Změna zaměstnání a těhotenství. Máte nějaké info?

wobludka
4. zář 2008

Jsem 5 let zaměstnaná ve státní správě, mám docela slušný příjem, ale v práci se mi nelíbí a chci změnit zaměstnání. Zároveň však chceme potomka, ten je priorita. Několik měsíců se to snažím v práci prostě vydržet, ale příliš se mi to nedaří - stejně tak výroba potomka je zatím neúspěšná 😝
Vážně uvažuji o změně zaměstnání, ale nevím, jak se poté případná nemocenská, mateřská a rodičák vypočítávají - zda z mého původního platu, nebo nějakého minima, což by pro nás bylo s tím, že chceme děti 2 po sobě, výrazně nevýhodné. Nemáte někdo nějaké info, nebo nějaký článek k přečtení na toto téma? V okolí je nabídka pracovních příležitostí docela velká, byla bych ochotná do budoucna pracovat i po dobu těhotenství, případně i s dětmi (záleží na domluvě), ale je mi jasné, že z mého případného brzkého těhotenství nadšení nebudou 😒

petranela
19. zář 2008

Soni, tak to jsi silkulka, ze jsi se na to postacky zeptala! Asi by mne to nenapadlo. No je to dobre vedet
A je super, ze to stihnes, mas to dobre namysleny 😉 Jestli se mi ivf podari a ja nekam nastoupim, tak si to taky tak nejak rozplanuju... 😉

petranela
19. zář 2008

Vojtisku, no je to asi komplikovanejsi...., jen mi neni jasny, ze muze byt dopis povazovan za doruceny 3. den po ulozeni... To je hrozne kratky termin. Naše sousedka se snazi vyhodit z bytu neplatice uz asi dva roky a vzdycky rika, ze oni si dopisy neprevezmou, tim padem jsou nedorucene a nikdo na ne nic nemuze... achjo, u nas to funguje tak, ze neplatici maji v nasem state vetsi prava nez normalni lidi 😖

petrakalcik
19. zář 2008

Nevim, jak je to u vypovedi, ale 3 dny se mi zda taky strasne malo. Spis bych tipla, ze je to cca 14 dni.

vojtisek2007
19. zář 2008

já vím, že když jsme třeba posílali platební příkaz - tak když si to dotyčný nevyzvedl - a leželo to např. 3týdny na poště - tak se to potom vrátilo nám a za doručeé toí bylo povážováno 3dnem uložení....nevím proč ani nevím, kde to hledat - jaký zákon to upravuje....ale aby se pak něco neprošvihlo....

petranela
19. zář 2008

Soni, jen pro informraci, kolik dnů jsi vydrzela v nove praci? A za jakou dobu Ti poslali vypoved? O Tvem tehu vedeli? Ja zkoumam kalendar, pokud se mi ivf podari, tak jak dlouho budu muset v nove praci zustat, aby mi to tak nejak vyslo... dost predcasne uvazovani, co? Jeste ani nejsem tehu a zas planuju, ale nejak mi to nejde neplanovat. Aspon to budu mit predem zjisteny, no... 😔
Jsem moc rada za tyto stranky, protoze zrovna tyto informace se na netu docela tezko hledaji.

vojtisek2007
19. zář 2008

soni - tak jsem hledala ohledně toho doručování písemností s výpovědí a našla jsem v zákoníku práce tohle :

