Je absence let-down reflexu při dlouhodobém kojení běžná?

Zodpovězené
8. črc 2019

Dobrý den,

můj syn má 10 měsíců, do 6. měsíce byl výhradně kojený. Potom jsme začali s příkrmy a jako nová máma jsem udělala tu chybu, že se mi postupně kojení nahradilo příkrmy.

Takže asi v 8. měsíci jsme kojili ráno na snídani, potom celý den ne a až večer od 18. hodiny se zase nakojil, v noci dvakrát.

Mléka bylo nejprve večer i v noci dost, ale potom najednou zmizelo. A nebylo ani ráno, ani večer, ani v noci, reps. bylo, ale jen málo. Malý se zlobil a odtahoval od prsa.

Tak jsem začala brát senovku a benedikt, plus hodně kojit a odsávat. Mlíčko se opět vrátilo. Prsa byly až plné. Udělali jsme si nový režim s kojením - kojíme ráno a před každým spaním.

Stále spí 3x denně. Plus v noci kojíme asi 2x. Přestala jsem odsávat a brát tabletky, ale prsa už nejsou tak plná, jako tomu bývalo před zaváděním příkrmů. Chápu, že už tolik mléka nepotřebuje, ale přece jen stále kojíme i 6-7x za 24 hodin.

A mám problém spustit vypuzovací reflex při kojení. Předtím to bylo zjevné, malý několikrát nasál a měl hodně mléka. Stačilo mu 1 prso. Ale nyní už nechce tahat, když mu nic neteče. Někdy se spustí dřív, někdy vůbec. Tak se napije jen tolik, kolik jde. Hněvá se. Tak jsem to momentálně vyřešila tak, že předkojením si prsa "protřesu", trochu stimuluju obě bradavky prsty a když dám malému prso, tak stále stimuluju druhou bradavku prsty.

Někdy prsa prostřídám 2x, jindy 4x. Obvykle ale 2x. Myslím, že má dost mléka, ale já už vůbec necítím let-down reflex. Ale malý určitě pije. Myslíte, že se to časem zlepší?

Je absence let-down reflexu při dlouhodobém kojení běžná?

Děkuji pěkně za odpověď!

Dobrý den.

Ano, bohužel při nahrazování kojení příkrmem často dochází k poklesu laktace a zvyšuje se riziko odstavení. Je skvělé, že se Vám laktaci podařilo znovu nastartovat. Snížení či vymizení let down reflexu je normální. Postupně se totiž mléko začíná tvořit až během kojení, prsa se již tolik nebo i vůbec nenalévají.

6-7x denně v tomto věku je OK, množství mléka neřešte, děti zpravidla samy poznají, zda stačí. Pokud bez potíží váhově prospívá, dostatečně čůrá, je to ok a nemusíte si dělat starosti. Časem se to nezlepší, protože takto je to naprosto normální 🙂

Krásné kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová