Smlouva na dobu neurčitou a návrat do práce

klarka711
16. bře 2019

Ahoj maminky. Potřebovala bych radu. Letos v září mi končí rodičák a přemýšlím nad tím, zda se vrátit/nevrátit do práce. V úvahu jsou dvě varianty (jelikož nevím, zda mi od září vezmou malou do školky - v té době ji bude 2 a 3/4 roku).

1. varianta: vrátit se: Mám smlouvu na dobu neurčitou. Tam, kde pracuji je moje pozice jediná, která nedělá na směny. Dělám od PO - PA a jen ranní. JENŽE na mé pozici je někdo místo mě a ačkoli mám na tu pozici smlouvu na dobu neurčitou, tak jsem slyšela, ze zaměstnavatel není povinen mi místo udržet, ale musí mi ponechat plat, který jsem měla. Já se samozřejmě i z praktického hlediska smen na svou pozici vrátit chci, ale proste se obavám toho, ze mě z ni vysoupnou a budu dělat na směny, což opravdu nemůžu, jelikož manžel děla do 18 hod a babičky jsou všechny pracující. Nevíte jak se v práci muzu ohradit? Jaká jsou má práva? Jestli jim muzu říct, ze mě to proste nezajímá a na svou pozici chci zpátky? Nebo si to každý zaměstnavatel upravuje sám?

2. varianta: nevratit se do práce a zůstat s malou třeba do prosince doma s tím ze do školky nastoupí od ledna až ji budou 3 roky. Pak by mě teda zajímalo jak by to bylo když bych si v tom září vyčerpala rodičak a zůstala s malou doma na ty tři měsíce zadarmo. Musela bych to někde hlásit? Jít s tím někam na úřad? Vím, ze je možnost zůstat s dítětem doma ,,zadarmo” a jít na pracak, ale fakt netusim jak je to v případě mé smlouvy. Myslim si totiž, ze když bych šla na pracak v to září, tak mi pak v lednu po navratu do práce řeknou ,,no jo, ale ty jsi byla teď 3 měsíce na pracaku tak to ahoj” a rozloučí se se mnou.

Fakt nevím jak to je a pokud mi někdo z vás muže poradit tak budu moc rada 🙂 vůbec si s tímhle nevím rady. Děkuji předem za odpovědi. Klára

zoyee
16. bře 2019

Ahoj, k tomu prvnímu bodu. Zástup by měl mít sjednán pracovní poměr na dobu určitou za Tvoji MD/RD. Záleží také, co máš ty ve smlouvě. Např. taková pozice finanční účetní a místo výkonu Praha - potom zaměstnavatel může po návratu zařadit maminku na jakoukoli pozici této účetní v Praze, pokud má více poboček, nebo do jiného typu uctarny. Nemusí po návratu nutně vykonávat stejnou agendu. Pokud je ale pozice jedinečná ať názvem, místem výkonu, nejde jen tak zaměstnance bez vzájemně domluvy posunout jinam.

mikiva
16. bře 2019

A v tom zari Ti konci rodicovska dovolena nahlasena zamestnavateli? Nebo Ti konci pobirani rodicovskeho prispevku?

shaun40
16. bře 2019

@klarka711 Ahoj můžeš se odvolat na paragraf 241 ale nemusí ti zaměstnavatel vyhovět když mu v tom brání závažnější důvody v organizaci.Já mela to samé po mateřske jsem byla propuštěna pro nadbytečnost a bývalý zaměstnavatel mi slušne naznačil že malé déti marodí a budu více na paragrafu než v práci.Tak jsem si našla práci ve fabrice a tam jsem jako samoživitelka žádala ranní.No a dopadlo to tak že mi řekli že mi z organizačnich důvodu nevyhoví a budu propuštěna ve skušební době. No a ja když jsem nechtěla skončit s dětmi pod mostem a bez jídla tak jsem sklopila hlavu a přistoupila na tři směnný provoz.Všechno je o domluvé jde to ale záleží jak je lidský a chápaví zaměstnavatel.Moc ti držím palce ať ti to dobře dopadne.☺

eviicka
16. bře 2019

K bodu dvě, jak už naznačila @mikiva. Záleží co jsi v práci hlásila, jestli máš klasickou rodičovskou dovolenou do tří let, tak oni by se ani neměli mít jak dozvědět, že jsi už rodičovský příspěvek vyčerpala. Lidí, co mají vyčerpáno dříve a přitom jsou doma do tří let "zadarmo" je spousta. Na pracák jít ale nemůžeš, když jsi vedená na RD u svého zaměstnavatele.

barchen
17. bře 2019

@klarka711
1. Dle zákoníku práce, pokud se vracíš z rodičovské dovolené (nikoliv z mateřské dovolené), zaměstnavatel nemá povinnost držet ti původní židli, pouze prac. místo. Musí ti ale najít jiné místo, které odpovídá prac. smlouvě. V tomto konkrétním případě se podívej, co máš přesně v prac. smlouvě. Pokud máte všichni stejné podmínky a popis ale tvoje směny byly domluveny pouze ústně, že budeš dělat ranní a ostatní dělají běžně třísměnný provoz, tak tady není možnost si na něco nárokovat.
2. Pokud si zaměstnavateli nahlásila délku rodičovské dovolené do věku 3 let dítěte, tak nemusíš nič řešit dřív, i pokud si vyčerpala rodičovský příspěvek. Rod. dovolené a rod. příspěvek jsou na sobě nezávislé. Do práce pak nastoupíš den po třetích narozeninách dítěte.

klarka711
autor
17. bře 2019

@mikiva konci mi pobírání příspěvku 🙂

klarka711
autor
17. bře 2019

Moc děkuji za odpovědi holky nějak se tím proberu a dam to dohromady 😄 ještě jsem se chtěla zeptat, kdo za mě bude platit sociální/zdravotní, když budu tedy ještě ty tři měsíce doma zadarmo. Musím si to po vyčerpání jít někam zařídit? 🙂

eviicka
17. bře 2019

@klarka711 nemusíš, sociální se neodvádí a zdravotní platí stát z titulu rodičovské dovolené. Pro klid si to ale můžeš v září u zdravotní pojišťovny ověřit.

kkubikula
17. bře 2019

A proc si neprodloužis rodicak do toho ledna?pokud jsi žádala zaměstnavatele o volno do 3 let dítěte?

j.a.n.i
17. bře 2019

@kkubikula A k cemu ji to bude dobré?

kkubikula
17. bře 2019

@j.a.n.i protože píše,že by byla od září do ledna doma zadarmo.predpokladam,že u zaměstnavatele hlasila volno do 3 let věku dítěte.Rodicak má do září,tak se ptám, proč si to toho ledne neprodlouží rodicak.

j.a.n.i
17. bře 2019

@kkubikula A v cem si pomuze? Stejne vic nedostane, to si muze dat cast z kazdeho rpdicaku do obalky...

mikiva
18. bře 2019

Jeste bych si na Tvem miste hlidala, jestli skutecne schvali navyseni rodicovskeho prispevku od ledna 2020 - a s jakymi podminkami. Pokud se prikloni k tvrdsi variante, kdy podminkou bude nejen vek ditete (<4 roky) , ale i soucasne pobirani rodicovskeho prispevku, tak bych si jeho cerpani rozhodne prodlouzila tak, abych na zvyseni mela narok.
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2742299...

klarka711
autor
18. bře 2019

Já upřímně v práci ani nahlásila do když budu doma 🙂 nikdo se mě ani neptal 😀 proste jsem nastoupila na mateřskou a nazdar bazar. Ale tak stejně mám nárok být s malou do dne jejich 3. narozenin doma ale den na to už do práce musím (ať už si vyčerpám příspěvek nebo ne) je to tedy tak?

mikiva
18. bře 2019

@klarka711 No predne byla Tvoje povinnost nahlasit, ze nastupujes na RD a na jak dlouho - to si zamestnavatel nemuze cucat z prsti. Pak mas narok na RD maximalne do 3 let veku ditete. Takze bych si na Tvem miste asi zjistila, na jak dlouho - pokud vubec - Ti mzdovka nebo personalni tu RD eviduji.

j.a.n.i
18. bře 2019

@mikiva pokud termin nenahlásila, tak se ze zákona předpokládá to maximum, tedy do 3. narozenin.

mikiva
18. bře 2019

@j.a.n.i A z ceho vychazis? Ja z §196 zakoniku prace.

klarka711
autor
18. bře 2019

Tak to ze nastupuji na mateřskou jsem samozřejmě nahlašovala, ale na jak dlouho ne no 🙂 určitě zajdu do práce a zjistím si co a jak, ale domnívám se ze by to asi automaticky mělo být bráno do 3 let věku dítěte 🙂

j.a.n.i
19. bře 2019

@mikiva Z vykladu soudu...