336 Doručování zaměstnavatelem prostřednictvím provozovatele poštovních služeb
(1) Písemnost, kterou doručuje zaměstnavatel prostřednictvím provozovatele poštovních služeb, zasílá zaměstnavatel na poslední adresu zaměstnance, která je mu známa. Písemnost může být doručena také tomu, koho zaměstnanec k přijetí písemnosti určil na základě písemné plné moci s úředně ověřeným podpisem zaměstnance96).
(2) Doručení písemnosti zaměstnavatele doručované prostřednictvím provozovatele poštovních služeb musí být doloženo písemným záznamem o doručení.
(3) Nebyl-li zaměstnanec, kterému má být písemnost doručena prostřednictvím provozovatele poštovních služeb, zastižen, uloží se písemnost v provozovně provozovatele poštovních služeb nebo u obecního úřadu. Zaměstnanec se vyzve písemným oznámením o neúspěšném doručení písemnosti, aby si uloženou písemnost do 10 pracovních dnů vyzvedl; zároveň se mu sdělí, kde, od kterého dne a v kterou dobu si může písemnost vyzvednout. V oznámení podle věty druhé musí být zaměstnanec rovněž poučen o následcích odmítnutí převzetí písemnosti nebo neposkytnutí součinnosti nezbytné k doručení písemnosti.
(4) Povinnost zaměstnavatele doručit písemnost je splněna, jakmile zaměstnanec písemnost převezme. Jestliže si zaměstnanec uloženou písemnost (odstavec 3) nevyzvedne do 10 pracovních dnů, považuje se za doručenou posledním dnem této lhůty; tato nedoručená písemnost se odesílajícímu zaměstnavateli vrátí. Jestliže zaměstnanec doručení písemnosti prostřednictvím provozovatele poštovních služeb znemožní tím, že poštovní zásilku obsahující písemnost odmítne převzít nebo neposkytne součinnost nezbytnou k doručení písemnosti, považuje se písemnost za doručenou dnem, kdy ke znemožnění doručení písemnosti došlo. Zaměstnanec musí být doručovatelem poučen o následcích odmítnutí převzetí písemnosti; o poučení musí být proveden písemný záznam

takže z toho jsem pochopila, že když to necháš poslat zpátky tak se za doručení považuje ten 10.den - tak asi bude lepší, když si to vyzvedneš poslední možný den - jestli ti ti teda tak vyjde na ten půlrok abys mohla nastoupit na PPM

sonica
19. zář 2008

vojti ja se prave ptala na to v predchozi praci personalistky s kterou dobre vychazim a ta mi rekla ze vypoved je platna bud dnem kdy si ji prevezmu, nebo dnem kdy se jim vrati spatky. 😅 vis ono kdybych tam volala tak by to asi vypadalo divne, a hlavne jim ucetnictvi a personalni veci dela externi firma. 😅 no ale nahlodala jsi me s tim. ono kdybych si to prevzala toho 15teho tak stejne stihnu nastoupit na tu materskou. protoze termin mam 11teho. sice s odrenymi usima ale stihnu. no uvidim skusim se na to jeste zeptat. 😅

sunsetka
19. zář 2008

Ahoj holky,
mám úplně stejný problém, chci skončit v práci už mě to tam nebaví, plánujeme dítě, zatím nic tak nevím co mám dělat. vím, že bych měla ještě vydržet a pak jít na rizikový, ale jak to tady pročítám můžu čekat třeba rok. Tak nevím dala jsem si lhůtu ještě jeden měsíc a uvidíme. Já už vidím, že to bude jak zákon schválnosti pořád nic tak dám výpověď a hned budu v tom 😅

petranela
19. zář 2008

Ahoj Sunsetko, ja jsem takhle v praci cekala rok a otehotneni se nedarilo... Pokud v praci opravdu nechces zustat, tak jeste vypoved nedavej, ale behem prace si hledej novou, abys mohla plynule prejit. Pak bacha na tu trimesicni zkusebku, ale muzes to udelat jako Sonica nebo tehotentstvi na zacatku tajit. Pak se Ti nemuze nic stat a muzes na rizikovku.

sunsetka
19. zář 2008

žijeme na malym městě, takže to nebude tak lehké tady něco najít, a to ještě k tomu, když by mi šéf dal výpovědní lhůtu, jsme tam sami dva a asi se mu moc nelíbilo, kdybych odešla ze dne na den, i když v to doufám jestli otěhotním. no nevím budu to muset ještě promyslet. jedno řešení je tak jednoduchý, ale nepřichází a nepříchází

petrakalcik
19. zář 2008

Sunsetko, nevim, jak to u vas v praci funguje. Ale nikde by te nepustili ze dne na den. Spis predpokladej vypovedni lhutu. A Hradec neni zase tak malicke mesto, ne? A pokud bys otehotnela, i kdyz das vypoved, tak se na to vykasli. Mozna to nebude jednoduche, ale vis, co bych ja za to dala? 😉

sunsetka
19. zář 2008

no já nejsem přímo z hradce jsem z dačic cca 10000 obyvatel. vím že mě nepustí ze dne na den, ale schánět práci a říkat jim že tak za 2 měsíce no to mě každej pošle někam. asi máš pravdu jsou důležitější věci než práce, manžel má docela dobrej příjem to jo, ale chystáme se stavět a tak se každá koruna hodí. kdybych šla na pracák tak mám mateřskou minimum tý mateřský? protože to bych stejně měla asi taky, neberu zrovna moc spíš minimum 😖

petranela
19. zář 2008

Sunsetko, muzes to zkusit, vypovedni dobu budes zrejme muset dodrzet, ale treba by v nove praci na Tebe pockali. Myslím, že je to normální, protože lidi většinou takto přecházejí z jedné práce do druhé. Málokdo odejde na pracák. Takže zaměstnavatele s tím víceméne pocítaji. Samozrejme taky se casto stava, ze chteji nastup ihned, ale asi jde o to zkouset neco hledat. Anebo zustat ve stare praci a doufat v brzke otehotneni. Jak dlouho se snazite o mimco?
Ja jsem z Brna a tady s praci neni vubec problem. Mela jsem strach z veku, bylo mi 29, ale ani to problem neni, predevcirem jsem rezeslala zivotopisy a na pristi tyden mam pet pohovoru... vedela jsem, ze problem nebude, proto jsem sla na pracak... ale zase prisly jiny komplikace, ale to uz je jinak kapitolka tady na konikovi...

sunsetka
19. zář 2008

my se snažíme od června, vím že to není moc, ale vždycky jsem byla zvědavá na to jak to bude , jestli to bude hned a nebo si počkáme asi si počkáme 😢 nejhorší na tom je že člověk neví jak dlouhouho jak psali holky jsem taky z těch bláznu co si všechno naplánujou a pak jsou neštastný z toho, že to nevychází. ☹

petranela
20. zář 2008

Sunsetka, od cervna, to je kratkoucka doba, nepropadej panice. 😉 a kdyby se Ti neco nezdalo, bez k doktorce a rekni, ze se snazite rok, aby vam udelala aspon zakladni vysetreni. Mne nechtela vysetreni udelat po pul roce snazeni i kdyz jsem mela ruzne problemy jako cysty, atd... Rekla mi, ze jsem uplne v poradku.... ale bohuzel to tak neni.... Ja jsem zrovna ten blazen, co vsechno planuje, vzdycky mi vsechno vyslo, az ted na to mimi...
Ale urcite bud v klidu, urcite za chvilku budes tehulka. 😉 Preju Ti, at Ti tyto plany vyjdou!

kacatko000
1. říj 2008

Ahojky holky, já možná řeším podobný problém, ale nevím si s ním rady. Min týden jsem podstoupila laparoskopii, zjistili mi endometriozu a jelikož je mi 29 let a dlouho se snažíme o mimi, doktor řekl že musím co nejdřiv na umělé oplodnění, nejlépe ted v listopadu, dokud jsem vyčištěná, jinak se může stát, že za 3 měsíce budu muset znova na laparku. Jenže, já dala min měsíc v práci výpověd, byla to hodně náročná práce a myslela jsem, že když budu mít lehčí, dřív otěhotním, pak najednou přišla ta operace a výsledek. Běží mi výpovědní lhůta do konce října, ted marodím, na začátku listopadu jsem chtěla nastoupit do nové práce, ale když mám jít na IVF tak mě nikam nevemou. Když to zatajím, nejen že budu ze začátku hodně chodit po doktorech, ale může se to zaměstnavatel dovědět a propustit mě. Pokus by se IVF povedlo, může mě být špatně a nebo mě daj na rizikové a taky mě v práci můžou propustit, pak prý ale nemám nárok na tu první část mateřské, jen na nemocenskou, ale jak se nastupuje na mateřskou, tak po dobu 28 týdnů bych na ni neměla nárok. Nevím co dělat, manžel říkal, že IVF posuneme, nastoupím do práce a po zkušebce na to půjdem, ale doktorka stím moc nesouhlasí. Nemáte některá podobnou zkušenost??? Můj stávající zaměstnavatel mě už zpět neveme, taky ví že se snažíme o mimi.
Děkuji za rady

pipiii
5. říj 2008

Ahojky holky mam problem. K 30.9. jsem ukoncila pracovni pomer a ted jsem na uradu prace, doufam ze do mesice najdu praci. Zaroven se s manzilkem budeme po novem roce snazit o miminko, jak by mi byla pocitana materska dovolena, kdyz bych mela behem poslednich 12 mesicu: jedno zamestnani, urad prace a nove zamestnani???

vojtisek2007
5. říj 2008

pipiii - počítala by se ti zřejmě jenom nové zaměstanání...myslím, že podle toho, jak dlouho bys v ní pobyla, než bys nastupovala na mateřskou...

jowana
12. únor 2011

Ahoj holky, nedávno jsem měnila práci a ráda bych mimčo, ale mám vyčitky kvůli zaměstnavateli. Jak zaměstnavatel vzal, když jste třeba po zkušební době oznámili těhotenství? Jak jste se cítily vy a udělaly byste to znova? Mám zdrav. problémy (endometriozu) a už bych nejraději nečekala, po miminku moc toužím, ale mám nějak stále důvody, proč to nejde ( dodělání školy, rekonstrukce bytu, práce, pak jsem byla ve výpovědi, teď zas nástup do nové práce), prostě to stále odkládám co byste dělaly vy?Popř. se podělte jak to probíhalo, kdy jste těhotenství zjistili ( po jaké době u nového zaměstnavatele) a jak to vzal? Nejraději bych tomu nechala po nástupce volný průběh, vím, že s endometriozou se dařit nemusí, ale na druhou stranu, co když se zadaří hned ( což bych byla ráda), ale pak mám zas myšlenky, že bych měla myslet i na to, že po mateřský budu ráda, že se mám kam vrátit..prostě nevím co dělat☹

j.a.n.i
12. únor 2011

@jowana Už jsem odpovídala vedle, nicméně já byla u zaměstnavatele dlouho, cca 6 let, než jsem byla těhu, vzal to dobře, i když mě malinko ukecávali, jestli nechci ještě chvilku počkat (povedlo se nám to 3 skoro najednou). A musím říct, že mi vyšli vstříc a mohla jsem pracovat z domova - potřebovali mě 🙂

sipkovarose
29. kvě 2016

Holky mám dotaz.V minulém zaměstnáni jsem byla 10 let teď když budu mit novou práci a pripadně bych otěhotněla hned po zkušební době ,a nastoupila bych hned na neschopenku měla bych nárok na mateřskou ?předpokládám že ano.

sipkovarose
29. kvě 2016

😔 😔 😔

nelam
29. kvě 2016

@sipkovarose ano 🙂

sipkovarose
29. kvě 2016

@nelam i když by smlouva byla na dobu určitou ?

nelam
29. kvě 2016

@sipkovarose pokud vim,tak byste byla v ochranne lhute,takze ano. Urcite Vam tu holky poradi presneji.

sipkovarose
29. kvě 2016

Holky poradite? 😉

cacenka_d
28. lis 2016

@sipkovarose Myslim, ze jo, tam jde spis o to kolik bylo odpracovano u matersky a pokud des z prace do prace, tak je jedno kde oddelana jaka doba, ale kdo to bude vyplacet.

cacenka_d
28. lis 2016

Teoreticky dotaz - Pokud bych otehotnela tesne pred vypovedi z prace kam se mam vratit po matersky a kde jsem na dobu neucitou (podavam ja a 10 dni predtim otehotnela), souvisle jedu dal, tj. nema pauzu a jdu rovnou k jinemu, kde mam dobu urcitou. Jak co je netusite?