6týdenní syn po kojení často zvrací. Proč?

Zodpovězené
9. dub 2020

Dobrý den,

můj 6týdenní synek je kojen a po kojení často zvrací. Často se vyblinká a zase chce papat - takto stále dokola. Já pak nevím, zda není přejedený.

Stejně nevím, kolik spapá a zda papá dost, protože na převážení k doktorce jdeme až za tři týdny. Nenechávám ho odříhnout, protože tehdy většinou ublinkává nejvíce.

O jaký problém může jít?

Co mi doporučujete?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

myslím, že se nejedná o problém, je to zcela normální. Většina novorozenců nemá zcela uzavřenou záklopku mezi jícnem a žaludkem, a pokud si bříško naplní, může mléko ublinkávat. Pokud jde opravdu jen o ublinkávání, je to ok. Problém by nastal ve chvíli, kdyby miminko zvracelo tzv. obloukem na dálku, zároveň váhově neprospívalo. U Vás to vypadá jako velmi dobrý začátek kojení. Zda miminko prospívá, poznáte podle toho, že je po kojení relativně spokojené, během dne dostatečně čůrá - min 6 plen. Pokud si nejste jistá, můžete se zkusit se svou paní doktorkou dohodnout na převážení, ale nemyslím, že je to v tuto chvíli nutné. Co může pomoci je kojení v tzv. savčí poloze viz. www.prirozenekojeni.cz, miminko se kojí ve vertikální poloze, přirozeně si stlačuje bříško a má možnost si libovolně odříhnout. Zároveň je velmi dobře přisáté.
Přejídání se nebojte, kojené děti velmi dobře vědí, kdy chtějí prso a kdy ne, důvodem nemusí být vždy jen hlad. Když sají, chtějí se nasytit, když jen dudlají, potřebují uklidnit, usnout apod.
Jen tak dál - držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová