostaneš postupně v klasických výplatních termínech. Na rodičovskou dovolenou nastupuješ až po vyčerpání té dovolené, ale o rodičovský příspěvek můžeš pořádat hned a budeš ho brát už během čerpání té dovolené.
15. bře 2012 ve 14:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Moc děkuji za odpověď, kterou jsem pochopila, :grinning: Jsi zlatá, měly bychom ti poslat nějakou odměnu za to, jak se tu o nás staráš :dizzy_face: Moc, moc díky. :wink:
15. bře 2012 ve 14:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i - ahoj, obdivuju tvojí znalost paragrafů :slight_smile: . Diskuzi jsem pročetla, ale ještě se pro jistotu zeptám, jestli se v čerpání dovolené v roce 2012 náhodou nic nemění, nějak jsem to tu nevyčetla. Mě 12.5. tohoto roku skončí RD a pak hned nastoupím na druhou MD. Jestli tomu dobře rozumím, tak pokud se nic nezměnilo, mám nárok na celých 20 dní dovolené. Takže si v práci zažádám o nástup na MD, pak o čerpání dovolené na zotavenou a pak hned o nástup na RD. A na úřadu práce můžu hned po skončení MD zažádat o rodičovský příspěvek (a nemusím čekat až doběhne čerpání dovolené). Je to tak, nebo jsem se do toho zamotala? Díky moc.
21. bře 2012 ve 22:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
@svija Jojo, přesně tak, akorát nevím jestli budeš mít nárok na celých 20 dní nebo se ti bude malinko krátit, nechce se mi počítat kolik je pracovních dní od začátku roku do toho 12.5., pokud 100 a víc, tak by se ti krátila.
22. bře 2012 ve 13:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i - od začátku roku do 12.5. budu na rodičovské dovolené s prvním dítětem, a to je celkem 92 pracovních dní. Pak nastoupím na 28 týdnů na mateřskou dovolenou s druhým dítětem. To bych podle toho, jestli to chápu dobře, měla mít nárok na celých 20 dní, ne? Pokud to tak není, tak mě prosím vyveď z omylu, ať to nenapíšu blbě :slight_smile: .
22. bře 2012 ve 13:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@svija Jojo, v tom případě máš nárok na celou dovolenou.
22. bře 2012 ve 14:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Můžu poprosit taky o radu? Máme v práci novou a dost zmatenou účetní, tak na ni chci být připravená :grinning:
Ve firmě dělám 4 roky. Loni 10/11 2011 jsem šla na PN kvůli těhotenství. Letos jsem tedy od 1/1 2012 na PNce. Chci jít na MD 8 týdnů předem, co vychází na 2/5 2012. A MD by tím pádem vycházela do 14/11 2012. Poté si chci vybrat dovolenou na zotavenou. Z loňska mám 17,5 dne. Letos je celkem nárok na 20 dní, ale nevím, kolik bych dostala s tou PNkou. Vím, že se to tam nějak krátí, podle toho, co jsem našla na netu, bych měla za PN přijít o 3 dny dovolené. Mám to správně?

Takže údaje:
PN: 1/1 2012 - 1/5 2012 (celkem 122 dní. Teda jestli se to počítá i s víkendy)
MD: 2/5 2012 - 14/11 2012 (celkem 28 týdnů)
dovolená: tam by mi to teoreticky mělo vyjít 17,5 loni + 17 letos = 34,5 dne (v listopadu si vyberu 12 dní, v prosinci 18 dní (ve státní svátky 24,25,26/12 dovolenou neberu). Na leden by mi tedy zbývalo vybrat 4,5 dne.)
Prosím o zkontrolování, jestli to mám dobře a můžu to takto pak přednést účetní.

