Práce a rodičovství. Mám pocit, že to nejde dohromady

dukie
17. bře 2015

Zdravím všechny maminky.

Ráda bych otevřela diskuzi na téma skloubení práce a rodičovství, protože mám za sebou téměř rok, co jsem se po 2. rodičovské dovolené vrátila zpátky do práce, a připadám si jako nějaký zoufalý křeček v křeččím kolotoči, ze kterého není úniku. A po tom roce jsem docela vyšťavená...

poupe
20. bře 2015

odpovídám na otázku, jde skloubit, ale člověk je hodně, hodně vyflusanej 😀 nejlepší jsou nemoci a nehlídací babičky 😕 😉

myrer
20. bře 2015

@kackaaaa Já to mám podobně, vracím se po 5 letech do práce, taky jsem se obávala jak to zvládnu profesně s prací i rodinou. Babičky v místě nemáme, manžel brzo odjíždí do práce, vrací se až po páté, já ráno budu vozit děti do školky o to později přijdu do práce, což není problém, ale zase musím zůstat déle. Našli jsme si paní, co bude děti denně vyzvedávat ze školky a bude s něma než přijdeme z práce. Pokud budou trochu nemocné, tak je pohlídá i celý den. Tak jsem si to včera spočítala a jen školky pro dvě děti a chůva měsíčně na vyzvedávání (nepočítám hlídání nemocných dětí) nás vyjde jen na 8-9.000 měsíčně (dcera bude půl roku chodit do soukromé, pak do státní, tak se částka sníží). No a pak, že se finanční situace s nástupem do práce zlepší! 🙂 Nejhorší to bude asi s těmi nemocemi. Ale musím říct, že jak jsem si našla tohle řešení, podstatně se mi ulevilo.

kackaaaa
20. bře 2015

@myrer Tomu věřím, že spadne kámen a člověk pořád v hlavě nepřehrává různé scénáře co by, jak by... Ale těch peněz... no, není to sranda.
Mě odpoledne může vyzvedávat mamka, nechci tedy aby chodila denně, ale jsem ráda, že odpoledne nemusím pokaždé řešit. Spíš ty nemoci - babičky jsou v práci, tak to pak bude problém...

emisekkk
20. bře 2015

@anushka111 já myslím, že jsi to napsala moc hezky - prostě je jen málo těch , kteří mohou mít všechno. Takže se buď honíme kvůli penězů a karierám a nemáme tolik prostoru pro děti a nebo se prostě opravdu hodně uskromníme a jsme pro děti. Mně se tvůj přístup líbí. Hlavně malé děti po materiální stránce vyžadují málo a spíš ocení, že jsme s nimi a věnujeme se jim. U větších je to už horší, taky nás nemusí mít furt za zadkem.

ludmilad
20. bře 2015

@kackaaaa no já budu řešit nástup do práce na podzim nebo na přelomu roku - a už teď nad tím přemýšlím, jak se to dá vyřešit. Sice jednu babičku v důchodu máme, ale ta má 4 vnoučata, tak to musí dělit. Musím zaklepat, že letošní rok kluci moc nemocí nebyli, ale to ještě nebyl mladší ve školce. Starší když nastoupil, tak první rok byl doma co 14 dní a vždy to mladší od něj chytil ☹

@myrer to jsi vyřešila dobře s paní na hlídání - jak jsi ji sehnala?

emisekkk
20. bře 2015

@ludmilad já to měla taky tak - starší ve školce a furt nemocenj a menší, který byl se mnou doma) to od něj chytal - já naštěstí byla na MD. Ale ono to bylo dobré, protože ten menší si ty choroby odbyl se starším a ve školce pak nebyl ani jednou nemocnej! Tak máš naději 😀

ludmilad
20. bře 2015

@emisekkk Děkuji za povzbuzení! Třeba nám to taky tak vyjde 😵

dukie
autor
1. dub 2015

@anushka111 Já to vyhodnotila dost podobně. Včera jsem dala v práci výpověď.

Nemám z toho radost, protože mám vůči zaměstnavateli určitý pocit odpovědnosti (odejdu dřív, než bych dotáhla v práci projekt do konce, tj. bude to muset dokončit někdo nový, kdo se to holt bude muset rychle naučit), ale zase si říkám, že zdraví mám jen jedno (taky tu od listopadu prakticky v kuse marodím a chodím samozřejmě pořád do práce, jinak to nejde...). Říkám si, že můj postup sice možná není stoprocentně férový (odcházet před koncem), ale zase je to postup zcela legitimní (mají 2 měsíce na to, aby někoho našli a já ho zaučila). Dát výpověď je mé právo... a já se ho prostě rozhodla využít.

Čekají mě nejisté zítřky... ale tak nějak cítím, že se na ně těším.:o) Máme hypotéku, jedno z dětí musíme každý den vozit do specializované školky (stacionáře), od září do specializované školy... takže je to finančně i časově náročné. Takže těžko říct, kdy a jestli vůbec se mi podaří najít něco jiného. Ale i tak... ulevilo se mi.

naomi6
1. dub 2015

@dukie Ahoj, moc ti držím palce a obdivuji, že ses nebála dát výpověď. 😉 Věřím, že je to správný krok a najdeš něco lepšího.

anushka111
1. dub 2015

@dukie Ahoj, naprosto chápu tvé obavy ohledně financí - taky na mě občas dolehnou. Ale hlavně gratuluju, že si se rozhodla pro to co cítíš, že je lepší.
Musím říct, že si to opravdu s dcerou užívám ( a někdy mi vyzbyde i chvilka na kafe a noviny). Taky všechno obstarám, když je malá dopoledne ve školce a nemusíme se spolu někam trmácet.
Jinak zajímávé je, že jak jsem s ní už delší dobu doma, tak v sobě objevuji nové schopnosti, a myslím, že by se jednou daly uplatnit na trhu práce. Znám pár maminek, které nakonec taky s dětmi chtě nechtě potřebovaly zůstat doma a každá v sobě objevila něco nového (dvě už to využívají v praxi a slušně si tím přivydělávají).
Jinak netuším jakého máš šéfa,pokud k tobě byl on vždy 100% férový, tak chápu, že tě to mrzí, ale na druhou stranu děti tu 100% potřebují víc, než šéf v práci a taky ty sama sobě evidentně potřebuješ věnovat trochu klidu ( i kdyby jen doma s čajem), aby si byla zdravá! a ne se časem složila. Šéf si náhradu najde, děti náhradní mamku ne. Držím palce 😉

dukie
autor
2. dub 2015

@naomi6
@anushka111

Děvčata, děkuji za podporu.:o)

naomi6
2. dub 2015

@anushka111 A jaké schopnosti jsi v sobě našla? Také bych něco takového brala. Pořád něco hledám a nevím, jak začít, čeho se chytit. Třeba jen něco jako koníček.....

zuzalinkak
2. dub 2015

Týýýýjo, mě děsíte! Já mám zatím pořád naivní představu, že budu zvládat pár hodin denně z domu i na MD a RD. Podotýkám teda, že natěšenou hlídací babičku mám za rohem a manžel je živnostník, který se relativně dovede přizpůsobit.
No zatím se mi všichni, kterým svůj plán sdělím, jen smějí. :D :D :D

j.a.n.i
2. dub 2015

@zuzalinkak Mě se taky smáli, pracuju z domu od porodu jak prvního, tak druhého dítka, od konce MD na plný úvazek a po 4 letech se už nikdo nesměje...

lenka5731
2. dub 2015

@zuzalinkak práce z domova je o něčem úplně jiném.. Tím ji tedy nechci zlehčovat. Ale pracovat na plný úvazek třeba s pevnou pracovní dobou, jezdit někam, vozit dvě děti do dvou různých institucí a vyzvedavat je bez pomoci, to je trochu jiná káva. To jsi opravdu jak křeček v kole a naprosto chápu, že to spousta žen vzdá - odmítne.

j.a.n.i
2. dub 2015

@lenka5731 Ano, jiné to je, můžeš se celou pracovní dobu věnovat práci a nevyrušuje tě dítko, že potřebuje tohle či tamto, nutně něco nepotřebuje během telefonátu atd. a nedoděláváš pak práci po nocích a víkendech.

emisekkk
2. dub 2015

@zuzalinkak když člověk chce, tak to prostě jde. Já 4 týdny po porodu taky zase začala dělat, nejdřív jen z domu a pak částečně iz kanclu. Jde to, ale je to šrumec.

lenka5731
2. dub 2015

@j.a.n.i myslím, že si pleteš pojmy a dojmy a nebo jsi nepochopila toto vlákno. 😉
Jinak ale nic proti tobě 😉

emisekkk
2. dub 2015

@dukie gratuluju, já ještě nenašla odvahu. Furt mám pocit, že to prostě všechno musím zvládnout...a je to na ho.no. Asi víš, o čem mluvím...
Držím palce, já myslím, že je to krok dopředu a tím sis uvolnila cestu pro lepší zítřky.

j.a.n.i
2. dub 2015

@lenka5731 Nepletu, pokud se jedná o práci v rozsahu plného úvazku, tak to s tím zápřahem není nijak moc odlišné, ano, jde lépe stihnout třeba školka i s blbou otvírací dobou (pokud ji člověk má), ale zas je to vykompenzováno tím, že část práce zbude na dobu, kdy už jsou děti doma, nemáš nárok na OČR...

lenka5731
3. dub 2015

@j.a.n.i já bych řekla, že to tím zápřahem je odlišné dost zásadně, a to v tom, že si pracovní dobu můžeš udělat z větší části podle sebe a nemusíš nikam jezdit. Už jen to ti ušetří dost času. Však si to zkus 🙂 Nevím, proč by jinak tolik žen usilovalo o práci z domova, která je pro většinu žen stejně nedosažitelná. Pochopila jsem, že máš jedno malé mimino a jedno školkové dítě, tak to je přece taky úplně jiná situace, to není případ zakladatelky tématu a ani většiny žen, co tady přispěly. Neříkám, že pracovat s miminem z domu je jednoduché, ale určitě je to líp řešitelné než mít 2 děti v 2 různých institucích a pevnou pracovní dobu (a být na vyzvedávání sama).

j.a.n.i
3. dub 2015

@lenka5731 Jaktože nemusíš nikam jezdit? Pokud nechceš mít obě děti doma (což je s plným úvazkem sebevražda) tak musíš minimálně s jedním do školky a zpět, plus s tím druhým do jiné instituce, pokud ho nemáš taky doma, takže je to hodně podobné jako když je rozvezeš cestou do práce a zpět vyzvedneš. Lépe řešitelné to je, na druhou stranu, pokud si jak píšeš na vyzvedávání sama, tak to buď řešitelné není nebo má školka takovou provozní dobu, že se to stihnout dá. Jo a jinak znám dobře obě varianty, část dní to mám tak a část tak, takže můžu porovnávat a nestěžuju si, ale zároveň tvrdím, že co se toho zápřahu, který se tu řeší to vyjde hodně podobně, kor když tomu přistoupí dost rozšířené mínění, jsi stejně doma = kulový děláš, takže můžeš zvládnout ještě tohle a tohle a to ještě člověk musí být lepší, než ostatní, protože tento pocit je rozšířený i mezi zaměstnavateli. Jo a proč většina žen usiluje o práci z domova... no protože většinou usiluje o přivýdělek na pár hodin.

lenka5731
3. dub 2015

@j.a.n.i nemusíš jezdit do své práce na pevný čas. I to je úspora, pokud nepracuješ ve stejné školce, kam chodí tvoje dítě ... Jinak nevím, jak vlastně pracuješ a o čem vlastně mluvíš a jak máš staré děti. Svůj názor jsem napsala.

emisekkk
3. dub 2015

@j.a.n.i naprosto s tebou souhlasím. Mám to taky půl na půl - některé dny v kanclu a některé z domu, takže dokážu posoudit obě varianty. I přesně to jak ti nakládají...Naštěstí já jsem obchodník, takže výsledky (obrat) je za mnou vidět, ale i tak si ve firmě museli všichni "zvyknout" na můj režim. Teď už si nikdo nedovolí říct "...no jo, ty s emáš, děláš z domu..." hlavně ženský, protože mnohé v dobrém nechápou, jak to všechno dávám. Tak jsem ráda, že jsem je všechny přesvědčila.
Jinak, když máš malé dítě, se kterým pracuješ doma, jako že ho tam máš fyzicky - tak to je pak největší masakr...protože ty pracuješ a dítě demoluje byt 😀 pokud není úplně malé mimino.

janickovai
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kackaaaa
23. kvě 2015

Ahoj holky - jak jste na tom práce vs. rodina? Já jsem od dubna zpět v práci po 5ti letech. Byla jsem hrozně ráda, že si nemusím hledat místo s malými dětmi. Tak 2 měsíce nějak funguji - děti ťuk ťuk zatím enbyly nemocné - ale bojím se toho, až někdy budou. V práci mají ostatní plné ruce práce - nejsem nezastupitelná, to ne, ale nechci ostatním přidělávat práci tím, že budu doma s dětma nebo i sama se sebou. Na druhou stranu nechci, aby trpěly děti třeba tím, že na ně nemám tolik času. Dost si to vyčítám, že se jim nemohu tolik věnovat. Sice mám práci u školky, takže je odvedu a odpoledne je i vyzvedávám, ale cítím, že mi to v práci ujíždí. Nemůžu (a nechci) dělat přesčasy, chci být s rodinou, ale práce je nastavena tak, že budu-li chtít dělat práci pořádně, budu m uset zústat déle. Zvažuji odchod z práce třeba do jiného oboru. V mém oboru v kanclu mi chybí děti. Nevím, zda to není moc naivní, ale co zkusit dělat asistenta ve školce? A při tom si udělat školu? Asi je mela o místa ve školce... nevím... prostě se to ve mě mele, citím vnitřní nespokojenost, že to co dělám mě nenaplňuje, že bych mohla zkusit dělat něco jiného... co si o tom myslíte? Možná je to i tím, že jsem si to na MD malovala, jak to bude fajn a teď jsem "narazila" na realitu...

vec01
23. kvě 2015

@kackaaaa Úplně Vás chápu. Také se mi již honí hlavou podobné myšlenky, přestože mám doma na RD ještě rok. Pravděpodobně to budu řešit prací na ŽL, abych měla možnost organizovat si čas, což při zaměstnání není možné. Navíc máme babičky daleko, takže při případné nemoci bych musela být s nimi doma já, to by mi v práci asi dlouho netolerovali. Moc Vám nepomohu, tuto situaci si musí vyřešit každý sám, ale jen Vás chci podpořit v tom, že Vaše pocity chápu a jsem také zastáncem toho, že být 100% matka není skloubitelné s prací - starání o děti, žehlení, praní, vaření, vodění a vyzvedávání ze školy/ školky, domácí úklid a možnost věnovat se dětem - učení, hraní, malování, čtení pohádek. Nyní jsem ještě s dětmi doma a velice často mě denní povinnosti vyčerpávají, natož být ještě 8 hodin denně v práci. Tím si nestěžuji, mateřství mě naplňuje, jen se ženka jednoduše nemůže rozkrájet a věřím, že máte pocit, že Vám něco utíká - jejich dětství. Přeji, ať vše vyřešíte ke spokojenosti všech.

ludmilad
23. kvě 2015

@kackaaaa návrat do práce po 5 letech doma mě čeká v nejbližší době. Už se moc těším, ale moc si nedovedu představit, jak to všechno skloubím. Navíc bych ráda v práci měla zkrácený úvazek na 6 hodin, tak nevím, jak se na to bude zaměstnavatel tvářit.
Co se týče práce ve školce, tak si nejsem jistá, ale myslím, že je tam potřeba pedagogické vzdělání se zaměřením na MŠ, takže to asi tak lehce nepůjde ☹ Ještě mě napadá nějaké hobbycentrum s kroužky pro děti.

evaviki
23. kvě 2015

no ja po navratu do prace musela dat vypoved.. V oboru jsem praci nenasla, proste se ta pracovni doba nedala sladit se skolkou a manzeluv prijem je duleitejsi.. Nakonec jsem osvc, obcas jdu do prace i na osmou vecer, pravidelne delam z domu po vecerech, nekdy i pres vikend.. Ale aspon stiham vyzvedavat ze skolky.. 🙂 A nemoci jsou peklo i pro mne, musim pak rusit schuzky a ty lidi jdou jinam..

anniesfibis
23. kvě 2015

Holky závidím tem, co mohou být 3 roky doma ☹ já se chci a v podltatě kvůli financím i musím vrátit nejpozději po MD, ale spíš bych chtěla i dřív (aspoň na 2-3 dny v týdnu). Vůbec nevím, zda to pujde a zda mi to vůbec bude umožněno. Doma bychom to nějak zvládli, ale obávám se, že budu vyřízená a že mi to v práci nebudou chtít dovolit.