Z OSVČ při RD na úřad práce? Co a jak pro to udělat?

janinka.k
22. dub 2014

Dobrý den,
potřebovla bych poradit, co a jak dělat.
Mám čtyřletou variantu RP. Dceři bude 1.5.2014 čtyři roky. Souběžně s rodičákem mám ŽL na příležitostné přivýdělky. Tím, že pobírám RP, nemusím platit zálohy zdravotní a sociální. Tudíž se mi ŽL při RP vyplatí, neb každá koruna dobrá. Od jakého okamžiku se toto mění? Kdy přesně musím případně zase začít platit?

Problém mám v tom, že na ŽL nevydělám tolik, abych zálohy pokryla. Na "mateřské" jsem od r. 2008, mám ještě starší dceru. Předtím jsem byla pouze OSVČ, neměla jsem zaměstanvatele. Pro mladší dcerku mám místo ve školce až od 1.9.2014, do té doby se o ni musím postarat. Babičky bohužel hlídací moc nemáme, a rozhodně na na celodenní hlídání. Ráda bych se zaregistrovala na ÚP, abych mohla pobírat alespoň příspěvek v nezaměstnanosti (v jaké výši asi bude?), příp. hledat nějaký částečný úvazek. A tudíž by se na mne asi nevztahovala povinnost platit zálohy. Musím tedy asi přerušit živnost, že?
Od kdy mám živnost přerušit? Od kdy se nahlásit na ÚP? Jaké dokumenty k tomu potřebuji? Kdy dát vědět zdravotní pojišťovně a sociálce?

Předem moc děkuji za rady a názory

ange_de_la_morte
23. dub 2014

Musíš přerušit nebo ukončit živnost, to ti vyřídí na místě na finančkáku , buď to můžeš zařífit dopředu k určitému datu, nebo nepozději tuším do 8 dnů od ukončení rodičáku. Sebou jsem měla jen rodné číslo, protože jsem měla živnost na ohlášku ( bez IČO) ale asi by ti mělo stačit IČO nebo živnosťák. Na sociálku a pojišťovnu musíš hned v zápětí po finančáku , já to šla řešit hned následující den po ukončení živnosti, ale jaký je tam nejzašší temrín nevím. Kupodivu celý proces nebyl tak náročný jak jsem čekala - na finančáku ti to ukončí, dají ti papír se kterým jdeš na socku a pojišťovnu. Na ÚP se musíš taky nahlásit tuším do 5 nebo 8 dní od ukončení rodičáku ( nejsem si jistá) , kdyby jsi se registrovala později, něchali by tě doplatit ty jednotlivé dny socku a zdravku. Na pracák tuším nepotřebuješ nic moc. Jinak si nejsem jistá jestli máš vůbec nárok na příspěvek v nezaměstnanosti, když jsi byla osvč, ale to ti na pracáku asi řeknou

janinka.k
autor
23. dub 2014

Díky moc za info. A ukončení rodičáku beru k datu, kdy je dcera narozená /k 1.5./ a nebo se počítá celý měsíc?