+ ještě otázka. Můžou mě z práce v době čerpání dovolené na zotavenou vyhodit i přesto, že mám smlouvu na dobu neurčitou?
Moc děkuji za odpovědi
27. bře 2012 v 16:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mochenkaa V principu to máš správně, akorát ty zameškané dny se počítají pouze pracovní, takže jich bude méně... a je otázkou, zda by nebylo finančně výhodnější nastoupit až 6 týdnů před porodem, to podle počtu těch zameškaných pracovních dní.
A v době čerpání dovolené ti mohou dát výpověď, ale i kdyby ti ji dali v listopadu, tak běží výpovědní doba od prosince, takže se v lednu nástupem na RD přeruší, tudíž by pracovní poměr neskončil a zbytek výpovědní doby by doběhl po návratu z RD.
27. bře 2012 ve 22:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i ahoj jani, mám dotaz ještě sem...moje kamarádka je teď na neschopence, čeká dvojčata...v práci ji ještě minulý týden dali podespat prodloužení (asi už páté) do června...dle mého jí ale prac. poměr nemůže skončit, když je v neschopnosti, i když je proudloužený a ani když hned nastoupí na MD...to pak skončí až po skončení MD, ne?

a ještě s tou dovolenou za MD, jí to vychází, že by měla za letošek nárok na 20dní, ale i na příští rok, protože když by nastoupila 1.8. odpočítam 37týdnů (při dvojčatech), tak to plyne až do března, takže nárok je i za 2013, ano??
a taky má v práci pěkný bastardy, že nechtějí proplácet tuhle dovolenou, na kterou by měla nárok, takže jim pak doporučeně poslat žádost o čerpání řádné dovolené, že? nebo teda o její proplacení, když jí má skončit pracovní poměr??
31. bře 2012 v 17:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ojo Pokud má smlouvu na dobu určitou, což podle toho co píšeš má, tak ta prostě skonší dnem uplynutí bez ohledu na to, že je na neschopence, takže pokud už ji ho v červnu neprodlouží, tak prostě v červnu skončí. A pokud ji pracovní poměr v červnu skončí, tak nebude mít nárok na žádnou dovolenou, ani za letošní ani za příští rok, protože nic neodpracovala.
31. bře 2012 v 18:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i hm...tak to tak bude....ona má smlouvu na 3 měsíce a každý 3 měsíce ji to prodlužujou, toto už je asi po páté, co ji to takhle prodloužili...takže teda bude mít smůlu, no aspoň že v MD bude v ochranný lhůtě a bude mít na ni nárok...
31. bře 2012 v 19:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
a to teda tam vůbec neni ochrana, že je těhotná? a můžeš mi zjistit znění zákona, kde to je napsané, že prac. poměr na dobu určitou končí i v pracovní neschopnosti?
31. bře 2012 v 19:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ojo To ti zjistit nemůžu, protože tam nic takového napsaného není, ale jelikož tam nikde není napsané, že skončit nesmí, tak z toho plyne, že skončí i v neschopnosti. A žádná další ochrana tam není, prostě je jasně dané k jakému datu končí.
31. bře 2012 ve 20:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i díky
31. bře 2012 ve 21:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i ahoj jani,můžeš mi prosím vypočít na kolik dní dovolené mám nárok za loňský a letošní rok,když na mateřské jsem od 15.11.2011 do 28.5.2012? Mzdová mi tvrdí,že za loňský rok nemám nárok ani na jeden den.Moc děluji. :slight_smile: A přecházela jsem z rodičáku na mateřskou.
4. dub 2012 ve 14:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Ahoj Jani, jsou o tobě zvěsti, že jsi nejlepší v zákoníku práce, tak tě chci poprosit o radu.

Mám v plánu nastoupti na MD 6 týdnů před porodem, tedy 16.8.2012. MD mi vychází do 28.2.2013. Vím o podmínce, že na dovolenou mám nárok, když můj poměr v roce 2013 bude trvat minimálně 60 dní. Mě ta mateřská vychází na 59 kalendářních dní, takže bych si nechala ze staré dovolené ještě 1 den, čím bych splnila podmínku trvání poměru 60 dní, ale jen v případě, že by se jednalo o dni kalendářní a né pracovní. Jak je to prosím tě? Je to 60 kalendářních, nebo pracovních dní?
Děkuju moc.
31. kvě 2012 ve 12:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek